Verplichtingen tot aangifte van verhuizing. 1. Het Manifest der Liberale Unie. WOENSDAG 22 MEI 1901. No. 40. Officiéél gedeelte. Friescli of Utrechts? I De „christelijke handjeplakkerij.” Aan de KIEZERS! 1 Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. onze de sociale nooden te lang onverschillig of al- Hoofdelijken armenzorg moet voorkomendat wie werken UITGEVEB: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van l hebbenden, bij verhuizing, aan hnnne verplichtingen, tot het doen van ter Secretarie der gemeente. Worküm, den 21 Mei 1901. T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris Het «uitruilen” van stemmen, als ds. Wage- naar dit noemt, tusscben anti-revolutionairen en christelijk-historischen heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Algemeene goedkeuring vindt de handeling niet. Ten bewijze daarvan nemen we hier over wat het N. v. d. D. van Maandag in zijn Persoverzicht daaromtrent ver zamelt. Prys per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PBIJS der AD VEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. van dit feit toekent het nen. Eene overeenkomst dus, die daarop neerkwam, dat al de voordeelen voor Fries land waren en al de nadeelen voor Utrecht. Friesland wilde leven, maar niet laten leven. Wel heeft Friesland aan Dr. de V. een candidatuur in Schoterland aangeboden, maar die geen kans van slagen leverde en dus eer een beleediging dan een welwillendheid was. -«Wij begrijpen dan ook besluit het blad het verontwaardigd protest van Bolsward, dat zeer terecht heeft ingezien, dat op zulke handelingen geen zegen rusten kan. Als de Christ, partijen niet het voorbeeld geven van eene eerlijke oprechte Staatkunde, moeten zij het woord «Christelijke”” maar liever weg laten. Wij waardeeren de bekwaamheid van Dr. Schokking. In de Kamer zal hij zeker een goed figuur makenmaar als hij gekozen wordt, zal niemand kunnen vergeten op welk eene wijze die uitkomst is verkregen.” Ook Dr. Bronsveld in zijn «Stemmen las den Frieschen de les. «Die Friesche broeders schijnen van in- en uitloopen te houden. Men weet menigmaal zelfs niet, waar zij te vinden zijn. Alleenlijk meen ik, dat zij drukker bij de anti-revolution- nairen inloopen dan omgekeerd. Dat doet niet denken aan vastheid van beginsel, en wekt geen vertrouwen. Ik hoop dan ook, dat de Christelijk-IIistorischen in Friesland, die met de vijanden van hun kerk in- en uitloopen, zich niet zullen laten o verhalen, om in de kaart van Dr. Kuyper te spelen.” De Maasbode wijst met leedvermaak op deze «dieper wordende scheuring tusschen de Christ- Historischen." Bronsveld zegt ze wil alleenheerscher wezen in de partij, maar zóó verstaan de Friezen dat nietzij staan op pro vinciale autonomie. Friesland laat zich niet I uit het Sticht drillen. Alleen Bolsward schijnt tegenover zijne gewestgenooten de zijde van Bronsveld te kiezen. Zoo gist en bruist het reeds in de partij van den papenhaat. Maar er was niet anders te verwachten van eene groep, welke eiken positieven grondslag mist. Op haat is zij ge bouwd, aan eigen onderlingen haat zal zij sterven. De N. Rott. Ct. haalt uit de Prov. Friesche Ct. de mededeeling aan, dat de «samenwer king” er nu feitelijk is. «Dat men dan zoo veel mogelijk zegt het Friesche blad v or elkanders candidaten in de bres springe, gedachtig steeds aan het groote doel om ons arme Christenvolk te bevrijden van het liberale dwangjuk.” In een noot teekent de N. R. C. daarbij aan «Sedert is er, wat althans Harlingen betreft, een klink in den kabel gekomen.” Intusschen nam de afd. Bolsward van den Cbr.-Histor. Kiezersbond een motie aan, waar bij werd voorgesteld «zich los te maken van het districtsverband en vooralsnog niet defini tief zich omtrent een candidaatstelling uit te spreken. Bij de mededeeling Centrum aan. «Het blijkt dus, dat hier de brave Christe lijk- Historische heeren onderling aan ’t kibbelen en spelbreken zijn. En welke treurige ervaringen heeft de af- deeling Bolsward daarbij opgedaan De «karakters worden bedorven”, de «een voudigste Christenplichten verzaakt. Het Sed. Dagbl., het orgaan der Utrecht- scbe Christ.-Historischenis zeer ontstemd op den Frieschen Bond van Chr.-Historischen, die dr. Schokking te Harlingen candidaat stelde tegenover dr. de Visser. De Friesche en de Utr. Bond zegt het blad zijn nauw aan elkander verwant. Beiden houden vast aan de Herv. Kerk. De Friesche gaat op dat punt veel verder zelfs dan de Utrechtsche, die het herstel der oude bevoorrechte Hervormde Kerk niet mogelijk acht en niet-Hervormden niet uitsluit. Tusschen den Frieschen Bond en de Anti rev. gaapt er dus eene niet te dempen klove, en toch worden nu de Utrechtsche Christ.-Historischen aan de Anti-rev. opgeofferd. Niet alleen de liberalen, óok de Utr. Bond moest uit Fries land verdreven worden. Als de ütrechtschen klaagt het Ned. Dbl. Friesland maar wilde ontruimen, dan was alles klaar. Dr. de V. moest zich vrij willig terugtrekken uit Harlingen. De Frie zen zouden hem dan steunen in Rotterdam, waar zij over niet óen stem beschikken kun- thans werkeloos is gebleven. Maar Ge weet ook, dat die tijden voorbij zijn, en dat de li- rale partij zich in hare verschillende schakee- ringen er ernstig op toelegt, door krachtig in grijpen der gemeenschapwaar particuliere krachten te kort schieten, het peil der Volks welvaart te verhoogen, en de maatschappelijke nooden te lenigen. Heerscht geen volkomen eenstemmigheid om trent de wijze, waarop verschillende vraagstuk ken moeten worden opgelost, openbaart zich verschil van gevoelen over de vraag, hoe ver de Staatsinmenging moet gaanof op welk gebied het eerst moet worden ingegrepen, Gij gevoelt dat zulks geen reden mag zijn om af te stooten hen, die in boofdzaak ééns van zin zijnovertuigd als ge zijtdat geen grooter ramp ons land kan treffen, dan dat door ver- i deeldheid onzerzijds de zegepraal der tegenpartij en daarmede de staking van alle sociale her vormingen werd in de hand gewerkt. En ge weetdat er geen beter middel be staat om de uitbreiding der sociaal democratie te stuiten dan een weloverlegde gestadige voor uitgang op den weg der hervormingen. Het tegenwoordige Kabinet schonk U de wettendie aan stuitende privilegiën op het gebied der landsverdediging een einde maken, die verwaarloozing van de kinderen des volks voorkomenen aan reeds verwaarloosden de reddende hand reikendie den door een be drijfsongeval getroffen arbeider de zekerheid bieden eener volkomen vergoeding voor zijne verminderde arbeidskracht, die de zorg voor de openbare gezondheid op steviger grondslag ves tigen, en eene deugdelijke verbetering der volks huisvesting bevorderen. Op dien weg moet worden voortgegaan. Zoo- dra de mogelijkheid zich aanbiedt het Kiesrecht- vraagstuk tot definitieve oplossing te brengen zoodat het Kiesrecht niet langer zooals thans, hoofdzakelijk aan bezit verbonden blijft, daar zullen ook wij die aangrijpen en aan de daar voor noodige grondwetsherziening medewerken. De verzekering tegen ongevallen moet worden uitgebreid, zoodat ook landbouwer en visscher zullen zij onmachtig blijken samen naar vast beginsel de algemeene volksbelangen te bevor deren. Wijt ons niet, dat wij het clericale spook oproepenhet is geen spookhet verbond staat dreigend in houding vóór ons, en dwingt allen, die de ontwikkeling van onze staatsinstellingen in vrijzinnigen geest voorstaan tot tegenweer. Maar aan de andere zijde bedreigt ons een tweede vijand in de sociaal-democratie. Op den voorgrond stellende allerlei vraag- Het Bestuur der L. U.: Dr. W. P. RUIJSCH, ’s-Gravenhage, Voorz. Mr. xl. Ph. DE KANTER, Haarlem, Vice- Voorz. A. ROODHUIJZEN, Enkhuizen, Secret. W P. KOPS, Hoorn, Penningm. A. BOUMAN, ’s-Gravenbage. C. A. van ENSCHUT, Amersfoort. D. J. van HOUTEN, Weesp. JAC. v. d. LAAN, Sneek. Mr. R. M. MACALESTER LOUP, ’s Gravenhage. J. van RAVENHORSTApeldoorn. C. SCHILLEMANS, Zutphen. HUIBERT VETH, Dordrecht. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Met spoed naderen de verkiezingen voor de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL en de PROVINCIALE STATEN, die, gelukt de toeleg der tegenstanders, voor vele jaren een einde zullen maken aan de politiek van sociale hervormingeneerst sinds korten tijd met groote kracht ter hand genomen. Het groote clericale verbond organiseert zich krachtiger dan ooit. De Calvinistisch-anti-revo- lutionaire partij onder leiding van Dr. Kuyper drijft reeds grooten ruilhandel in zetels met Rome, ja verklaart zich bereid, waar zij dit noodzakelijk acht, reeds bij eerste stemming Katholieke candidaten te steunen. En waar een goede kans zich aanbiedt door zulken ruil handel vrij-anti revolutionairen en Christelijk- Historischen met haar te doen optrekken, daar zijn de conservatieve neigingen der eersten en de fel anti-papistische gevoelens der laatsten geen bezwaar om tot de zegepraal van het ver bond van Dordt en Rome mede te werken. Wordt die behaald dan staat ons een tijd perk van stilstand in de wetgeving te wachten, hetzelfde recht als de arbeider in de nijverheid De partijendie stammen uit één wortel des deelachtig worden. De oude dag van den ar- geloofs, hebben geen staatkundig programma beider moet worden verzekerd. Verbeterde gemeenen sterk in ’t gezamenlijk af breken WORKUM herinneren de belang- >nrlon l.ii V ill’ll 111*71 nor aan hnnni> aangifte r o stukken en hervormingen, die ook voorkomen op de programma’s der liberale groepen, is haar einddoel ommekeer der sociale orde, afschaffing van het particulier bezit der productie middelen het dienstbaar maken van de staatsalmacht aan de belangen van ééne klasse, doodend het par ticulier initiatief, in het leven roepend de ti rannie van enkelen, die heel het maatschappelijke leven in vaste kluisters zullen slaan. Wilt gij daarheen? Ge weet, dat de Sociaal-democratie hare op komst te danken heeft aan het, helaas niet te ontkennen feit, dat de liberale partij tegenover wil, maar niet werken kan aan nijpende armoede ten prooi is. Door regeling van het arbeids contract moeten de wederzijdsche rechten en verplichtingen van werkgever en werkman af gebakend worden. Maar tevens moeten de productieve krachten des volks worden versterkt en alzoo de welvaart bevorderd worden door eene verstandige handelspolitiek, door uitbrei ding van vak-onderwijs, door bevordering van verkeersmiddelen, door staatszorg en staatshulp, overal waar leiding en steun van het particulier initiatief noodig is. Ziedaar het Programma, dat de Liberale Unie U biedt, en dat ook bij andere Vereenigingen weerklank vond. Daarvoor roepen wij U ten strijde. Geene lauwheid, geene onverschilligheid, beginselen zijn 't waard dat daarvoor met in spanning van alle krachten wordt geijverd. De toekomst van Nederland ligt in uwe handen VERGADERING van den RAAD der ge meente WOBKÜM op den 24 Mei, 1901, ’s namiddags te 8 ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. t De Burgemeester, T. M. ten BERGE I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Stemming over het voorstel van den heer Jansen om de behandeling van het adres van M. A. Brandsma e. a om uitdieping van eene vaart in het Heidenschap aan te houden, tot eene vol gende vergadering, waarover de stemmen in de vorige vergadering staakten. IV. Adres om afschrijving van Omslag, dienst 1901. V. Vaststelling der staten van oninbare posten wegens de hondenbelasting en het schoolgeld over 1900. VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener nieuwe verordening tot hef fing van een hoofdelijken omslag enz. VII. Bezwaarschrift tegen een aanslag in het schoolgeld-kohier over het 1ste kwartaal 1901. In verband met de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en die voor de Provinciale Staten plaatsen we hier allereerst \n i ns ei tui ui UAin mui loiiii in ii:sl 1 \u. i

Friso nl | 1901 | | pagina 1