B I i ZATERDAG 25 MEI 1901. No. 41. V- 1 Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. I voor pl. m. vonnis voor te lezen, vlug Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de pry’s belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 een kiekje van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentién Dingdag en Vry’dag morgens vóór 12 nnr. In^ het geheel zijn, behalve de Gerefor- is afgeheind met een doolhof van prikkeldraad. Deze draden zijn alle geladen met electriciteit en bij de minste aanraking klinkt een bel in de versterkingen, en wijst een indicator de plaats aan vanwaar het alarm is gekomen. De onderscheiden detachementen, die op de verschillende verdedigingslijnen dienst doen, slapen meestal op de standplaatsen van de kanonnen. De Duitsche Keizer, vasthoudende aan zijn tot dusver gevolgd beginsel geen bescherm heerschap over tentoonstelling te aanvaarden, heeft ook voor dat van de nijverheids-tentoon- stelling, die in 1902 te Düsseldorf zal worden gehouden, bedankt. Maar als blijk van belang stelling heeft hij den Kroonprins gemachtigd als beschermheer op te treden. De tentoonstelling zal openstaan voor pro ducten van het Rijnland, Westfalen en aan grenzende districten, terwijl er een nationale kunsttentoonstelling aan verbonden wordt. Te Breslau zal in het a.s. seizoen Mul- tatuli’s Vorstenschool worden opgevoerd. De heer E. te Larenberg ontving kort geleden een dreigbrief, om op een aangeduide plaats geld te brengen, of een aangeteekenden brief post-restante Hilversum te zenden. De heer E. voldeed aan het eerste verzoek, doch trof niemand ter plaatse. Toen zond hij zijn brief, post-restante, doch gaf tegelijkertijd van het geval kennis aan de politie. De brief werd gisteren afgehaald en de dader gevangen genomen. Deze vertelde, dat zijn baas R. te ’t Hilversum hem bad gestuurd, die hierop werd et gearresteerd, terwijl de knecht werd vrijge- aten. ’t Is zeker overal bekend, dat een Drentsch boerenmeisje bij haar huwelijk zoo overvloedig met linnen en wollen kledingstukken wordt beschonken, dat een reusachtig ouderwetsch eikenhouten kabinet al den voorraad onmogelijk kan bevatten. Een hoogen prijs stelt de Drent- sche vrouw op dien schat van lijfstoebehooren. ’t Genaaide linnen, door de bruid uit de ouder lijke woning meegebracht, blijft ten eeuwigen dagen onaangeroerd, zooals ’t bij bare komst, met linten omstrikt, waartusschen zilveren le pels prijken, zijn plaats in ’t kabinet ontving. Dikwijls gaat een deel of wel de geheele uitzet van moeder op dochter over en dit wel eenige keeren. Zoo zag men dezer dagen bij de fa milie Beuling te Ees eene sprei, met echte Brusselsche kanten voorzien, van het jaar 1601. Een servet had eveneens den eerbiedwaardigen ouderdom van 300 jaren bereikt. Cecil Rhodes heeft zijn diamantmijnen den rug toegekeerden is naar bet noorden vertrokken. Het indertijd verspreide gerucht, dat de oud-premier zijn functies in de Kaap kolonie binnenkort weer zou hernemenheeft zich niet bevestigden werd dan ook onmid dellijk van officieele zijde zeer beslist ontkend. Maar Rhodes heeft meer ijzers in het vuur. En de man, die indertijd zijn grootsche, Trans- afrikaansche spoorwegplannen persoonlijk aan den Duitschen keizer mocht uiteenzetten, houdt zich blijkbaar weer met het verwezenlijken van zijn lievelings-denkbeeld, den Kaap-naar-Kaïro- spoorweg, bezig. Op zijn reis naar het noor den wordt hij althans vergezeld door een hoog geplaatst Egyptisch ambtenaar, een Engelsch- man natuurlijk. meerde kerk en pastorie, 18 huizen, bewoond door 21 gezinnen, vernield. Alles tezamen is verzekerd f 40,000. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van de levende have is nagenoeg alles Sered. Alleen éen varken en een paar kip pen zijn levend verbrand. Het vee was voor het grootste gedeelte in de weide. Naar de VkestZ. Ct. meldt, hebben de aan den Hoek van Holland genomen proeven met het Marconi-toestel niet tot een goed re sultaat geleid. Er werden zelfs eenige tele grammen ontvangen, welke onleesbaar waren. I n h o u d van bet Friesche Tijdschrift »Sljucht en Bjucht” de 25ste Mei 1901. In lyts Doarpke, Sj. de Zee. It «Coo- persboarchfeestJ. P. A. It Idyael, T. J. B. Moaike of Nift, T. J. B. Goede rie is djür, T. J. B. Koartswyl. O, dy Jonges (mei plaetsje), D. II. Z. - Vereeniging tot het houden van voordrach ten met lichtbeelden. Aan het jaarverslag van de vereeniging tot het houden van voordrach ten met lichtbeelden is het volgende ontleend. De vereeniging heeft zich in den afgeloopen winter wederom in toenemende belangstelling mogen verheugen. Van Oct. 1900Juni 1901 werden toch 185 maal platen met of zonder tekst ten gebruike uitgezonden tegen 145 maal in het vorig jaar. 124 maal kwam de aan vraag van leden, 61 maal van niet-leden. Het ledental klom van 22 tot 27. Onder de nieuwe leden moet de Mij. tot Nut van Algemeen extra genoemd worden, die door het storten van een jaarlijksche subsidie in de kas der Vereeniging het recht heeft verkregen voor haar departementen en voor de sprekers namens haar hoofdbestuur kosteloos platen en teksten te gebruikenmits die voordrachten uitsluitend of in ruime mate voor het volk toegankelijk worden gesteld. Van deze gele genheid werd 49 maal door departementen of sprekers namens het hoofdbestuur gebruik ge maakt. Twee ondeugende jonge dames te Haar lem moesten Donderdag voor den kantonrechter verschijnen, omdat zij met een fiets op een voetpad hadden gereden. Terwijl de kanton rechter bezig was een drongen zij, gewapend met een handcamera, naar voren en namen dien magistraat, den ambtenaar en den griffier. Wij vinden de grap wel aardig! De Min. van Oorlog heeft op het ver zoek van de verschillende Kiesvereenigingen te Zaandam, om den werklieden van de rijks-in- richtingen aan de Hembrug de uren, die zij noodig hebben om te stemmen, uit te betalen, afwijzend beschikt. De veiligheid in Pretoria blijkt uit de wijze waarop de Engelschen het hebben ver sterkt. Het is alsof alle Europeesche legers er elk oogenblik op los zullen trekken. In plaats van de «speelgoed” versterkingen der Boeren zegt de Tïmes-correspondent daar is er een zeer omvangrijk verdedigingsstelsel ten uitvoer gelegd. Zwaar gewapende blokhui zen zijn tusschen de forten aangebracht op zulke afstanden dat er geen duim gronds is die niet door het kanon- en geweervuur kan worden bestreken. Elke lijn van versterkingen hoogst nadeeligen invloed van den witten fos for op de gezondheid van hen, die hem moe ten verwerken. Is het den minister bekend, of ook in an dere takken van nijverheid witte fosfor verwerkt wordt. Zoo ja, of dan niet een algemeen ver bod op bet gebruik van dien fosfor in het leven geroepen moest worden. Valsche bankbiljetten. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van het aanbieden van valsche bankbiljetten te Rotterdam, te Utrecht, te Kampen en ook in andere plaatsen van ons land. De meeste van die bankbiljetten waren van f 40; doch te Edam is er een van f 100 door de politie in beslag genomen. De politie te Amsterdam is er gelukkig in ge slaagd de werkplaats te ontdekken, waar deze biljetten werden vervaardigd. Op het Damrak hadden de vervaardigers een lokaal gehuurd en dit tot werkplaats ingericbt. Daarin is toen door de politie onverwacht een inval gedaan en zijn in het geheel 4 personen gearresteerd. Ook een aantal werktuigen, noodig voor de vervaardiging, o. a. een lithografische steen, werden in beslag genomen. Met dien steen was een biljet van f 100 gedrukt, tot opschrift hebbende: «De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder honderd kussen.” De hoofddader is nog voortvluchtig. In het geheel werd voor f 20,000 aan valsche biljetten in beslag genomen. Aen vulkaan in werking. Naar luidt van ontvangen particuliere telegrammen is de vulkaan de Keloet (Kediri) in werking geko men de eruptie is in de richting van Blitar er heerscht totale duisternis. De uitbarsting schijnt ernstig, temeer met het oog op de tal rijke koffieplantages in die omgeving. Aan den Commissaris der Koningin werden de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden door den landbouwer K. D. Gerritsma, op het buiten «Ropta” onder Wijnaldum. Naar de Midd. Ct. verneemt, is door de regeering niet goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad in Middelburg, om f 50 schoolgeld te heffen voor eiken leerling op de nieuwe school J. De regeering moet voor die niet-goedkeuring grond hebben gevonden in bet belangrijk ver schil tusschen de school-geidbeffing f 3 op de andere gemeentelijke openbare jongens scholen en die van f 50 op de nieuwe school. Groote brand. Een geweldige brand heeft eergister bijna het geheele dorp Rand wijk verwoest. De brand, die vermoedelijk in den schoorsteen van het huis, bewoond door den heer J. Goedvriend, aankwam, sloeg weldra aangewakkerd door den hevigen wind op andere huizen over. In korten tijd had het vernielend element zich over een lengte van duizenden meters verspreid. Te 11 uur waren 6 woningen verbrand en in het vol gend uur kwamen er nog 15 bij. Het eene oogenblik stond een huis nog geheel onge schonden en eenige oogenblikken daarna was het één vlammenzee. Er was de niet de minste kans op blusschen. Alles, tot het laatste huisje dat voor den wind lag, werd opgenomen in de ontzettende vuurzee. De kosterij der Herv. Kerk vatte ook nog een oogenblik vuur, doch die kon gelukkig behouden worden. De Dorpsstraat is zoo goed als geheel uit gebrand. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag. Na de opening der zitting bracht de Voorz. hulde aan de nagedachtenis van bet overleden Kamerlid Bloembergen. Aangenomen zijn tal van ontwerpen, als verlichting van het architecten-examenverlich ting van de Westerscheldetoezicht op de zaken van de Munt en de regeling van het Nederlandsch Muntwezen met 37 tegen 3 stem men nadat de heer Van Nierop ’t ontwerp had bestreden omdat het bedrag van 25 miljoen voor eventueel zilverontmunting te beperkt was. Voorts is aangenomen ’t ontwerp betreffende het verbod van phosphorlucifersde onteigening ten behoeve der spoorwegen StiensHarlingen; RotterdamHoogvliet; NijmegenWamel en de verbetering van den Ouden IJsel. Tot het tegengaan van het misbruik, dat op dagen van druk spoorwegvervoer de reizi gers, voorzien van plaatskaarten eener lagere klasse, zich niet ontzien door dringen en duwen zich plaats te verschaffen in een boogere, en daardoor de reizigers der boogere klasse dwin gen óf achter te blijven, óf zich te vergenoegen met een lagere klasse, heeft het Bestuur van den Hollandschen Spoorweg besloten maatrege len te nemen. Op drukke dagen zal op de groote stations speciaal personeel worden aangewezen om de rijtuigen der le en 2e klasse te controleeren en reizigers, die plaats genomen hebben in een boogere klasse dan waartoe bun plaatsbewijs recht geeft uit den trein te verwijderen en tegen hen te verbaliseeren. De Mij. vertrouwt dat het reizend publiek gaarne zijn medewerking zal verleenen aan een maatregel, waardoor een einde zal gemaakt worden aan tooneelen van wanorde, zooals die zich op dagen van druk vervoer op de groote stations voordoen. Uit Leeuwarden komt het bericht dat de heer Mr. A. Bloembergen, voor eenige weken tot lid van de Eerste Kamer gekozen in de plaats van Mr. W. A. Bergsma, plotseling overleden is. Zaterdag j.l. bad hij zich naar ’s Gravenhage begeven om de vergadering van de le Kamer bij te wonen. In den nacht van Maandag op Dinsdag kreeg hij een aanval van de hartkwaal, waaraan hij lijdende was. De toestand liet zich dadelijk zeer zor gelijk aanzien en eenige uren later ontsliep hij kalm. Hij bereikte den leeftijd van ruim 62 jaren. Zijn stoffelijk overschot is Dinsdag ter aarde besteld. Tengevolge van het overlijden van den heer mr. A. Bloembergen zullen de Staten dezer provincie, ingevolge art. 117 der provin ciale wet, binnen dertig dagen moeten samen komen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer. fosforlucifers.. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp, houdende verbod om fosforlucifers te vervaardigen enz., betreurden eenige leden het, dat de Staat zijn bemoeiingen op dit gebied uitstrekte zij vrees den dat hij te dien opzichte steeds verder zou gaan. Andere leden, hoewel in ’t algemeen gezind tegen inmenging van den Staat, ver klaarden met deze uitzondering op dat begin sel genoegen te kunnen nemen wegens den rows- n tin i ii 11.\i ii huh mini FiiKitn. ki JE*As9<f.

Friso nl | 1901 | | pagina 1