I ZATERDAG 8 JUNI 1901. No. 45. Kiezers Nieuwstijdingen. A. Bouman, H. P. N. Halbertsma, Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. G. L. BOER, te Joure, P. van receptje UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM waarin het nooit ontbreekt aan mooie phrasen van vrijheid en gelijkheidmaar het bewijzen door de daad achterwege blijft. Hoe geheel anders toonde zich deze jonge KoninginNiet alleen dat zij den grijzen vluchteling uit Pretoria een oorlogschip liet aanbieden opdat hij veilig zou kunnen over komen, ook op alle mogelijke wijzen werkte zij voor het stamverwante volken dat was niet zulk een gemakkelijke zaak. Het kleine Holland met zijn reusachtige koloniale bezit tingen die het met een klein leger van vrij- Dan weet willigere vermag te verdedigen ware toch een Weldra zult ge geroepen worden ook door het uitbrengen Uwer stem uit te maken wie voor het aanstaande vier-jarig tijdperk het roer van Staat in handen zullen nemen, in welken geest ge wenscht geregeerd te worden. Een bonte staalkaart van candidaten wordt U voor gehouden zoo ongeveer tien verschillende soorten. Met het oog op het gunstige verleden, mee nen we U den raad verschuldigd te zijnstemt eenparig de candidaten der liberalen. P Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 nur. Onze Koningin te Berlijn. In het Deutsche Volksblatt, dat te Weenen wordt uitgegeven, komt voor eene correspon dentie uit Berlijn omtrent het bezoek van Ko ningin Wilhelmina en Prins Hendrik aan de Duitsche Keizer en Keizerin; onze ruimte laat Vaak wordt in Kerk en Staat »de stem des volks” genoemd, wat slechts het getier is van eenige schreeuwers. Laurillard. Een dokter wordt bij een ziek kindje geroepen. Hij gaat naar de woning van het patiëntje en vindt dit alleen thuis; de moeder is bij een buurvrouw aan ’t babbelen. Hij schrijft iets op een recept-papiertje, legt dit op tafel en gaat heen. Toen de moeder thuis kwam, vond ze het en bracht het naar den apotheker. Monarch is de groet der volksmenigte met zóóveel geestdrift toegejubeld als aan de jonge vrouw op den troon der Nederlanden. Het was niet alleen de hulde aan vrouwelijke lief talligheid en schoonheid, het was meer, veel meer wat deze bezielde juichkreten aan de duizenden ontloktehun groet gold de moe dige vertegenwoordigster vanrecht en gerechtigheid, die alléén onder alle soevereinen der aarde het gewaagd beeft prak tisch op te treden voor de arme gejaagde Boe ren in Zuid-Afrika. Hoe beschamend ook was dit optreden eener Koningin voor de Pre sidenten der zoogenaamde republieken poort hun intocht gehoudenmaar aan geen (-A--R., aftr.) - - - I Grave. Mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg (R.-K., aftr.) Helmond. K. Raaymakers (R.-K Oosterhout. Jhr. J. B. van den Bercb Heemstede (R.-K aftr.) Roermond. Mr. F. Bolsius (R.-K.. aftr.) Druten. Mr. J. A. N. Travaglino (R. K., aftr.) Veghel. B. R. F. van Vlijmen (R.-K., aftr.) Venlo. Dr. W. H. Nolens (R.-K.,) Waalwijk. W. P. A. Mutsaers (R. K., aftr.) Zevenbergen. E. van der Kun (R.-K., aftr.) Voor de provincie Friesland zijn voor de Tweede Kamer tot candidaat gesteld Franeker. F. Lieftinck (lib, aftr.), J. P. niet toe het stuk in zijn geheel over te nemen sommige beschouwingen zijn wel wat spe- de bartelijke toon geeft een gedeelte er van weer en i ciaal Duitschmaar ons aanleiding toch te geven. Het begint als volgt: Die Rose van Oranien. De boofdstad van het rijk heeft vele gasten binnen hare muren gezien, groote, geweldige toen de fortuin tegen hen was is opnieuw mo gelijk door de jongste successen, die aantoonen dat het Boerenpatriotisme nog niet is uitge doofd. De Morning Leader merkt op dat de Boeren nog steeds niet hun tactiek en hun einddoel, de onafhankelijkheid, uit het oog hebben ver loren. De regeering moest begrijpen dat het oogenblik gekomen is aanneembare voorstellen aan hen te doen. De Morning Post noemt het gebeurde een der niet te voorkomen gevolgen van den gue- rillaoorlog. Alle plaatsen beschermen is onmo gelijk, vooral tegenover zulk een listigen vijand als de Boeren. De Porte heeft alweer gedwee moeten zijn. In het gerezen Prevesa-geschil met Italië heeft ze door haar gezant te Rome doen ver klaren genegen te zijn elke voldoening te schen ken. Hierdoor is de kwestie weer uit de wereld. Ondertusschen, het Italiaansche eskader blijft voor Prevesa liggen totdat de beloften vervuld zijn. Een Schotsch predikant werd gevraagd hoeveel tijd hij behoefde om zich tot eene predikatie voor te bereiden. Nu, zeide hij, als ik slechts een kwartier behoef te spreken, eene weekvoor een half uur heb ik genoeg aan drie dagen; mag ik zoo lang spreken als ik wil, dan ben ik terstond gereed. Een drama te Amsterdam. Langen tijd hadden ze met elkaar omgegaan en samen voortgeleefd in een wereld vol illusies. Eiken avond had bij haar afgebaald van haar winkel, maar sinds de vorige week kwam bij telkens heel laat of in ’t geheel niet. Vooral pijnigend was ook het afscheidvroeger innig en harte lijk, nu koud met een enkelen handdruk. De maan keek gisteravond verbaasd door de boomen van de Prinsengracht op de hoof den van twee jonge menschen zij, een dame, naar het uiterlijk een winkeljuffrouw, misschien 22 of 23 jaar oud; hij een »chic” heer, dien men 25 jaar zou geven. Heftig redeneerend liepen ze voort, met kleine pasjes. Eindelijk, bij de Utrecht- schestraat, ging ze vlak tegenover hem staan, keek voor de laatste maal in de oogen, keerde zich om en.sprong in het water. Het water plaste; druppels sprankelden in het licht der maan. Een oogenblik stond bij verschrikt. Zoo had’i het niet gewild. Plotseling kreeg hij een idee en werd de galante ridder een ridder van de hakhij koos het hazenpad. Geluk kig schoten eenige voorbijgangers toe, brach ten het bewustelooze meisje op het droge en daarna in een naburig caféAm st. Ct. In lyts Doarpke, Sj. de Zee. Teade en Tsjamke, Madzy. De Fryske Potpoery, Sj. de Zee. KoartgüdW. P. Hwêr ’t de moanne for sitte moat, Jan fen ’e Gaestmar. Koartswyl. Skiednis fen immen dy ’t fietsen leare woe (mei plaetsjes). Door den directeur-generaal der poste rijen is aan de verschillende directeuren der spoorwegpostkantoren een schrjjven gericht om een korps reserve-conducteurs in dienst te doen i stellen welke het dagelijksch personeel ver vangen bij ziekte, verloven en Zondagdienst en wanneer er als zoodanig geen dienst te ver richten is, het dagelijks personeel kunnen ver lichten bij bun eventueel te zware diensten. Hr. Ms. stoomkanonneerboot Raaf zal van nieuwe ketels worden voorzien door de firma Hendrik Jonker en Co. te Amsterdam. Door den bliksem. Twee personen, wer kende in een loods te Boskoop, werden door den bliksem getroffen en bewusteloos naar huis gebracht. Bij onderzoek bleek dat een afbeelding van een boom met bladeren zich op hun lichamen vertoonde. Hun toestand is vrij wel maar ze lijden veel pijn. De Engélsche bladen over Jamestown. De Daily Mail, sprekende over de overgave van deze plaats, zegt dat er op duidelijke wijze uit blijkt boe de in Z.-A. aanwezige troepen niet berekend zijn op de behoeften van den toestand. Sedert de 6 maanden dat de Kaap lijdt onder den inval, konden de Engelschen er niet in slagen den vijand te verdrijven. Daartegen is slechts een redmiddel: voort durende toezending van versterkingen. De Daily News zegt dat het oogenblik gun stig is den Boeren een eervollen vrede aan te bieden. Wat de Boeren niet konden aannemen mr. P. J. Troelstra (soc.- ge wie ge kiest en wat ge aan den gekozene kleine macht in den strijd tegen het wereld- >--»•* rijk Engeland. Ondanks dat alles heeft Wil helmina zich de zaak der Boeren aangetrok ken en in haar Rijk den grijzen president een veilig toevluchtsoord bereid. Zoo komt Holland weer op nieuw den lof toe een toevluchtsoord te zijn voor vervolgden, een lof dien de Nederlanden in vroeger eeuwen met recht konden aannemen. De afstamme linge van den Oranjevorst, die eenmaal in be narde tijden de strijd voerde tegen het over- machtige Spanje, heeft getoond te zijn een waardige telg van haren stam en aan de wereld een ideaal voor oogen gehouden dat bij de tegenwoordige ^Staatkunde van welbe grepen eigenbelang” zoo weldadig aandoet. Arme tijd waarin eene vrouw aan de mannen moet toonen hoe men het recht beschermt Heil de jeudige Vorstin in de rijkshoofd- stadMoge deze gebeurtenis een schrede voorwaarts zijn op den weg der toenadering der volkeren tot een verbond des vredes voor alle tijden 1 EERSTE KAMER. In de Woensdag gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten van Friesland is tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, in plaats van wijlen den heer Bloember gen, gekozen de heer mr. J. G. Gleichman, oud-voorzitter der Tweede Kamer, (lib.) met 27 van de 47 geldige stemmen. Op den heer L. W. de Vries (anti-rev.) waren 19 stemmen uitgebracht. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Direct gekozenen. De volgende personen zijn reeds gisteren benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal, omdat zij in hun districten de eenige opgegeven candidaten wa ren. (Kieswet art. 132, al. 3.) Almelo. Dr. H. J. A. M. Schaepman, (R.-K., aftr.) Ede. L. H. J. M. van Asch van Wijck i Vergouwen (a.-r.), i dem). Harlingen. A. Bouman (lib., aftr.) mr. J. i Schokking (chr.-hist. en a.-r.). Leeuwarden. H. Pyttersen (lib., aftr.). mr. T. de Vries (a.-r.), G. W. Melchers (soc.-dem.), mr. Z. v. d. Bergh (rad.). Sneek. Mr. H. Okma (antirev., chr.-hist. en r.-k.), H. P. N. Halbertsma (lib ds. O. Schrieke (chr.-hist.). Dokkum. Mr. Schaafsma (lib.. aftr.), mr. R. van Veen (chr.-hist. a.-r.), Melchers (soc.- dem.). Tietjerksteradeel. Mr. Troelstra (soc.-dem., aftr.), ds. Talma (a.-r. en chr.-hist.), mr. De Kanter (lib.). Weststellingwerf. Ds. Talma (a.-r. en chr.- hist.), Van der Zwaag (soc.-dem.), dr. H. Blink (lib.) Schoterland. G. L. v. d. Zwaag (soc.-dem., aftr.), J. P. Engelman (lib.), dr. J. Schokking (chr.-hist. en a.-r.). —r Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Leidsche hoogleeraar dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, wien door de universiteit te Glas gow het eere-doctoraat in de godgeleerdheid was aangeboden, voor deze benoeming bedankt met de verklaring, dat hij, hoezeer gevoelig voor het hem toegedachte eerbewijs, wegens de houding van Engeland tegenover de stam verwante Boeren thans een dergelijke waar digheid van een Engelsche universiteit niet wenscht te aanvaarden. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjuchtde 8ste Juni 1901. hebt. Komt allen getrouw Uw burgerplicht ver vullen en vereenigt Uwe stemmen, wat de TW EEDE IIAJIER aanbelangt voor het district Harlingen: op het aftredend lid, den heer en voor het district Sneek: op den bekwamen ingenieurden heer en stemt evenzeer eendrachtig voor de PBO- VINC1ALE STATEN in ’t district Sneek: de heeren G. E. de FENNEMA, te Sneek, A. H. TROMP, te Woudeend, J. de JONG Dz., te Koudum en 0. C. PAEHLIGte Sneek en in ’t district Franéker de heeren A. DRAISMA de VRIES, te Fra- nekerP. PEEREBOOMte Leeuwarden S. HANNEMA, te Harlingen, L. HOEKSTRA, te Franeker en S. BRANDSMA Jr.te Sint Anna-parochie. het rijk heeft vele gasten gezien, groote. geweldige door de Brandenburger ii i '.i' Ei urn rjiim mui mini riiiiislnu. FRISO heerschers hebben uw. uv u.auuvuuuigci I) J J L

Friso nl | 1901 | | pagina 1