Verkiezing. WOENSDAG 12 JUNI 1901. No. 46. Op, ter stembus! Binnenlandsche Berichten. Verkiezingen. A. Bonman H. P. N. Halbertsma. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. Geldig uitgebrachte stemmen 6134. UITGAVE B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Doch, hoe de uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten ook moge wezen, onze op- Die luidt als volgt «de afdeeling «Bolsward” van den Chr. Hist. Kiezersbond, het diep betreurende, dat het door tal van middelen eindelijk gelukt is, de can- didatuur van Dr. J. Tb. de Visser alle kans van slagen in het district Harlingen te bene men «constateerende, hoe het ook thans weer gebleken is, dat, ter wille der berekenings- politiek, de karakters worden bedorven en de eenvoudigste christenplichten worden verzaakt «er prijs op stellende, dat geweten wordt, hoe zij in elk ander geval met de candidatuur van Mr. J. Schokking ten zeerste zou zijn in genomen «besluit met algemeene stemmen, ter wille der rechtvaardigheid, en uit hoogachting voor Dr. J. Th. de Visser, die zóó getoond heeft in de Raadszaal onzes lands op zijne plaats te zijn, zich los te maken van het Distriktsverbond en zich vooralsnog niet definitief uit te spreken omtrent Candidaatstelling.” Eerlijkheid en Fatsoen. Nu vele hedendaagsche leiders van de open bare meening het begrip van eerlijkheid en fatsoen in volksleiding schijnen kwijtgeraakt te Kiezersvan Weldra zult ge geroepen worden ook door zich maar handhaven, dan is het wel. Staat in handen zullen nemen, in welken Een roep 1865. R. Bloembergen (Lib.) 2168, v. Eijsinga (L.) 2260, M. Frantsen 1789, Th M. T. v. Welderen Baron (L.) 2951, A. H. van Slooten (L.) Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEB.TENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. zegt daar niet, daar valt geen beginnen aan. Ook hier Op, ter stembus! Welken der liberale candidaten gij dan ook Uwen steun wilt verleenen, ’t doet er voor ’t heden niet toe. Uwe opkomst betwist de zege praal van den tegenstander en mocht eene herstemming het gevolg zijn van Uwen ijver, dan kan later weder worden gehandeld. Geene lauwheidgeene onverschilligheid welke donkere wolken zich ook mogen samen - pakken. Het Vaderland eischt de plichtsbe trachting zijner zonen. En zonen van het Vaderland zijt ge immers even goed als al de anderen. Dapper dan in ’t krijt gesprongen en moet ge sneuvelen, ’t zij dan ook hier met eere! brachten en daardoor onheil. Dat hebben we reeds vroeger gezegd, maar wij herhalen ’t bij deze. Bij het scheiden van de markt toch leert men de kooplieden kennen, ’t Is niets, om bij den aanvang den volke te lijmen met uit zicht op betere toestanden, vooral als daarbij voor het grooter deel geene eigene bijdrage wordt gevraagd. Arbeid, brood, genot en wat dies meer zij vinden grage ooren, maar als ’t zoover komt, dan staan de grootste schreeu wers achteraan, ’t Gaat er mee, als met de kwakzalvers, wie hen gelooft in hunne onover trefbare redevoeringen komt eenvoudig be drogen uit. De stemming dan voor de Provinciale Staten is geschied. Er zullen hier en daar herstem- Een beetje moraal voor de verkiezingen. Kiezersacht uw plicht het stemmen, En ’t herstemmen niet alleen Licht ook loopt met uwe kansen, Als gij wacht, uw buurman heen. Eerlijk noemt gij gaar’n de mannen, Wien ge een plaats wilt zien bereid Best, maar schuw dan bij het kiezen Zelf ook alle oneerlijkheid. Breng niet, valsch, of wel, onnoozel Uwe volgers in den waan Als ge mijn bescherm’ling aanneemt, Dan zal alles beter gaan. Zoek geen winst door kwaad te spreken Ook niet in ’t begeerigst oor Die zoo bezig is met zwartsel, Wordt daar vast niet blanker door. Help niet dien gij hebt te vreezen, Wiens verheffing is uw val Die, eenmaal er op gekomen, U er onder brengen zal. Laat de stembus u niet worden Phonograaf, die doet verstaan Als gij stil waart t’huis gebleven, Hadt gij minder kwaad gedaan. E. L. Overgenomen uit 't N. v. d. D. Sneek zeker niet. Wij zijn geene profeten, maar men behoeft geen profeet te zijn, om deze stelling te verkondigen, ’t Oude Friesche spreekwoord zei alreeds: «twa tsjin ién is moardjenEn nu zijn er geen «twa, mar wol trije.” Eervol is de overwinning niet, en hartverheffend evenmin. Voor de liberale zaak is Sneek, niettegenstaande de inspanning de hoofdplaats zelve, een verloren di strict. Trouwens hier viel niets te verliezen, wanneer Leeuwarden, Franeker en Heerenveen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. het uitbrengen Uwer stem uit te makenwie voor het aanstaande vier-jarig tijdperk het roer van geest ge wenscbt geregeerd te worden, bonte staalkaart van candidaten wordt U voor gehouden zoo ongeveer tien verschillende soorten. Met het oog op het gunstige verleden, mee nen we U den raad verschuldigd te zijnstemt eenparig de candidaten der liberalen. Dan weet ge wie ge kiest en wat ge aan den gekozene hebt. Komt allen getrouw Uw burgerplicht ver vullen en vereenigt Uwe stemmenwat de TWEEDE KAMER aanbelangt voor het district Darlingen: op het aftredend lid, den heer en voor het district Sneek op den bekwamen ingenieurden heer De BURGEMEESTER der gemeente WORKUM, maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den 25 Juni 1901, van des voormiddags negen tot des namid dags vier uur, ten Gemeentehuize al daar, opgaven van Candidaten kun nen worden ingeleverd voor de stemming van Vier leden van den RAAD dier gemeente. De tot invulling bestemde formulieren mingen moeten plaats hebbenin ’t district Op, ter stembus! raakt onverzwakt de verkiezing van aanstaan den Vrijdag, de verkiezing voor leden der Tweede Kamer. De kamer-districten zijn ge heel anders samengesteld dan die voor de Provinciale Staten en bovendienhoe onver klaarbaar ook, zij wekken bij de kiezers altijd de meeste belangstelling. Daarom niet vertsaagd. Moed verloren is alles verloren. De uitslag kan van slechts één stem meer of min afhangen. Dat is reeds herhaaldelijk ge zien. Niemand onzer geestverwanten blijve dan ook thuis, ieder doe zijn plicht. Vooral daar, waar men meende, met nog een meer vooruitstrevend man te voorschijn te moeten komen, moet onze aansporing worden I gehoord en betracht. Gelukkig is daar ken tering gekomen in de gevoelens, eene kentering afgescheiden van de personen, maar ontstaan door de overweging van het dreigend gevaar, ’t Zijn vooral deze kiezers, tot wie we ons wendenKomt allen ter stembusniemand Uwer uitgezonderd. Uw belang brengt mede de verkiezing van den liberalen, den vrijzinni gen candidaat. Wie thuis blijft van de stembus stemt daar door den candidaat van de tegenpartij. Al moge de strijd wanhopig schijnen, drie tegen één, men bedenke het weler zijn nog genoeg stillen in den lande, dié zich geen wet op dit gebied laten voorschrijven. Reeds heeft men er voorbeelden van gezien, dat overigens voor mannen, zich thans terugtrokken, wie ’t walgde mee te doen aan zulk eene onchristelijke samen spanning. Derhalve moed gehoudengij mannen van den vooruitgang en moet ge het verliezen, laat het dan tenminste zijn met eere, zonder eenig zelfverwijt. En ook daar, waar men overigens in een «wanhopig” district, wel een tweetal liberale candidaten stelde tegenover den man van drie, Terwijl we dit artikel schrijven (Maandag, 10 Juni) worden de verschillende candidaten voor de Provinciale Staten elkander over ’t hoofd geworpen. Ze hebben vreedzame oogen- blikken in de stembus, niettegenstaande den strijd, die voorafging. Straks zullen we den uitslag vernemen, Deze is van ’t grootste ge wicht in de provinciën Friesland en Zuid-Hol- land. Hier vooral is door de monster-coalitie gewerkt. Immers met de omkeering van een twee a drietal districten hebben de geallieerden van het oogenblik het in de macht om de meerderheid in de Eerste Kamer voor een aantal jaren in hunnen geest saam te stellen. Dat is het groote gevaar, waartegen we reeds jaren her hebben gewaarschuwd. Als *t zoo ver komt, zij hebben ’t te verantwoorden, die in dollen overmoed het liberaal zijn ver 1 schillende schakeeringen gaven, die vrienden bestreden en van rich stieten, die verwarring Ten slotte nog een woord tot onze roomsch- katholieke medekiezers. Velen uwer zijn ons persoonlijk bekepd en wij wetendat ge op maatschappelijk gebied vrienden zijt van al wat kan strekken tot ontwikkeling. Gij hebt er evenzeer belang bij als ieder ander. Dit weet ook Uw voortreffelijken voorganger, dr. Scbaep- man, de man, die zonder eenig verzet reeds is gekozen tot lid der Kamer. Hij verdient dit en wij zouden hem niet gaarne uit ons parle ment willen missen. Doch nu is daar door een Uwer bladen op gewezen, dat de .katholieken alszoodanig slechts hebben te beschikken over de zoogenaamde vaste districten in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland, doch dat zij in evenredigheid tot hun zielental in de Kamer verreweg in de minderheid zijn. Waarom leent gij U, katholieken in ’t Noor den om hulptroepen te leveren voor de anti revolutionairen en christelijk historischen. Waarom hebt ge ook niet als voorwaarde der samenwerking één der acht Friesche di stricten voor U begeerd. Zijt ge dan niet talrijk in Workum, Bakhuizen, Lemmer, Balk, Woudeend, Heeg, Joure, Sint-Nicolaasga, Wol- vega, Sneek, Blauwhuis, Bolsward, Leeuwarden en elders in de provincie. Telt al uwe geest verwanten samen en ge krijgt een aanzienlijk aantal, minstens half zoo sterk als ieder der andere kerkelijke partijen. Als deze, alszoodanig, moeten optreden, dan ook aan U een deel, een deel, waarop gij aan spraak hebt. Maar zijt ge ’t met ons eens, dat eene ver kiezing voor de Tweede Kamer, dat is van een lichaam voor allen zonder onderscheid, niet is eene verkiezing voor een kerkelijk lichaam, keert dan de personen, die dit wel bedoelen en U daarbij niet erkennen, eenvoudig den rug toe en stemt met de liberale partij, die inderdaad het recht voor allen wil betrachten en dit bij herhaling heeft getoond. Opter stembus dan Op voor de algemeene zaak De heer Gleicbman heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Daar hij nog zitting heeft in de Tweede Kamer tot September is er in district IV te Amsterdam een tusscbentijdsche verkiezing noodig. Prov. Staten kiesdistrict Leeuwarden. De meeste stemmen verwierven R. T. Atsma (C. H.) Jhr. C. (C. H.) Rengers 1899, IJ. W. Tijsma (A. R.) 1832, T. Vel- zijn, getuige hun draaien en knoeien, is het stra (L.) 2092. mr. J. Verwer (R. K.) 1816, niet overbodig nog eens te herinneren aan de 1 mr. T. de Vries (A. R.) 1924, tusschen welke motie van de Chr. Hist. Kiesvereeniging te heeren du herstemming moet plaats hebben, Bolsward. voor die opgavenzijn ter Secretarie der Gemeentein de gewone kantooruren gedurende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Workum, den 8 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. FRISO JIMS- B Uil I li II AIll ut ui iüiiii rii ii:sl nn.

Friso nl | 1901 | | pagina 1