WOENSDAG 3 JULI 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 52. Wat nu Het pleit is beslist. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de andere zijde en ziet, Zoo althans hebben we - Stelt H. Nalezing op de herstemmingen in Friesland. Volgens een eerwaardig man, als r~ meer eerwaarde mannen zijn, betrof deze UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. In Leeuwarderadeel gaven Lekkum met Huizum en Stiens ieder aan Melchers er hon derd stemmen meer, Idaarderadeels (vier) stem- districten bezorgden hem allen de meerderheid in ronde getallen, Grouw 50, Warga 40, Roor- dahuizum bijna 90 en Wartena de anderen. Opgemerkt moet nog worden, dat de liberale kiesvereeniging Roordahuizum e. o. van meet af den heer Melchers candidaat stelde. Uitbarsting van de Kloet. Omtrent de uitbarsting van bovengenoemden vulcaan, gelegen in Zuid-Java, zijn in sommige bladen reeds eenige bijzonderheden medegedeeld. Wij laten hier volden een brief van een onzer vrienden te Klaten (Res. Soeracarta) geschreven op den dag der eruptie, onder toevoeging van een weinig asch, (het best bij zeer fijne sigaren- asch te vergelijken). Men houde daarbij in het oog dat de afstand tusschen tusschen Klaten en de Kloet ongeveer omdat we protest aanteekenen doen tegen *t misbruik maken in deze verkiezingen en En Franeker? Een eeresaiuut voor dit district. Van alle acht, waarin Friesland verdeeld is, en die voor vier jaren voor het leeuwendeel liberalen ter Kamer zonden, is dit het eenige, dat het oude vaandel omhoog heeft gehouden. Franeker bleef zijn Lieftinck getrouw. Voor de vijftiende maal trad hij zegevierend uit de stembus te voorschijn, ditmaal met eene meerderheid van eene kleine zeven honderd stemmen. Bravo Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prjjs belangrjjk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. vermogen, Daar is reeds veel gejubeld over het verloo- pen der liberale partij. Men jubele evenwel niet te sterk. Een groep aan van 27 a 35 leden beteekent nog al zoo iets, socialist te schenken. Bij eenige scheuring in de gelederen der bond- genooten is deze groep machtig genoeg om tusschen hen te beslissen. De coalitie heeft daar rekening mede te houden. En dan is er nog een gevaar, waar op reeds door som migen is gewezen. Het drijven om eene zoo genaamde partij met God te verkrijgen teneinde de socialisien naar ’t heette te verpletteren, heeft zijn doel niet bereikt. Bijna in aantal verdubbeld nemen ze in de nieuwe Kamer plaats en de heeren van het christendom zul len ze thans in de eerste plaats moeten be strijden. De scherpe kanten hier wekken ook scherpe kanten aan dan heeft men de liberalen nog noodig als bliksemafleiders. van de overzijde vernomen. Meermalen hebben we beweerd, dat Neder land niet anders dan in liberalen zin kan ge regeerd worden en wij deelen die meening nog onverzwakt. Wij kennen alzoo geene vrees voor de toekomst. Het is geheel iets anders als candidaat op te treden dan een kamerzetel te bezetten en weer geheel iets anders wanneer men van daar achter de groene tafel geroepen wordt. Als Minister gevoelt meh zoo zijne verantwoordelijkheidmen staat dan niet voor eene partij, maar men heeft het belang van allen te behartigen en rekening te houden met het mogelijkehet bereikbare. Geene halfslachtigheid mag daar aanzitten. Daar moeten mannen van karakter, daar moe ten menschen zijn. Alzoo dan wachten wij de dingen die komen zullen. H. Wij en daden. Of stuit U dit, o meerderheid, tegen de borst en hoort ge de roepstem van wijlen Jeremia: «Gaat om door de wijken van Jeruzalem, en ziet nu toe, en verneemt en zoekt op hare straten, of gij een mensch vindt.” ’t Zou ons bepaald pleizier doen. En als gij twijfelt er een zoodanig wezen te vinden, hoort dan de woorden van Alexander Dumas «De geheele wereld roept: Waar is de menseb, die ons redden zal? Wij hebben een mensch noodigZoek niet zoo ver voor dezen mensch. Gij hebt hem dicht bij U. Die mensch die zijt gij, die ben ik, die is ieder onzer 1Hoe zichzelven tot mensch te maken Niets is moeilijker, als men niet weet hoe men dat wilniets gemakkelijker, als men wil.” In de districten Schoterland en West Stelling werf was de strijdvolgens bovengenoemden heer G. H. W., zeer principieel. «Eenerzijds 2 dienaren des Woords, die op dringend verzoek van ons christen volk het terrein van hun ambtelijk leven hebben verbreed, om ook op staatkundig en maatschappelijk ge bied de beginselen van dat Woord te beplei ten.” (Let wel, de beginselen van dat Woord, de verdere uitbreiding zou allicht de goede verstandhouding onder de bondgenooten doen verbreken). «Twee mannen, staatslieden niet, maar evangeliebelijders." (Eene leenspreuk van wijlen mr. Groen). «En tegenover hen.een vrije socialist." «Een man uit het volk. Een eerlijk, een rechtschapen, een moedig man. Maar een man uit dat volkdat zonder God leeft in de we reld.” Enz. Al begrijpen we nu niet best hoe een man uit het volk, een eerlijk, een rechtschapen, een moedig maneen man zonder God kan zijn (stellig heeft hij dan toch wel eenige beginselen, die daartoe kunnen leiden) wij begrijpen opperbest de verbolgenheid van den heer G. H. W. hoe zulk een eenvoudig man zich durft te stellen tegenover twee dienaren des Woords. (In den grond der zaak is de quaestie precies andersommaar sedert den Engelsch-Zuid« Afrikaanschen oorlog zijn we aan die draaie rijen gewend geraakt). Geen wonder dan ook, dat de heer W. hier de hulp inroept der el ders zoo zeer gesmade liberalen 1 En nu de uitslag? De beide «dienaren des Woords” zijn gezakt. De vrije socialist is gekozen. In Schoterland met eene meerderheid van wel zeven honderd stemmen en in West-Stellingwerf (voor hem een nieuw district) met nog wel vier honderd en veertig boven zijn mededinger. ’t Geval geeft te denken, waarde heer W. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nnr. Advertentién Din-dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. er n°g opknappen en de toekomst zal leeren, wat ze ver kiezing de vraag of ons staatsleven met of zonder God zou worden voortgezet. De uitslag heeft dan bewezenmet God Met zulk een’ steun in den rug behoeft er waarlijk geen vrees te bestaan voor de vaarding der portefeuilles I Zegt nietdat we spotten In ’t district Leeuwarden hebben de christe lijke groepen feitelijk de beslissing in handen, schreef de heer G. H. W. in de Banier. En hij wekte zijne vrienden op getrouw ter stem bus te komen, om door het uitbrengen hunner stem op den heer Pijttersen te voorkomen dat in de hoofdstad van Friesland opnieuw «de roode vlag” werd geheschen. Die christelijke hulp heeft de heer Pijttersen al bitter weinig geholpen. «De roode vlag” wappert al weder in Frieslands hoofdstad De socialist erlangde 2371 stemmende liberaal bekwam er slechts 2148. Vergeleken met de eerste uitkomst waren deze cijfers re spectievelijk vermeerderd met 666 en 709. Al hadde dus de socialist al de stemmen der vrijzinnig-democraten (488) erlangd wat lang niet zeker is, dan nog heeft de chris telijke hulp, voor zoo verre zij verleend werd, zich blijkbaar verdeeld. Evenwel is van die zijde tegen het roode spook al bitter weinig gewerkt, immers het district was toch al «on christelijk.” De stemming in *t district Leeuwarden had meer in het bijzonder dit verloop. De gemeente Leeuwarden gaf Melchers 1249, Pijttersen 1447 Leeuwarderadeel 677, 448 Idaarderadeel 445, 253 Al gaf dus Leeuwarden den liberaal een voorsprong van ongeveer 200 stemmen, Leeu warderadeel en Idaarderadeel klopten deze door ieder eene zoodanige meerderheid aan den Dank U! De naam van God is niet door ons in ’t debat gebracht. Die twijfelachtige eer komt onzer tegenpartij toe. Tot heden gold de goede gewoonte den heiligen God buiten de politieke twisten te laten. Bij de stembus van 1901, dat is dus in den aanvang der twintig ste eeuw is daarvan ergerlijk misbruik gemaakt. Ware er een Voorzitter over de verkiezingen geweest, hij zou de schreeuwers tot de orde hebben geroepen. Want. Meer dan spotten was hier. Spotten en las teren Lasterenwaar het betrof het regeer tot heden. Was dit met of zonder God? Wie geeft U, beperkt kerkelijk-gezinde het recht om Uw broeder, die een breeder opvat ting heeft, te beschuldigen van een leven zon der God? Is de liberale God een ander dan de anti revolutionaire de christelijk-historischede roomsch-katholieke Schaam U, eerwaarde man, die U vermeten hebt zulk een factor in het verkiezings-debat te brengen, gij zijt geen eer waard. En welke der drie góden zal alsnu regeeren? Of stemt ge samen in één accoord? Waarom kan dan de liberaal er ook niet bij Maar wij laten dit onverkwikkelijk gevraag ter zijde, ’t Moest ons evenwel van ’t hart en dit blijven van Gods naam onzen tegenstanders Wat nu? De rechterzijde bezit knappe koppen genoeg om een bewind samen te stellen, dat is zeker, ’t Is evenwel niets om iets te beginnen, maar om het aanstaande vier-jarig tijdperk vruchtbaar voor den lande te doen zijn, dat is eene zaak van aanbelang. En dat toch moet. Ja, zelfs nog meer dan voor dezen. Want immers ’t moet beter wordenwaartoe anders die be langrijke wijziging met al de drukte daaraan verbonden En toch reeds de aanvang heeft voeten in de aarde. Hoe zal het kabinet er uit zien De helft antirevolutionair en de andere katho liek? Daarover is nu al in de bladen getwist. Indien de antirevolutionairen de helft der portefeuilles verkrijgen, zijn ze meer dan best af. Dat zijn ze ook reeds ten opzichte der kamerzetels. Stonden ze op zich zelven ze zouden waarschijnlijk een groepje vormen, Met waar, daar moet karakter in den over- wejnjg talrijker dan dat der socialen. Maar met bondgenooten brengt men het ver. Stelt u eens voor: Dr Kuyper minister president en dr. Schaepman b.v. minister van binnenlandsche zaken I Maar dat zal moeielijk gaan, want dr Schaepman moge priester zijn, als lid der Kamer is hij liberaal. Enfin, de heeren moeten de zaken maar De nieuwe Tweede Kamer zal bestaan uit 58 leden der rechter- en 42 der linkerzijde. De eerste groep bestaat dan uit 30 anti-revo- lutionairen, 25 katholieken en 3 christelijk- historischende tweede uit 27 liberalen, 8 vrij zinnig democraten en 7 socialisten. Men is in den laatsten tijd gewoon geraakt aan deze on- derscEeiding, ofschoon de socialisten de liberalen even fel bekampen als ze dit den kerkehjken doen. Voor ’t oogenblik laten we deze om standigheid evenwel buiten rekening zoo ook het feit, dat er wegens dubbele verkiezing, in niet minder dan vijf districten nieuwe stemmin gen noodig zijn. Evenmin wijzen we op de protesten in ’s-Gravenhage I en in Harlingen. Daaromtrent zal nader beslist worden. Afgaande dan op de genoemde cijfers rijst de vraag. Wat nu? Natuurlijk dat het Kabinet PiersonBorge- sius eerbiedig ontslag verzoekt. Al ging de strijd, volgens de leiders der anti mannen, niet tegen dit Kabinet, maar daar langs, de heeren bezitten nog wel zoo veel verstand, dat ze zich niet met een kluitje in bet riet laten sturen. Niemand regeert met eene min derheid. De meerderheid behoort de teugels van het bewind in handen te nemen. En dat kan ze immers gerust doen. Ze behoeft slechts bedaard te zijn. Het verdwijnende Kabinet ij.-_:I daarvan al heel wat werks zal vereischen en God, die zijn zon doet opgaan over boozen en goeden en regent over rechtvaardigen en on- rechtvaardigen. winnaar zitten. Karakter en nobele zin. Geen leentje-buur spelenmaar eigen werk leveren. «Gedraagt U man’lijk, weest kloekmoedig!” duizenden met ons wachtenuwe heeft zooveel reeds geleverd, dat de bestendiging Ret recht ontzeggen beslag te leggen op den dan nogdaar ligt een arbeid in voorraad, dat men gerust den raad mag geven«Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet.” Zachtjes aan, dan blijkt uwe innerlijke zwakheid in gee nen deele. Put maar uit het groote arsenaal FRISO .mms- i.\ iinm> III,lil 11)1® FIIIESLIM).

Friso nl | 1901 | | pagina 1