De aanstaande verkiezingen. WOENSDAG 24 APRIL 1901. No. 32. Frieschen Locaal-Spoorweg althans voor het baanvak Leeuwarden-Ferwerd is heden, Zaterdag 20 april, geschied. De stations hadden een feestelijk aanzien, de ge- noodigden waren tegenwoordig en, hoewel een weinig later dan wel bepaald was, reden de feestelijke treinen naar het tot heden nog zoo In de Leeuwarder Cou- beden kan men de bijzonderheden Een dagblad heeft natuurlijk veel t op een blad, dat slechts tweemalen per week verschijnt. Daarom zullen we om trent de officieele openingook maar zwijgen, maar alleen melding maken van het feit, dat de Directie voor het vervolg van den dag in ruime mate kaarten beschikbaar stelde voor een gratis rijtoer van uit het Noorden naar Leeuwarden en dat van die aanbieding zeer algemeen ge bruik werd gemaakt. Een aantal fanfare-corp- sen, wij meenden er niet minder dan vijf te tellen, blies lustig op en Leeuwarden zag de menigte door zijne straten dolen, vergezeld van eene groote meerderheid der schoone sekse, gewapend de heeren natuurlijk met het teeken hunner waardigheid de gestreepte pet, Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Ons trof die eensluidende, stille hulde, ge» En dit voor- Hoe zeer werd hier de werkelijke adel ge- H. H. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Leeuwarden, Friesland, ja heel ’t Vaderland verliest in dezen een wakkeren, Maar De man Jhr. Mr. F. J J. van Eijsinga f Onderscheidene bladen maken gewag van het overlijden van hoogen ouderdom, schiedenis, herinneren geïsoleerde Noorden. rant van heden kt I reeds lezen. was een rijk, ver- inge- mogend man. vaart tegenwoordig, dezen stoeren Fries in j Vele geven zijne levensge- aan de hem verleende onderscheidingen tengevolge van zijn werkzaam leven op allerlei gebied. Zij noemen hem Mi- nister van Staat, oud-Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, enz. enz. Alles volkomen terecht. Wij behoeven daaraan niets toe te voegen. Maar waar we alleen op willen wijzen is dit: De heer Van Eijsinga, mans begrafenis. Slechts een zevental rijtuigen volgden de lijkkoets. Bij het graf werd niet gesproken dan alleen het hoog noodige, de dankbetuiging aan de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, tegelijk met de dankbe tuiging aan alle anderen voor de betoonde be langstelling. De wereld gaat voorbij. En de dichter moge zeggen «Prachtig zij de staatsie-wagen, Glimmend zij de steen van ’t graf, ’t Zelfde kleed wordt weggedragen, Wat hier God aan d’arme gaf,” volkomen waar. Maar ’t komt er maar op aan welke geest in dat kleed heeft gewoond. En een geest als die van den genoemden ont slapene zouden we wenschen in elke gestalte, hoog of laag geboren, die zijn tijd en talen- I ten zoo ter beschikking weet te stellen als hij, die na een welbesteed leven zoo eenvoudig grafwaarts werd gebracht. ’t Loopt er tegen aan. Wij zijn nog wel April, maar spoediger dan men ’t denkt is ’t Juni. Wie had b.v. de zomer zoo plotseling verwacht na den winter van vier maanden. Op uw post dus kiezers I Op uw post, vooral gij liberale kiezers. En dit vooral om niet overrompeld of misleid te worden. Waar men U tracht diets te maken, dat de liberalen eigenlijk niet meer weten wat ze willen, dat ze geen programma (als ’t heet) hebben aan te toonen, meenen we voor het heden goed te doen met U te wijzen op een verslag van de gecombineerde vergadering van de negen district-vereenigingen van «Voor- uitgang” te Amsterdam, belegd ter bespreking van het aan de leden toegezonden prae advies van het Centraal Comité, inzake de bij de a.s. algemeene verkiezingen te volgen gedragslijn. Dit verslag door ons ontleend aan ’t N. v. d. D. van 20 April, luidt in hoofdzaak als volgt In dat prae-advies wordt eerst uiteengezet waarom een nadere omschrijving van de be ginselen, in de reglementen neergelegd, alsnog niet wordt vereischt. In het nu verloopen 4-jarig tijdvak zijn verschillende maatregelen tot stand gebracht welke de vereenigingen in 1897 op den voorgrond hadden gesteld en voor welker verdere ontwikkeling en uitvoering nog veel te doen valt, zoodat deze maatregelen nog op het program behooren te blijven, zooals leerplicht, persoonlijke dienstplicht, ongevallen wet, gezondheids- en woningwetten, verbetering van verkeerswegen enz. Tot voortzetting van dezen aangevangen ar beid wijst bet Centraal Comité op het vele dat nog te doen valt, als verstrekking op ruime schaal van vak- en ambachtsonderwijs, regeling van arbeids- en rusttijden, herziening der armen wet, verbetering van den rechtstoestand der gehuwde vrouw, Indische comptabiliteit, betere regeling der administratieve rechtspraak, der onteigening, successiebelasting, handelswetgeving enz., waarvan reeds veel is voorbereid. Wat het kiesrecht betreft, is het Centraal- Comité van oordeel, dat «Vooruitgang” zeker tot finale regeling moet willen medewerken, doch eerst dan wanneer omtrent die regeling meer overeenstemming is verkregen. Noch omtrent de grenzen, noch omtrent evenredig kiesrecht en het daarvoor aan te nemen stelsel, noch over het kiesrecht der vrouw bestaat nog een wel gevestigde overtuiging bij de meerder heid der vrijzinnige kiezers. Verdere uitbrei- F. S. van zinnige kiesverenigingen «Vooruitgang”, ken- langstellenden. Wij deden dit met opzet om met eigen ooren te vernemen, wat men wel omtrent dezen doode zou getuigen. Zoo dik werf hoorden we bij de uitvaart van welge- stelden uit meer dan éénen mond«dat is nu de laatste gang, de man kan ook al niets meenemen en zoo voort in dezen geest. er geen groot man is geweest die op de be- I staande aanteekeningen heeft gemaakt, maar omdat er geen behoefte aan bestaat, omdat er onder het volk geen drang is naar grondwets herziening. De kiezers weten dat thans de wagen weer aan het rijden is, dat er weer stoom op is en dat er op het oogenblik werk wordt afgeleverd dat ons land en ons volk ten goede zal komen. De kiezers zijn door de kieswet van 1895 verjongd. De tegenwoordige regeeringspartij moet kunnen toonen dat zij waard is regeeringspartij te blijven en dat wordt bedreigd als men zich nu reeds teleur gesteld toont. Dat is geen vrijzinnigheid meer, dat is eigenzinnigheid, een verkeerd vasthouden aan eigen geliefkoosde meeningen. Men ver- wijt het huidige ministerie gemis van homo geniteit, maar Spr. vraagt, of ’t mogehjk is, in onzen tijd waarin de denkbeelden zich zoo snel j ontwikkelen negen menschen bijeen te brengen die in alles eenstemmig denken. Men moet hierin aandringen op homogeniteit bij de afge vaardigden, opdat dezen beter dan tot nog toe geecbiedde, ..meuwe.k.n d»»r„e.ke. kun- De openjng yan de Noord. De motie werd daarna met op één na alge meene stemmen aangenomen, waarna de ver gadering, na het afdoen van eenige huishoude lijke aangelegenheden, in verband met de ver kiezingen, gesloten werd. De Amsterdamscbe motie, welks inboud uit de toelichting duidelijk blijkt, kan heel wel door geheel het Vaderland worden aangenomen als de leuze van de liberale partij. Worde zij behartigd, het Vaderland heil! korte toelichting door den eersten bekwamen, welmeenenden en weldoenden zoon, voorsteller, die erop wees dat het in het be- ons land zou zijn, in- vloeid uit den mond van menschen van ver dien afgevaardigden werden gekozen in den schillenden stand en godsdienst. geest dezer circulaire was het woord aan den al in de hoofdplaats van een district, dat voor lieer C. H. den Hertog. eenige jaren zelfs een sociaal-democraat ter Hij verklaarde ook verheugd te zijn ge- Tweede Kamer ging verkiezen v eest door den inhoud van deze circulaire. lang der toekomst van ding is naar Grondwetsherziening, welke in de eerste jaren niet uitvoerbaar zal zijn. De heer Mr. I. A- Levy noemde deze cir culaire een uiterst practische handleiding voor de verkiezingen. Daarin plaatst zich «Vooruit gang” op practischer standpunt dan men ziet doen door de nieuwe partij, de Vrijzinnig-demo- cratische, welke Spr. niet anders kan karakteri- seeren dan als een politieke partij zonder mid del en zonder doel. In een constitutioneelen staat toch behoort men in alles uit te gaan van de publieke opinie, en wat wil nu deze partij Allen mannen en vrouwen kiesrecht met inbe grip van de bedeelden. Nu kan men met het ontwerp Tak van oor deel zijn-dat het kiesrecht dient uitgebreid te worden tot allen die in staat zijn, al is ’t ook op de meest schamele wijze, hun gezin te on derhouden, maar moet men dat recht ook geven aan hen, die de voorwaarden tot de allereerste materiëele zelfstandigheid missen? Ten aanzien van de vrouw is men ’t in Nederland eens, dat zij privaatrechterlijk be- '_^r is tegen grondwetsherziening, niet omdat waardeerdEenvoudig als zijn leven was ’a hoort te worden gelijk gesteld met den man, maar volgt daaruit dat men in Nederland heeft de gevestigde overtuiging dat aan alle vrouwen het kiesrecht moet worden gegeven, zoodat voor haar wordt ontsloten de toegang tot ieder re- geerings college. Het is steeds hetzelfde kleine kringetje van menschen waarin men deze theo riën verkondigen hoort. In werkelijkheid is er ten onzent ontstentenis van een openbare mee- ning nopens die punten waarnaar met urgentie door de nieuwe partij wordt gestreefd. Spr. herinnert nog dat de Grondwetsherzie ning van 1848 een voorbereiding had van minstens 8 jaren, dat Thorbecke reeds in 1840 zijn «Aanteekeningen op de Grondwet” had uitgegeven en dat er in ’48 een stroom van literatuur over het onderwerp bestond. Heeft men op het oogenblik, vroeg hij, iets dat in de verte op zoodanige voorbereiding gelijkt? Politiek is de kunst van het bereikbare heeft men gezegd, maar is er zweem of schaduw van mogelijkheid om bij de tegenwoordige samen stelling der Tweede Kamer te kunnen verwach ten wat de nieuwe party te bereiken wenscbt? Spr. ontkent ’t beslist en meent dat zulk drij ven moet uitloopen op krachtsverspilling, of een legislatieve periode, die tot onvruchtbaarheid gedoemd is. Spr. vroeg, het doel van de nieuwe partij besprekende, of zij ’t in haar macht zou heb ben de Grondwetsherziening te beperken uit sluitend tot het verleenen van het kiesrecht gelijkelijk aan den man als aan de vrouw? Zullen niet, indien die herziening is tot stand gekomen, andere vragen zich op den voorgrond dringen, zooals de verbetering der verhouding tusschen moederland en koloniën, algeheele gelijkstelling van het hooger met het lager onderwijs, scheiding van kerk en staat (het stokpaardje, zegt Spr., van de overleden maar in de Vrijzinnig-democratische partij naar op standing voerende radicale partij) onderwerpen, die nu als onbruikbaar tengevolge van de Grondwet op den achtergrond moeten blijven. Spr. noemt deze nieuwe politiek, een politiek die experimenteert, zonder voorbereiding, of louter volksbelangen, waarbij het Nederlandsche volk en zijn gewichtigste belangen de inzet zijn en aan zoodanige politiek wenscbt bij niet mede te doen (applaus). Nadat nog enkele anderen het woord hebben veler oordeel niet mogelijk zonder gevoerd, deelde de Voorz. mede, dat was inge- mogend man. En nu waren we bij zijne uit komen de volgende motievaart tegenwoordig, ons begevende dan hier «De vergadering van leden der negen vrij- dan daar onder de verschillende groepen be- nis genomen hebbende van de circulaire van het Centraal Comité, d.d. 12/4 1901, ver klaart in de zienswijze van het Comité te dee- len, en verzoekt het 0. C. bij het uitbrengen van advies zich te laten leiden door de over wegingen, in die circulaire uitgesproken”. Deze motie was onderteekend door de heeren hier geen enkel woord van dien aard. J. Boissevain, Mr. W. H. K. Mouthaan, Mr. I menigte gevoelde, dat daar een braaf Nierop, I. van Hasselt, Mr. J. B. I grafwaarts werd gebracht en algemeen was het Iloelvink, H. W. Groeneveld, Mr. I. A. Levy 1 oordeel7-4—- E,-:—4 -- 1 'L en Armand Sassen. Na een mins- ei tin ui 11 i ii min mini rinisi.t\n. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: 1. 2. 3. vooruit Hoofdelijken Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan lit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der ge meente WORKUM, op Vrydag den 26 April 1901, ’s namiddags te 6 ure, teneinde te beraadslagen over de hier onder vermelde punten De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der beide vorige vergaderingen. Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burgemees'er en Wethouders tot het toestaan van een crediet, voor het onder zoek der haven en bank. 4. Adressen om afschrijving van omslag over 1901. 5. Adres van de heeren A. Santee Landweer en J. J. Snoep, omtrent de waarneming der armen praktijk.

Friso nl | 1901 | | pagina 1