ZATERDAG 13 APRIL 1901. No. 29. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. ‘I f 6,25 - 37 - 12,25 12 - 23 - 15,25 10,10 - 5 - 6,75 Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEB.TENTIËN van 1—5 gewone regels <0 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. U I T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM 2e. perceel W. Terpstra, Wommels Onze stadgenootde heer A. eene vergadering der Afd. van die Mij. de wenscbelyk- de oprichting eener coöper. zich niets meer van het gebeurde. In Philadelphia heeft zich onlangs een bedelaarsclub geconstitueerd, waartoe al de leden van dit, op een anders zak levende I gilde, voor zoover zij niet met de politie in aanraking zijn geweest, gedwongen zijn toe te treden. Men meldt, dat de nieuwe Italiaansche postzegels, waarvan de uitgifte wordt voorbe reid, niet de beeltenis des Konings maar die der Koningin zullen vertoonen. WORKUM, 12 April. In de gister gehou den vergadering van den Raad dezer gemeente is goedgekeurd de rekening van de gemt. gas fabriek over 1900; gunstig beschikt op het adres van de Voogden van het Stads Weeshuis om uitbetaling van het ingehouden subsidie over 1900; vastgesteld eene nieuwe ver ordening omtrent de openbare orde en veilig- i heidgewijzigd de instructie voor den Stads Geneesheermachtiging verleend tot het herstellen van het havenhoofd: aange nomen het verzoek van D. Harmens te Leeu warden en aan Burg, en Weths. machtiging verleend tot bet houden eener comparitie met dien heer en Burg en Weths. van Hem. Old. en Noordw teneinde eene bespreking te hou- Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht islHr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapt, ter zee H. F. Kouwenberg9 dezer van Co'on ver trokken. Te Lemmer zijn de vorige week niet minder dan 11,000 tal of 2,200,000 stuks haring aangevoerd. De prijs liep dan ook terug van een gulden tot 40 cents per tal. Generaal Kool speelt goed viool. De Amst. stelt hem voor met zijn viool binnen tredend in de zaal waar de leden der Tweede Kamer onderling woedend ruzie maken. »Nu zal ik het eens probeeren of ik de ruziemakers met mijn viool niet regeeren kan,” zegt de nieuwe Minister. Daar in enkele bladen reeds een be paalde datum is genoemd als die, waarop voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer de stemming zal geschieden, worde er aan herinnerd, dat wèl in de Kieswet een vaste dag is aangewezen voor de candidaat- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. uit Makkum, voorkomend in Friso Maart j. 1., i hier achterstaande advertentie. Dat bericht luidt als volgt: Vrijdagavond den 22 Maart en Zaterdagavond daaraanvolgend hadden wij het genoegen ken nis te maken met het schoone spel der familie Mullens dat zeker door ieder geroemd zal worden die het bij woont. d. L. Jurjen Sapes en vorig jaar f 17,25; 3e. perceel L. Rosier, Wommels vorig jaar f 5; 4e. perceel T. de Jong, Wommels vorig jaar f 5,75; 5e. perceel T. de Jong, Wommels vorig jaar f 8 vorig jaar f 7 7e. perceel L. Rosier, Wommels vorig jaar f 3 8e. perceel K. Visser, Oosterlittens vorig jaar f 5 9e. perceel K. Visser, Oosterlittens vorig jaar f 6,25 schap toegestaan onder voorwaarden, het verzoek van Th. Walta, tot het in erfpacht; afstaan van een stukje grond in handen van Burg, en Weths. met de heeren IJntema, Jansen en Hingst, gesteld het adres van J. Haagsma etc., met besluit dien heer bij de bespreking uit te noodigen over de buitenhaven en banken toegestaan het verzoek van R. S. j Westra en T. G. Dokter te Achlumtot het verhoogen van den trekweg bij Bolsward, voor het overkruien van aarde. WORKUM. S. de Jong, is geslaagd bij het examen voor onderwijzer, Woensdag j.l. te Leeuwarden ge houden. WORKUM. Naar aanleiding van een bericht W.L1 1 J r- van 30 maken wij gaarne attent op de ge percee| L. Rosier, Wommels Botha geeft zich niet over! Een telegram uit Harrismith meldt, dat Botha, De Wet en Steijnbij een samenkomst op een hoeve nabij Heilbron besloten hebben den strijd voort te zetten. Daarna is Botba naar Transvaal teruggekeerd. In Italië is een comité van Boerenvrien den gevormd, waarin onder andere boogleeraren van naam zitting heeft prof. Lombroso. Dit bericht is in zoover belangrijk, omdat tot dus ver alleen de radicale pers behoorlijk was in gelicht omtrent den oorlog, terwijl de andere bladen min of meer Engelsch gezind waren, zoodat de vorming van dit comité, nadat vele andere pogingen in dien geest mislukt zijn, een voorbeeld is van volksuiting naar buiten. Weiland, de epilepticus die den aanslag op den Duitschen keizer pleegde, heeft in de cel zijn advocaat willen mishandelen, maar kreeg stelling, nl. de eerste Dinsdag in Juni, vallende dit jaar op den 4en, doch dat de dag voor de stemming door den Min. van Binnenl. Zaken moet worden bepaald. Volgens art. 131 der Kieswet mag die stemming niet plaats hebben vóór 10 Juni, terwijl de uiterste termijn is, volgens art. 133, veertien dagen na de candi- daatstelling, dus 18 Juni. Een van de dagen van 10 tot 18 Juni moet dus door den minister worden aangewezen. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrapbie zullen maatregelen worden genomen tot regeling en bespoediging van het telegra fisch en telefonisch verkeer bij de aanstaande verkiezing van leden der Prov. Staten op 14 Mei en van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de eerste helft van Juni. Gelijk bij vorige periodieke verkiezingen zullen ook nu de diensturen van de kantoren op den dag van de stemming des avonds in dier voege worden uitgebreid, dat alle telegraaf- en telepboonkantoren tijdens de drukke telegram wisseling open zijn. Uit Schwerin wordt gemeld dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins Gemaal in het begin der volgende maand daar verwacht worden tot het houden van hun feestelijken intocht binnen die stad. Bg de tweede inspectie van den water staat in Limburg is in ernstig onderzoek het plan tot kanalisatie van de rivier de Maas in die provincie. Volgens dit plan zullen er tus- schen Maastricht en Venlo stuwen worden aangelegd, waardoor de Maas te allen tyde bevaarbaar zal zyn. In België, waar die maat regel reeds voor lang is genomen, ondervindt men de goede gevolgen daarvan. INHOUD van het Friesche Tydschrift iSljucht en Bjucht" de 13de April 1901. Mar sicht, M. Miedema. ’t Snieklokje, J. b. d. L. Jurjen Sapes en syn folk, W. P. In dei üt to aeisiikjen. Koart- swyl. Fen de moanne en twa jonge herten, (mei plaetsjes.) D. H. Z. Het lijk van Lena Sierveld, het Amster- damscbe meisje dat sinds eenige weken werd vermist, is Dinsdag uit het water opgehaald. Generaal Dumonceau is naar Duitsch- land vertrokken ter voorbereiding van het reisplan der Koningin naar het buitenland. Zoowel de sterke acrobatische toeren als het aardige, kunstige goochelspel dezer familie dwongen het publiek telkens hun welgemeen- den bijval te geven. De platen der kinemato graaf waren heel mooi, en de tot slot gegeven pantomine liet niets te wenschen over zoowel aan spel als aan tooneel-decoratie. Wij wenschen de familie Mullens van harte zeer veel succes toe, dat zy wel verdient en ook zeker zal krygen. BOLSWARD, 11 April. Heden morgen werd door Burg, en Weths. ten stadhuize aanbesteed, de levering van hout en steen ten dienste der gemeentewerken. Ingeschreven werd a voor de levering van25 stuks walpalen van beslagen eikenhout, 22 palen van Ameri- kaansch grenenhout, 180 buitenlandsch gezaagde grenen delen, 154 palen gewoon Noordsch daarby hevige toevallen. Later herinnerde hij j vurenhout H. G. Schoonhoff te Bolsward f 1015 H. v/d Werf - 1048 Gegund aan Schoonhoff; b de leverin r van 3000 1ste soort Waal- straatklinker. Geen enkel briefje ingekomen; c de levering van 90 stère grind L. A. v/d Heug te Nymegen f 3,20 per stère J. A. Deelstra te Rinsumageest - 3,20 II. J. v/d Vecht te Hasselt - 3,50 Gegund aan v/d Heug te Nijmegen. Heden morgen werd door Burg, en Weths. voor het seizoen van 1901, ten huize van den kastelein P. Huizinga publiek verpacht a het grasgewas van den weg van Bolsward naar Harlingen voor zoover aan de gemeente behoorende. Gepacht door P. Hilarides te Bolsward voor f 108. Vorig jaar f 70 b van den weg van Bolsward naar Hichtum, voor zoover aan de gemeente behoorende. Ge pacht door de Wed. G. Boersma te Bolsward voor f 84. Vorig jaar f 65 c van den stadswal met Knossingerlaan le. perceel, SneekerbrugSt. Jansbrug, ge pacht door Anne de Jong te Bolsward voor f 15. Vorig jaar f 10 2e. perceel, St. Jansbrug—Harlingerbrug, gepacht door R. van Wieren te Bolsward voor den over den bouw eener brug in het Heiden- f 6. Vorig jaar f 3.75 3e. perceel, Harlingerbrug—Zandsterpoort met Knossingerlaan gepacht door J. v/d Weide te Bolsward voor f 3,25 Vorige jaar f 2; d bet grasgewas van den trekweg vanaf de Franekerstraat te Bolsward tot de Gronser- tille en van de brug te Burgwerd tot Pyphorne. Dit grasgewas werd verpacht in 12 perceelen, te beginnen bij de Franekerstraat: le. perceel Dj. v/d Eems, Bolsward vorig jaar f 5,50; Militiewet. De ronddeeling aan de leden der Tweede Kamer van het ontwerp tot na dere wyziging der Militiewet, gelijk het luidt na de daarin tot en met 12 Maart j.l. ge brachte wyzigingen, inbegrepen die van art. 122 omtrent den verkorten diensttijd, bevestigt thans officieel dat de geschorste behandeling zal worden voortgezet, anders had de regeering het ontwerp met machtiging van H. M. inge trokken. De veranderingen welke de by deze rege ling betrokken ministers, inzonderheid die van oorlog, alsnog in het ontwerp noodig achten, zullen nu spoedig volgen, begeleid door eene toe lichting waarin de Regeering nader haar stand punt na het bekende Kamervotum zal uiteen zetten. Naar het gerucht zegt, wenscht de Regee ring met eerbiediging van het eenmaal door de Kamer genomen besluit, art. 122 te handha ven en zou het gewyzigde ontwerp verder eene overgangsbepaling voorstellen Maandag 22 April a. s. zal de Noord- Friesche Lokaalspoor voor bet publiek worden opengesteld voor zoover betreft het baanvak LeeuwardenFerwerd. De feestelijke opening der lijn, waartoe verschillende autoriteiten zyn uitgenoodigd, zal plaats hebben op Zaterdag 20 April a. s. Tot lid van den Raad der gemeente Wymbritseradeel is gekozen de heer H. P. Wesselius te Idsega. De stoomboot Enkhuizen, welke vroeger als goederen boot heeft gevaren in den veer dienst EnkhuizenStavoren, is thans aange kocht door de heeren Duinker en Co. te Hel der, om te worden ingericht als stoomschelp- zuiger en bergingsboot. De heer J. P. WiersmaVoorzitter der Afd. Ferwerderadeel der Fr. My. van Land bouw, heeft in Leeuwarden c. a. heid besproken van de oprichting eener coöper. beetwortelsuikerfabriek in Friesland. Een groot voordeel zou zyn, dat niet zooveel als thans aan vracht zou behoeven betaald te worden. De fabriek te Vierverlaten b.v. betaalt aan den verbouwer ongeveer f 9 per 1000 k.g. bieten en pl. m. f 3 aan vracht. De berekening is dat eene coöper. fabriek ongeveer f 11.50 per 1000 k.g. aan den verbouwer kan uitbetalen. Een deskundige heeft verklaard, dat het water in Friesland wel geschikt is. Wel is waar zyn vroeger pogingen, in deze richting gedaan, misluktmaar vooreerst bevond de bietenbouw zich toen nog niet in het stadium van thans en vervolgens is de financiëele toestand van den boer nu veel beter dan toen. Na gehouden beraadslaging is beslotenop eene latere vergadering, speciaal hiervoor be legd de werking der coöperatieve beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent volledig na te gaan. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht dat het, blykens schrij ven van den directeur van het Kabinet der Koningin van 25 Maart jl., de wensch is van H. M. de Koningindat de verjaardag van Z. K. H. den Prins der NederlandenHertog van Mecklenburg (19 April) by de zee- en landmacht op dezelfde wyze zal worden gevierd als die van H. M. de Koningin-Moeder. FRISO MEiiws-ei mi e mvni: BLAD lOIIII FIIIESUNII. i

Friso nl | 1901 | | pagina 1