I - ZATERDAG 20 APRIL 1901. No. 31. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. van II. teekening dan seenige dienstboden”. Daarin Sjoerd Jelles Nauta D. L. Douwes, waren 77 geldige stembiljetten het Onderling Burger- UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM haasten. de kweekers genoodzaakt hebben zij besloten te huwen. Na het gebeurde met professor Renard doet dit huwelijk te Gent f 7282 - 6500 - 7555 - 8554 - 7270 - 5870 - 8260 - 5795 - 7900 5930 - 5340 van een der Het werd het eiland gevonden door Mirns Hemelum Wal Bakhuizen Workum Harlingen Lemmer Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEHTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en (1869 79) zelfs 31,523 was geweest. te Leeuwarden, hebben, gunstige uitkomsten van balans, besloten om aan schrijving te verleenen der door hen gedurende in vollen tooi wensehen te zien, mogen zich nog haasten. Door ’t winderige, buiige weer zijn wilden opgenomen wordenverbonden waren zoo spoedig moge- lijk de bloemen af te snijden wagenvrachten afgesneden bloemen ziet men dan ook nu en veel van zich spreken, dan door Haarlem rijden. Staking De Duitsche Keizer schijnt de opmerkin gen in de Katholieke pers te hebben gelezen. Althans de beelden in het tehuis voor blinden te Königswusterhausen, die den Keizer voorstel den als middeleeuwsch ridder en de Keizerin als heilige Elizabeth, zjjn vermoedelijk op bevel I van hoogerhand uit hun nissen weggenomen. Uitgebracht waren Op den heer T. S. Sikkes (antirevolutionair) 35 stemmen, op den heer W. A. Bakker (radicaal) 22 stemmen, en op den heer M. G. van der Tas (liberaal) 20 stemmen. De herstemming tusschen de heeren Sikkes en Bakker zal worden gehouden op Maandag 29 April e. k. 1 ben daarvoor bedanktomdat deze laatste functie minder voordeelig is. Het rijden n.l. op de internationale treinen verschaft, door de vrijgevigheid van de passagierszoovele voor- deelendat de vermeerdering van het trakte ment als hoofdconducteur, daartegen niet op weegt. Het spreekt van zelf, dat dit bedanken voor bevordering geen stagnatie in de algemeene promotie te weeg brengthetgeen wij steeds door enkele bladen uit bovenstaand bericht j opgemaakt zagen. Integendeel is het voor conducteursdie lager geplaatst waren op de promotie-lijst een onverwachte meevaller, nu reeds voor bevordering in aanmerking te komen. Men schrijft uit Haarlem Zij, die de bollenvelden om Haarlem nog Een reus. Op het fort te IJmuiden is een milicien in dienst gesteld, die twee meter lang is. Men beeft voor hem afzonderlijk een nieuw pak moeten laten maken en een krip Te Hippolytushoef op Wieringen is wederom een lijk aangebracht sedert 16 Januari 1. 1. vermisten, in de nabijheid van den visscher P. Pool, en herkend als dat van den beurtschipper P. J. Wigbout. De Algemeene kiesvereeniging te Mep- mr. Workum Schraard Sneek Ulfert H. van Mekeren Hindeloopen Lolle Rimmers Hijlkema Marten A. Sonsma en Sjouke H. v. d. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan Vit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. WISKUNDIG. LeeraarBravo, jongenHeb je dat moei lijke vraagstuk alleen opgelost? JongenNeen, meneer, met 2 onbekenden. WORKUM. Uitslag der door Burg, en Weths. den 17 April 1901 gehouden aanbe steding van het vernieuwen enz. der Zeesluis. Namen. Woonpl. Inschrijvings- Midlum Hendrik U van Mekeren Hindeloopen en Tjebbe Bekema Staking van dienstmeisjes in zicht. Wij I ontvingen, meldt de Opr. Haarl. Crt., een I rosekleurig briefje, met geen andere onder- leeraar in de teekening dan seenige dienstboden”. Daarin met een verlengstuk. wordt een angstwekkende mededeeling gedaan. i Met algemeene stemmen hebben de meisjes HeT’aantaï wekelüïs të’ge~ven besloten den Zondag vrij te eiscben, en wordt daaraan geen gevolg gegeven”, zoo zegt de schrijfster, »zoo zal er een algemeene werksta king onder het dienstpersoneel komen”. Dat zou misschien nog meer bezoekers naar Haarlem trekken dan de bloembollen. Volkstelling in Friesland. De omvang rijke uitgaaf van de uitkomsten der jongste 10 jaarlijkscbe volkstelling wordt thans geregeld voortgezet. Deel 7 (Friesland) is nu versche nen en bepaalt zich tot de eigenlijke bevolkings- statistiek, welke niet de beroepstelling en de j woning-toestanden omvat. Wij ontleenen er enkele cijfers aan. Friesland had op 31 Dec. 1899 340,262 inwoners, zijnde slechts 4705 of 14 °/0 meer Gerke Anema dan in 1889, nadat in beide vorige lOjaar- lijksche tijdperken de stijging (1879 89) 5681 (1869 79) zelfs 31,523 was geweest. Jobs. Groenhof Het aantal vrouwen overtrof dat der mannen Sjoerd Jelles Nauta I in deze provincie slechts met 798. Hierbij Thomas Kloosterman valt op te merken, dat alleen Leeuwarden 2036 meer vrouwen dan mannen telde, ruim 6 °/0 der geheele bevolking. In de andere TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. De nadere regeling van het muntwezen is aangenomen met 69 tegen 1 stem. Bij de hervatting der geschorste beraadsla- slaging over de wijziging der militiewet ver klaarde de heer Van Gilse zich geheel onbe vredigd door de ingediende regeerings wijzi gingen, die niet in overeenstemming zijn met het amendement-Van Gilse, en dat men door een omweg weder in de wet brengt wat het amendement er buiten hield. De heer Lohman constateerde dat in de leiding vastheid van regeeringswege ontbreekt, achtte het ’t best geen verantwoordelijkheid voor de onderdeden op zich te nemen, en te M overwegen of het ontwerp tenslotte versterking S der landsweerbaarheid daarstelt. De heer Troelstra achtte de regeeringswij- zigingen schijnvertoon en stelde voor de wijzi gingen in verband met de afgedane artikelen in de afdeelingen nader te overwegen. De minister van oorlog herhaalde den wensch der regeering om de legerwetten spoedig af te handelen en verzekerde dat hij niet op deze plaats zou staan als hij de zaak niet kon lei den. Het voorstel-Troelstra werd verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Het vervolg der Hogerhuiszaak. De recht bank te ’b Gravenhage heeft, beschikkende op het verzoekschrift van mr. Z. van den Bergh, de vervolging van Eeltje Ringia gelast ter zake van meineed. Volgens het verslag van de Friesche Handelsbank te Leeuwarden over 1900, gaf de provisie-rekening in dit jaar een batig slot van f 14,168,88 en de rente-rekening f 7,770,60, te zamen f 21,939,48; deze som verminderd met f 10,113,21 voor onkosten en vermeer derd met de onverdeelde winst van 1899 ten bedrage van f 865,50, geeft een te verdeelen winst van f 12,691,77. Na aftrek van 15 pCt. voor het reservefonds en f3677,83 aan tantiemes en onverdeeld saldo, blijft een zuivere winst van f 7,240, zoodat op de aandeelen 16 pCt. dividend kan worden uitgekeerd. Directeuren van het Onderling Burger lijk Begrafenisfonds sGedenkt te Sterven”, te Leeuwarden, hebben, naar aanleiding der de laatste vijfjarige de leden 15°/0 bij- hun lidmaatschap betaalde contribution. Tot botercontroleur aan het botercontrole- station te Leeuwarden is benoemd de Heer O, Santema te Wieuwerd. De openstelling HENDRIK Prins der Nederlanden wordt heden, Vrijdag, 25 jaar; het is de eer ste verjaardag dien Z. K. H. in ons land viert, daarom is die gebeurtenis nog niet zoo alge meen bekend, maar de genegenheid zal wel komen, die moet groeien en bij ons Nederlan ders slaat zij niet aanstonds vlammend uit. Maar wij zijn reeds begonnen de driekleur te doen wapperen in bde lentezonter eere van den jeugdigen Vorst van wien het Nederland- sche Volk een nieuwe lente voor zijn Vorsten huis verwacht. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheid op 22 April a. s. 42 gemeenten was het verschil zeer ongelijk. H. Stuur Atze Schaafsma Marten de Vries en Leeuwke Zandstra De gunning aangehouden tot na de verkre gen goedkeuring. HINDELOOPEN, 16 April 1901. Bij de i heden gehouden stemming voor een lid van pel heeft met algemeene stemmen Smeenge opnieuw candidaat gesteld. De Minister van Binnenl. Zaken brengt I ter kennis van belanghebbenden, dat te ver-1 vullen is de betrekking van Fransche taal en letterkunde aan de Rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Den Helder. 1" lesuren bedraagt 23. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wensehen te komen, gelieven zich vóór 30 April e. k., aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. Kampert, te ’s Gravenhage. Hr. Me. kanonneerboot Hefring wordt 1 Mei a.s. te Willemsoord in dienst gesteld tot het doen van proefnemingen met torpedo’s van een nieuwe vinding (torpedo a blocus-Elia). Reservekader. De Minister van oorlog, overwegende, dat het organiek getal vrijwilligers van het reservekader bij het 8 reg. inf. aan wezig is brengt ter algemeene kennis, dat bij vermeld korps voorloopig alleen ter vervulling van open vallende plaatsen door den korpscommandant vrijwilligers voor het reservekader kunnen worden aangenomen. H. M. de Koningin heeft afwijzend be schikt op het verzoek om gratie, ingediend door de ingezetenen van Sloten, die, wegens St. Nicolaasavond, een De 12 gemeenten met 1020.000 inwoners telden 1461 of bijna 1 °/0 meer mannen, maar in de 25 met 200110,000 inwoners woonden weder 266 meer vrouwen (slechts I De vijf kleinste gemeenten van Aan de markt te Sneek waren Dinsdag aangevoerd 6000 a 7000 kievitseieren, die betaald werden met 14 tot 17 ets. per stuk. Ten gemeentehuize te Hoogezand zijn in ondertrouw opgenomen een paartje, waarvan de man 78 en de vrouw 77 jaren oud is. Beiden gaan voor de tweede maal het huwe lijksbootje in. Te Maasland is een paartje na een engagement van vijf-en-dertig jaren in ondertrouw opgenomen. Te Gent zullen een liefdezuster en een monnik in het huwelijk treden. Hun liefde is reeds van ouden datum, maar de vader van i het meisje was tegen het huwelijk. Uit wan hoop ging eerst het meisje, daarna het jong- mensch in een klooster. Nu is de vader van het meisje overleden en omdat beide geliefden niet voor goed aan de orde, waarin zij 0,17 °f0). De vijf kleinste gemeenten van 501 2000 inwoners hadden te zamen weder 43 mannen meer (bijna 1 °/0). Friesland had op 31 Dec. 1899 2460 be woonde schepen terwijl nog 899 zulke schepen j tijdelijk aanwezig waren. den Gemeenteraad ter vervanging van den heer Er waren 3302 inwoners van 80 tot 99 jaar oud, waarvan 1920 vrouwen. ingeleverd. Volgens de statistiek der kerkelijke gezind- ten telde de provincie 12,687 mannen en 10,669 vrouwen, te zamen 23,356 personen of bijna 69°/0 der bevolking van wie opge geven was dat zij tot geen kerkelijke gezindte behoorden. De meesten, ruim 7 °/0, kwamen voor in de gemeenten van 500020,000 in woners. Te Leeuwarden 1367 of 4‘/t °/0. van het controle-station wordt nu spoedig ver wacht. Op Zondag 21 April a. s. zal te Leeu warden een Katholieke landdag worden ge houden. Door een der leden van de afd. Sneek zal worden ingeleid een bespreking over de aanstaande verkiezingen. Dr. Schaepman zal dit punt toelichten en uitbreiden en na de pauze een rede houden. Voorloopig bestaat het plan de verrich tingen voor de nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer aldus te bepalende verkie zingen (candidaatstelling) op 4 Junide stem mingen op 11 of 13 Juni; de herstemmingen op 25 Juni. wederspannigbeid enz. op door de Amsterdamsche rechtbank tot maand gevangenisstraf zijn veroordeeld. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat een bekend landgenoot op groote schaal zal beginnen met de ontginning van heidegronden in de omgeving van ’t dorp Houtigehage (Fr.); ruim honderd bunders zullen worden aange kocht. De heer R. v. Zinderen Bakker te Kortezwaag is met de uitvoering belast. INHOUD van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Rjucht" de 20ste April 1901. Mar sicht, M. Miedema. Koartgüd, W. P. In mus yn ’e brij, M. G. Stienstra. In dei At to aeisiikjen, J. S. K. In miu- like Ried, G. P. Riis op, o edele sprake, Sj. de Z. Ljeafde, Jan Tines. Fjouwer aide bazen, D. Koartswyl. De rjuchte forbytaest, (mei plaetsjes.) D. H. Z. Niet minder dan vijf conducteurs van de H. IJ. S. M., die in aanmerking kwamen voor een bevordering tot hoofdconducteur, heb- FRISO linn mini mauw. Mins- n iiniiii i in l 5 sommen. I

Friso nl | 1901 | | pagina 1