ZATERDAG 18 MEI 1901. No. 39. N ieu wsti j dingen Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Gemeld is, dat De Jongh den naam van 4 in hun belang heeft gedaan dan in 10 vuur- I U I T G E V E Bi Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Tegen stemden de heeren Lohman, Mees, geen schade meer Ferf, v. Asch v. Wijck (Wijk), Conrad, Hen- F heeft gehad. De Jong maakte een plan Gijn, Goekoop, Donner en van der Borch Als candidaten voor het lidmaatschap der Staten van Friesland worden van liberale zijde gesteld in ’t district Sneekde heeren A. H. Tromp, te Woudeend, J. de Jong, te Koudum, G. E. de Boer, te Joure en P. Fen- nema en mr. district Franekerde heerenF A. Draisma de Vries, S. Hannema, S. Brand- sma Jz. en L. Hoekstra. van een jong kindje, dat een jaar kon geweest zijn. Het touw om den hals en is zeer waar- Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever, zeeduinen, alwaar de knaap in ontvangst werd genomen door den zich reeds aldaar bevinden den Kets, welke hem 24 uur in dat bosch zou bewarenin welken tijd De Jongh het losgeld (f 75.000) zou ontvangen; dat De Jongh na den knaap aan Kets te hebben afgeleverd, dag is o.a. behandeld de tweede lezing van het wetsontwerp, houdende Staatszorg voor Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. dat De Jongh, die reeds 20 jaar in de ge vangenis zit, op beschuldiging van moord op i het knaapje Marius Bogaert, thans revisie van In de Tweede Kamer-zitting van Woens- zijn vonnis heeft aangevraagd. -- Gemeld is, dat De Jongh den naam van de den waren moordenaar verzwegen heeft, omdat paardenfokkerij. Na afloop hiervan wordt het door het noemen c_. wetsontwerp in stemming gebracht en aange- genaamheden komen nomen met 62 tegen 16 stemmen. een Het wordt daar zoo geheel ter- j van daarvan een derde in onaan- i zou. Die derde was zijn zuster Anna, die sinds gestorven is en dus nu van de zaak hebben kan. Deze moordenaar zou zijn een zekere Kets, die een intieme verkeering met Anna de Jongh i om aan geld te komen, daar hij in berooiden toe stand verkeerde en bij koos daartoe het mid del het oplichten van een kind en het afdrei- gen van een losgeld. Dit plan viel ook bij I Kets in goede aarde. In zijn memorie aan den Hoogen Raad zet De Jongh, volgens Het Volk, het verloop der historie als volgt uiteen De Jong haalde den knaap van de school af, en voerde hem gedeeltelijk per rijtuig tot buiten de stad en reeds tal legen. Brand. Gistermiddag is in de Kon. stoombleekerij te Nijverdal, directeur de heer G. Salomonson Hzn., een hevige brand uitge broken. De geheele fabriek is uitgebrand. Voor de practiscbe oefeningen van het korps genietroepen zal de legerplaats bij Zeist door genoemd korps, met uitzondering van de spoorwegcompagnie, de telegraafcompagnie en een detachement tot regeling van de trans- porten uit Utrecht op 17 Juni betrokken en op 20 Juli d. a. v. verlaten worden. Op het werkterrein in de Bildtsche duinen zal gedurende bovengenoemde tijdvak een kamp worden betrokken door de spoorweg compagnie van genoemd corps. Ter deelneming aan het toelatingsexamen voor den hoofdcursus te Kampen hebben zich 113 onderofficieren van de korpsen van het leger aangemelden zijn slechts 42 plaatsen opengesteld. De opening van het Kurhaus, te Scheve- ningen is bepaald op 1 Juni. Het eerste van de dagelijksche concerten van het Philharmonisch orkest zal dien avond ten 7*/a ure plaats hebben in de Kurzaal onder leiding van den heer Joseph Rebiceck en vervolgens als naar f'-——*” l en ’s avonds in het laatste geval bij gunstig weder op het terras. Des Zondags is er dub bel concert, wanneer op het terras de Kur- kapel speelt onder leiding van den heer Fritz Hoffman. In de theaterzaal zullen gedurende het sei zoen Fransche en Duitsche voorstellingen wor den gegeven onder leiding van den bekenden impresario Jos. Scbürmann uit Parijs. In den Kurhausbar zullen de dagelijksche concerten worden gegeven door de Weener Solisten Kapel, bestaande uit 10 personen, onder directie van den kapelmeester S. Woll- mann. Voorts andere vermakelijkheden en werken* nequin, van Heemstra, van Bylandt (Gouda), van Deinse, Bastert, v. d. Velde, Brummelkamp, van van Verwolde. INHOUD van het Friesche Tijdschrift sSljucht en Hjucht", de 18de Mei 1901. In lyts Doarpke, Sj. de Zee. De fiskers breid, D. H. Zylstra. Hy scoe de kat de skille oanhingje, J. Gylstra. In aid pet, T. U. In heal andert op ’e frage dien yn no. 13 (mei plaetsje), D. Woelinga. Dr. Eeltsje Halbertsma, G. R. Veendorp. Frage, D. W. Koartswyl. Een gemeene streek. Te Stadskanaal woont iemand die twee paarden had verze kerd, een best en een slecht. Nu vonden de eigenaar en ook de agent der verzekering- maatschappij, dat het minne paard niet bruik baar meer was en dit werd verkocht aan den vilder voor f 12,50. Het was verzekerd voor pl.m. f 80 en tegen de uitbetaling der ver goeding was geen bezwaar, agent en verze kerde waren het daarover volkomen eens. Zij vonden dat er nog een andere zet op was. Als ze nu eens opgaven aan de maatschappij, dat niet het minne, maar het beste paard weg was, het paard dat niet voor f 80, maar f 400 was verzekerd. Dan konden zij bij uitbeta ling een mooie stuiver deelen. De gemeene toeleg gelukte. De verzekerde kreeg, na aftrek der bekende procenten, het bedrag voor het beste paard betaald. En wat ging hij nu doen? Hij streek doodleuk de som op en bekommerde zich niet om den agent en diens aanspraken op het geld. Het zaakje bleef niet tusschen hun beiden, de politie kreeg er de lucht van en de bedriegers werden gear resteerd en voor den officier van justitie ge bracht, die aanleiding vond den verzekerings agent, een vroegere kennis van de justitie, die hem al onderscheidene malen als logé heeft gehad, voorloopig in bewaring te houden, omdat er kans bestond voor ontvluchting. Verbroedering met de Chineezen. Ter viering van de inwijding van een nieuwen, naar den Franschen generaal Voyron genoem den boulevard” te Peking heeft genoemde veldheer met den Franschen gezant Pichon een diner gegeven in de keizerlijke tuinen, gevolgd door een nachtfeest op het meer, waarbij het corps diplomatique, maarschalk Von Waldersee en de overige buitenlandsche generaals en officieren tegenwoordig waren. Prins Tsjing, Li-Hoeng-Tsjang en ettelijke hooggeplaatste mandarijen zaten mede tot den maaltijd aan. Generaal Voyron dronk op de eendracht der beschaafde natiën en het spoedig herstel der Chineesche Regeering in hare hoofdstad; Prins Tsjing betuigde den bondgenooten zijn dank j voor de welwillende wijze waarop zij China - I hadden bejegend en de diensten, door hen aan gewoonte s middags di(. R„k bewezen hetwelk zij belet hadden in o>noal Hu oriinarirv I u tt«« j» J wanorde te verzinken. Hy eindigde met een dronk op alle Souvereinen en Hoofden van Staat. Het feest, door kolonel Marchand op touw gezet, is zeer schitterend geweest. Pier Pander. Van onzen te Rome wo nenden landgenoot Pier Pander zijn bij de Societé des Bronzes in de Kalverstraat te Am sterdam een drietal werken te zien in gips. Het zijn een medaljon van het Koninklijk echtpaar, negatief en positief, een plaquette voorstellende een kindje »Baby” getiteld en een plaquette met de koppen van des beeld houwers ouders. Het medaljon, waarvan de kop der Koningin strict Harlingen van anti-liberale zijde optre den mr. J. Schokking, predikant te Koudum, echter niet met volle instemming van de vrien den van dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam. Candidaat der liberalen is de zjcb gereed maakte om den weg terug te gaan, heer A. Bouman. - In ’t district Sneek is de heer Mr. H. Okma algemeen candidaat van de antirevolutionairen, de christelijk historischen en de katholieken. Candidaat der liberalen is bier de ingenieur Halbertsma. teneinde bijtijds den dreigbrief te kunnen be zorgen daarbij gevende aan Kets een water dichten reismantel, om den knaap in te rollen tegen den nacht; wijn tot drinken, terwijl Kets brood bij zich had waarbij De Jongh nog een koord voegde om den knaap losjes mede te binden tegen ©ogenblikkelijk wegloopen dat Kets op het punt van scheiden bang werd om alleen den nacht in het kreupelbosch door te brengen, zeide te vreezen voor vervolging en overvalling en daarom aan De Jongh ver zocht zijnen wandelstok, die een degen inhield, aan hem achter te laten ter verdediging; dat dit geschied zijnde De Jongh den weg terugging naar de stad en den brief op de post bezorgdedat De Jongh den volgenden dag de moord op Marius Bogaert vernam en geen losgeld in handen kreegdat De Jongh op het met Kets afgesproken rendez vous (achter hotel Halfweg tusschen den Haag en Scheveningen) alwaar Kets na het te 4 uur ’s middags loslaten van den knaap, ’s avonds om 5 uur zou verschijnen, aldaar dezen moordenaar ook aantrofdat Kets verhaalde dat hij gedwongen was tot den moord, daar de knaap Marius hem ontloopen was en Kets hem in het duin achterhalende en vast en een bjn(jenje je volgende woorden van den knaap vernam «ik ken jullie wel”, waarop Kets be sloot (volgens zijn uitdrukking) hem uit den weg te ruimendat er nu tusschen de twee misdadigers werd verweten en getwist, waarna Kets verlangde dat degeen welke gearresteerd mocht worden, geen naam van zijn medeplich tige zou noemendat De Jongh daar geen trek in hadwaarop Kets hem te kennen gaf dat indien Kets door toedoen van De Jongh gearresteerd werd, hij iets mededeelen zou waar bij Anna tot, voor een meisje verpletterende, schande zou komendat nu zonder beloften en twistende de misdadigers elkander verlieten en kort daarna De Jongh op aanwijzing van sergeant Musquetier, gearresteerd werd”. Een getuigenis. In het maandblad Katholiek-Democraat wordt gezegd«Laten de arbeiders bedenkendat dit ministerie onder het uitgebreid kiesrecht van 1897 benoemd, meer i a 20 jaren daaraan voorafgaande.” De N. R. Ct. die dit releveert, zegt, dat uit het verband blijkt, dat dit getuigenis neer geschreven is zonder eenige opzettelijke be doeling om een lofspraak te houden op het ministerie. loops gezegd, in een vertoog ten gunste algemeen kiesrecht. «Maar het heeft er te meer beteekenis om, zegt de N. R. Ct., en waar het niet ontbreekt aan pogingen om, met wel te doorgronden be doelingen de beteekenis der hervormingen, in deze laatste vier jaren tot stand gekomen of voorgedragen, te verkleinen, verdient het zeker de aandacht hoe hier uit de arbeiderskringen zelven, immers in een arbeidersorgaan, dat aan de liberale partij vreemd is, geheel ongezocht erkend wordt, dat wat dit ministerie gedaan heeft werkelijk in het belang der ar beiders is geweest, en dat in deze vierjarige periode méér voor hen gedaan is dan in 10 a 20 jaar te voren. Dr. Kuyper moge dan beweren, dat er geen sprake van kan zijn, dat bij de nu komende stembus bet zittend Kabinet als inzet zou gel den, toch zal er onder de kiezers onder de werklieden zeker menigeen zijn, die zich ern stig afvraagt, of het in het belang van den werkman kan zijn dat het leven van deze Re geering wordt afgesneden.” Revisie de Jongh. Wij hebben gemeld Valsch bankpapier. Voor de tweede j maal binnen een week is te Rotterdam een valsch bankbiljet in betaling gegeven van f 40, geheel gelijk aan het bankbiljet, de vorige week in beslag genomen en eveneens genum merd L. N. 1900 en zelfs voorzien van wa termerk. Thans werd dupe een der rijksboekhouders op het kantoor der directe belasting in de Boompjes. Van de daders is geen spoor te vinden. Moord. Uit Dinxperlo wordt aan de Arnh. Ct. geschreven Op den weg naar Anhalt heeft men gisteren gevonden het lijkje hoogstens had een schijnlijk geworgd. Men vermoedt, dat het van een gezelschap, dat met een woonwagen rondtrekt, afkomstig is. Onze politie, van dit geval onderricht, stelt op Pruisisch gebied, niet ver van onze grenzen, een onderzoek in. Zonderlinge vondst. Maandagochtend is door zandtrekkers uit de rivier de Oude Maas, achter de pontonnierskazerne te Dordrecht, een oude laars met overblijfselen van een menschenvoet opgehaald, welke daar blijkbaar van jaren onder het zand heeft ge- C. C. Paehlig, te Sneek, in ’t P. Peereboom, vandaar te voet naar het kreupelbosch achter Houtrust aan den rand der Voor de Tweede Kamer zal in ’t di- mins- n urn ui i:\iii in.ui limn riiiiisi i\n. 'rltHiiiU'lhtw'il.' lUÜ tVU 11JUCU1V TCiacvilllg ulivl xiuua uc vv

Friso nl | 1901 | | pagina 1