I ZATERDAG 4 MEI 1901. No. 35. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. I plicht te Hilversum. van Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post8S oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels <0 cents. Voor eiken regel meer 7( cent. Bij abonnement is de pry’s belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM het rijk in Europa” «buitengaats”. het rijk in Europa” is een geweest, dat hem een niet onbelangrijke geningen werd verleend. De Telegraaf weet reeds te melden, dat voor het geval mr. I een treurlied zoo spoedig mogelijk ingestudeerd. De gedane Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan it adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ander was bestemd. Onder het behoor van Oldemarkt is in een put een lijk gevonden, dat kenteekenen van geweld vertoonde, waarom de justitie zich met de zaak bemoeit. Het is van een alleenwonend nog zeer kras 90-jarig man, die, naar men Gjin bern meat, J. v. d. Tol. Brilloft- sangkje. De fiskersbreid, D. H. Zylstra. Anke, Jan Tines. Dauwedrippen, J. b. d. L. Brilloftsangkje. Koartswyl. In min getal (mei plaetsjes), D. H. Z. In een der gemeenten uit den Gelder- schen Achterhoek gebeurde, volgens de Arnh. Ct., het volgende grappige voorval op kunst gebied. Een der leden van de bestaande muziek vereeniging moest wegens een ernstige kwaal naar elders worden vervoerd. Zijn toestand was van dien aard, dat men zijn einde tegemoet Van meening dat het plicht was dien De Koningin en prins Hendrik zullen 9 Mei te Schwerin aankomen en daar eenige weken vertoeven. Het schijnt dat zich in dat gebied juist ontdekte goudmijnen bevinden. Het schijnt dat men in Bermuda onte vreden is over de verwachte komst van 1700 gevangenen. De Roslin Castle is gister met 500 Boeren, die allen gezond zijnte Madras aangekomen. Heden gaan ze naar Bellary. Over Ahmednagar verzekert de Ti’mes-cor- respondent te Simla dat die plaats volstrekt geen waterlooze vlakte is en de Engelsche troepen er graag zijn; een geheel regiment is er in garnizoen. De plaats ligt 2700 voet boven de zee; van de 1,700,000 H.A. land zijn er 1 miljoen bebouwbaar, en de jaarlijksche regenval bedraagt 572 mM. Wel was de gezondheidstoestand er slecht in 1898, maar sedert zijn hygiënische maatregelen genomen. Een Jack the Ripper. De man, die te Ludwigshafen gevangen genomen werd op verdenking van moordaanslagen te hebben ge pleegd op vrouwen en meisjes, en die nog den nacht vóór zijn gevangenneming een gehuwde vrouw aanviel, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij geeft op te heeten Lodewijk de Graaf en 25 jaren oud te zijn. Om geheim zinnige redenen had hij wraak gezworen aan alle vrouwen. De gevangene schreef zijn misdaden toe aan het lezen van gruwelverhalen. De Japansche kroonprinses is bevallen van een zoon. Ook een candidaat. Iemand heeft zich als Kamercandidaat aanbevolen bij het bestuur der Volkspartij te Deventer in een schrijven, mededeelende dat hij steeds zijne meening naar die der kiezers zou regelen en dat hij eene rede wenschte te houden in enkele plaatsen des lands tegen een entreeprijs van f 0.30, met inbegrip eener verteringskaart, per persoon. De zuivere opbrengst zou in handen van het bestuur der Volkspartij gesteld worden om een deel te bestemmen voor verminkte en behoef tige werklieden en een ander deel voor de nagelaten betrekkingen der in den strijd ge vallen Boeren in den Zuid-Afrikaanschen oor log. Op wat wijze dit edelmoedig aanbod is beantwoord, meldt men niet. Plotselinge beroemdheid. Evenals Byron heeft de hooggeleerde heer Crook, van de Chicagosche Oniversiteit, ’s ochtens wakker wordende, bemerkt, dat hij zonder bet te weten een der beroemdste menschen van zijn land was geworden. Niet omdat bij zulk een geestig vers geschreven of zulk een gewichtige ont dekking in de wetenschap gedaan had, maar omdat hij op een zijner colleges het volgende gezegd had «Ten einde in eene wetenschappelijke loop baan te slagen, moet men vrijwat menschelijke zwakheden verzaken. Wat mij betreft, ik heb nooit gevloekt, nooit een bedwelmenden drank geproefd, nooit eene vrouw gekust.” De Yankeesche bladen wijden aan dit zeg gen gansche kolommen, iedereen spreekt er over, interviewers bestormen het invloedrijke Senaatslid Chauncey Depew, om te weten wat bij er wel van zegt, de postboden gaan krom onder de opgetaste brieven aan den professor en zeer vele vrouwen hebben hem ten huwe lijk gevraagd. De heer Crook echter, een zeer bescheiden man van 37 jaar (met een zeer gunstig uiterlijk), weet niet waar hij zich wenden of keeren zal. Luitenant Schiiuikes, die als vrijwilliger in rivier de Giradat Engeland opeischt. dienst trad bij het instructiebataljon te Kampen, L ging als sergeant van het 6e reg. inf. naar den hoofdcursus, waarvan hij 3 December 1884 werd aangesteld tot 2e luit.; den 5en Juni 1890 volgde zijn bevordering tot ie luit., terwijl in 1899 hem het kruis voor 15-jarigen officiers - dienst werd toegekend. De verslagenheid in het groote garnizoen is algemeen over het zóó droevig verscheiden van den vroolijken kameraad, die ook als flink officier zeer gezien was. Bij de zeemacht is, volgens de N. R. Ct. een nieuwe terminologie ingevoerd. «Het woord «rang” zal worden gebezigd bij aanduiding van de militaire positie der officieren en onderofficieren (waaronder de korporaals zijn begrepen). De uitdrukking graad wanneer er sprake is van de positie der onderofficieren is daar door vervallen. Met het woord «stand” zal worden aange duid de militaire positie van de mindere mili tairen beneden den rang van korporaal (niet gegradueerden). «Buiten de zeegaten van vervangt de uitdrukking van «Binnen de zeegaten van of «in Nederland” die van «binnengaats”. «Marine stoomvaartdienst” vervangt die van «’s Rijks-stoomvaartdienst”, als zijnde een ver beterde aanduiding van een militairen tak van dienst, welke onder het departement van ma rine ressorteert. Het komt ons voor dat het oude «buiten gaats” en «binnengaats” veel duidelijker en krachtiger is. President Kruger. Men meldt ons, dat het nagenoeg zeker is, dat President Kruger in het begin van de volgende maand per Ne- derlandsch Amerikaansch stoomschip over Rot terdam naar Amerika zal gaan. De Trans- vaalsche consul-generaal White en de Vrij- staatsche consul Pierce, beiden in de Vereenigde Staten, hebben opdracht, zoodra tot bet ver trek definitief is besloten, de desbetreffende mededeelingen te doen. Het schijnt dat er een zeer gespannen verhouding bestaat tusschen Eduard VII en zijn kabinet, zoodat een plotseling ontslag geven van het heele ministerie niet is uitge sloten. Gevaarlijke reisgelegenheid. Bij het passeeren van den trein naar Maastricht, be merkte de baanwachter even voorbij Roermond, dat op een der buffers een jongetje zat. De stationchef, hiervan onderricht, seinde naar het volgende station Maasbracht, alwaar de kleine waaghals werd aangehouden. Het bleek te zijn een negen jarige jongen die uit het gesticht «de Heibloem”, bij Heijt- huizen (Limburg), was ontvlucht met het plan naar Amsterdam te gaan, alwaar zijn ouders woonden. Daar hij geen geld bij zich had, trachtte hij er op deze wijze te komen, doch wist niet dat hij een verkeerde richting volgde. Onder geleide van de politie is hij naar «de Heibloem” teruggebracht. De president van Chili heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen. De Petit Bleu maakt melding van een grensgeschil op Nieuw-Guinea, dat gerezen zou zijn tusschen Groot-Brittanje en Duitschland. Het betreft een terrein ten Zuiden van de Donderdag middag te 4 uur hebben 3Ö0 schoolkinderen te Hilversum aan L.uoiu^ul iuukw ccu uuiuc gebracht. Zij hadden zich in den tuin van e -e _oomP*°P aan het Kurhaus Trompenberg tegenover Kruger’s villa Casa Cara opgesteld en hem toegezongen onder begeleiding van het muziekkorps der schutterij. Men meldt dat de belanghebbenden bij het afstaan der landerijen voor de tramweglijn Arum naar Franeker thans zijn opgeroe pen om in de respectieve dorpen, aan de lijn gelegen, ter vergadering te verschijnen, ten einde met onderling goedvinden tot het ge- wenschte doel te geraken. Aan de markt te Sneek waren Dinsdag j.l. 12 a 13 duizend kievitseieren aangevoerd. Zij werden betaald met 13 14 ets. per stuk. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht” de 4de Mei 1901. Een goede maatregel. Naar men aan de Tijd mededeelt, heeft de raad van admi nistratie der Hollandsche Spoorwegmaatschap pij een maatregel genomen, die zeer in het belang zal zijn van haar personeel. Zij zal nl. al bet land van hare spoorwegbermen na het vervallen der loopende pachtcontracten aan dat personeel ter exploitatie geven voor het teelen van daarvoor geschikte veldvruchten, als aardappels, kool, erwten en boonen. De benoodigde gelden zullen door de maat schappij worden voorgeschoten. Nog dezen zomer zullen proeven worden genomen met eenige strooken tusschen Hilversum en Utrecht, zag. Slagen deze, dan zal geleidelijk langs alle kunstbroeder bij den te verwachten dood een lijnen der maatschappij het werk worden voort- roerend afscheid te brengen, werd ccl gezet. De leiding dezer proefnemingen is toevertrouwd aan de anti-sociaaldemocratische moeite bleek overbodig, daar binnen korten vereeniging Recht en plicht te Hilversum. tijd de ernstige zieke hersteld terugkeerde. In de jaarlijksche alg. verg, van de ?evoelde men zich l> ^n herstel min- Bataafsche Bank te Amsterdam bleek dat dit der aangenaam vond men het, dat men tever- jaar een belangrijk verlies is geleden zoodat een treurzang had ingestudeerd Doch geen dividend kan worden uffgekeerd. De «Poed,S zou dat uhet gelee'de ‘e Pas heer J. P. Knapp, directeur secretaris, werd kon komen, toen een achtenswaardig burger geschorst op grond dat hij in strijd met de Ult de 8emeente P’°!8ellDf. overleed wien men statuten belangrijke speculatiën heeft gedaan, ee“ wlJdde - die eenmaal ™or een die aan de Vennootschap groot nadeel kunnen berokkenen. De commissarissen F. W. A. baron van Dedem van Drieberg en jhr. J. E. Meijer en de directeur-president W. P. Noëls van Wa- geningen namen ontslag, hetwelk hun eervol ,,s - - - vermoedt, niet onbemiddeld was en die de ge woonte had steeds hardop te spreken, ook wat hij voornemens was te doen, zelfs met geldzaken. Van Leeuwen als burge- j8 een jaar of vyf geleden nog oorzaak meester van Amsterdam zal optreden, de wet- gewee8f( dat hem een njet onbelangrijke som houder Gerritsen zal worden belast met de lds is ontvreemd. afdeeling Gemeentebedrijven en de afdeeling Armwezen zal overdragen aan den heer Blooker, die dan de afdeeling Financiën zal krijgen. Er zou dus een nieuwe wethouder voor Publieke Werken moeten worden be noemd. Naar de 's-Hert. Cour, uit goede bron verneemt zijn de deskundigen, door de arron- dissements-rechtbank te Den Bosch benoemd tot het uitbrengen van een rapport omtrent den toestand der Noordbrabantsche Bank, thans met dat verslag gereed gekomen en zal dit aan bedoelde rechtbank worden ingediend. Arme Carrie! Mevrouw Carrie Nation, sedert eenigen tijd te Wichita in verband met bare bestormingen van kroegen in hechtenis, is onder borgtocht ontslagen. De geneesheeren hebben haar voor niet wel bij ’t hoofd ver klaard, De Haarlemsche weezen in politiek. Naar de H. C. verneemt, zijn de weeskleederen van een deel der jongens van het Doopsgezind Weeshuis te Haarlem veranderd in burger- kleeding. Een officier doodgeschoten. Wederom - - o- heeft bij het schijfschieten een ongeluk met De St. Ct. No. 101 bevat de bepalingen doodehjken afloop plaats gehad, thans bij Amers- margarine, bestemd foort op het sebietterrein op de Leusderheide, waar het 8e bataljon van het 5e reg. inf. schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietbanen na- aan elkaar, en terwijl nu aan het vuren was, werd ook op de nevenbanen door andere com- van het bat. geschoten. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuur- pauze was ontstaan, sprak de commandant der compagnie met luit. H. W. Schiiuikes, toen deze opeens, door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen getroffen neer viel. Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijna horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddelijk. omtrent de verpakking van voor verschillende landen. Kinderovatie aan Kruger. President Kruger een hulde van pagnieën FRISO «IMS- m iDiBimiE- m.iii Klim rii iiisl i\n.

Friso nl | 1901 | | pagina 1