J I Nederland in den Vreemde. Publieke verkoopingen. r WOENSDAG 8 MEI 1901. No. 36. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI 1 Dit zijn alhoewel ze tweede, daarna het derde, het vierde enz. be drijf aan, totdat er ten slotte niet meer ver hoogd wordt. Bij verhooging is de «strijkgeld- schrijver” best af. Hij heeft een goede dag huur verdiend. Bij opeenvolgende verhoogingen, verkeeren de «verhoogers” in dezelfde conditie. Immers, de guldens, die ze boden, waren maar kleine guldens, dat wil zeggen, van eiken gulden verhooging genoten ze twintig cents. Men zal ons toestemmen, dat met dit systeem van verkoopen voor velen, jagers op dit gebied, een broodje valt te verdienen, maar ook dat er waaghalzen zijn, wien dit minder voegt en die allicht de dupe der historie wor den. Maar er is nog hoop. Na eene pauze van een half a heel uur wordt het perceel nog eens weer opgeroepen. Er kan weder verhoogd worden en dan herbaalt zich ’t bedrijf, tot er eindelijk geen lust bestaat, om verder te ver hoogen. De verkoop wordt dan uitgesteld ge woonlijk tot over veertien dagen, de finale als ’t heet. En dan herhalen zich niet de beschrijving, maar de oproepingen totdat eindelijk ten laatste het: «eenmaal, andermaal en ten derden male” klinkt. Bij dit laatste is natuurlijk de koop onherroepelijk. Het voorafgaande proces-verbaal aangevuld als het nu moet wezen, wordt onder aandachtige stilte voorgelezen en door koopersgetuigen en notaris in optima forma geteekend. De zaken zijn gedaan. Dat wil zeggende kooper mag met acht dagen bij den notaris komen om de kosten, enz. te betalen en later, op bet aangewezen tijdstip de koopsom storten en korten dan, wat hij in aangezien dit tot heden niet bestaat, wagen we eene poging in deze richting. En die poging zal vooreerst omvatten de usantiën van een drietal verkoopingen door ons bijgewoond in Friesland, Zeeland en Gelderland. Wij hopen, dat andere bladen van ons geschrijf nota nemen en daarbij tevens bet gewone doen in hunne omgeving vermelden. Dan zullen we ook dit ter kennis van onze lezers brengen. Wij beginnen dan met Friesland en ofschoon dit onzen lezers bet meest bekend is, moeten we ter wille van het bovenstaande, wel wat uitvoerig zijn. Gesteld daar wordt een perceel land verkocht. De noodige publicatiën, omroepingen, enz. zijn i geschied. Er verzamelt zich eene menigte be langbebbenden, belangstellenden of nieuwsgie rigen in het aangewezen lokaal. De geannon- ceerde tijd is er en de notaris leest in eigen persoon het proces verbaal van den verkoop. (Dit luidt behoudens natuurlijk de uitzon deringen van namen, grootte, ligging enz. in boofdzaak overal gelijk. Betalen is de bood schap, zoo niet, dan enfin men kent de verschillende bedreigingen. In Gelderland liet de notaris het epistel voorlezen door zijn klerk). Na afloop van deze noodzadelijke inleiding vraagt de oproeper een man van gewicht in deze aan gelegenheid, «heeft ieder de conditiën be- I. Wij hebben ditmaal geene politiek op ’t oog, al zou bet opschrift boven dit opstel in de tegenwoordige dagen dit doen vermoeden. Gaar ne stemmen we toe, dat het wel, eenigzins althans, den schijn gaat aannemen, alsof de kamerzetels zoo ongeveer bij opbod of afslag aan den man worden gebracht, doch het begin der campagne is bet einde nog niet en daarom zoo tusschen de bedrijven door, een heel nuchter artikel. Publieke verkoopingen 1 Vooral om en tegen en ook nog met Mei zijn ze aan de orde van den dag. En het lust ons, daarover thans een woordje in ’t midden te brengen, in de hoop, dat we van andere zijde ook zoo ’t een en ander vernemen. De gewone handel is bij de wet geregeld zaken van verhuur en verkoop hangen veelal nog af van plaatselijke gebruiken, van usantiën als men dat gelieft te noemen. Welnu, bij het tegenwoordige snellere ver voer, bij de meer en meer ontwakeude lust om zijn brood te verdienen zij het dan niet hier, dan maar elders, is het van aanbelang met de verschillende usantiën bij publieke ver huring of publieken verkoop op de hoogte ge steld te worden. Een algemeen, vast systeem ware in dit opzicht zeker wenschelijk, maar zuiveren, wat bij verkoop aan rente was be dongen. De verkoop conditiën toch waren be kend. Genoeg, de kooper betaalt, en in den regel geen cent te weinig. Trouwens daarvoor was hij dan ook kooper. Doch nu en we spreken nog altijd over Friesland, komt daar eene nota van kosten, deels ten laste van den verkooper, deels ten laste van den kooper. Daar is zoo ’t een en ander gebruikt bij die publieke veilingen. Van waar het groote publiek? Het weet van »Jouke-bier.” Dat isdaar is vrij gelag, ’t komt er niet op aan. Drink, wat je lust, de kastelein noteert en dan is het goed. Nu moeten we eerlijk zijn en zeggen, dat die tijden zoo ongeveer tot bet verledene be- hooren, doch wij herinneren daarbij aan de ge bruikelijke theevisites, vooral in ’t noorden en westen onzer provincie en verder aan de nog bestaande gewoonte om wijn te geven, een flesch of meer aan den hoogsten schrijver of de schrij vers, en verder ook aan de lieden, die den moed hadden te verhoogen. Er zijn ons voor beelden bekend, dat iemand schrijver of verhooger een goede kennis uitnoodigde zijn bod met één enkelen gulden te verhoogen, opdat 't gezelschap daardoor nog een flesch wijn kon bekomen, die anders f 1.50 kostte. zoo enkele grepen uit onze omgeving, vrijwel geheel Friesland raken enkele uitzonderingen daargelaten. En wat nu de andere gewesten aanbelangt, daarover praten we in een volgend artikel. H. Het doet altijd goed als men boort hoe vroegere landgenootenin het vreemde land waar zij tal van jaren als uitstekende burgers leefden, de eer van hun geboorteland hand haven en de goede eigenschappen zijner be woners hoog houden. Onze vroegere stadgenootde heer Y. B. HAAGSMA. deed dat nog geen maand gele den aan een feestmaal van de «Holland Society” te Chicago. Een der sprekers, een Amerikaan, gaf in eene redevoering zijne Dutch Impressions (Hol- landsche indrukken) ten beste. Eenige van die indrukken steunden niet op de werkelijk heid daarom stond de heer Haagsma op en wederlegde ze op uitvoerige en zakelijke wijze bij zijn extempore genoot hij de onverdeelde aandacht van de vergadering. Het zoude te veel ruimte innemen indien wij de wederlegging in haar geheel trachten weer te geven. Een paar grepen uit het vele geven een staaltje hoe Nederlandsche toestanden en eigen schappen in de Amerikaansche wereldstad be sproken werden. Na een uitvoerige schets van de positie der vrouw in Nederland, waarbij het goede in alle lagen der maatschappij wordt aangetoond besluit de Spreker dat gedeelte met de woor den «Ik heb het meeste licht laten vallen op de uitersten van den maatschappelijken trap, eerste instantie te veel heeft betaald en aan- ’rouw der middenstand staat bekend als buitengewoon werkzaam en nuttig voor hare omgeving. De eenvoud van haar levenswijs zou menig Amerikaansche vrouw, in gelijke omstandigheden van schrik doen opspringen bare deugden zijn spreekwoordelijk, zij is intel ligent, hare kinderen voedt ze op met de meeste toewijdingzij staat haar echtgenoot bij elke gelegenheid trouw ter zijde, en ik twijfel of zij als verpleegster ergens kan wor den overtroffen. Eenvoud in levensmanier en hoogheid in denkwijze vindt men in dat land veelal ge paard; zelfs bij aanzienlijke familiën valt het onopgesmukte in kleeding dadelijk in het oog aan onsAmerikanendie gewend zijn aan overdrijving in dat opzicht en daarvan dan ook de lasten dragen. Bij de inrichting der woningen vereenigt men degelijkheid en smaakeen voorbeeld waardig de studie van menig Amerikaansch burger uit de handelswereld. Goede smaak ontwikkeling en kennis worden hoog gewaar deerd levendige belangstelling in litteratuur, kunst en wetenschap geven den man van zaken eene verpoozingzooals weinig Amerikanen hebben leeren genieten. Ook wordt de dege lijke handelsman geleid door een machtig eer gevoel, hij houdt zich stipt aan een gemaakte overeenkomst, onverschillig of die door zegel bekrachtigd of mondeling gesloten is. Verder moet ik de opmerking tegenspreken alsof de kalmte van den Hollandschen koopman niets anders zou zijn dan onwetendheid. Open lijk kan ik bier verklaren dat de Nederlander zijne zaken door en door kent en wereldbe kend is als volleerd meester op dat gebied. Menig Amerikaansch man van zaken heeft mij verzekerd dat hij bij het opmaken van contrac ten veel van zijn Hollandsche handelsvriend grepen, of verlangt hij nog nadere inlichtingen”, er in éénen adem bijvoegende: «Eenmaal, andermaal ten derden maal.” Geen antwoord. De conditiën zijn alzoo be grepen. Nu komt de hoofdzaak de beschrijving. De oproeper we spreken nog altijd over de usantiën in Friesland, deelt zwarte bord jes uit met witte krijtjes aan ieder, die er van gediend wil zijn. Er staat «strijkgeld” op. Dat wil zeggen, de man, die ’t hoogste cijfer schrijft, trekt het uitgeloofde, f 10 of f 25 of meer, bij groote perceelen één procent en dit bedrag wordt den voor het oogenblik gelukkige onmiddelijk op een bordje gepresenteerd. Wij hebben ’t wel bijgewoond, dat zoo’n dikke drie honderd pop naar de binnenzak werd ver wezen, als geleek het een gewoon bedrijf. Om evenwel weer ter zake te komen. De I oproeper heeft zijne bordjes en krijtjes rond gedeeld en ten overmate van zijne plichtsbetrach ting roept hij deftig en met stentor stem«Is er nog iemand, die een bordje verlangt, of zijn geschreven bod wenscht te verhoogen? een maal, andermaal, ten derden maai. Afgeloopen. De bordjes worden netjes en wel op «een bord” bij den notaris altijd natuurlijk door bemiddeling van den waakzamen oproeper in geleverd en deze, na ze behoorlijk in ontvang genomen te hebben leest de geschreven sommen voor, alleen de namen vermeldende van den hoogsten schrijver aan wien het «strijkgeld” zoo straks zal worden aangeboden en den naam van den naast aan-hem-zijndenwant als no. één niet deugt is no. twee aansprakelijk. No. één moet in dat geval 't verworven strijkgeld terug geven en is blijkens de conditiën verplicht tot aanzuivering van het minder ge bodene. Onmiddelijk na afloop der beschrijving ver volgt de oproeper zijn gewichtig werk met de mededeeling en de vraag «Het perceel staat bij den heer N. op zoo veel gulden, wie verhoogt dit nog f 100, f 90, f 80” enz. om ten slotte soms tot f 1 te dalen. Wordt er verhoogd, onmiddelijk vangt het AIEIHS- n IIIIIIIÏEMIE- l'llll Illllll Fl Hi SL1 Ml. een UITGEVEB: 1 1. 2. 3. deze Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan it adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. VERGADERING van den RAAD der ge meente WO RK UM op Donderdag don 9 Mei 1901, ’s namiddags te 6 ure, ten einde te beraadslagen over de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Resolutie van h.h. Gedeputeerde Staten in provincie, met nota van op- en aanmerkingen ten aanzien der verordening van politie, omtrent de openbare orde en veiligheid in de gemeente. 4. Adressen om afschrijving van Hoofdelijken omslag, dienst 1901. 5. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van stembureau’s voor de stemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van leden voor de Provinciale Staten. 6. Ontwerp-besluit tot afschryving van post op de Gemeente-begrooting, dienst 1900. 7. Adres van M. A Brandsma e. a. om uit dieping van eene vaart in het Heidenschap. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 11 Mei 1901, voorm. 9| uur. Punten van behandeling .- 1. Mededeelingen. 2 Behandeling van het adres van D. Barmens omtrent het maken van een brug over de Heiden- scbapstervaart. 3. Id. van M. v. d. Weg om afwijking van de rooilijn voor de vergrooting van zijne schuur. 4. Voorstel tot wyziging van de instructie voor de gemeente-vroedvrouw. 5. Aanwijzing van stembureaux ten behoeve van de stemmingen voor de Prov. Staten en voor de 2e Kamer. Koudum, den 7 Mei 1901. De Burgemeester, H. M. TROMP. I I

Friso nl | 1901 | | pagina 1