ZATERDAG 16 JUNI 1901. No. 47. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. en H. Woensdagavond trad de heer Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM in elk geval is er de verdienste ze nu in bepaalden vorm voor Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Thans is verschenen »Het Friesch Rund vee Stamboek 1901” afl. XXVII, waarin op genomen is de beschrijving van 111 zwart bonte stieren, 315 zwartbonte koeien, 3 rood bonte stieren, 1 roodbonte koe, 2 gemengd- kleurige stieren en 4 gemengdkleurige koeien. Men treft hieronder exemplaren aan waar van de afstamming tot in het 7e, 8e ja 9e geslacht bekend is. Er is voorzeker in ons land geen district, alwaar de verkiezingsstrijd tusschen twee liberalen zoo fel gevoerd wordt als in het district Gronin gen. Voor mr. S. van Houten, den oud-Minis- ter, of voor mr. Drucker, het aftredend Kamerlid, is thans het parool der liberale kiezers, die zich in twee fracties verdeeld hebben. Er zijn strijdkassen gevormd, er zijn buurt-commissiën, districts comité’s in ’t leven geroepen, alle be schikbare rijtuigen voor het afhalen van luie of lauwe kiezers zijn afgebuurd, er wordt in éen woord geen middel onbeproefd gelaten, om een van deze beide candidaten de zege te doen behalen. Te Kampen is een steur van ongeveer 300 pond ter markt aangevoerd; een visscher uit Wilsum had hem in den IJsel gevangen. Een hulponderwijzer der openbare school te Heer Hugowaard heeft eervol ontslag aan gevraagd, omdat hij metselaar wil worden. Een goed baantje. De min van de onlangs geboren prinses Jolanda van Italië heeft een salaris van l;50 lire ’s maande, gedurende den tijd van 2 jaren vervolgens ontvangt zij de drie traditioneele geschenken van 5000, 10,000 en 20,000 lires, verder een pensioen van 1200 lire ’s jaars, (een lire is f 0,47s.) Aan den echtgenoot is toegestaan zijne vrouw eens in de maand, in tegenwoordigheid van derden, te bezoeken. Zij zal wel geen drooge min zjjn. kerkelijke partijen, die elk op zich zelf ook Deze begint met er op te wijzen dat bet 4-jarig tijdperk der kamer bijna geëindigd is, en nu wij voor de verkiezingen staan, het hem aangenaam is van gedachten te wisselen over de politieke vraagstukken van den dag. Hij wil dan vooraf verklaren, dat hij het noodig noemen, doch men bedenke, dat deze gewich tige vraagstukken een grondige voorbereiding eischten, en in dat men zich heeft. Blijft de tegenwoordige regeering aan ’t bewind, dan zal de nieuwe kamer ze straks in behandeling nemen. Ten slotte zegt spreker een woord van dank aan het bestuur van de kiesvereeniging voor de gelegenheid hem geschonken aan den voor avond der Verkiezing hier nog eens te kun nen optreden. Van de gelegenheid voor debat opengesteld werd geen principieel gebruik gemaakt. Alleen werden naar aanleiding van het druktemakend rondschrijven van den heer C. W. Eisma te Bolsward inzake de kiezerslijst te Harlingen en het vermeende terugtrekken van den heer Zeilmaker, door de heeren Sieme- link en Banning eenige inlichtingen gevraagd. De heer Bouman repliceerde daarop uitvoerig en gaf de verzekering dat de Tweede Kamer zeer zeker op deze zaak zou terug komen indien mocht blijken dat er een onwettige daad is gepleegd. Ten slotte bedankte de Voorzitter den spreker voor zijn duidelijk betoog en wekte de aan wezigen op elk in zijn kring met ijver werk zaam te zijn als Vrijdag 14 Juni de stembus roept tot plichtsbetrachting. Brieven en Beriohten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. wijl die in het afgeloopen tijdperk een groote werkzaamheid heeft ontwikkeld. De strijd in ons land is in hoofdzaak tus schen de liberale en kerkelijke partijde ver- eenigde kath., anti rev. en chr. hist. Spreker betreurt het, dat de clericalen de kerkelijke aangelegenheden in de politiek mengen, en acht die partij ongeschikt om als regeerings partij op te treden, daar de verschillende kerk genootschappen lang niet eenstemmig denken en de eene partij iets zou voorstellen, wat de andere weer niet beviel, waardoor de regeering tot werkeloosheid zou moeten komen. Men heeft in onze volksvertegenwoordiging een linker- en een rechterzijde, en hoewel ook de liberale linkerzijde, in 2 groepen is verdeeld, Daar was de op- l)e8taat *^e rechterzijde uit de drie verschillende -j I kerkelijke partijen, die elk op zich zelf ook met 67 pCt. In *anS n’et eenstemmig denken. Spreker betreurt I der grondwetsherziening, een deel der liberale t eene aanhaling hoe de heer Rink, afgevaardigde voor Arnhem, aantoont, dat deze beweging, hoewel ze hare goede zijde had, toch wel wat op een ongelegen tijd werd doorgevoerd. De liberale party toch, de ervaring heeft ’t geleerd, kan het best het algemeen belang bevorderen als regeeringspartij. De clericale regeering, die van 20 April ’8821 Augs. ’91 aan 't bewind was, heeft weinig kunnen uitvoeren. Men beweert dat wij geen rekening houden met de beginselen, die God heeft geopenbaard. Doch ik vraag op welke wijze moeten wij dat. De kath. denken weer anders over vele zaken dan de anti-rev. Waar zulke heterogene be- standdeelen samengaan, hoe kan daar hun denkbeelden in de wetten gebracht worden vandaar de onvruchtbaarheid eener regeering van die zijde. Het gaat niet op, alle vrije burgers van Nederland te brengen onder het de uitkomst als volgt.* de liberaal 2971, de juk van eene kerkelijke partij. Beter is bet, wat de liberalen doen, en voor allen gelijk handelen, ieder vrijlatende in zijn godsdienst. Wij hebben hier geen staatskerk, zooals bijv, in Spanje, de openbare ambten staan voor alle religiën open. Geen privilege wordt aan eenig kerkgenootschap verleend. De Israëlieten in Nederland zijn geen gasten maar burgers van den Staat. In dezen zin kan ik dus zeggen dat wij geen Christelijke natie zijn. De liberalen daarom zijn niet allen ongeloovigen, maar zij vinden de godsdienst een zaak voor de binnen kamer, niet van de politiek. Verder treedt spreker in uitvoerige beschou wingen over zooveel wat door de tegenwoordige regeering is tot stand gebracht en geeft een duidelijk overzicht van het verleden. En wat de toekomst aanbelangt, ja, dat zal er van afhangen of deze regeering aan het bewind blijft. De tegenwoordige regeeringspartij heeft nog belangrijke wetsontwerpen in portefeuille. Ingediend zijn o. a. een pensioenregeling voor oude werklieden, de droogmaking der Zuider zee, en eenige kleine wetjes. Wel heeft men het indienen hiervan als reclame gelieven te WORKUM. Woensdagavond trad de heer A. Bouman, lid van de Tweede Kamer voor bet kiesdistrict Harlingen, voor een aantal kiezers op in eene vergadering uitgeschreven door de kiesvereeniging >Workum” in Hotel •Ketelaar”. De Voorzitter, de heer Jansen, ziet met genoegen dat vele belangstellenden, waaronder van verschillende richting, zijn opgekomen en verleent den heer Bouman het woord. rad. en sociaal 678 en de kerkelijke man 3426. Deze spant dus de kroon. Voegen de radi calen en socialen zich echter bij de liberalen, dan verkrijgt men een cijfer van 3649 of eene meerderheid van 213 stemmen. Deze uitkomst moge Franeker bemoedigen. Ieder vrijzinnige dient nu den ernst van het oogenblik te beseffen en onverflauwd mede den goeden strijd te strijden. Van de kerkelijke partijen mag men verwachten, dat ze nagenoeg alle man in ’t geweer hebben ge bracht. Weest daarom ook krachtig, gij mannen van den vooruitgang en klopt ook nog even aan bij het ontbrekende vijfde deel! Zoo nagenoeg overal in den lande heeft zich de samenwerking der anti-revolutionairen, chris- telijk historischen en katholieken (die we ter “^/at de^ tegenwoordige^geering^ aanblyft, wille der beknoptheid de kerkelijke partijen J u zullen noemen) doen gevoelen en evenzeer zag men de liberalen bevochten door democraten van allerlei slag en socialen. Geen wonder derhalve dat de liberale partij hier en daar verliezen lijdt, verwonderen moet het echter, dat zij zich nog zoo krachtig staande houdt. Al moet zij ook het onderspit delven, toch blijft ze eene macht in den lande, waarmede rekening dient gehouden te worden. Veel is nog niet beslist, talrijke herstemmin gen wachten. Ons voorloopig bepalende tot ons eigen gewest vinden we dat van de 45,169 kiezers er 29,945 van hun stemrecht gebruik hebben gemaakt. Dat is ongeveer twee-derde of 66a/3 percent. Franeker spant de kroon. komst 80 pCt. Dan volgt Dokkum met 75 pCt. Ook Sneek telde mee i Leeuwarden stemden echter maar 63 pCt. in Heerenveen slechts 46 pCt. der kiezers. het dat door het te sterk aandringen op urgentie in Heerenveen slecbts 46 p(Jt. der kiezers. der grondwetsherziening, een deel der lih“»°i“ Sneek en Dokkum hebben dadelijk afgedaan ParQi z*c^ heeft afgescheiden, en geeft werk geleverd. Hier hebben de kerkelijken als te verwachten viel hun terrein behouden. De verhouding was ongeveer als 2 1. De liberalen hebben zich dus niet onbetuigd gelaten. Eene betere organisatie, vooral in Sneek, kan voor het vervolg verrassende resultaten opleveren. In Heerenveen komen de liberalen met soci alen in herstemming, de kerkelijken hebben daar dus geen boodschap. In Leeuwarden erlangden de liberalen ge middeld 2150, de democraten en socialen 1800 en de kerkelijken 1850 stemmen. Hier hangt dus de uitslag af van de middelste groep. Als zij geene overheersching der kerkelijken willen is ook in dit district het vrijzinnig vaandel gered. Alles komt dan neer op Franeker. Dit is het district dat beslissen moet. Gemiddeld was 40,000 kilogram cacaoschillen per maand. Een belangstellend lezer vraagt aan het Mdbl. t. d. Verv., swaartoe de bovengenoemde kolos sale hoeveelheid cacoschillen (waarvoor in het N. v. d. D. prijsopgaaf wordt gevraagd) wel zouden moeten dienen Wij vreezen, zegt het blad, dat zij wel weer zullen moeten dienen ter bereiding van gezondheids’’-cacao of zoo iets, in de een of andere obscure fabriek. Of zouden ze aangewend worden voor de talrijke spotgoedkoope soorten, die meer op veevoeder dan op menschenvoedsel gelijken? Die het weet zegge het ons, in bet algemeen belang. INHOUD van No. 6 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging Tegen de Kwak~ zalverij. Hoofdartikel: Onze wettelijke bepalingen tot wering van den verkoop van kwakzalvers middelen. Berichten: Een kwakzalver verwijderd. Een koekbakker als geneeskundige. De waarheid-onwillekeurig. Een goede raad. Advertenties in medische bladen. On bevoegd voeren van den titel natuurarts. Verordening in Oostenrijk. Gevaarlijk haar- kleurmiddel. Mededeelingen van verschillenden aard: Op rechte Zwitsersche Gal-poppen. Boom's Staal-Pastilles. Hubert Ullrich maar steeds aan ’t werk. Een wonderdokter onder de groote lui. Geheimmiddelen in Zwitserland. Kwakzalvers- en geheimmiddelen in Oosten rijk verboden. De verdediging van een kwakzalver. Rechtszaken: P. van Bijsterveld voor den Hoogen Raad. De Sanguinose-fabrikanter vrijgesproken. Onbevoegde uitoefening den artsenijbereidkunst door J. Spetter. A. W. van Bijsterveld voor het kantongerecht. Cornelia Ursem in hooger beroep. IngezondenOver de waarde van dankbe tuigingen. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen: Boom’s maag- poeder, Aloëhoudende pillen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht," de 15de Juni 1901. In lyts Doarpke, Sj. de Zee. Teade en Tsjamke, Madzy. Hwêr ’t de moanne for sitte moat, Jan fen ’e Gaestmar. Mernme- wille, J. B. D. L. Koartswyl. Lykjen is gjin wezen, (mei plaetsjes.) Tentoonstelling te Londen. Te Londen zal eerlang op initiatief van verschillende som- miteiten op fabrieks- en handelsgebied, be- hoorende tot verschillende nationaliteiten, een internationaal Handelsmuseum op grooten schaal gevestigd worden. Als voorloopster daarvan is aldaar, Brixton Hill 214216, eene In ternationale Nijverheids-Tentoonstelling geor ganiseerd, waarin van 6 tot 29 Juli a.s. eene tijdelijke Tentoonstelling en Wedstrijd van Voedingsmiddelen, Pharmaceutische producten en hygiëne verbonden is. Tot gedelegeerd Commissaris voor Neder land is benoemd de Heer J. Borgerhoff van Sassen, 128 Van Ostadestraat, te Amsterdam, oud-commissaris der Int. Bakkerij-Tentoonstel- lingen, Amsterdam 1894 en den Haag 1898. WORKUM. In ons vorig No. deelden wij mede dat het circus Roberti uitstekend was bevallen in den Z. W. Hoek. Bij kennisma king hier ter plaatse is het ons een genoegen te verklaren dat het publiek vol lof was over hetgeen de heer Roberti in zijn circus te aan- JIMS- EI Uil Dl'II Uil lll.lll lllllll FIIIESEIIII. i UITGËVEB: FRISO.

Friso nl | 1901 | | pagina 1