1 WOENSDAG 5 JUNI 1901. No. 44. Buitenlandsch Nieuws. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Woensdag zijn overzicht. Het Ministerie heeft minder dan vroeger zich Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEB.TENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} oent. By abonnement is de pry’s belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Dit is in het algemeen een De welvaart biedt ge waarde heeren Melchers, oud-predikant en Ds. Talma, tegenwoordig predikant, en I meegedeeld van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad vertentien Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. De vleiende woorden, Daarna behandelde Spr. de Dijkstollende van alle tollen steunde hij. Al moet dat anderhalf millioen gulden kosten, spreker acht dat offer goed besteed. Verder werden genoemd de wetten ter be scherming van kinderen. Herinnerd werd aan de tuchtscholen. Daarna kwam de Leerplichtwet aan de orde. Naar spreker’s meening geeft deze wet nog te veel vrijheid, en bij overtreding zijn de waar schuwingen eindeloos. Toch zijn wij een be langrijken stap vooruit gegaan. Hierbij sluit zich aan de wijziging der wet op het Lager Onderwijs. De Regeering is hare belofte nagekomen. Het bijzonder onderwijs is volstrekt niet in ongunstiger toestand gekomen. Men erkent dit niet volkomen. De verhoo- ging van de minima bleven beneden bescheiden eischen. De Pensioenwet is nog, tot sprekers leed wezen, niet tot stand gekomen. Over de Ongevallenwet sprak de heer Vee- gens zeer uitvoerig, omdat aan hem een grief er van gemaakt was, dat de landarbeiders daarbuiten waren gebleven met zijne mede werking. Door de Tweede Kamer zijn aangenomen Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en de Wet op de Volkshuisvesting. Vervolgens behandelde spreker de bekende progressie in de gemeentebelasting. Zijne in terpellatie in de Kamer bad eene goede uit werking. Het keurslijf is voor de gemeente nog niet weggenomentoch is dat ruimer ge worden. Spr. betwijfelt, of de nieuwe regeling zal voldoen. door Keizer Wilhelm tot de Fransche officie ren gericht, worden natuurlijk van alle zijden druk besproken. De Franscbe bladen laten zich zeer voorzichtig uit en hechten aan de woorden des Keizers weinig politiek gewicht. Naar aanleiding van de goede verstandhou ding, waarop de woorden van den Keizer doelden, tusschen de soldaten van het Fran sche en het Duitsche expeditiekorps in China, maakt de Kreuzzeitung een brief van een Duitsch officier openbaar. Deze geeft hoog op van den vriendschappelijken omgang tus schen de Franscbe en Duitsche soldaten en vertelt o. a. dat zij beiden zeer laag neer zagen op de Engelsch-Indiscbe troepen. Om deze mededeeling vindt die brief geen welbe hagen bij de Britsche Pers, die het overigens niet minder druk heeft dan de Duitsche om aan de woorden van Wilhelm II allerlei be schouwingen vast te knoopen. De Times gelooft, dat de Keizer den Fran- schen generaal Bonnal vóór diens vertrek uit Berlijn met de Orde van den Zwarten Ade laar, de hoogste eer die hij verleenen kan, zal begiftigen, zoodat er geen twijfel meer mogelijk is of Wilhelm Frankrijk aangenaam wil zijn. De Daily Telegraph wijdt een hoofd artikel aan de redevoering. »Hoe men het ook nemen moge” luidt het in dit artikel »het is zeker, dat die rede een teeken is, dat de vrede tusschen Frankrijk en Duitsch- land, die nu reeds 30 jaren ongestoord voort duurt, nog wel een 30 jaren kan aanhouden. Wilhelm richt met zijne hoffelijkheden veel Nu Dérouléde het revanche-denkbeeld varen, is het denkbaar, dat zoo het streven naar verzoening veld blijft win nen, de Duitsche Keizer nog eens te Parijs zal verwelkomd worden.” Keizer Wilhelm heeft ter gelegenheid van het leggen van den Engelsch-Duitschen kabel tusschen bet eiland Borkum en Bacton door het Duitsche stoomschip Von Poldbielski een telgram van gelukwensch gezonden aan den directeur van den Noordduitsche Kabel-inrich- ting. Hij spreekt er de hoop in uit, dat deze nieuwe kabel moge bijdragen tot ver sterking van de banden, welke vooral op handelsgebied tusschen Duitschland en Groot- Brittannië bestaan. FRANKRIJK. Men mocht verwachten dat Keizer Wilhelm zich niet tevreden zou stellen met de schoone woorden, die hij aan het Fransche leger, verpersoonlijkt in den generaal Bonnal, ten beste gaf. Hij heeft dezen generaal nu bovendien vereerd met de Kroonorde 1 ste klasse en diens adjudant, luitenant kolonel Gallet, met dezelfde Orde 2e klasse. Van haar kant toont de Fransche Regeering zich niet ongevoelig voor Duitschlands beleefd heden. Om namelijk de hechtheid van het Fransch-Russisch Verbond niet te compromi- teeren en tevens om een blijk van waardee- ring te geven van de welwillende houding van den Keizer ten aanzien van Frankrijk, heeft Delcassé, minister van Buitenlandsche Zaken, den Afgevaardigde Boni de Castellane bewogen zijn aangekondigde interpellatie be treffende het voorgevallene bij Metz voorloopig in te trekken. Men zal zich herinneren, dat de Russische ambassadeur deelnam aan de legeroefeningen bij Metz in het gevolg van den Keizer. Dit geval zette natuurlijk kwaad bloed in Frankrijk en men begon er te twij felen of er niet iets haperde aan de vastheid uit. heeft laten De gemeenten dienen verder vrijheid te hebben om uitwonende eigenaren te belasten. Ernstige klachten zijn gerezen naar aanlei ding van de schatting van bebouwde eigendom men. Men veroordeelt de wet, doch de be weging daartegen berust niet op geheel juiste gronden. De fouten zitten in de uitvoering, niet in de wet. In sommige streken van Fries land heeft men bij de schatting de wet goed uitgevoerd. Nu er verwarring bestaat, kan spreker de beweging wel goedkeuren, ofschoon zij op eenigszins onjuisten grondslag berust. Na de pauze somde Spr. op al wat in ’t aanstaande vierjarig tijdperk al zou kunnen ge beuren en constateerde dat er nog veel te doen is. Maar Spr. neemt gaarne de geliefkoosde uitdrukking van Minister Pierson overWaar een wil is, daar is een weg.” Ten slotte besprak mr. Veegens de program ma’s der anti-revolutionnaire en de katholieke partij. Komen deze aan het roer, dan is er kans van hervatting van den Schoolstrijd, voor al wanneer de anti-revolutionnairen niet terug gehouden worden door de katholieken. De beschermende rechten zou Spr. een ramp voor het land, een ongeluk voor den arbeider achten. Vroeger wilde men ze heffen op de granen, nu op ’t meel. Graanverbouwers zijn er nog duizenden, legt men echter de rechten op het meel, dan komt de winst aan 26 meelfabri kanten. De spreker eindigde met den wensch, dat de verkiezingen eene oprechte hervormings gezinde meerderheid in de Kamer zullen bren gen. -J I over eene kleine meerderheid in de Kamer kon De aanstaanCle Kiezenj« beschikken. Gedurende die vier jaar heeft de motie tot afschaffing - Regeering groote werkzaamheid aan den dag »De kiezerij beschrijft wat. gelegd, dit wordt door allen in den lande erkend. Zooveel hoofden, zooveel zinnen!” Over de vruchten van dien arbeid denkt men Aldus eindigt de schrijver van »Van Frie- niet gelijk. Volgens sommigen is er te veel schen bodem” in Hepkema’s Courant van j.l. gedaan, volgens anderen te weinig. Toch zijn Hij had het vooraf de tekortkomingen niet aan bet Ministerie zelf gehad over een twistgeding tusschen de eer- te wijten. «ui. vu Do. Het Ministerie heeft minder dan vroeger zich het besluit behoeven te bewegen op ’t gebied van belas- dr. De Visser, Kamerlid en tingenzijn bestuur viel samen met eene stij- predikant met-een, waarbij die eerwaarde ver- gende opbrengst. F klaart sonder de gegeven omstandigheden voor verblijdend verschijnsel. elke candidatuur in Friesland te moeten be legenheid om aan maatschappelijke hervormin- j gen te doen. Daarin heeft deze Regeering I hare kracht gezochtdit heeft bij zeer velen in den lande veel instemming gevonden. Dat die hervormingen dringend noodig zijn, wordt van allerlei zijden erkend. De hervormingen komen echter niet steeds in gelijke mate ten bate van alle deelen der bevolking. Op de eigenlijke belangen van het volk is niet altijd genoeg gelet. Toch is ge broken met het stelsel van bevoorrechting van het kapitaal. Opgeruimd dient te worden wat in onze maatschappij als verouderd wordt ge acht, alles wat de vrije ontwikkeling tegenhoudt. Veel is daaraan reeds gedaan. Sommige be langrijke wetten zijn nog niet in werking. Het zal dan ook nog geruimen tijd duren, voordat alles, waarop de hervormingen invloed hebben, zichtbaar zal zijn. De spreker noemde het eerst de wet op de afschaffing van dienstvervanging, met den per soonlijken dienstplicht. De Kamer heeft nog kort vóór haar heengaan de herziening van de levende strijdkrachten bewerkt. Dit is eerst na veel beraadslaging tot stand gekomen. Een der Ministers is daarbij bezweken. Ofschoon Spr. geen bewonderaar is van de nieuwe rege ling, meende bij toch zijne stem daaraan niet te mogen onthouden. Niemand kan weten, wanneer het land bedreigd zal worden. Indien deze wet verworpen was, zou het misschien nog lang geduurd hebben, voordat eene betere regeling zou gekomen zijn. Een voldoend aan tal manschappen dient er te zijnwij moeten op alles voorbereid wezen. Kort na de Vredes conferentie ontstond de gruwelijke oorlog in Zuid-Afrika. In de tweede plaats werd de zorg voor de belangen van den landbouw zeer uitgebreid. De landbouw-zaken kwamen onder bet beheer van een afzonderlijken directeurzij vormen eene afdeeling bij Binnenlandsche Zaken. Spr. herinnert er aan, wat alzoo is tot stand geko men. De gelegenheid tot ’t verkrijgen van nuttige kennis werd verbeterd, de middelen van verkeer zijn toegenomen, drukkende lasten op geheven. Aan het landbouwonderwijs werd zorg gewijdproefstations werden opgericht paarden-veredeling in de band gewerkt, de aandacht gewijd aan tuberculose rundvee. Krachtig werd gesteund de aanleg van tram-, locaal- en spoorwegen. Spr. herinnert aan de kanalisatie van Westerwolde, waardoor een groot deel der provincie Groningen in beteren toestand komt. De lasten dienen verlicht te wordennaast de aanmoediging der vervaardiging van inland- sche wijnen dienen ook jams, siropen en in- landsche vruchten daarin te deelen. Afgeschaft dienen te worden de accijnsen op vleesch en dergelijke. danken.” Wij herhalen zijne woorden »De kiezerij beschrijft wat. Zooveel hoofden zooveel zinnen alleen de laatste met een noodzakelijk voor behoud, waarover zoo aanstonds nader. Opmerking verdient het feit, hoevele predi kanten en oud-predikanten tegenwoordig lust en geschiktheid en roeping schijnen te bezitten of te gevoelen om tegelijk én de kerk én den Staat te dienen. De menscben die aan den eenen kant er op aandringen eerst het konink rijk Gods en zijne gerechtigheid te zoeken, dringen ter andere zijde aan, om op het eer gestoelte geplaatst te worden van de heer schappij dezer wereld. Men had even goed de oude bischoppelijke waardigheid kunnen doen voortduren met het wereldlijk gebied. En vol komen begrijpelijk wordt bet onder deze om standigheden, dat de katholieke bondgenooten zoo niet het herstel der wereldlijke macht van den Paus eischen, dan tenminste het vestigen van een officieelen Nederlandschen vertegen woordiger (gezant) bij den Heiligen Stoel. Er zijn zoo onwillekeurig aanrakingspunten waar door een onnatuurlijk bondgenootschap zelfs een schijn van natuurlijkheid verkrijgt. Intusschen heel secuur staat het met dat monsterverbond nog niet. Er zijn reeds nu, wat men noemt, baken en oogen. En dit wel ten gevolge der omstandigheid, dat er niet zooveel zinnen als hoofden zijn. Immers een paar co- alitiën stelden zich op den voorgrond en be dachten het fraaie spel der stemuitruiling met nota-bene aangewezen candidaten. Het pleit voor ’t gezond verstand van velen, dat ze zich op die manier niet tot stemmachines verlagen, maar rond en eerlijk protesteeren. En wat de liberalen aangaat. Zij moeten waken en als één man op hun post komen. Zelfs de laatsten mogen niet in het gelid ont breken. De toestand is ernstig, dat is waar, maar de toestand is niet wanhopig. Men be denke dit wel en doe zijn plicht. De leuze der clericalen beweertde strijd gaat langs het tegenwoordige Kabinet en niet tegen dit. En de aanvoerders beijveren zich hulde te brengen aan zijne verdiensten. Na wat we hebben medegedeeld omtrent de waar- deering van Dr. Kuyper en Dr. Schaapman, mogen we ook van bevriende zijde een woord doen hooren en wel iets uit eene rede van den heer Veegens, uitgesproken voor zijne kiezers in ’t district Hoogezand. Deze afgevaardigde gaf een overzicht van den staatkundigen toe stand vau het land, gedurende het jongste vier jarig tijdperk. Het ministerie heeft zich gedurende dien tijd vrjjwel staande gehouden, ofschoon het slechts liras- B un ui iiAin: iii.tii mu iïi ii:sl i\n. FRISO.

Friso nl | 1901 | | pagina 1