BEKENDMAKING. WOENSDAG 26 JUNI 1901. No. 50. Officiéél gedeelte. De herstemmingen voor de Tweede Kamer, enz. Velerlei oorzaken. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. UITGEVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Hoe sterk de band is tusschen de kerkelijke bondgenooten kan reeds blijken uit de volgen de mededeeling van De Tijd: «De antirevolutionaire kiesvereeniging te Nieuwer-Amstel besloot bij de herstemming voor de Provinciale Staten den liberalen can- didaat tegenover den katholieken te steunen om daardoor steun te verkrijgen voor den anti revolutionairen candidaat voor de Kamer te Haarlemmermeer.” (In ’t district Haarlemmermeer moet n.l. herstemming plaats hebben tusschen den katho liek met 3103 en den antirev. met 2114 stem men. De liberaal erlangde er 1160, de vrij zinnig democraat 365.) Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. ▲dvertentiön Din-dag en Vry’dag morgens vóór 12 uur. verbondeneens zelfs, in het meest naam van Ook anderen dan de kleine calvinisten zijn hem daar dank- Maar wij merken op, dat dit Van eenige ‘j ons. vrienden met aandrang op getrouw hun burgerplicht te ver vullen en vastaaneengesloten hunne stemmen uit te brengen voor het district Leeuwarden op het aftredend lidden heer H. PIJTTERSEN Tz. en voor het district Franeker op het aftre dend lid, den heer F. LIEFTINCK. De t> Nieuwe Ct." tracht tot de oorzaak van de nederlaag der liberalen door te dringen. Eenvoudig, zegt ze, is deze zaak niet. Er zijn vele oorzaken en velerlei. Wie ze alle wil noemen, zal er allicht nog een paar vergeten. De liberalen hebben sinds 1891 onafgebro ken geregeerd. Inmiddels zijn de katholieken en de antirevolutionairen in getalsterkte en politieke kracht toegenomen. Er is een parle mentaire sociaal-democratische partij ontstaan. Tegelijk is de liberale partij al meer en meer verdeeld. De Liberale Unie heeft het hare gedaan om de oneenigheid te verergeren. En herstemming zullen de onzen het werk moeten doen. Wie een plaatselijk onderzoek wil in stellen, zal zich van dit feit kunnen overtuigen. Er werken onzerzijds niet minder dan 50 agen ten.” Dat kost ook geld zal menigeen zeggen. Ja, geld hebben die heeren daar wel voor over. De liberalen ook? Over geld schenen ook de vrijzinnig demo craten, althans in ’t district Leeuwarden, wel te beschikken te hebben. Het regende biljet ten ter aanbeveling van den candidaat, tot op den laten avond vóór den stemdag toe. Met y>Een laatste woord” dacht men voldoende inge licht te zijn, doch neen, vóór de verkiezings- bureaux bad nog iemand post gevat om heel beleefd een soort van visite kaartje aan te bieden, waarop gedrukt stond>Stemt Mr. Z. van den Berg.” Dank u, hoorden we zeggen ik weet wien ik zal stemmen. Men kan ten slotte van het goede ook te veel krijgen. Doch ook de kerkelijken in hetzelfde district waren vol ijver. Jonge borstjes, die ter nauwer- uooc uit de woorden konden komen, kreeg men aan de deur met de boodschapsCompli- ment van de heeren en of men vooral niet vergeten wou, de antirevolutionairen (dit woord vooral koste moeite) te stemmen.” Jaren lang heeft men afgegeven op Enge land en ’t onzedelijk gevonden, dat het ver- kiezingswerk met zoovele offers vooral van i den candidaat zelve, gepaard ging. Ten onzent apen we die toestanden vrij-wel na. Immers nog onlangs werd van de overzijde be weerd, dat een candidaat wel ’t een en ander voor zijne rekening mocht nemen, niettegen- staande den Zuiveringseed. Doch ook de eeden schijnen plooibaar te worden. Zit ’t ’em in de vermaagschapping van de lieden, die leer aren, dat ’t doel de middelen heiligt? De candidaten zijn, wat men noemt, den boer opgetrokken. Zij hebben hun waar ge vent. Zelfs predikanten-candidaten die den eenen dag het H. Avondmaal bedienen, ont zien zich niet den volgende aan het politiek geharrewar deel te nemen. Precies als de bisschoppen van oudsvandaag de leer der liefde, morgen het zwaard in de vuist, om de vijanden te verslaan. Ga maar door met die negotie, maar wij moeten er niets van hebben. Wellicht, dat het «Hosannahook binnen kort verkeert in het «Kruist hem!” Er is geen wispelturiger ding dan de volksgunst, dan n. 1. als deze gezocht wordt. De voor de grootste helft afgeloopen ver kiezingen geven overvloedig stof tot nadere beschouwingen. Na de finale spreken we daarover nog wel een woordje. H. zoo moest het langzamerhand tot een kentering komen. Het jaar 1894 toonde daarvan het onmiskenbaar voorteeken. Bij het Engelsche volk, herinnert het blad, gaat het om den andere. Engeland gaat weer, sneller of langzamer, naar een liberale meer derheid toe. Is het dan wonder, dat het Nederlandsche kiezersvolk het nu eens met de rechterzijde wil probeeren? Geenszins. Stond er links een aaneengesloten sterke, zij het ge nuanceerde, liberale party, men kon de kiezers van wispelturigheid of roekeloosheid beschuldi gen. Maar nu? Een Kabinet, uit een com promis samengesteldgenoot niet eens den vasten steun der groepen, waaruit het voort kwam. Een krachtig groepje radicalen achtte zich juist door dat compromis gecompromitteerd en bestreed aanhoudend het «bevriende” kabi net. Eindelijk in bet laatste jaar, scheidde het zich af, keerde den liberalen den rug toe, vormde een nieuwen bond. Geen wonder dan, dat van de breede midden- zoom der kiezers een al grooter deel naar rechts afvloeide. Dat al meerderen wrevelig vroegen of dan die liberalen zelf wel wisten wat ze wilden. Men had bovendien waargenomen, wat ster ken invloed de kleine sociaal-democratische groep op een deel der liberale meerderheid oefende. Men wenschte dien invloed niet te zien voortduren. Men verwachtte terecht waarschijnlijk dat de verbonden partijen der rechterzijde zich daaraan zouden weten te ont trekken. Men zagvervolgens met de wassende inkomsten de rijzing der Staatsuitgaven gelij ken tred houden. En dit reeds zonder dat de millioenen, welke nieuwe wetten straks van de schatkist zouden vergen, het budget nog bezwaarden. De middenstand, reeds zwaar be last, vroeg zich af, waar bet geld vandaan moest komen, indien niet van verbooging der directe belastingen. Uit een ingrijpende wijzi ging van tarief? Maar daarvoor moest men niet aan de linkerzijde zijn Met de Leerplichtwet, niet overal handig toegepast, werd het platteland door de tegen partij bewerkt. De nederlaag te Zierikzee, de tegenspoed in Brielle, om nu maar zeer enkele districten met name te noemen, zijn daaraan te wijten. Wat Friesland betreft, van liberaal sociaal democratisch geworden, schijnt het op weg, van het socialisme naar de anti-revolutionnairen over te gaan. In elk geval is dit op zich zelf geen ongunstig teekeneenige welvaart schijnt langzaam aan terug te keeren in het noorden en daar kan de sociaal-democratie niet goed tegen. Zou ook om het dan hierbij te laten de Boeren-oorlog den calvinisten geen goed gedaan hebben? Ons volk is werkelijk diep bewogen door dien krijg; het aanschouwt der vaderen vroomheid in de stoere strijders en vindt haar ten onzent terug in de breede rijen van kleine luyden, die onder den Staatsman- theoloog het politieke veld doortrekken. Deze, Dr. Kuyper, heeft in den Boeren-oorlog zijn apotheose gevierd. Hij heeft zijn stem verheven voor het stamverwante volk; het Hollandsch element in den vreemde aan het moederland nauwer gelezen tijdschrift der wereld, uit gansch Nederland gesproken. Deze hebben plaats Donderdag27 dezer. Voor Friesland omvatten zij de districten: Leeuwarden, Franeker, Schoterland en West- Stellingwerf. Laat ons de uitkomsten op 14 Juni even in herinnering brengen. Leeuwarden6065 kiezers. Geldige stem men 4753. Herstemming tusschen G. W. Mel chers, soc. dem. met 1705 en H. Pyttersen Tz., lib., aftr. met 1439. Voorts verkregen Mr. Z. van den Bergh, d. 488 en Mr. T. de Vries, antir. 1121. franeker6225 kiezers. Geldige stemmen 5338. Herstemming tusschen J. Vergouwen, a.r. met 2143 en F. Lieftinck, lib., aftr. 1668. Voorts verkreeg Mr. P. J. Troelstra, soc 1527. Schoterland: 5182 kiezers. Geldige stemmen 3600. Herstemming tusschen G. L. v. d. Zwaag, soc. aftr. met 1704 en dr. J. Schokking, c.-h. met 1042. Voorts verkreeg J. P. Engelman, lib. 934. West stellingwerf. 5228 kiezers. Geld, stem men 3367. Herstemming tusschen G. L. v. d. Zwaag, soc. met 1242 en Ds. A. S. Talma, a r. met 1173. Voorts verkreeg Dr. H. Blink, lib. 952 stemmen. Wat deze vier districten aanbelangt hebben derhalve de liberalen kans op twee, en de ker kelijken en de socialen ieder op drie. Voor Leeuwarden twijfelen we niet aan de zegepraal van Pijttersen, vooral niet nu de kerkelijken besloten bebben diens candidatuur te steunen, als staande hij hun ’t naast. Wel is Melchers een kleine 300 stemmen vooruit, doch de 1121 der kerkelijken leggen ’t gewicht in de schaal. De vrijzinnig-democraten kunnen zich dan nog verdeelen. Voor Franeker hebben wre i herziening van den heer Lieftinck. Wi/ont- leenen deze aan de eenstemmigheid en de groote krachtsontwikkeling betoond bij de herstemming voor de Provinciale Staten. De kleine vijf honderd stemmendie de anti-revolutionair vooruit iskunnen bij goeden wil glorierijk worden ingehaald. Schoterland en Weststellingwerf leveren het zeldzame verschijnsel, dat dezelfde sociaal-demo- craat in herstemming komt met twee verschil lende predikanten, die elders reeds gekozen zijn. De liberalen hebben hier de beslissing in handen. Woonden wij in een dezer districten wij zonden niet aarzelen den heer Van der Zwaag te kiezen, omdat we van de antirev. en de chr. historischen genoeg hebben. Bovendien zou bij dubbele verkiezing één dezer districten weder los komen en zoude men dan weder kunnen zien. M"-” j-i j:*. geheel ons persoonlijk idéé is. officieele aanbeveling onthouden wij Overigens wekken we onze vri De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM; Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provin cie, betreffende het nemen van maat* regelen tegen brandgevaar door hooibroeien Herinnert bij dezen belanghebbenden aan den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschil lende straffen zijn bedreigd, onder anderen tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan nalatigheid, onvoorzichtig heid, gebrek aan voorzorgachteloosheid, enz.) brand is te wijten. Workum, den 25 Juni 1901. De Burgemeester van Workum, T. M. ten BERGE. De hoofdredacteur van het antirev. hoofd orgaan in Friesland De Provinc. Friesche Cou rant, de heer Mr. T. de Vries, te Leeuwarden, beleeft ongetwijfeld minder pleizierige dagen. Niet alleen dat de man geen zijner candidatu- ren, die voor de Staten en die voor de Kamer, zag slagen, maar nu wordt ook zijn werk in woord en geschrifte nog afgekeurd door zijne bondgenootende chr. historischen. In eene publiek gemaakte motie van geen te malschen inhoud wordt daarvan gewag gemaakt. Ja, ja, van zijne vrienden moet men ’t maar heb ben! De heer De Vries kan ’t er voorloopig mee doen. «Mr. Verkouteren zou in Meppel” zegt de Stand. «stellig gekozen zijn, indien zijn eigen Bond hem niet badde tegengewerkt. Onzerzijds was heel het district uitgeteld. Alle antirev. kiezers zijn tot den laatsten man op ’t appél geweest. Indien de Christ. Histori schen even goed georganiseerd waren geweest en even trouw hem gesteund hadden, zou hij zonder eenigen twijfel gekozen zijn geweest. «Hij viel uitsluitend door de tegenwerking van de fractie Bronsveld.” En verder: «Evenzoo had Dr. De Visser zeer goed in Amsterdam II reeds bij eerste stemming ge kozen kunnen zijn, indien zijne eigen partij goed georganiseerd ware geweest als de Doch dat was ze niet. En ook bij de alle hoop op de 'tinck. Wii nnt- I even onze. NIEUWS- H Hill liHAIII IILIII lllllll BIKMI). 1 M

Friso nl | 1901 | | pagina 1