I Verkiezingen. ZATERDAG 30 MAART 1901. No. 26. J Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad veraohljnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 pen vertrokken. Al Die toestand van H. eergister in Duitschland UITGEVEBt Y KUIPERS, FIRWIA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM landsche gewesten. om er breed te spreken. Genoeg is het al te weten, er weder handjeplakkerij zal plaats heb Zoo b.v. wat de districten Schoterland In ’t eerstgemelde di- China de schadeloosstellingen, die geeischt zul- Het geheele werk is geraamd op f3.000.000. De voorgestelde bijdrage van 2 miljoen zal igetwijfeld over tal van jaren worden verdeeld en waar het te voorzien is, dat de verbetering van de Vecht omstreeks 1903 zal worden vol- i tooid, zal de staatsbegrooting eerst dan met eenigszins belangrijke bijdragen ten behoeve van de kanalisatie van Westerwolde worden bezwaard, wanneer ten behoeve van de Vecht- verbetering geen uitgaven meer zullen gevor derd worden. De kanalisatie zal in een achttal jaren ten uitvoer gebracht kunnen worden. Een eigenaardig geval wordt uit Schermer- bevel van den luit, ter zee ie kl. E. de Haan. Aan boord van dien bodem worden met ge- melden datum geplaatst de hoofdmacbinist le kl. J. C. A. Gijzen en de mach. 2e kl. W. A. Swart. De Gemeenteraad van Delft heeft den verkoop der ethnographische verzameling onbe paald uitgesteld. Als een zeldzaamheid op het gebied van maagoperaties wordt gemeld, dat dr. Van Kleef, geneesheer-directeur van het gesticht Calvariënberg te Maastricht, dezer dagen zijn Generaal Van Heutsz. Heden is bij de Regeering een telegram ontvangendat generaal Van Heutsz zijn dienst heeft hervat. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden is tengevolge verwijzing door den Hoogen Raad Donderdag de zaak tegen Dr. M. T. T., arts te Uithuizen, behandeld. Dr. T. is sedert 1887 armendokter te Uit huizen op een traktement van f 500, maar bedankte toen in Maart 1900 dat salaris ver laagd werd tot f 400. Hij bleef nog tijdelijk in functie opdat bet gemeentebestuur sollicitanten kon oproepen en schreef den 12 Mei, dat bij den 19 Mei, ’s avonds 12 uur de armenpraktijk zou neerleggen, Den 20en Mei bezocht hij eene Wed. Vogel, die jaren lang baker in zijn familie is geweest, onderzocht haar met den stethoscoop en, geen direct levensgevaar vindende, verwjjst hij naar a.s. tot den koers van Prye per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone rsgels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. uit den mast, waar zij redding hadden gezocht. De steward Willis viel het eerst: de koude Kanalisatie van Westerwolde. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, strekkende om aan het waterschap Westerwolde een bijlage te verleenen in de kosten der wer ken, bedoeld in het plan tot kanalisatie, van een dokter te vragen. De scheepsramp te Vlissingen. De toe stand van den geredden matroos is blijkens de berichten vooruitgaande, maar slechts langzaam. De man heeft trouwens ook veel geleden. Een halven nacht in den mast hangen te mid den van een kouden, donkeren nacht, in een noordoosten storm en boven een schuimende, woedende zee, met duizend doodsangsten in het hart, terwijl makkers links en rechts be zwijken, zoo’n nacht is wel in staat om den sterksten en kalmsten mensch voor het leven het verstand te benemen. De stuurman Dixon is reeds naar Antwer- Hij bevond zich op het oogen- 100ste &aBtro enterostomie heeft verricht, blik der ramp op het achterschip. Toen de boot begon te zinken was alle man aan dek. De kapitein was er met de twee vrouwen, welke hij van zwemgordels voorzag en haar toen onder de armen nam. Dixon riep hun toe, zich te redden, doch de kapitein antwoord- ten hoogste twee miljoen gulden, de, dat hij wilde sterven als een man. Daar op beklom men de masten. Doch een zware golf spoelde over het schip en rukte den ka pitein en beide vrouwen mee in zee. terwiil Dixon deed wat bij kon om de anderen in den mast te helpen. Hij zag alles, hoorde alles en heeft tot het laatste oogenblik besef gehad van het vreeselijk tooneel. Hij herinnert zich, dat een der matrozen een strijd voerde op leven en dood met een neger, geen lid der bemanning en dus niet op de monsterrol ingeschreven dat de neger be- zweek en de matroos ook. Hij ook zag de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Men schrijft uit Friesland aan de Nederlander i>Dr. J. Th. de Visser heeft op de vraag, of hij het program van den Frieschen Cbr. Hist. Kiezersbond onderteekenen wil, verklaard, dat hij in het district Harlingen alleen een candidatuur wilde aanvaarden met het oog op de organisatie van den Utrecbtschen Bond. Heden zal in een vergadering beslist worden, wie van christ. hist, zijde in het district Har lingen candidaat zal zijn, dr. de Visser of dr. mr. J. Scbokking, van Koudum. Wordt dr. de Visser het, dan is er sprake van, dat de antirev. partij mr. T. de Vries van Leeuwarden tegenover hem stelt. In dien geest is reeds besloten.” Voor de algemeene verkiezingen rept men zich hier en daar met buitengewonen ijver, als gold de zaak zelve morgen den dag. ’t Ligt voor heden buiten ons bestek over dat ben. en Dokkum aangaat, strict zullen de antirevolutionairen de christe- lijk-historischen steunen en in Dokkum zullen ze mede samen werken. Voor Franeker is dit reeds vroeger gemeld. In *t district Harlingen komen de cbristelijk- historischen weder met dr. De Visser. Een naam voor de antirevolutionairen hebben we nog niet vernomen evenmin boe de talrijke katholieken in dit district zullen stemmen. Over ’t algemeen is men druk bezig om het tegenwoordige kabinet te verzwakken, zijne tegenspoeden worden opgesomd en zoo tamelijk onomwonden wordt beweerd, dat het zijn tijd gehad heeft, wijl de Kamer tamelijk wel het »doode punt” genaderd is. En kort voor dezen werd het Kabinet geprezen voor zijn volijverig werken en de wensch uitgespro ken, dat bet voor het volgend vier-jarig tijd perk mocht blijven behouden. Ja wel, vest op prinsen geen vertrouwen, maar vertrouwt de leiders der verkiezingen in vele opzichten nog minder. De kamerverkiezingen beloven belangrijk te worden maar die der Staten Provinciaal zijn het niet minder. We komen daarop spoedig terug. slechts 7 of 8 minuten gaans van de school te Schermerhorn af woont, maar vrij zeker meer dan 4000 meter van de naaste school in j de Beemster. Beemster kinderen nu worden hier niet toegelaten, zoodat de jongen nu mooi aan de »tyrannie” der wet ontsnapt is. Geschorst. De assistent-keurmeester in het stedelijk slachthuis te ’s-Hertogenbosch, tevens opziener daarvan, is door B. en W. in zijn betrekking geschorst, wegens ontrouw in bet beheer der keurloonen. Tusschen Rotterdam en Amsterdam zijn twee intercommunale telephoonverbindingen en tusschen Rotterdam en den Haag een nieuwe intercommunale telephoonverbinding in gebruik genomen. De op 3 April 87J pet. te houden inschrijving op R. M. 300,000,000 3 pet. Obligatiën nieuwe Duitscbe Amsterdam was op Rijksleening werd gepubliceerd. Uit Peking wordt gemeld dat de intern- commissie, die overwogen heeft op welke wijze China de schadeloosstellingen, die geeischt zul len wordenkan voldoentot het besluit ge komen is dat de inkomsten zoo verhoogd en de uitgaven zoo verminderd kunnen worden dat de geheele schadeloosstelling binnen 20 jaren kan worden afgedaan. In Pruisen en Hessen is men bezig wets ontwerpen te maken tegen schennis aan natuur den Burgemeester om Een paar dagen later sterft die vrouw, waar van hij geen bericht ontvangt en bij geene geneeskundige verklaring der oorzaak van haren dood teekent. Daarvoor wordt hij ge dagvaard voor het kantongerecht te Onder- dendam dat hem ontslaat van rechtsvervolging. In hooger beroep veroordeelt de Rechtbank hem tot f 3 boete. De Hooge Raad vernie tigt dit vonnis en verwijst de zaak naar dit Hof. Gedaagde beweert gehandeld te hebben uit belangstelling, niet als dokter. De Adv. Gen. ziet in zijn onderzoek met den stethoscoop een geneeskundige handeling en vordert f 3 boete. De verdediger mr. H. Schaap concludeert tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Uitspraak over 8 dagen. De Levensverzekering Maatschappij Dord recht hield heden (21 Maart) haar 26ste jaar vergadering in haar kantoorgebouw, onder lei ding van baar kommissaris-voorzitter mr. H. A. Nebbens Sterling. In de vergadering was f 695,000 aandeel 1 vertegenwoordigd met 62 uit te brengen stem men. Het rapport van directeuren vermeldt dat de ter verzekering voorgestelde verzekeringen f 8,962,000 vertegenwoordigden Hiervan werd f 895,000 afgewezen en bleef f 455,000 bij het einde des jaars in behandeling, zoodat voor f 7,612,000 nieuwe polissen werden uitge geven. De loopende verzekeringen vertegen woordigden op 30 September 1.1. f 40,474,000. Het gemiddeld verzekerd bedrag per polis was in de afdeeling Levensverzekering f 3195. De ontvangen premies, na aftrek van aan andere maatschappijen betaalde herverzekerings- premies, bedroegen f 1,647,000. Tot aankoop van dadelijk ingaande lijfrenten werd f 197,500 ontvangen. De uitkeeringen bedroegen f 498,000. De sterfte bedroeg onder de verzekerden bij over lijden 66°/0 van die der sterftetafel bij de af deeling levensverzekering en 80° /0 bij de af deeling arbeidersverzekering. De kapitalen, die door overlijden opvorderbaar werden, vertegen woordigden 40°/o van de verwachting bij de eerstgenoemde, 93°/0 bij de tweede afdeeling. Nadat de verschillende reservefondsen op de gewone wijze verhoogd warenwerd nog f 1,042,000 in de reservekas voor de loopende 5 jarige periode gestort. Het saldo der pre miereserve bedraagt thans f 7,281,000 waar van f 824,000 bij herverzekerde maatschap pijen in kas is. De voorhanden reserve is hooger dan de door den wiskundige berekende. Het vermogen der maatschappij is f 8,130,000 groot. Het voorloopig dividend werd als gewoonlijk vastgesteld op het maximum, zijnde 5°/0 der storting. In het kollege van kommissarissen werd herkozen de heer dr. W. Kapteyn, professor te Utrecht, die aan de beurt van aftreding was; terwijl de heer mr. H. Oyens te Am sterdam werd gekozen ter voorziening in de vakature ontstaan door het overlijden van jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal, aan wiens nagedachtenis bij de opening der vergadering door den Voorzitter eenige woorden van waardeering waren gebracht. manschappen een voor een in de golven vallen horn gemeld met betrekking tot de leerplicht wet. Een jongen van elf jaar was al van school had hem het leven benomen en bet was slechts af en verdiende reeds iets voor zijn arme ouders, maar moest weer op school terugkomen natuurlijk. Een paar dagen is hij verschenen, maar toen hadden de ouders raad geschaft. vrouwen mee in zee, terwijl zijn lijk, dat in de golven viel. duurde tot den dageraad, toen men een sloep j het Belgische loodswezen zag van wal j steken en gesleept door de Antwerpsche toog- gg wj8ten hun zoontje verhuurd te krijgen als boot »Jobn Buil”, het wrak naderen. knecht bij een tuinier in de Beemster, die wel Dit was zijn redding. Hij hoordé roepen i -ir- -- dat hij den mast moest loslaten, hij voelde zich bij de beenen grijpen en kort daarna werd hij met zijn gezel Ambrose in een andere j sleepboot overgebracht en aan wal gezet. De benoeming van een lid van de Eerste Kamer voor nu win. den beer mr. W. A. j Bergsma. zal door de Prov. Staten geschieden op Donderdag 9 April a.s. Bij Steenmeijer en Co. te Amsterdam is verschenen het eerste nummer van de Moniteur de l'exportation welke uitgave ten doel heeft de bekendmaking der Noord- en Zuid-Neder- nijverheid in de niet-Nederlandsche Van daar dat het blad in de Fran- sche taal wordt geschreven. Op de 4 pets, geldleening der gemeente Haarlem groot f 2,000 000, is ingeschreven voor ruim vijf miljoen gulden. De bevolking van 1 Maart 1901; 522803 zielen (275215 vrou wen en 247588 mannen). INHOUD van het Friesche tijdschrift tSljucht en Rjucht” de 30ste Maert 1901. Mar sicht, M. Miedema. Yn ’e Smitte, T. J. B. Frysk, Pyt fen Fryslan. De Boer en de Gies, W. P. Koartswijl. Briefwiksel, D. Fen de moanne en twa herten, (mei plaetsjes.) D. H. Z. Hr- Ms. opnemingsvaartuig Buyskes wordt 2 April te Amsterdam in dienst gesteld onder FRISO JIMS- KJ HUIKHATH m in mini urn'i.nn. on.

Friso nl | 1901 | | pagina 1