WOENSDAG 3 APRIL 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 27. Verkiezingen Provinciale Staten. Bericht Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Maar voor de partij alszoodanig is daarin de de deur, de liberalen onverdiend a. koloniën met 296 tegen van handelen. Laat ona niet fier op vaer of grootevaer Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zou. En de sluiting werd besloten en de stem- Meerderheid79 stemmen, veel meer dan verwacht werd, zeker wel ten Don- i bestuurd, te maken had en de Regeering, indien Wegens den „GOEDEN VRIJDAG” zal het a.s. Zaterdagno. niet verschynen. DE UITGEVER. zoo erg liberaal was, integendeel ze bad Het is zonde van die heerlijke maandzuchten sentimenteele lieden, zonder orgaan voor de schoonheid der Fransche «parlementaire” wel sprekendheid. ENGELAND. De Londensche Graafscbaps- raad had met 91 tegen 7 stemmen gestemd voor de naasting van de verschillende water leidingen in Engeland’s hoofdstad, maar het Lagerhuis heeft met 253 tegen 157 stemmen zijne goedkeuring geweigerd aan deze «onteige ning ten algemeenen nutte” en daarmee aan het gemeentelijk monopolie in zaken de waterver- meer- aan twijfel gebrek in de Duitsche pers, zegt droogweg Naar onze meening zou het beter en dien stiger voor het gezag geweest zijn de herinne ring aan 1848 bij zulk een gelegenheid niet op te roepen. Het volk heeft in dat jaar datgene, waarop het rechtmatige aanspraak maakte, door strijd trachten te verkrijgen en ook werkelijk ten deele verkregen. Eugen Richter’s Freis. Zt. zegt keizer openlijk op de mogelijkheid revolutionaire zinspeeld, getuigt Van grootste zwakheid gelegen. Al die bijzondere overtuigingen saam te rijgen in een keurslijf, dat men programma noemtis een begin 1 van ontbinding. Want dat is monnikenwerk, dat is de moriaan gewasschen. Van waar de liberalen dit hebben ’t Schijnt dat vrees ze i heeft bevangen en ze van de overburen afge keken. Met programma’s, uitvoerige liefst, springt dan dit, dan weer een ander deel uit den band en het geheel lijdt schade. Of dan een liberaal geen programma heeft? Zeker een groot, een veelomvattend zelfs. Maar de bewoordingen zijn kort en ongeveer van dezen inhoud «De ontwikkeling van den vrijen mensch 1” Dat program behoeft geene herziening, het geldt voor het heden het geldt voor de toe komst. Het bevat in zich een afgerond stelsel van opvoeding en onderwijs der jongeren, de hoop des Vaderlands; de onbelemmerde uitoefening van handel en bedrijf met voor allen toeganke lijke inrichting tot opleidingde verzekering en bescherming van de zwakken tegenover de sterkeren, de verzorging van hulpbehoevenden en ouden van dagende algemeene verdediging van den Vaderlandschen bodem bij iederen verraderlijken aanval, enz. enz. Wij zouden nog tal van zaken kunnen opnoemen, die als ’t ware voor de hand liggen en die iedereen wenscht. Doch hooren we zeggen, dan zijn er ook geene partijen noodig, want de daar opge noemde zaken zegt Jan en alleman te willen”. Goed zoo, wij hebben ook nooit beweerd, dat er partijen moesten bestaan. Wij hebben één gemeenschappelijk Vaderland en wil men van eene partij spreken, dan hebben we uitsluitend te maken met die ééne, de Vaderlandsche partij I Lach nuom onze schijnbare onnoozelheid. Wij gunnen u de pret. Die nalacht, lacht het best. Wij voor ons hebben die Vaderlandsche partij nog altijd gezien in den breeden stroom der liberalen. Vandaar ook onze herbaalde bewering, dat tot haar kunnen toetreden alle personen, van welken godsdienst dan ook. De werkelijke vrijheid van godsdienst, een eerste en het voor naamste punt op het stilzwijgend programma der liberalen kan niet anders dan bij onder linge welwillendheid, onderlinge verdraagzaam heid gehandhaafd worden. Waar men dikwerf den liberalen de ont- breking van een bepaald program heeft ver weten, daar hebben sommigen zich geërgerd en een bestek van meerder of minder haast opgemaakt en daarbij vergeten, dat ze in een valstrik werden gelokt, daarbij ver geten, dat ze een program bezaten van eeuwen her en der volgende eeuwen trotseerende. Juist met de letterknechterij gaat het groote ideaal verloren en stelt men zich bloot aan aanvallen der altijd doorwerkende tegenpartijen met gevaar van scheuring in eigen boezem, zooals de uitkomst van heden het meer dan voldoende bewijst. Keert terug, gij allen, die prijs stelt op den eerenaam van liberaal, keert terug van de dwalingen, waarin ge zijt vervallen. Sluit U aan rondom het oude vaandel, het eenvoudige program, dat we U voorhielden en dat duizen den voor ons hebben gedaan. Er is geen heil in het vormen van afzonderlijke partijtjes. De Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. tegenstander, want het licht grenst aan de schaduw, staat op de loer en i een gevolg van uwe verdeeldheid, worden, lijdt ge aan uwer ge U ongetwijfeld Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Den 4 ste April a.s. zijn de miliciens der lichting 1900 (het niet-blijvend gedeelte) t van groot verlof gesteld. Hr. Ms. monitor Cerberus vertrekt half April naar de Zuiderzee, om aldaar gedurende 3 weken herhalingsoefeningen te houden met de zeemiliciens, die daartoe dezer dagen a. b. van dien bodem worden geëmbarqueerd. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met 1 April de invoer van Neder- landsch melkvee langs kantoor Laplanc geoor loofd zijn den len en 15en van elke maand, van 2 tot 4 uur ’s namiddags. De nieuwe Minister van oorlog. De van oorlog heeft een verworpen. De minister van Koloniën Decrais wint hij, ’t is betoogde namelijk dat gezegd amendement ten Groot ge- eenenmale overbodig was, de wet met de ko- overmoed door de deugden loniën, die door decreten werden voorgangers te miskennen, te laat zult j niets 1 uwe nederlaag beklagen en deze staat zij haar eerst op deze of gene kolonie mocht voor de deur, met smart het willen toepassenzulks onder hare eigen ver- oogenblik verbeidendeom toegelaten te wor- antwoordelijk doen den. Daarom nogmaals keert terug I Steunt allen ming had plaats, die ’t met U en ’t vaderland wel meenen. Denkt vooral ook om ’t gevaar, dat dreigt bij gevolge der verzachtende amendementen. de aanstaande verkiezingen der Provinciale derend gejuich begroette de aflezing der cijfers, Dat de van een beweging te Berlijn heeft ge- een gemoedstemming, waartoe geen feitelijke aanleiding bestaat. Ook het gebeurde te Bremen, de daad van een ontoerekenbaar epilepticus, kan die gemoeds stemming niet verklaren. De monarchistische Tagl. Rundschau spreekt haar diepste leedwezen uit over de stemming waarin de keizer verkeert, en waardoor uitla tingen als die tegenover de grenadiers en bij de ontvangst van den president van den land dag onlangs, te verklaren zijn. Keizer Wilhelm heeft bij de kazernefeesten in het genot ook nog een dronk uitgebracht op «de oude tI_ 1 vriendschap tot den Czaar, die men beproefd had te verstoren.” Een opmerkelijke bevestiging van de ver koeling tusschen Duitschland en Rusland, die een oogenblik gedreigd heeft, doch waarvan officieel niets waar heette te zijn I FRANKRIJK. De wet op de Vereeni- gingen is door de Fransche Kamer met 303 tegen 224 stemmen in baar geheel aangeno men, nadat o. a. een amendement om haar -- - niet toepaslijk te verklaren op de Fransche j nieuw benoemde Minister 254 stemmen was hoogst eervolle militaire loopbaan achter den Deze verkiezingen wekken in den regel niet die belangstelling, welke zij verdienen. En dit geheel ten onrechte. Ja, de gemeenteraden en de Tweede Kamer dat is alles, maar de Provinciale Staten Zij worden beschouwd als zoo’n tusschending, zoo heelemaal met de politiek niets te maken hebbende. Als men er die meening nu nog uitsluitend ten opzichte der Gemeenteraden op na hield, dan zouden we van zoo’n tamelijk onverschillige houding nog iets kunnen begrijpen, maar ten aanzien der Gewestelijke Staten wordt dan heelemaal ver geten de groote politieke zijde van hun bedrijf de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. En nu hebben we reeds sedert jaren de kiezers opgewekt toch wat meer belangstelling te toonen bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Wij hebben ze gewezen op de onverzwakte stelselmatige oppositie der anti liberalen, op hun program om door aanhouden en nog eens weer aanhouden ’t zoo ver te krijgen, dat ook eindelijk de Eerste Kamer >om” zou zijn. En thans is ’t zoo ver geko men, dat men Zuid-Holland en Friesland hoopt te veroveren een paar districten gewonnen en de liberale meerderheid in het Hooge Staatscollege beeft opgehouden te bestaande anti-liberalen zullen er de meerderheid vormen. En dan is ’t spel gewonnen. Stelt u vooreene anti liberale Eerste Kamer Dat die Kamer nu zullen we niet beweren, soms zelfs behoudende allures, zoodat ze door heethoofdige kiezers wel als een remmingswerk in onze Staatsmachine werd beschouwd. In andere gevallen was ze zelfs meegaande, adres de schoolwetwijziging-Mackay. Maar toch de Eerste Kamer was een lichaam, waarin eminente hoofden der liberale partij de meerderheid vormden en deze derheid is voor het vervolg dik onderhevig. Nogmaals: stelt u voor eene anti-liberale Eerste Kamer: Dan weet ge tevens, dat de meerderheid der Provinciale Staten dien geest belichaamt. En dan de Tweede Kamer? ’t Hangt van onderlinge handjeplakkerij der antirevolutionairen, christelijk-historischen en katholieken af, om deze geheel althans voor het leeuwendeel te bemachtigen. Daar gaat het heen geheel een anti liberaal bestuur 1 Of we zulk een toestand zouden betreuren Ongetwijfeld. Of we dien voor rekenen In geenen deele. Zij zelve hebben de schuld, zij en geene anderen. Zij door hunne lakschheiddoor hunne onderlinge betweterij. Voorzeker, ’t er op na houden eener eigene overtuiging is eene deugd. Deze deugd is de grootste kracht van eiken werkeljjken liberaal. Staten. waartegen de rechterzij haar afkeurend gesis, Legt af uwe lauwheid, uwe onverschilligheid gefluit en geschreeuw poogde te doen hooren. en strijdt den goeden strijd. Al uw roemen «Leve de Republiek 1” riep men. op vroegere heldendaden geeft niets, ’t is tijd En hiermede was een debat van twee en een halve maand afgeloopen en nam de Kamer vacantie tot 14 Mei. of oom zijn, Ook de Senaat, na de aanvullings-kredieten De beste regel is: Zoo wij maar zelve hebben goedgekeurd, is uiteengegaan en vroom zijn.” za' eerst tegen half Mei zijne zitting hervatten. H. men, nadat o. DUITSCHLAND. De Vorwarts verneemt uit vertrouwbare bron dat de belangrijkste plaats in de redevoering van den keizer, on verzwakt, als volgt luidt: Als de stad Ber lijn zich nog eens, evenals in 1848, met on beschaamdheid en ongehoorzaamheid tegen den Koning verheffen zal, dan zijt gij, mijn gre nadiers, geroepen, om met de punt van uw scbaffing. bajonet de overmoedigen en ongehoorzamen RUSLAND De Pol. Corr. verneemt uit tot rede te brengen. Petersburg, dat de Regeering het uitbreken Aan kantteekeningen op de toespraak geen der studenten-onlusten al lang verwachtte. De De Frankf. Ztg. politie was reeds een half jaar geleden ver wittigd van het bestaan van een geheim ver bond onder de studenten van alle Hoogescho- len, in welks boezem groote betoogingen wer den voorbereid. De politie ontdekte plannen om een alg. studenten-congres te Odessa te houden, nam de afgevaardigden der Hooge- scholen in hechtenis en legde beslag op op roerige geschriften en organisatie-plannen van den geheimen Bond. Zij dacht door die maat regelen de beweging in baar klem te hebben gesmoord, maar verzuimde het voornaamste het wegnemen der bepalingen in het Univer- siteitsreglement, die zooveel ontevredenheid ge wekt hadden. Thans is het voor de Regee ring zeer moeielijk geworden, toe te geven zonder den schijn van zwakte op zich te laden. De toestand is daarom ernstig en zorgwekkend. FRISO Ml III' EN IIIH.II11\III m ui mini rn ii:si. i\n. UITGËVEB: maai vuur Uü puii/xj zo uumui

Friso nl | 1901 | | pagina 1