Publieke Verkoopingen. WOENSDAG 15 MEI 1901. No. 38. Sterke beenen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad veraohljnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Daarom nogmaals H. De Hernhutters herdacht. bare kalmte I is de «inzetter” H. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM een oproeper. Handig hanteert hij zijn krijtje en i zijn bordje f 11,000, een maatregel, niet te vergissen, f 10,800, f 10,700 f 10,000. krijtje en (Slot.) Wij zouden nog een derland en in Zeeland. Pry’s per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTlEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de pry’s belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het politiek geharrewar deed »ad den vooruitgang in groepen elkander onderling vijandig zijn. ons kan daarvan het verwijt niet Met deze vluchtige schets meenen we reeds gewezen te hebben op verschillende usantien bij den publieken verkoop van vaste goederen. Uit den aard der zaak kon deze niet volledig, zijn. Doch, als we gezegd hebben, hopen we ook op mededeelingen van andere zijde en vernemen wij ze, dan zullen we ook die ter kennisse onzer lezers brengen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan it adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ’t Wil eenvoudig zeggen, dat al, wat voor maar schijnbeweging was. som zou de eigenaar of de familie I maar na bet op rekenen, na eene Een tien a twaalf tal alles zeggende was ook hier weer den bekrachtigd. De koop is voorloopig gesloten. Wij weten ’t, sedert 1848 zijn er enkele weten we: tusschen-regeeringen van minder liberaal allooi treffen. Nog is de zaak niet verloren, als ieder maar zijn plicht doet. en reeds gaat men de liberale buit ver- Let wel, niet alleen, dat men de en taai geduld, wachtende den Die Aan voor oningewijden de orakeltaal: «Vrienden, I ’t goede woord is er!” Vooruit f 850 en ’t is opmerkelijk: hoe^snel nu de volgende vijf j guldens rollen, ’t Gaat op een drafjef 855, f 865 enz. tot wel f 1100 of 1200, als wanneer er stilstand komt, ’t Moet toch eens ophouden. Als dan het laatste cijfer eindelijk tot tien a twaalf malen j herhaald en niemand verder eenig bod Over de Cooperstichting te Akkrum van den heer Folkert Kuipers, lid der beroemde firma Siegler en Cooper te New-York is reeds een en ander medegedeeld. Vele aanspraken zijn bij de inwijding gehoudenmen vergunne ons één daarvan over te nemen uit Hepkema’s Nieuwsblad voor Friesland. Ds. Wartena van Hallumvroeger doops- ’t Zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, zegt het spreekwoord. En in ’t dage- lijksch leven zal men op tal van voorbeelden kunnen wijzen, die de waarheid van het ge zegde moeten bewijzen. Voor ons doel hebben we deze niet noodig, wij betreden heden het terrein der politiek. Sedert de beroemde Grondwetsherziening van 1848 hebben we in ons Vaderland een liberaal bestuur gehad. Van 1848, tot heden, dat is dus meer dan eene halve eeuw Wat is er in die dikke vijftig jaren al niet tot stand gekomen? Te veel om op te noemen. Maar ’t wordt voor ’t grooter deel ter nauwer- nood gekend, veel minder gewaardeerd, ’t Behoort eenvoudig zoo en ’t moest eigenlijk j nog veel beter wezen, ’t Gaat er mee als met de altijd gezonden, die geene ziekten j gekend hebben. Eerst bij ziekte leert men de 1 doen, waarde der gezondheid kennen. Zoo zal het ook in de politiek gaan. De vruchten van het liberalisme worden gesmaad, men wordt overmoedig en begeert, in weelde dronken, nog meer, veel meer, zoo maar zonder talmen, een twee drie I Die *t onderst uit de kan begeert, enz. i gezind predikant te Workum en te Akkrum, sprak o.a. het volgende: «Hooggeachtte stichter van deze philanthro- pische inrichting, vader van den stichter en kinderen en kleinkinderen Al spreek ik in een taal, die gij allen niet verstaat, toch is hetdat er oogenbiikken in het leven zijn, waarin men tot spreken ge drongen wordt, waarin zwijgen onmogelijk zou zijn. Voltooiddat was het woord, waarmee heden morgen Utingeradeel ontwaakte, voltooid 1 dat was het woord waarmee de inwoners elkander groetten, voltooidde met ernstig overleg, groote zorg, maar tevens met vaste hand en sterken wil voorbereide stichting van die hooge menschlievendheid, die eigenlijk in dit woord nog niet uitspreekt wat het wel in zich bevat. Mijnheer Cooper, heden morgen zag ik in de courant de namen opgegeven van hen, die gij door uwe stichting gelukkig maakt door hun te bezorgen een gezegenden, vriendelij- ken avond des levens, en al is het waar dat de menscbenliefde zich tot allen moet uitstrek ken, aan den anderen kant is het ook waar, dat onbekend maakt onbemind in zekeren zin, en daarom deed het mijn harte goed, onder die namen zoovele bekenden aan te treffen, velen, die ik al voor jaren zulk een tehuis had toegewenscht, om bevrijd te zijn van het dreigende spook der toekomst. Nu is mij een steen van het hart gewen teld. Reeds toen de eerste steen van dit ge bouw werd gelegd, was mij dat als een steen der hope, maar nu is het een steen der wer kelijkheid geworden. Nu weten de oudjes den avond huns levens voor altijd onbezorgd. Hier is het werk van een ouden geest, een oude geest, die voor anderhalve eeuw hier in Akkrum zich heeft geopenbaard. Toen waren er enkelen en daaronder de voorouders van den heer Cooper, die geen vrede konden vin den in de onverdraagzaamheid en het voort durend krakeel, toen op het punt van den godsdienst en de samenleving bestaande. Dat waren de Hernhutters, waarbij zich ook be vonden de bet-overgrootouders van den heer Cooper, n.I. Willem Pieters en Elisabeth Ger rits. Die oordeelden, dat niemand om zijn geloof mocht veracht worden en die geest van uwe voorouders, mijnheer Cooper, leeft thans bij U voort, waar ook gij een tempel hebt opgericht, waarvan gij de poorten hebt geopend voor vogels van verschillende plui mage. Zoo leeft die oude geest der Hernhutters, kijkje nemen in Gel- f 860, Vooreerst dan Gelderland, speciaal gemeente eindelijk ook Ede. 1 Na al de voorloopige bekendmakingen komt j8 ook hier tot den publieken verkoop. Ons schijnt te willen doen, klinkt ook hier het 1 andermaal” om met, het zij ter zijner eere gezegd, onverstoor- lange ademhaling door het «en ten derden maal te wor- tijd, dat hij zijn slag zou kunnen slaan, tijd schijnt thans vrij wel aangebroken. Bij de pogingen tot bondgenootschappen ontbreekt het finale herhaalt zich ’t bedrijf op ongeveer de- niet zelfde wijze. Van strijk- of verhooggelden deelen. hoorden we hier niets, evenmin als van eenige Tweede Kamer gaat bestormen, maar ook de vrije vertering. Eerste Kamer zal vallen. Een paar verkiezin- Maar wat beteekent nu de bekendmakinggen voor de Provinciale Staten gewonnen en «Vrienden, ’t goede woord is er” na welke daarmee valt de Eerste Kamer. Dan is ook, die om, de Eerste Kamer wel te verstaan, die sedert ’48 steeds was het Tot de bolwerk voor het liberalisme. Voor jaren reeds hebben we gewezen op het gewicht van de verkiezingen voor de ge- I westelijke Statensedert jaren hebben we I aangedrongen op de blijvende vast geordende aansluiting der vooruitstrevenden. Men heeft bitter weinig naar ons geluisterd en ons hier en daar zelfs om ons «conservatisme” bespot. Spottersbuisje ondertusschen brandt ook wel. Hoe ’t nu zal verloopen, zal de uitkomst spoe dig leeren. Ondertusschen komt er leven in de brouwerij. Te Bolsward verscheen een eerste no. van een blad, getiteld t Liberalen waakt” 1 Wij begroeten dit orgaan met vreugde als een medestander in den strijd en wenschen het een ruim succes toe. Evenwel moeten we tegen eene enkele zinsnede in de korte inleiding protesteeren. «Er was behoefte aan een liberaal orgaan in Friesland 1” Alsof ons blad niet meer dan dertig jaren achtereen voor de liberale be ginselen heeft gestreden en dit onvermoeid nog doet. De liberalen evenwel dommelden in hunne weelde en bemoeiden zich weinig om hun orgaan. En toch is het duidelijk, dat zonder steun van abonnee’s van advertentiön enz. geen blad het op de proppen kan houden, hoe goed de bedoeling dan ook moge wezen. De antirevolutionairen hebben in Friesland hun orgaan, de christelijk-historischen evenzeer en beide partijen steunen hunne bladen, de liberalen steunen ze mede en vergeten daarbij veelal het blad hunner eigene richting tot er gevaar dreigt aan allen kant. Dan is bet «Liberalen waakt”! Heel goed, maar beter ware het geweest, wanneer men had gehoord naar de woorden «Liberalen waakt altijd” Helpt en steunt wat ge vermoogt ten allen tijde Doch we zouden zoo onwille keurig een pleidooi voor eigen zaken leveren. En dat staat nu eenmaal niet op ons program. Wij hebben ons best gedaan en zullen voort gaan met te doen, wat onze hand vindt te Meer kunnen we niet. Wij zullen opwekken zoolang we dit ver- mogen en valt het liberaal bewind in al zijne takken van bestuur, in Gods naam, dan moet een ieder zich de last van het komende getroosten tot de nevelen wie weet wanneer? weer zijn opgeklaard. Dit men trof het weinig saam-gekomen aantal gegadig- j bekende «eenmaal den, ofschoon het te verkoopen pand nog al ten slotte van groot belang was. personen. De oproeper man van gewicht, maar eer afslager dan Van zwarte bordjes en witte krijtjes als bij ons in Friesland, was hier geen sprake. Alleen de afslager had van beide een exem plaar, in de eene hand een zwart bord, in de andere zijn krijt. Daar begint hij«Het per- ceel wordt ingezet op f 12000. Wie biedt er f 12000? En nu gaat het verder f 11,900, zooveel animo ontstond? f 11,800, f 11,700 enz. telkens met f 100 afsiaande tot hij b. v. toekomt aan f 11,000. af gjDgi maar schijnbeweging schrijft op geboden som zou de om zich het goed niet willen missen, Al weer verder f 10,900 goede woord mocht men er enz., tot hij komt aan dat deze het zou loslaten aan hoogere bieders Wederom eene beweging met het ongerekend verderen afslag, enz. tot er eindelijk leden i stel op f 7600 eene stem «mijn” roept. Hij J theekhouder L 2: -1—'.'.—” en hem wordt onmiddelijk daarop gevraagd: hoeveel hij wil «hoogen Men moet de dingen maar weten, (verhoogen), iets, waarop hij het eerst het I Stel, dat hij daarvan gebruik natuurlijk bet recht van familie- qua persoon of van den hypo- om verder te bieden. Na het «goede woord” wordt de verkoop eerst ernst. Ook hier kunnen tusschen den voorloopigen recht heeft. Stel, dat hij daarvan gebruik en den finalen verkoop verhoogingen plaats maakt met f 200, (bij kan het ook laten) l hebben ten kantore van den Notaris. en de zaak is voorloopig afgedaan. Dien - dag hebben geene andere plichtplegingen plaats. ’t Perceel wordt niet weder opgeroepen of af geslagen, ’t publiek kan huiswaarts gaan; alleen de «inzetter” mag een fleschje wijn drinken. Ten kantore van den notaris kun nen natuurlijk ten allen tijde boogingen plaats hebben. Bij de finale toewijzing wordt, naar wij meenen, maar hiervan zijn we niet heele- maal zeker, ook slechts éénmaal afgeroepen tot verhooging en daarmee is de zaak uit.' De inzetter geniet hier van den inzet één procent, van de hooging tien procent, zoodat onze inzetter genoot f 76 20 f 96. Van de verdere hoogingen wordt evenzeer 10 pro cent betaald. Begint men alzoo in Gelderland van boven af, geheel iets anders is dit in Zeeland, speci aal op ’t eiland Tholen. Daar begint men met een betrekkelijke laag cijfer, b. v. f 500. De oproeper hier volstrekt geen afslager herhaalt tot vervelens toe «wie biedt er f500?” Onder ’t betrekkelijk talrijk publiek schijnt geen kooplust te bestaan. Men laat den man maar doorvrager met zijn f 500 tot dat er eindelijk iemand komt, die het bekende «mijn” roept. De zaak is aan ’t rollen. De oproe per vervolgt f 505, f 510, f 515, enz., tel kens opslaande met f 5. Hij zal dit niet doen, als er niet geboden wordt. Zonder bod herhaalt hij f 515, f 515, f 515... tot er weer eenig teeken van leven komt. Het is opmerkelijk, hoe de man zijn volkje kent, zonder iets te hooren, is eene enkele hoofd- of armbeweging, een tik met de hand of zoo iets, voldoende, om hem onmiddelijk over vijf gulden te hooren heen stappen. En zoo gaat het voort tot b.v. f 850. Hier doet zich een opmerkelijk geval voor. Eene kleine pauze en dan volgt sedert 1848 zijn er enkele weten geweest, doch zij vermochten weinig anders dan in liberale richting sturen, aangezien de staatsmachten in dien zin waren samengesteld, handelt als vrije mannen, beseft het ernstige Die wetenschap vooral maakte velen overmoedig van den toestand en oordeelt een eigen oordeel 1 6D Olldnnkb&ür. TTof nnli+iaV rvaVtovwAnrnM I TT de vrienden van splitsen en En ondertusschen lag de vijand op de loer WK- EI Uil Eli IBUI 111.111 mini uilEsiiin.

Friso nl | 1901 | | pagina 1