ZATERDAG 11 MEI 1901. No. 37. N ieu wsti j dingen Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. voor na- De welbekende firma C. W. Norven Co. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM prijs dingende i bankbiljetten van f 40, gemerkt L*N 1900, moeten de een vertegen waar hij in de nabij- meer uitgestrekte Door de Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Te Grouw zal in de maand Augustus van a.s., ter gelegenheid van de algemeene ver gadering der Friesche Maatschappij van Land bouw, vanwege de afdeeling Idaarderadeel der Maatschappijeene tentoonstelling worden ge houden van vee, boter, kaas, landbouwwerk tuigen, enz. Het lid van de Tweede Kamer, Van Kerkwijk verkeert in een toestand, die het ergste doet vreezen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Bjucht,” de 11de Mei 1901. Gjin bern mearJ. v. d. Tol. In aide kinde, M. G. Stienstra. De fiskersbreid, D. H. Zylstra. It wyfke wolT. J. B. Koartswyl. Briefwiksel. O, dy jon- ges, (mei plaetsjes, D. H. Z. Aanvaring op den Amstel. 1 Arrondissements-rechtbank te Amsterdam werd uitspraak gedaan in de zaak tegen Mijsse Lub bers Mijssema, beschuldigd van als gezagvoer der van de stoomboot D. A. Verschure 1 door schuld veroorzaakt te hebben een aanvaring tusschen zijn vaartuig en de tjalk Verwisseling, schipper H. Texer, welke gemeerd lag in den Amstel aan een paalgording nabij de Hout haven tengevolge van welke aanvaring een deel van de linkerachterzijde van de tjalk was afgeruktzoodat het schip zonk en de vrouw van den schipper Texer met vier van diens kinderen door verdrinking om het leven kwamen. Bij een breed gemotiveerd vonnis de voor- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan it adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. stemmen. socialisten, eenige vrijzinnige democraten en j liberalen. Tegen de afschaffing der schutterijen, een onderdeel van deze nieuwe militiewet, verklaar- den zich slechts 9 leden. De schutterijen zijn dus eindelijk ter ziele gegaan en zullen door een landweer worden vervangen. Bij de eind stemming waren alle ministers tegenwoordig. Bij de voortzetting van de discussiën over de schoolwet werd een voorstel van den beer Den Hertog door den Minister overgeno men om bij de Rijkssubsidiën aan de gemeen ten f 50 extra te geven voor eiken gehuwden onderwijzer boven de 28 jaar. De subsidiën bij schoolbouw zullen thans jaarlijks 4 pct. over het vierde gedeelte van de vermoedelijke bouwkosten bedragen. Die bouwkosten worden begroot op f 100 voor ieder kind, zoodat bijv, voor eene school van 40 kinderen word vergoed 4 pct. van f 1000 f 40 per jaar. De heer Tijdeman heeft voorgesteld het minimum van maatschappelijke, d.i. niet-gods- dienstige lesuren, per week vast te stellen op 25 uren, wil een bijzondere school voor sub sidie in aanmerking komen. Dit getal van 25 uren is bij de discussie tot 20 gedaald en toon door de regeering overgenomen. De behandeling van het ontwerp is nu genoeg ten einde gebracht. Hier te lande zijn in omloop valsche buMMW.-JMVWM vhm gCLUVllkl 1 XI X Ï7W, waarvan er een te Rotterdam bij de Bijbank der Nederlandsche Bank ter betaling is aan geboden, doch onmiddellijk in beslag genomen. De biljetten, die over het algemeen vrij nauw keurig zijn nagebootst, onderscheiden zich door drie kenmerken van de echte en wel door den leeuwenkop, het donkergroen vlak dat uit el kaar geloopen is, terwijl de schaduwrand om Zweden, de witte rand ontbreekt. Helsingforswelke haar filialen ook te 1 Stockholm en te Parijs heeft, bezit uitgestrekte boschgronden in Zweden Noorwegen en Rus land waarvan zij het benoodigde hout voor de papierfabrikatie betrekt. Eenigen tijd geleden zond zij woordiger naar Canada heid van het St. John’s boschgronden aankocht. Groote fabrieken zijn daar opgericht en 5000 Zweedsche en Finsche werklieden hebben zich aldaar gevestigd. Een electrische spoor weg verbindt het terrein der werkzaamheden met de zeekust. Kreutzinger en zijn Boeren. Een Brit, die dezen de Wet jr. in handen was gevallen beschrijft hem aldusKreutzinger is een man van ineengedrongen gestalte, draagt een knevel en spreekt gewoonlijk met zeer luide stem. Het is een nette man, een gentleman. Hij is ongeveer 35 jaar oud, spreekt goed Engelsch en iemand van goede opvoedingvan beroep is bij farmer. De onder hem staande Boeren schijnen hem graag te mogen lijden en zijn op besliste wijze gegeven bevelen worden snel en stipt uitgevoerd. Hij droeg geen enkel onderscheidingsteeken. Zijn eenige wapen was een verrekijker. Hij had 250 man onder zich. Zij lieten zich openhartig uit, zeiden dat het hun niets meer kon schelen, dat hun be trekkingen van ze weg waren genomen, dat velen van hen ten gronde waren gericht en dat zij zich niet zouden overgeven dan in ’t onvermijdelijke. Zij zouden den rooineks nog zooveel moeielijkheden en kosten berokkenen als maar mogelijk was. Hun was het het zelfde wat zij moesten doenals het moest, zouden zij hun commandant tot in den hemel volgen. Ze lachten om Britsche langzaamheid, over macht en verkenningsdienst. Het commando had de volgende dag indeeling3,30 ’s mor gens reveille, 4 uur afmarsch. Tot 8 uur werd gemarcheerd en tot 4 of 5 uur nm. gerust. Dan werd verder gemarcheerd tot 11 of 12 uur in den nacht. Ieder man bad 3 paarden bij zich en droeg 2 bandeliers met elk 50 patronen. Wanneer gevangenen worden vrijgelaten, nadat men ze heeft ontlast van hun jassen, hemden, geweren en patronen, beveelt Kruitzinger ze zich terstond van het commando te verwijderenmochten zij nog eenmaal in handen vallen dan zouden zij worden doodgeschoten. Te Lorenzo Marques moet het met han del, bedrijf en gezondheidstoestand allertreurigst gesteld zijn. Portugal krijgt wel loon naar werk. Sir Jan Hamilton moet een knappe kerel” zijn. Niet te verwonderen is het daarom, dat hij zich zelf liever in den spiegel ziet, dan de Boeren in het veld. Deze mooie mijnheer is onlangs door de stad Heath tot »eereburger” gepromoveerd en bij die gelegenheid heeft hij zich uitgelaten over zijn tegenstanderszooals alleen een Britsch edelman dat kan. iDe Boeren,” zeide bij, szijn een smerig uitvaagsel. De Wet is een rooverhoofdman en die beide Kapenaars, Merriman en Sauer, die nu juist in Engeland zijn, moest men doodschieten.” En Jan Hamilton moet men in een pomrna- depotje stoppen. Te Londen is Zondag een hoogst zon derlinge bijeenkomst gehouden, nl. van mannen aan het hem bij dagvaarding ten laste gelegde en deswegeovereenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Ongelukken. Te Leiderdorp is een jonge schippersvrouw op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl haar man in de lijn liep gleed zij op het gladde dek uit en geraakte te water. Vóór haar echtgenoot te hulp kon snellen was ze in de diepte verdwenen. Ze werd dood opgehaald. Het echtpaar was kort geleden gehuwd. Te Anna Paulowna stortte de predikant Dubbeldvan zijn catechisatie huiswaarts kee- rendevan zijn rijwiel. In huis gedragen overleed hij weldra. Ballonongeluk. De ballon, die in Keulen zich had losgeruktis zonder ongeval na een korte luchtreis te Volkhoven geland, zoodat de twee medereizigers tegen wil en dank het er goed hebben afgebracht. Een rijke zonderling, te Parijs overleden, heeft zijn erfgenamen belast met de uitkeering van een legaat: een jaarhjkschen prijs van 100,000 francs, die ten goede zal komen aan het beste paar reuzen, steneinde het mensche- lijk geslacht zoo te verbeteren.” De naar den reuzen moeten zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. Daarenboven reuzen om den prijs te kunnen verwerven in gemeenschap van goederen ge trouwd zijn. Europa’s stervende wouden. Uit Kopen hagen komt bet berichtdat een der grootste houtkooperfirma’s niet meer in staat is, zich van den benoodigden houtvoorraad te voorzien uit de machtige wouden van Noorwegen en die tot de stichting van een Husband’s Protec tion Society zijn over-gegaan, omdat hun vrouwen zich aan dronkenschap schuldig maken. Zij willen ijveren voor wettelijke maatregelen ten gevolge waarvan op dien grond echtschei ding zal kunnen worden verleend. De hulpbronnen van Australië. Het uitgestrekte Australische vasteland bezit in zichzelf alle vereischten voor een bijzonder voorspoedige toekomst. Sinds dat in 1851 in Nieuw-Zuid-Wales goud werd ontdekt, is een hoeveelheid van 100 miljoen ons ter waarde van 400 miljoen pond sterling gedolven en de opbrengst neemt nog gestadig toe. De opbrengst bedroeg in de laatste jaren meer dan 4 miljoen ons per jaar. Ook zilver werd in een aantal districten van Nieuw-Zuid-Wales gevonden en met een mooie winst geëxploiteerd. In Zuid-Australië werd op groote schaal koper gevonden en tin werd overvloedig in Tasmanië voortgebracht. Steenkool van belang is dit in de tegen woordige omstandigheden aan te teekenen wordt in ruime mate over het vasteland aan getroffen en men zegt dat de voorraad in Queensland onuitputtelijk is. Landbouw, waar in schapen- en rundvee-fokkerij zijn begrepen, is op het oogenblik het voornaamste middel van bestaan. Ooftteelt en druivencultuur ont wikkelen zich snel en met succes. De totale uitvoer beliep in 1899 161,314,635, de invoer 72,310,033. De inkomsten voor het jaar 1899—1900 bedroegen 34,384,932, de uitgaven 33,077,339. Bhodes vraagt vergoeding. De diamant mijn compagnie van Kimberley, waarvan Cecil Rhodes de directeur is, vraagt 60,000 scha deloosstelling aan het Engelsche gouvernement voor geleden schade bij het bombardement van Kimberley. Een aardig postje om op de lijst van onvoorziene uitgaven te plaatsen. De verklaring van Markham. Deze afgevaardigde heeft zijn indertijd gedane belofte ingelost. Op een vergadering voor zijn kiezers te Mansfield zei hij, dat de heeren Werner, Beit en Co. tot de geldmannen behoorden, die door hun begeerigheid en lage kuiperijen het Transvaal-drama hadden veroorzaakt. Hij voegde er aan toe: sik zeg dat de heeren Beit en Werner niet meer of minder dan dieven en oplichters zijn. Ze kunnen me nu voor ’t ge recht dagen. Ik ben overtuigd te kunnen bewijzen wat ik zeg. De kiezers van den heer Markham juichten hem toe. En het te verwachten proces kan menige, tot dusver geheime, oorzaak van den oorlog bloot leggen. Maandaghouders. Acht metselaars, die te Etten bij Terlaag aan het Maandaghouden waren, kregen, nadat zij uit een café gezet waren, het te kwaad met een jachtopziener en dreigden hem met messen. Ter zelfverde diging loste deze eenige schoten en verwondde er twee aan de beenen. Er is proces-verbaal opgemaakt. IN DE WITTEBROODSWEKEN. Zij. Word je het nu al moe mij te kussen? Hij. Waarom vraag je dat? Zij. Ik merk dat je tegenwoordig zoo dik wijls ophoudt om adem te scheppen. KAZERNEBLOEMPJE. Wachtmeester (tot een recruut-cavalerist, die dichter is).* Beter pesitie op ’tpèrd, jij daar, Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van bet Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland, de aan Hoogstde- zelve gerichte brieven, in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan H. M., moeten gezonden worden aan het Kabinet der Koningin te ’s Gravenhage, alwaar voor een geregelde opzending dier brieven aan H. M. zal worden zorg gedragen. Volgens de Köln. Ztg. is de Koningin- Moeder te Heidelberg aangekomen om daar eenigen tijd te vertoeven. De heer Bouman die wegens gezond heidsredenen, eenigen tijd in het buitenland vertoefde, is teruggekeerd en woonde de ver gadering der Tweede Kamer weder bij. In Augustus zal te ’s Hage een examen plaats hebben voor klerk bij de Alg. Reken kamer. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilusonder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Swaan6 dezer van Funchal ver trokken ter voortzetting van den oefeningstocht. De wijziging der militiewet is door de Tweede Kamer aangenomen met 59 tegen 38 I Tegen stemden 16 katholieken, de j een oreeu geiuuuveeru vonnis oe voor- I lezing daarvan duurde ruim anderhalf uur j werd bekl. Mijssema schuldig verklaard FRISO MEI» El Ihllilll Uil lll.lll lllllll Fll IESII lil.

Friso nl | 1901 | | pagina 1