ZATERDAG 1 JUNI 1901. No. 43. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de N. R. Ct. te sche volken kloppen Eerstgenoemde bood een krans aan. Diep ge- Op het Stationsplein stonden een aantal kampong op UITGfiVEB: Y. KUIPERS, FIRIHA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI. 1 Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. By abonnement is de prys belangt yk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Roode F voor hetgeen deze in het belang van het strij- arm nog aan verwond, nen niet kunnen doorstaanwant eenige uren later was hij reeds overleden. Een moord voorkomen. Een Groningsche matroos bracht Maandagmiddageenigszins onder den invloed van sterken drankeen bezoek ten huize van iemand te Rotterdam, met wiens dochter hij vroeger verkeering had. Hij kreeg daar twist en al razende en tierende haalde hij een revolver en een doos patronen te voorschijn, verklarende eerst zijn vroegere beminde en dan zich zelf voor den kop te zullen schieten. Voor bij aan dit bloedig voor nemen gevolg kon gevenverscheen de ge waarschuwde politie en nam den opgewonden matroos mede naar het politiebureau. Op ’t groote kerkplein te Rotterdam ia Maandagnacht een 71-jarig heer aangevallen door drie straatrooversdie het blijkbaar op zijn gouden horloge en portemonnaie gemunt hadden. Hij trachtte zich zooveel mogelijk te verdedigen en in de worsteling brak de grijsaard een beenzoodat hij per brancard naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Wegens het hulpgeroep van den aangerande kwam spoedig hulp opdagen en waren de aan randers niet in staat iets te ontvreemden. Een hunner is gearresteerd. De behandeling van de revisie-aanvraag van de Jongh (de bekende moord op het knaapje Marius Bogaardt), is op verzoek van de Jongh door den Hoogen Raad voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zijn jeugdige heerscheresse hangt. Wij roepen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik een eerbiedig en hartelijk welkom toe.” In tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken is de Wilhelmina- stichting tot huisvesting van krankzinnigen verpleegsters aan de Prinsengracht te Amster dam Donderdagnamiddag plechtig geopend door dr. P. W. Ruysch. De moord te Bruinisse. De zaak van den arts uit Bruinisse, die door de rechtbank te Zierikzee tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling met doodelij- ken afloop gepleegd op zijn echtgenootezal 20 Juni a.s. voor het Gerechtshof te ’s Gra- venhage in hooger beroep worden behandeld. Vrijdag morgen, dus nog in Mei, zijn de eerste nieuwe aardappelen aan de markt te Leeuwarden aangevoerd door D. Runia, koop- en gaardenier te Berlikumhij had vier Over het algemeen staat het bet belooft totnogtoe een ruim is nader bepaald op 1425 man, waaronder zich moeten bevinden 15 militaire schrijvers, 60 onderofficieren der infanterie, zoo min mogelijk korporaals, 100 cavaleristen, 200 artilleristen en 20 genie-soldaten. Te Haarlem is op 80-jarigen leeftijd over leden de heer P. Vergers. Hij was vooral bekend als schrijver van geschiedkundige ver halen. Van zijn werken noemen o.a. wij «De bloedstrijd onzer vaderen tegen Spanje.” Eer- gister is zijn stoffelijk overschot begraven. Ds. Veen herdacht den heer Vergers als schrijver en als mensch. Bloedvergiftiging. Te Horst (Gelder land) werd Maandag de 17-jarige H. Ooms door een hond al spelende gebeten. Daar de wond aanvankelijk niet belangrijk was, sloeg hij er verder geen acht meer op, doch den volgenden dag was zijn arm zoodanig gezwollen, dat toen geneeskundige hulp werd ingeroepen, die niet meer mocht baten en hij onder vreese- lijke pijnen is bezweken aan bloedvergiftiging. Moord te Tilburg. De behandeling dezer zaak voor de rechtbank te Breda blijft bepaald op 12 Juni a.s. Ongeveer 100 getuigen zul len gehoord wordenvan welke 75 van de zijde van het O. M. en 25 van den kant der verdediging. Een 16-jarige jongen te Hintham (N.B.) vervolgde Maandagmiddag een jong vogeltje dat zich nederzette tusschen de rails van de tramlijn. In zijn jacht dacht de jongen zeker niet aan het groot gevaar dat hem dreigde, want juist op het oogenblik dat hij meende het beestje te hebben gevangen, greep hem de tram, met het ongelukkig gevolg dat hij er onder raakte, de locomotief en twee wagens hem over het lichaam gingen en hem een been ter hoogte van de dij werd afgesnedenéén op twee plaatsen werd gebroken en hij andere lichaamsdeelen deerlijk werd De jongen heeft de vreeselijke pij- Alleen op den Tweeden Pinksterdag heeft de H. IJ. S. M. van Amsterdam en Den Haag te Haarlem goed 19,000 passagiers aange voerd. De correspondent van Batavia seint: «Nommensen, de directeur van een onder neming te Pinang, in Palembang, is door Chi- neesche koelies vermoord. De controleur A. M. Hens van Moesi Oeli met een sergeant en een mindere werden zwaar gewond, terwijl zij een onderzoek instelden. Ernstige ongeregeldheden moeten volgens het Soer. Hdbl. in een gedeelte van Broenei voorgevallen zijn. Eenige inboorlingen stalen vte van hun buren. De sultan van Broenei bemoeide zich hier ten slotte mede en zond een der inlandsche hoofden af om de roovers te vatten. Het resultaat was al zeer zonder ing- Het afgezonden hoofd liet een kampong op zija weg geheel verbranden, toen de bewoners w .igerden hulp te verleenen bij een voorgeno men aanval op de bandieten. De laatsten weken intusschen naar Serawak uit en verklaarden niet langer Broeneische onderdanen te willen zijn. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld De Keizerin begeeft zich den 31 en Mei in gezelschap van de Koningin der Nederlanden naar de parade op het Tempelhoferveld. Het rijtuig wordt door de lijfgarde begeleid. Op den terugtocht heeft de reeds vroeger gemelde begroeting plaats. Uitgeleverd. Te Haarlem is gisteren gevankelijk binnengebracht en ter beschikking van de justitie gesteld de gewezen chef der Haarlemsche paardentram, die onlangs met de Noorderzon vertrok met eenige honderden gul dens, die onder zijn beheer stonden. Hij is door de Belgische regeering uitgeleverd. Inbraak. In den afgeloopen nacht is te Heemstede een brutale inbraak gepleegd bij den heer A. de W. Ongeveer 90 gulden aan geld en wat verder van hun gading was, o.a. spek en worst, hebben de dief of dieven mede genomen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Ongelukken. Terwijl de 22-jarige zoon van den landbouwer L. Visser te Halfweg een paard in de wei bracht, kreeg hij van het dier zoo’n geweldigen slag tegen het lichaam, dat hij bewusteloos neerviel en voor dood werd weggedragen2 ribben waren hem stuk ge slagen. Hedenmorgen was zijn toestand nog zorg wekkend. Te Schoondijke kwam Dinsdag de landbou wer R., toen hij met zijn rijtuig de tramlijn wilde oversteken, met de aankomende tram in aanraking. Hij werd ernstig gewond opgeno men, zoodat zijn leven niet buiten gevaar is. Aan dr. A. Ariens te Enschedé, die tot pastoor te Steenderen is benoemd, is Maandag een indrukwekkende ovatie gebracht. Circa 1000 personen, zoowel mannen als vrouwen, trokken in optocht naar het R. K. arbeiders- gebouw, waar de voorzitter der R. K. arbeiders- vereeniging, de heer Engels, schetste wat dr. Ariens op stoffelijk en zedelijk gebied voor de leden is geweest. Het contingent suppletietroepen dat in 1901 naar Oost-Indië moet worden uitgezonden mau proefmandjes. gewas best, beschot. INHOUD van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht” de 1ste Juni 1901. In lyts Doarpke, Sj. de Zee. It «Coopers- boarch”-feest, J. P. A. Teade en Tsjamke, Madzy. Gjin stipke of snipke, grüske noch plüeke, T. J. B. Yn it moaije waer, J. Gylstra. For de bern, D. Wijma. Brief- wiksel, W. D. Koartswyl. Skiednis fen immen dy ’t fietsen leare woe (mei plaetsjes). Ontvangst van dr. Bierens de Haan te Leiden. Men meldt uit Leiden Na Zondag reeds een korte pooze te Leiden te hebben vertoefd, kwam dr. Bierens de Haan omstreeks half drie hedenmiddag alhier terug om na zijn terugkeer van de eerste Nederlandsche ambulance naar Zuid-Afrika, zich weder in de Sleutelstad te vestigen. Op het perron van het Stationsgebouw werd hij ontvangen en naar de eerste klasse-wacht- kamer geleid door de commissie uit de Leidsche afdeeling van het Roode Kruis, zoomede door de besturen der afdeeling Leiden en omstre ken en der Studenten afdeeling van de Neder landsche Zuidafrikaansche Vereeniging. Tal van hoogleeraren hadden zich hierbij aange sloten. Hier werd dr. De Haan in de eerste plaats welkom geheeten door prof. dr. W. Nolen, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Roode Kruis. Spr. bracht De Haan dank Koningin Wilhelmina in Berlijn. Reuter meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van het bezoek van Koningin Wilhelmina en den Prins- Gemaal aan deze stad schrijft de Norddeutsche Allg. Zeitung: «hoe warm de harten der Duit- Kamp, als voorzitter van de studentenafdeeling. scbe volken kloppen voor de lieftallige heer-1 Eerstgenoemde bood een krans aan. Diep ge- scheresse over onze Nederlandsche stamverwan- roerd, dankte dr. De Haan in weinige, doch ten is reeds gezegd, toen bij gelegenheid van veelzeggende woorden voor de zoo onverwacht Haar huwelijk alle standen der natie zonder hem gebrachte hulde. onderscheid van partij de innigste wenschen Op het Stationsplein stonden een aantal uitten voor het geluk van het verheven paar, open rijtuigen gereed, in welke plaats werd De met groote vreugde begroette gasten zullen genomen door dr. De Haan, de commissies, gewis in de ontvangst die de bevolking van I verwanten en verdere belangstellende vrienden, Berlijn hun zal bereideniets dier liefde ont- waarna hij werd geleid naar zijn woning aan dekken, waarmede het Nederlandsche volk aan i het Rapenburg. De tocht derwaarts geleek schier op een zegetochtimmers overal langs den weg werd dr. De Haan door een talrijke menigte geestdriftig toegewuifd en toegejuicht. Uit bijna alle woningen wapperde de Neder landsche driekleur. Te zijnen huize afgestapt, werd dr. De Haan aldaar feestelijk ontvangen en toege sproken namens de commissi'' van huldebetuiging door prof. dr. H. Kern, die tevens als woord voerder optrad bij de aanbieding van bet hul- debewijs, den terugkeerenden landgenoot door tal van vrienden en bewonderaars vereerd. Dit huldeblijk bestaat uit de bekende mar- mergroepLa défense du foyer. Ook deze huldebetuiging werd door dr. De Haan met groote ingenomenheid aanvaard en met een warm woord van dank beantwoord. Van velerlei zijden werden vervolgens nog woorden van vriendschap en waardeering tot hem gericht. Deze dag zal in het levensboek van onzen geëerden stadgenoot met galden letteren blij ven aangeteekend. Brand in den Dom. Maandagmiddag werd brand ontdekt op den Domtoren te Utrecht. Een der klankborden had door onbe kende oorzaak vlam gevat. Het brandje werd spoedig gebluscht. De werkstaking te Zaandam. Naar ge meld wordt zullen ook van de ontslagen arbei ders der «Phenix” weder worden aangenomen, mits zij zich daartoe aanmelden. Overreden. Twee in de gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarwoude thuisbehoorende jongens (broeders) waren onder den gesloten spoorwegboom aan den Hannenjansweg te Haarlem doorgekropentoen zij een trein zagen aankomen gelukte het de oudste te ontkomen, doch de jongste, een zevenjarig knaapje, werd overreden; hij bekwam een diepe hoofdwond, terwijl de linkervoet geheel werd verbrijzeld. Het kind is in den namiddag in het gasthuis overleden. Door de stoomtram van Aardenberg naar Breskens is Woensdag dicht bij het station Schoondijke een tot beden onbekende man de beide beenen afgereden en zwaar aan het hoofd verwond, in hopelozen toestand en zonder be wustzijn is hij te Schoondijke in het gasthuis gebracht. Dinsdagmorgen werd aan het personeel der Deventer Tapijtfabriek bekend gemaakt, dat de overleden directeur, de heer Van Scherm beek, bij uiterste wilsbeschikking f 1500 heeft beschikbaar gesteld voor de arbeiders en ar beidsters. dende, ons zoo sympathieke, stamverwante volk met opofferende menschlievendheid had gedaan, en waardoor hij de vaan van het Roode Kruis had hooggehouden. Daarna voerden nog het woord prof. De Goeje, als voorzitter van de burgerafdeeling van de Ned. Zuidafr. Vereeniging en de heer FRISO HEIDS- HIIIIEIITEÏÏIE- III.III Ml EHIESIIMI.

Friso nl | 1901 | | pagina 1