r Na de nederlaag. WOENSDAG 19 JUNI 1901. No. 48. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATËRDAG. tot afschrijving van Hoofdelyken ’t alge- kerkelijke partijen. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I Bij de herstemmingen voor de Tweede Ka mer wekten we tevens onze geestverwanten op tot getrouwe plichtbetrachting. Niemand blijve thuis I 1. 2. 3. heffing van Prys per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta. Voor eiken regel meer 7| oent. Bg abonnement is de pry's belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. om afschrijving van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Aan de Berlijnsche Lokal-Anzeiger wordt uit St.-Peterburg geseind, dat de Tsaar, op uitnoodiging van keizer Wilhelm, de vlootmanoeuvres te Dantzig zal bijwonen, en wel vermoedelijk aan boord van het Russische oorlogsschip Svetlana, dat onlangs te Havre gebouwd werd. Zijne Majesteit zal vergezeld zijn van grootvorst Alexis, de opper bevelhebber der Russische marine. Gelijk men weet, zijn de aandeelen in de Z. A. S. M. voor een groot deel in banden van Duitsche financiers en het rapport van de Engelsche commissie voor de Transvaalsche concessies brengt dan ook in beurskringen te Berlijn vrij groote ongerustheid teweeg. Volgens den Berlijnschen correspondent der Times wordt het rapport in »goed ingelichte kringen” niet als voldoende beschouwd. De houding van de Duitsche aandeelhouders was volkomen bona fide, zegt men, en de Duitsche regeering stelt zich voor, voor hun belangen in de bres te springen. Zij zal haar invloed langs diplomatieken weg aanwenden, teneinde behoorlijke onteigenings-voorwaarden ten gunste der Duitsche aandeelhouders te verkrijgen. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat een Britsch aanbod om de aandeelen d pari over te nemen, als niet toereikend van de hand zou worden gewezen. FRANKRIJK. De Senaat heeft de alge- meene beraadslagingen over het door de Kamer aangenomen en door zijne commissie gewijzigd wetsontwerp betreffende de vereenigingen, d. i. 1 Het geldt nu de vraagWelke houding be taamt ons, liberalen? In de eerste plaatseendracht. De jeugdige overmoed zal thans wel gebrei deld zijn. Samenwerking niet morgen of overmorgen, maar direct. Geen zuchten of klagen baat, maar moed en courage. Laat de ondervinding ook hier de beste leermeesteres zijn. Dadelijk bij de herstemmingen redde men reeds, wat nog te redden valt. Eene krachtige minderheid is ook niet zonder beteekenis, vooral niet, waar èn Kabinet èn Kamermeerderheid uit zoovele heterogene bestanddeelen zijn samengesteld. Onze houding als minderheid zij voorts waar dig. Niet in kleingeestig gekibbel valle men de meerderheid aan, maar zakelijk en ferm, als deze zich op bijpaden beweegt en meen belang te kort doet. Het Nederlandsche volk moet zien, wat de bondgenooten vermogen. De heeren moeten thans aan den arbeid, aan den arbeid voor allen. Dit is de groote zaak. Eene vorige poging mislukte jammerlijk, doch toen was er nog eene liberale Eerste Kamer; thans is ook dit bezwaar uit den weg. Alle belemme ringen zijn verbroken, derhalve kan het bond genootschap zijne volle kracht ontwikkelen. Met belangstelling zullen we zijne daden af wachten. Alzoo dan qui vivra verra, dat is wie leeft, zal zien! Wat wij al lang gevreesd hebbenis ge schied. De liberalen zijn verslagen en hunne neder laag is groot. Zelfs de herstemmingen kunnen aan dit geval niets verhelpen. In de nieuwe Tweede Kamer zal het trio der kerkelijke partijen over eene aanzienlijke meer derheid beschikken, ’t Spreekt wel van zelve, dat het tegenwoordige Ministerie onder deze omstandigheden niet aan het bewind kan blij ven. Er zal een nieuw Kabinet moeten op- I treden, samengesteld uit leden der verschillende de beide anderen te kerkelijke partijen. Of we eene herstelling kunnen de eersten niets. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemklumer Oldkphahrt en Noordwolde, op Zaterdag, den 22 Juni 1901, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling Mededeelingen. Aanbieding armvoogdy-rekeningen over 1900. Behandeling staten van oninbare posten op -J—en het schoolgeld over 1900. De verkiezing voor de Tweede Kamer in ’t district Harlingen eischt nog een afzonderlijk woord. Op den gekozene dr. mr. Schokking wer den uitgebracht 2978 stemmen. Het aftre dende lid, de heer A. Bonman erlangde niet minder dan 2332 stemmen. Dit cijfer heeft beteekenis, want het is meer dan liberalen en democraten samen kunnen uitbrengen. Wij voor ons houden ons dan ook overtuigd, dat nog een aanzienlijk aantal christelijk-historischen, niet mee willende doen aan het ellendig be ginsel van stemuitruiling, hunne stemmen op bet aftredend lid hebben uitgebracht, het lid, dat voor vier jaren hun vertrouwen genoot. Omtrent het protest over de niet-aanvaarding der candidatuur-Zeilmaker zal nader gelegen heid ter bespreking zijn. VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Donderdag den 20 Juni 1901, ’s namiddags te 7} uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Vaststelling eener nieuwe verordening een hoofdelijken omslag enz. 4. Adressen om omslag dienstjaar 1901. 5. Wijziging der begrooting van bet stads weeshuis over 1900. 6. Adres van C. Hamelink, dir. der Ned. Tram weg Maatschappij te Heerenveen, om eene bydrage van f 25,000 voor den ontworpen stoomtramweg WorkumBolswardFraneker. 7. Alsvoren van U. de Vreeze alhier, om ver gunning tot het maken van een stoep op gemeente grond, voor den trap zyner woning in wyk G n*. 211. 8. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor de stemming van leden voor den Gemeenteraad. 2. 3. de Hondenbelasting 4. Voorstel tot af- en overschrijving op de ge- meente-begrooting over 1900. 5. Vaststelling van het schoolgeldkohier 2e kwartaal. 6. Behandeling verzoeken Hoofdelyken Omslag. 7. Stemming omtrent het voorstel tot wijziging der instructie van de gemeente vroedvrouw. 8. Behandeling van het adres van W. C. Mei link om vrijstelling wegens beloopen boete voor te late levering van schoolbehoelten. 9. Rapport der Commissie omtrent den aanleg van een grindweg langs Ooste en van D. H. de Vries tot Laaxum. 10. Behandeling verordeningen tot heffing en invordering van Hoofdelijken Omslag. 11. Aanwyzing van stembureaux ten behoeve der stemmingen voor den gemeenteraad. 12. Behandeling reclames tegen het kohier van Hoofdelyken Omslag en dat van Schoolgeld. Koddüm, den 17 Juni 1901. De Burgemeester, H M. TROMP. De candidatuur Mr. T. de Vries, te Leeu warden, heeft op ’t laatste oogenblik nog een negatief opstoppertje gekregen. Ofschoon de katholieken hunnen steun aan dezen antire volutionair hadden toegezegd moeten zij, zijn wij wèl ingelicht en wij meenen het te wezen, nog vóór de verkiezing gewezen zijn op een geschrift van dezen candidaat tegen de katholieken in het algemeen en het drijven der Jezuiten in ’t bijzonder. Deze man, die de liberalen voor ditmaal zoo nagenoeg allen in de vrijmetselaars-loges deed huizen, mag bij zijn tot vervelens toe herbaalde, en aan den titel van zeker blaadje ontleende leuzeLi beralen waaktI” voor eigen rekening wel toe voegen eene andere waarschuwing en wel deze iKamerzetel-zoekende juristen weet daar bij, wat ge zegt en wat ge schrijft. Want spreken is zilver, maar zwijgen kan goud zijn. H. Reeds dadelijk morgen Woensdag n.l., kun nen alle vooruitstrevenden bij de herstemming voor de Provinciale Staten blijk geven van hunne goede gezindheid. Bepalen wij ons tot het eigen gewest. Dan kan men Heerenveen laten uit vechten. Maar voor Franeker en Leeu warden zij men op zijne hoede. Met éénstem migheid kan men daar veel, dat is in de eerste plaats de liberale meerderheid in de Staten behouden. Daaraan zit verbonden de samen stelling van het College van Gedeputeerde Staten, mitsgaders de herkiezing bij ontbin ding der leden van de Eerste Kamer. Er staan dus gewichtige belangen op bet spel. En ’t is daarom dat we allen kiezers, die wars zijn van eenige kerkelijke overheersching op politiek gebied met klem op ’t harte drukken reeds Woensdag als één man op te trekken en hunne stemmen uit te brengen op de candidaten der liberalen Voor het district Franeker: op de heeren A. DRAISMA de VRIES, te Franeker, S. BRANDSMA, te Sint Anna-parochie, L HOEKSTRA, te Franeker, S. HANNEMA, te Harlingen, en P. PEEREBOOM, te Leeuwarden. en voor het district Leeuwarden op de heeren Th. M. T. van WELDEREN Baron REN- GERS, te Oen kerk, Jhr. Mr. C. van EIJSINGA, te Leeuwarden, R. BLOEMBERGEN Ez., te Leeuwarden, T. VELSTRA, onder Leeuwarden en A. H. van SLOOTEN, te Leeuwarden. Bij deze keuze handhaaft Friesland met een zijne Eerste Kamerleden. dienst, of wel de instelling van een ministerie van onderwijs de tijd zal ’t leeren. Nu ook de Staten der provincie Zuid-Holland »om” zijn, mag men de ontbinding der Eerste Kamer verwachten. Deze maatregel moet dan strekken, om ook de meerderheid in dat hooge lichaam te verplaatsen en zoo staat dan weldra het kerkelijk regeer niets meer in den weg, een toestand, waarnaar sedert jaren met zeld- zamen ijver en taaie volharding is gestreefd. De liberale pers erkent de overwinning der kerkelijken, trouwens zij kan ook wel niet an ders. Men kan het feit betreuren, ontkennen baat echter niet. Het N. v. d. D. noemt den uitslag noodlot tig. Dit blad noemt drieërlei oorzaken voor de nederlaag der liberalen ten eerste: de ijver en het overleg der niet liberale partijen ten tweedede hopelooze verdeeldheid der liberalen zelf, van wie een deel onder den vreemdsoortigen naam vrijzinnig democraten, zich heeft afgescheiden, aansturende op Grond wetsherziening, niet inziende, dat juist dit aan sturen op Grondwetsherziening hen verder dan ooit van Grondwetsherziening zou verwijderen ten derde: de onverschilligheid van duizen den. In Amsterdam alleen hebben ruim zeven tien duizend kiezers niet gestemd. Van de 46,348 zijn daar 17,706 thuis gebleven. Wij zouden nog als vierde reden daarbij kunnen voegen de luchthartigheid, de mindere ernst van velen, voortspruitende uit het minder besef van het gewicht der zaak. Kom aan, ’t moet maar eens anders wordenik stem dit maal eens A. of B. Bovendien geldt de zwenking der christelijk- historischen. Over deze zwenking schreef Mr. Verkouteren in het Ned. Dagblad, het veranderd standpunt van den Chr. Hist. Kiezersbond, met name in de afdeeling Amsterdam, uiteenzettend o.a. »In 1897 was er groot gevaar voor het clericalisme. Met het oog op de aanstaande inhuldiging der Koningin wenschte men geen clericaal getint Ministerie. De antirevolutionai ren waren toen bondgenooten der Roomschen wie hen steunde, hielp dus aan Rome de over winning verschaffen. Thans denkt niemand meer aan onmiddelijk dreigend gevaar van Roomsche zijde. Het land is volkomen kalm. De kreet van »Rome voor de poorten!” vindt nu geen weerklank”. Het gevaar dreigt thans van de zijde der radicalen en socialisten. »Er is dus thans geen reden om de anti revolutionairen af te vallen. Alleen met hen kunnen de christelijk-historischen een eerlijk verbond sluiten. Elk ander verbond is een monsterverbond.” »Wel is het, meent Mr. Verkouteren, tusschen Roomschen en antirevolutionairen niet geheel uit, maar deze bond is, blijkens de uitlatingen in Roomsche bladen zelf, minder innig dan vroeger.” Derhalve zit de zwenking in dat minder in nige. Dit maakte dan thans mogelijk, wat in 1897 niet mogehjk was. En zoo zal men in compagnie de zaken aanvaarden, van meet af met wantrouwen tegenover den derden, minder- innigen bondgenoot. Intusschen zullen de beide Dordtsche fraction dik rekening met den derden compagnon moeten houden. Immers hij be I schikt over een aantal stemmen even groot als samen. Zonder zijne hulp Of zulk eene positie IIM8- El 11)1 tilTB IIE- III.III l«l miSlllB. I FRISO. 1.

Friso nl | 1901 | | pagina 1