t I I- ZATERDAG 29 JUNI 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 51. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. mr. De bh. H. U. ten Brink en K. den parallel- 1 UITGEVER! Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 27 Liberalen, 8 Vrijz. Dem. 25 R. 30 Anti-Rev., 3 Chr. Hist., 7 Sociaal - de Vries (c.-h.) Henna arderadeel. De heerenF. i beiden te Wommels, S. J. Timmenga te Ooster- daartoe "op de begrooting voor 1902 f 84,091.45 aan te brengen. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift >Sljucht en Rjucht", de 29ste Juni 1901. ’t Is net it selde hwa ’t it docht, J. v/d. Tol. Teade en Tsjamke, Madzy. Hwêr ’t de moanne for sitte moat, Jan fen ’e Gaestmar. StringkitelichW. D. In lytse tajefte, volgens de jongste volkstelling de gemeente meer dan zes duizend inwoners telt, zal het aantal raadsleden dit jaar met twee vermeer- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. voor, dat ’n schaap of lam zoodanig door de rupsen wordt geteisterd, dat het bezwijkt. Goud in Drente. Uit Gasselternieuwveen wordt gemeldIets merkwaardigs en mis schien (wie zal het zeggen voor de toekomst hoogst belangrijks, vond alhier de vorige week plaats. Arbeiders die te Gasselte een put moesten graven, vonden op eene diepte van twaalf voet eene laag grond, die hun vreemd voorkwam. Overal glinsterde een gloed van goud of althans iets dat op goud gelijkt. Eene hoeveelheid werd naar Assen tot onder zoek opgezonden. Met een loupe bekeken glinstert het goud in groote hoeveelheid door het erts. Volgens zeggen is de ertslaag bijna een halven meter dik. Noorwegen heeft kort geleden een zeer lastige vreemdelingen-wet aangenomen. Ieder vreemdeling moet zich 8 dagen na aankomst persoonlijk bij de politie vervoegen en zeer uitgebreide mededeelingen doen over vrouw, kinderen, zaken, inkomsten enz. Worden de bestaansmiddelen niet voldoende geacht, dan moet men ©ogenblikkelijk het land verlaten. De uitzet-bepalingen zijn zeer scherp. Men kan al verdreven worden wanneer men ver zuimd heeft zich binnen 8 dagen op te geven. Wanneer uitgezette vreemdelingen weer in het land aangetroffen worden vervallen deze in een gevangenisstraf van hoogstens 3 jaar. Ondanks de officieele tegenspraak gaat het branden en blaken in Zuid-Afrika door. Dat blijkt uit de Engelsche bladen, die weer particuliere brieven bevatten, door soldaten, in Zuid-Afrika dienende, geschreven. Een soldaat schrijft uit het district Stander- tonDrie weken lang hebben wij Hans Botba vervolgd, vee buit makende en de hoeven en de te veld staande gewassen verbrandende”. In een brief van een ander soldaat staat te lezen«Wij komen juist van een zesdaagschen tocht terug, gedurende welken wij ongeveer 10 hoeven hebben verbrand. Het vee werd meegenomen, de meubels vernield en verbrand. Overal volgen wij deze zelfde tactiek op en Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7{ cent. By abonnement is de pry’s belangtyk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 1 Het hospitaal-kerkschip *De Hoop" heeft weder zee gekozen. Een wetsontwerp voor dronkaards. De regeering van het Zwitsersche kanton Bazel heeft den Hoogen Raad een wetsontwerp voor gelegd betreffende de verpleging van gewoon- tedrinkers. Volgens dit ontwerp zullen dronk aards in asyls opgenomen worden le als zij niet in staat zijn, voor hun zaken te zorgen. 2e als zij hun familie aan armoede bloot stellen. 3e als zij zich zelf of een ander in gevaar brengen. 4e als zij openbare ergernis geven. De politie moet het voorstel doen, de re- geeringsraad neemt het besluit en dit moet aan ’t gemeentebestuur worden meegedeeld. De geneesheer moet gehoord worden, zijn ver klaring moet de noodzakelijkheid der opne ming bevatten. In den regel duurt de ver pleging een jaar. De kosten moeten, voor zoover mogelijk, bestreden worden uit het in komen van den verpleegde, en voorts uit de staatskas. In ons land zijn we zoo ver nog niet? Uit Opsterland wordt bericht dat aldaar het wolvee tegenwoordig wordt geplaagd door een soort rups, die in groote menigte onder de huid wordt aangetroffen en de arme dieren vreeselijk doet Ijjden. Meermalen valt het Dit jaar zullen veldoefeningen bij de 3e divisie infanterie worden gehouden, onder lei ding van den commandant der divisie, door: den staf van de 3e divisie infanterie, den staf en de vier veldbataljons van het 2e, het 3e en 6e reg. infanterie, den staf en de vijf veld- eskadrons van het 2e regiment huzaren, de regimentsstaf, de twee afdeelingsstaven en de zes batterijen van het 3e regiment veld-artille- rie, de 3e veld-compagnie en een telegraafaf- deeling van het korps genietroepen, zoomede detachementen van het eskadron ordonnansen en detachementen huzaren, trein, hospitaalsol daten en marechaussee. Deze oefeningen zullen duren van 16 tot en met 25 September- Alweer Sittard. Voor den gemeenteraad dezer stad moeten vijf leden gekozen worden (3 aftredende en 2 vacante zetels)hiervoor zijn niet minder dan 24 candidaten. De waarnemende hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de beer J. G. Inhulsen, die voor het rijtuig van president Kruger uit reed, is uit zijn rijtuig gevallen. Hij stond overeind om te zien of alles goed volgde, toen hij bij het wenden om den hoek van Kruisstraat en Kruiskade, door den schok het evenwicht verloor. Hij is aan een der beenen gewond, doch niet ernstig. Gisteravond, bij de aankomst van de sere nade, ontstond er zóó’n gedrang, dat drie vrouwen geperst werden tegen de leuning van den oprit der Willemsbrug, tengevolge waar van, nadat zij bevrijd waren, geneeskundige hulp voor haar moest worden ingeroepen. Noodlottige brand. Dinsdagmorgen brak er te Nuland (bij Osch) een hevige brand uit, bij den landbouwer van N. Een vrouw van 70 jaar en twee kinderen van 5 en 3 jaar zijn in de vlammen omgekomen. Eenige kal veren en varkens, benevens al het huisraad, zijn eveneens verbrand. weg op te ruimen en vergoeding van kosten zoodoende hopen wij, dat de Boeren het niet tot het einde van den winter zullen kunnen uithouden”. Als teeken van Loubets aangroeiende populariteit wordt het feit gemelddat de maires van het kanton Grignan besloten hebben den zoon van den president, Paul Loubet, oandidaat te stellen voor het lidmaatschap van den algemeenen raad. Het Perzische gezantschap te Brussel deelt mee dat de Sjah in het volgende voorjaar naar Europa zal komen. De reisweg is nog onbekend, maar in elk geval wordt België weer bezocht. Overstroomingen in Virginia. Volgens de telegrammen werden 30 steden door de dijkbreuk vernield 30 mijlen spoorweg wegge vaagd, 200 mijlen onbruikbaar gemaakt en 25 kolenbergwerken vernield. De schade wordt op 5 miljoen dollar, het verlies aan tnenschen- levens door den gouverneur op 1000 geschat. Anderen verklaren dit echter voor overdreven. De ramp was des te erger, omdat zij in den nacht voorviel, toen de meeste menschen te bed lagen. De regen had 24 nur geduurd en eindigde met wolkbreuk. Er zijn 6000 men schen zonder dak Het reddingswerk volgt langzaam. en schaden, welke eisch de Rechtbank te Leeu warden toewees en het Hof heeft nu, ofschoon op andere gronden, dat vonnis bevestigd. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld aan de vol gende zeewerende waterschappen de daarbij vermelde subsidiën te verleenenden Eng- wierumerpplder f 843.12den Ternaarder- polder f 3,009.90’; den Oost-Holwerderpolder f8,102.41; den West-Holwerderpold. f3,597.93; De heeren S. v. d. het Nieuw Bildt f 10,240.60; de Vijfdeelen :s f 5,323.66’de Vijf deelen Zeedijken Buitendijks f 46,541.25; het Workumer-Nieuwland f 4000.en de Zeven en De samenwerking tusschen christelijk- bistorischen en katholieken buiten Friesland altijd is niet heel innig geweest. Zoo b.v. te Rotterdam. De chr. hist, werden niet bereid bevonden den katholieken candidaat in district V te steunendaarom besloot de R. K. Kies- vereeniging «Recht en Orde” in district I ook haar steun te weigeren aan de candidatuur van Dr. De Visser. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Lemmer is benoemd P. Reitsma, ont vanger der registratie en domeinen te De Lemmer. Het Gerechtshof te Leeuwardenciviele Kamer, heeft arrest gewezen in het geding tusschen de Voogden van het Old Burger weeshuis te Sneek appellanten, en de heeren T. Overmeer o. s., geïntimeerden. In bet kort is de zaak deze: ten behoeve van den spoorweg LeeuwardenStavoren had er bij Sneek eene onteigening plaats, o.a. van een gedeelte van een perceel land toebehoorende aan het weeshuis, waardoor het overig gedeelte land werd afgesloten van den pu blieken weg waarom de Staat een parallelweg aanlegde vanaf den weg SneekBolsward langs den stationsweg tot aan het land van het weeshuis. Aan dien parallelweg lag toen ook een stuk land van geïntimeerdendie daarop woningen bouwden en van hem gebruik maakten om op den weg SneekBolsward te komen. Appel lanten beschouwden echter den parallelweg als alleen ten behoeve van bun land aangelegd en sloten hem af, zoodat geïntimeerden een brug hebben moeten leggen om van hunne huizen toegang tot den publieken weg te verkrijgen doch stelden tevens een eisch in tegen deI Voogden om de versperring van den parallel- en de Vlas van «Algemeen Belang”. Lemsterland. Vijf leden. E_ Sleeswijk Visser (a.r.), dr. J. G. Viser (r.-k.), D. Gaastra (a.r.), allen aftredende ledenE. P. de Jong (a. r.), F. Hoekstra (chr.-hist.), S. Spannenburg (1.) en A. U. de Jong (1.) Daar Uitslag der Herstemmingen 2e Kamer derd en van elf op dertien gebracht worden. De stand der partijen in de nieuwe Kamer is thans Kath., Dem., De Kamer is dus voor goed om, de Cbr. Hist, komen al heel slecht uit het gedrang, en de Antirevolutionairen die het leeuwendeel hebben, moeten nu aan het regeer met een bundel van zeven Soc. Dem. om den hals. Verkiezing Gemeenteraad. Bij enkele candidaatstelling zijn reeds als gekozen ver klaard Aüngwirden. De hh. W. J. ten Hoeve, S. B. Woudstra en I. Woudstra. Gaasterland: De hh. C. W. de Jong, P. S. Poppes en L. Tjalma. Hindeloopen. De hh. L. G. de Vreeze en H. G. Fekkes. Sloten. Klazenberg. Allen aftredende leden. Candidaten zijn voorts: Hemel. Oldeph. en Noordwolde. De hh. A. A. Bajema, aftr. (c.h.) te Warns, L. Hijlkema (r.-k.), J. D. de Jong (1.) en J. W. de Jong (c.-h.), allen te Koudum, J. Kooistra (1.) en O. J. Krul (1.), beiden te Molkwerum, J. R. van der Meulen, aftr. (1.) te Hemelum, T. Piersma (1.) en G. M. Salverda, aftr. (a.-r.), beiden te Koudum. Stavoren. Twee vacatures. De hh. D. Mul der (chr.-hist.), H. Mulder (1.), F. de Jong (1.) en 8. Muizelaar (a.-r.). Wonseradeel. Vijf Raadsleden. Vrijzinnigen, de heeren: J. D. Bangma te Parrega, T. H. de Boer te Burgwerd (aftr.), J. E. Bonnema te Arum, J. J. Timmer te Kimswerd en A. L. de Vries te Makkum (aftr.) Anti-rev. en christ.-hist., de heerenR. D. Politiek te Wons (aftr.), H. 8. Reitsma te Tjerkwerd (aftr.), D. S. Scheepsma te Schet- tens (aftr.), A. L. de Vries te Makkum (aftr.) en J. W. Wijnia te Lollum. Roomsch-katb., de heer A. L. de Vries te Makkum (aftr.) Sneek. Vijf leden. De heerendr. G. Bouma, A. Brenninkmeijer, Tb. Camphuis, K. J. P. Dwarshuis, D. Gorter, J. Huges, H. Jz. King- ma, mr. H. Okma, J. H. Schijfsma, Tj. J. van der Steele en T. de Wolf. ?8,102.41; den West-Holwerderpold. f3,597.93; IJlst. Twee vacatures. P* L-- J "1". -- - Goot, aftn (L\ C. Nauta, aftr. (a.r.) en 8. O. Zeedijken Binnendijk Drie vaceerende zetels. v. d. Bos en E. G. Struiksma, Grietenijen en stad Sloten f 2,432.57, end, R. Troost te Cubaard, J. de Vlas en A. 8. Zandstra, beiden te Wommels. De heeren v. d. Bos, Struiksma en Zandstra zijn de candidaten van de anti-rev. kiesvereen. «Nederland en Oranje” en de chr.-hist. kiesv. «Eendracht maakt Macht”; de heeren v. d. Bos, Troost en de Vlas van de «Volkskies- vereeniging” en de heeren v. d. Bos, Timmenga ~„__o W. Kooistra. Koartswyl, T. J. B. Siike- De °heerenF. treasters (mei plaetsjes). Wedstrijden. De jaarlijksche wedstrijden der Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei- vereeniging zullen gehouden worden 13 Juli op het IJ en 14 Juli op de Zuiderzee. FRISO III.Ill IDIIIIFIIIBL nu. Firns- H IIIVEHTEUIE- i» !- i I I

Friso nl | 1901 | | pagina 1