n SÉ WOENSDAG 10 APRIL 1901. No. 28. Officiéél gedeelte. Binnenlandsche Berichten. „De meerderheid heeft altijd ongelijk.” Een en Dertigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl LEVE DAN DE MINDEBHEIDI S. •-^1 £3l MEI U S i ADVERTENTIE- Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I I UITGEVER: De afgetreden Minister van Oorlog, ge- is voornemens na bet verlaten 2. 3. 4. FRISO uni) mini nissim. De gezamenlijke inkomsten over het af- geloopen jaar bedroegen f 5,201.63» de uit gaven f 6,564.40 zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 1,362.67. Vanwege de vereeniging werden uitbesteed 150 kinderen. Er wachten nog 141 kinderen op hulp, zoodat elke bijdrage zeer welkom zal zijn. Direkteur der vereeniging is de heer Ds. H. G. Dorn- van Bchoolgel het recht dierzelfde meerderheid begint betwist, twijfelachtig, onrecht te worden. Een minder heid treedt tegen haar op met een in zooverre de Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j oent. By abonnement is de prys belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der Gemeente WOBKUM op Donderdag den 11 April 1901, ’s namiddags te 7| ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Q OnmvKA.a /"I1__*.1 der rekening van de gemeentelijke gasfabriek over 1900. 4. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1900. 5. Ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting, dienst 1900 6. Adres van de Voogden van het Stadswees huis alhier om een buitengewoon subsidie over 1900. 7. Wijziging der verordening omtrent de open bare orde en veiligheid in de gemeente. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot wijziging der instructie voor den Stadsgenees heer. 9. Alsvoren om machtiging tot het herstellen van bet havenhoofd. 10. Adres van D. Harmens te Leeuwarden om medewerking tot den bouw eener brug in het Heidenschap. 11. Alsvoren van in erfpacht afstaau van Stationstraat. 12. Alsvoren van buitenhaven en bank. 13 Voorstel van Jansen en Baad, naar VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Nooedwoldf, op Zaterdag den 13 April 1901, ’s voorm. te 9} ure. Punten van behandeling: Mededeelingen. Aanbieding gemeente verslag 1900. Benoeming van een Armvoogd te Koudum Vaststelling der staten van oninbare posten Hoofdelijken omslag enz over 19CO. 5. Idem van het schoolgeldkohier le kwartaal. 6. Behandeling adres van D. de Vries om ver- hooging van jaarwedde als telephoonkantoorhouder te Koudum i. Idem van mej. T. Viersen te Koudum om aangesteld te worden als gemeente-vroedvrouw. 8. Idem van S. de Jong en anderen om veran dering voetpad op Ooste te Koudum in een grind weg. Koudum, den 6 April 1901. De Burgemeester, H. M. TROMP. Bend toe, toen we met bovengenoemd spreek woord voor den dag kwamen. Beiden begre pen we wel, dat het zijn’ Franschen oorsprong reeds verried door zijne overdrijving. Toch maakten de woorden van mijnen vriend eenigen indruk op mij, zoodat we besloten dit spreek woord eens wat nader te overwegen. Laten wij u daartoe vooraf eene kleine epi sode verhalen uit onze jongelingsjaren. We hadden toen eens de eer te staan aan ’t hoofd 3. Rapport der Commissie van het onderzoek van een zanggezelschap, dat onder onze leiding spoedig een’ vrij hoogen trap van kunstvaar digheid bereikte. Toen ’t dien bereikt had wenschte een aantal jonge lieden zich er bij aan te sluiten, minder echter om den zang, dan om de gezellige bijeenkomsten. Onze ern stige waarschuwing om geen onbevoegden toe te laten, werd in den wind geslagenallen werden aangenomen. Verontwaardigd wierpen we ’t gezelschap den dirigeerstok voor de voe ten, bedankten en gingen heen. Hoe later ’t geschil werd vereffend, doet er nu niet toegenoeg zij het te weten, dat het gezelschap na een jaar sukkelens overleed. Het recht der meerderheid dat van den sterkste had gezegevierd. Later is ons op menige vergadering met een zonderling verloop van stemmingen, deze epi sode voor den geest gekomen, ’t Stemrecht is dan ook een wapentuig, dat niet zoo gemak kelijk is te hanteeren. De twee voorname vereischten daartoekennis van ’t punt, waar over gestemd wordt en de vaste wil om alleen eigen overtuiging te volgen, ontbreken maar al te dikwijls bij hem, die 't uitoefent. Hier gebruikt men ’t als een speeltuig, zonder te bedenken boe groote schade men daardoor aan menige goede zaak toebrengt. Daar laat men het verroesten en werkt zoo de tegenpartij in de hand. De redenaar stuurt bet door zijne wegslepende taal niet zelden in eene verkeerde richting, en de man van gezag wendt het maar al te dikwijls aan ter bereiking van persoon lijke oogmerken. Er worden daden mee ge pleegd, die den man van karakter, wiens doel alleen is het algemeen welzijn te bevorderen soms doen wanhopen aan eene toekomst onzer vrije instellingen. 't Is dunkt ons nog al klaar, dat in ’t al gemeen door dit een en ander ’t vertrouwen in de meerderheid niet kan versterkt worden jareeds haar gelijk hebben wel wat twijfel achtig gemaakt. Toch dienen we nog een’ anderen weg in te slaan, om ons wantrouwen beter te rechtvaardigen. Daartoe laten we vooreerst het stemrecht buiten sprakeen zul len ons er toe bepalen om aan te toonen, hoe in ’t algemeen de verhouding van minderheid en meerderheid is geweest. Men zal zich mis schien nog herinnerenhoe de heer Berthold over dat punt dacht. Hij wou liever, zei bij, aannemen te bewijzen dat elke vooruitgang van eene minderheid dan van eene meerderheid was uitgegaan, ’t Gaat ons eveneens. Wij hou den ’t er voor, dat de vooruitgang altijd van de minderheid is uitgegaan. Vraagt men ons naar bewijzen, ze zijn te vinden op schier elke bladzijde van de geschiedenis. Ga bij welk ge wiltaltijd en overal zult ge vindendat er de vooruitgang uitgegaan is van enkele per sonen, ja, niet zelden van één persoon. Herin ner u alléén maar de namen van vele beroemde wetgevers. Ga op welk gebied ge wilt, altijd kunt ge hetzelfde opmerken. De genieën op 't gebied van kunst en wetenschap zijn niot wet. altoos in dezelfde richting. Meermalen gebeurt het, dat de vooruitgang wordt tegengehouden door hendie alleen heil zien in een terug keer tot vroegere toestand. Deze richting doet zich in onze dagen niet minder gelden dan die van den vooruitgang. Uit dezen gang van zaken die men wel den ontwikkelingsgang der menschheid kan noe- per8kinderen in Friesland heeft te Leeuwarden van minderheid is. wijls aan in ’t leven der volkeren en ’t is daarom zoo natuurlijk, dat de vruchten er van bewaard worden als dierbare kleinoodiën. We vinden het daarom ook eene uitmuntende be paling in onze Grondwet, dat ze niet overge* leverd is aan eene telkens wisselende meerder heid. Vooral in dagen van malaise zoowel als in die van heftigen partijstrijd, zou daardoor aan den werkelijken vooruitgang groote schade toegebracbt kunnen worden. Zulke tijdperken zijn dan ook voor grond- j zoo ongeschikt mogelijk. Daar* van de tegenwoordige Daartoe houdt elke te veel rekening met hare eigen be- Eene algemeene geestdrift voor alge- meene belangen bestaat er niet. Wel zou tegen- De vereeniging Nijverheid te Leeuwarden heeft met algemeene stemmen aan bet bestuur verzocht een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid en wenschelijkbeid der oprich ting van een huishoud- en industrieschool aldaar. In de stad Harlingen zijn vier bokking- rookerijen. Thans worden er nog twee der- gelijke inrichtingen bijgebouwd. Van de 5,300,816 K.G. visch in het jaar 1900 vandaar uitgevoerd, is haring in ver- voortgekomen uit de scholen, maar de scholen uit de genieën. Is nu hiermee de quaestie opgelost en de meerderheid voor goed in ’t ongelijk gesteld Lees en oordeel. Wij hebben haar thans uit een oogpunt beschouwd, waarop de gewone benaming van minder- en meerderheid minder toepasselijk is. Als de resultaten der ontwik keling, onverschillig in welken vorm, onder worpen worden aan eene stemming, ’t zij op staatkundig, kerkelijk of maatschappelijk gebied, dan kan daarvan eerst sprake zijn. Hetgeen wets-herziening dit voorafgaat, dienen we eerst eenigzins in om verwachten wij ook ’t licht te stellen. poging weinig resultaten. De kiemen der daden zijn gedachten. Is er partij I eene meer of minder zuiver uitgesproken, dan j langen, begint hare werking, eerst in beperkten, allengs i eindelijk gemeen woordig eene meerderheid grondwets-herziening willen, maar welke eene meerderheid is dat? Eene, die uit heterogene bestanddeelen is sa- t eens Thijs Walta alhier, tot het een stukje grond aan de J. Haagsma alhier, over de de heeren O. IJntema, J T. Abbrina Hingst, leden van den aanleiding van het adres van den heer Jan Haagsma inzake de haven en bank 14. Adies van R. S. VVestra en T G. Dokter te Achlum om vergunning tot het vcrhoogen van de trekweg bij Bolsward, voor het overkruien van aarde. 15. Vaststelling van het kohier den, over het 1ste kwartaal 1901. 1 I j s Bij het doorbladeren van oude ex. »Friso” vonden wij in het No. van Woensdag 9 April 1884 een hoofdartikel van onzen, helaas over leden, medewerker Smeding, dat vooral in den tegenwoordigen tijd zeer goed op zijn plaats is. »De meerderheid altijd ongelijk? Dat loopt »de spuigaten uit. Eerst hebt ge ’t algemeen ^stemrecht uitgekleed, en nu tast ge ook nog »’t parlementaire stelsel aan. Ge wordt nog «streng absolutist.” Deze woorden voegde een vriend ons schert- beginsel gerland is tot candidaat gesteld voor het lid- 1 __p van de Tweede Kamer voor het ervaring en den vooruitgang, wordt gaande- district Tietjerksteradeel de heer mr. H. Ph. weg krachtiger, en rust niet, voor dat ze meer- de Kanter te Haarlem, derheid is geworden. Rusteloos gaat dit spel voort; echter niet neraai Eland van den militairen dienst zich in het najaar metterwoon te Arnhem te vestigen. Bij kon. besl. is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Heerenveen mr. H. Reuyl te Nijmegen, vroeger rechter-plaats vervanger in de arr. rechtbank te Groningen; i De vereeniging Schoolfonds voor Schip- r_ blijkt naar ons inzien, dat de roeping bare jaarlijksche algemeene vergadering gehou- minderheid en meerderheid niet dezelfde den - - - De eerste moet veroveren, de tweede in hare heilige uren bevestigenwat veroverd is. Eene betere regeling zal er wel moeielijk te vinden zijn. Het komt er maar op aan, het juiste oogenblik te kiezenwaarop belangrijke zaken afgedaan moeten worden. Als eene meerderheid is ontstaan uit den aandrang heilige overtuiging, dan is een der heilige uren gekomen, waarin het moet geschieden. In zulk eenen I in wijderen kring, tot ze eigendom is geworden, 't Gaat er mee als met de kringen, ontstaan door een’ in 't wa ter geworpen steen. Deze worden allengs wij- mengesteld, en het over ’t hoe wel nooit der, maar en hier is een tweede punt van zal worden. Er béstaat veel kans, veel gevaar, dat de liberalen eerlang in de minderheid zullen ko men. Mocht dit ’t geval worden, dat het er dan toe moge medewerken, om hen opnieuw te bezielen met dien frisschen moed en de krachtige overtuiging van vroeger dagen. eener seiffen te Terhorne. - Met intrekking der benoeming van den tijd zijn wij gekomen in t bezit onzer jjeer k, Gerbensma tot notaris te Akkrum is vrije instellingen neergelegd in onze Grond- aJdaar benoemd de heer A. C. van Slooten te J. Deze tijdstippen, ze breken niet zoo dik- Hgarfem, vergelijking ook gaandeweg minder krach tig. Begroet met enthousiasme, verflauwt de werking eener gedachte, naarmate hare aan hangers talrijker worden. Ze wordt door bij voeging van vreemde elementen meer en meer onkenbaar. Treedt eene gedachte op als leidend begin sel in de practijk van ’t levendan is het eerst eene minderheiddie er met vuur voor strijdttot ze eindelijk allen tegenstand beeft overwonnen en optreedt als meerderheid. Zulk eene meerderheid kan dan bevestigen, wat de minderheid door strijd heeft verworven. Zulk eene meerderheid kan’t zij ze optreedt in ’t algemeenof in de eene of andere corporatie door middel* van ’t stemrecht, groote dingen tot stand brengenzoolang in haar het heilig vuur, ontstoken door een zuiver beginsel wordt brandende gehouden. Zelden duurt dat echter lang. Allerlei invloeden beginnen hunne wer king uit te oefenen. De eerste liefde bekoelt, de ervaring heeft enkele zwakke punten ont dekt, de tydsomstandigheden wijzigen zich, schillenden toestand de meest voorkomende ge weest. Door de lib. kiesvereeniging in Smallin- nieuw, dat het rekening houdt met maat8Chap

Friso nl | 1901 | | pagina 1