I s l 1 ZATERDAG 6 JULI 1901. No. 53. Nieuwstijdingen. I Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een J 4 wierp ze het UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. dat het W. C. gemakkelijk Om antwoord per omgaande Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. brief deelen dat zich bij ons huis bevindt, waarheen men zich op zijn gemak in 5 minuten kan begeven. De Prov. Staten van Friesland hadden ir hunne Woensdagnamiddag gehouden ver gadering vijf leden in bet College van Ged. Staten te benoemen, n.l. wegens periodieke af treding van de heeren J. N. Witteveen, Mr. J. Sickenga en Th. M. T. van Welderen baron Rengers, wegens aftreding als lid der Staten van den heer P. Peereboom en wegens bet be danken van den heer J. van Loon. Tegen woordig 46 leden. Werden herkozen de heeren Witteveen met 37, Rengers met 42 en Peereboom met 44 stemmen, en gekozen in de plaats van den heer Mr. J. Sickenga, die niet als lid der Staten is herkozen, en van den heer J. van Loon, res pectievelijk de heerenPollema met 46 en Engelman met 25 stemmen. De heer Mr. T. van Hettinga Tromp is als suppletoir lid in het College van Ged. Staten herkozen. In de Woensdag gehouden zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland werden in de Gedeputeerde Staten herkozen de heeren mr. W. baron Roëll, jhr. G. S. v. Boreel, P. B. J. Ferf, mr. J. A. Sillem en jhr. G. den Tex. Tot lid der Ged. Staten om in de vergade ring te worden geroepen, wanneer de stemmen staken werd gekozen bij tweede stemming de heer R. W. C. van den Wall Bake, die deze benoeming aannam. De Staten van Zuid-Holland herkozen den aftredenden liberaal Goekoop als lid van Gedeputeerde Staten, vervingen de overige li beralen door anti-revolutionairen Krap, Van Wassenaer van Rosande en Van de Velde en twee katholieken Duynstee en IJzermans. Notts van Wageningen. Blijkens mrs. Van Nierop en Baak’s aNaamlooze Vennoot schappen” was de heer Noëls van Wageningen, wiens arrestatie reeds is gemeld, onder meer betrokken in de volgende maatschappijen Bataafscbe Bankmet een kapitaal van f 120,000, als president-commissaris Buffet-Mij. Holland, kapitaal f 100,000 idem; Grond- en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. een waakzaam oog op zijn reisgezelschap te houden. »Handgouwen” en rlangvingerigen” schijnen weer de treinen te exploiteeren. Bij de politie te ’s Graven hage is althans een heer, tijdelijk verblijf houdende in een villa aan de Badhuisweg te Scheveningen, komen aangeven, dat hem in de trein van Parijs naar Den Haag een portefeuille met 1200 francs De heer N., wonende te Sche- De eigenares had merkwaardigerwijs nog nooit gehoord dat men in Engeland, en ook wel elders, met deze letters pleegt aan te duiden: »Die einsame Klause, stillberühmt in ganzen Hause.” Bij iemand om inlichtingen vragen, daar was zij te ijdel voor, omdat zij zich voor geweldig intelligent hield. Daarom gaf zij zich liever aan overpeinzing over. Spoe dig geloofde zij het ook gevonden te hebben. Engelschen, zoo dacht ze, zijn gewoonlijk zeer godsdienstigwaarschijnlijk wil de dame, die oud en ziekelijk schijnt, weten of de kerk niet al te ver af ligt. Om zeker te zijn sloeg zij het nog eens in een oud woordenboek na. En daar stond netKerk, Church, het begon met een C. Verdere twijfel onmogelijk. Nadat dus de eigenares de andere vragen had beantwoord, schreef zij verder in haar »Ik ben heel bhj u te kunnen mee- een allerliefst tempeltje vlak uit blijken, dat Zaterdag te Rotterdam 1 aand. kocht voor f 2 en 1 aand. Buffet Mij. »Hol- land,” groot f 500, voor f 0,50. INHOUD van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Rjucht”, de 5de Juli 1901. It kin foroarje, W. P. Teade en Tsjam- ke, Madzy. Hwat Pier-om tocht oer Earder en Letter, M. Miedema. Koartgüd. Fen --X-- T r, TT T. J. B. Briefwiksel, M. Fenenga. Siike- treasters, (mei plaetjes.) noemde Maatschappijen berustten, kan o.a. daar- wordt door een Duitsch blad meegedeeld De eigenares van een vreemd pension in tijdschrift nog een lang statistiek overzicht, waaruit blijkt dat de toestand van de arbei dende klasse in de laatste tien jaren verbeterd is en dat de verhooging van de loonen niet te niet is gedaan door boogere huren of duur dere levensmiddelen. Deze volstrekte en be trekkelijke verbetering in den toestand van den werkenden stand verklaart de schrijver uit de beweging der ambachtsvereenigingen. De Leipziger Bank. Weer een zelf moord in verband met het faillissement van deze bank. De wolfabrikant Arthur Schwedler te Zwickau heeft zich verdronken. De hitte in de Ver. Staten. Volgens telegram uit New-York van 3 Juli zijn daar in de laatste 24 uren 225 sterfgevallen door de hitte veroorzaakt en 237 zonnesteken. Uit andere steden worden 196 zonnesteken gemeld. Janmaat die het aflegt tegen Siameezen. Dezer dagen, zoo leest men in het Bat. Nbl., kregen een aantal Hollandsche koopvaardij matrozen aan het station te Tandjong Priok een twist welke eindigde in een vechtpartij. Natuurlijk waren er onmiddelijk een aantal toeschouwers onder welke ook eenige Siamee sche matrozen. Een negental der vechtersbazen wendde zich plotseling tot de Siameesjes en daagde hen tot een gevecht uit waartoe twee der laatstgenoemden zich bereid verklaarden. Doch het negental had zijn man gevonden; de twee Siameezen bleken uisstekende boksers die de grove knuisten onzer matrozen steeds wis ten te ontwijken en hun tegenstanders telkens weder van de been wierpen, zoodat deze ten slotte één voor één afdropen. Lord Charles Beresford, de bekwame Engelscbe vlootvoogd, die op het oogenblik commandant van het Engelsche eskader in de Middelandsche Zee is, moet volgens de Times verlangend wezen zijn commando neer te leg- beroemde Duitsche natuurkundige gen om ru8tig en ongehinderd zijn critiek over het beheer van vloot en leger te kunnen voort zetten. Tusschen Engelschen en Amerikanen is het tot een botsing gekomen te Shagway, een plaatsje dat op de grens van Klondijke ligt, juist binnen de sfeer waaromtrent een benoemde gemengde grenscommissie een regeling moet treffen. De Canadeezen hescben de Engelsche vlag maar de Amerikaansche ontvanger, Andrew, verklaarde dat deze alleen geheschen mocht worden met de Amerikaansche ernaast. Toen de Canadeezen weigerden, ging George Miller, de broer van een bekend Amerikaansch dich ter, de Engelsche vlag halen en volk toe, dat ze verscheurde. Unsere Bilanz is de naam van een werkje, geschreven door een Duitsch soldaat die zijn naam niet noemt en opgedragen »aan alle rid derlijke Franschen.” Hierin zegt de schrijver dat Franschen en Duitschers in de gevechten door hen in den loop van de eeuwen met elkaar gevoerdgenoeg lauweren en jammer hebben verworven, en nu eindelijk schouder aan schou der moeten gaan staan om gemeenschappelijk de beschaving te dienen. Hij stelt in het licht dat er in den loop der tijden groote stukken van het Duitsche rijk aan Frankrijk zijn geko men en dat Elzas en Lotharingen maar een klein gedeelte zijn van wat vroeger Duitsch De eigenares van een vreemd pension in vBataafsche Bank”, groot f 1200, werd ver- een bekende badplaats ontving het vorige jaar een brief uit Engeland, waarin zekere miss Brown inlichtingen vroeg omtrent de plaats en in ’t bijzonder omtrent het pension, dat haar door kennissen was aanbevolen. Zij was niet ongenegen langeren tijd daarin baar in- trek te nemen, mits op haar vragen een be vredigend antwoord kon worden gegeven. Een twa stoere mannen, J. Gylstra. Koartswyl, hoofdeisch was was gelegen, werd verzocht. j was cntrold. veningen, deed eveneens bij de Haagsche po litie aangifte, dat hem in den trein van Rotter dam naar ’s Gravenhage 2 bankbiljetten, elk van f 100, zijn ontfutseld. Verkeerd begrepen. Het volgende storietje De Siameesche gasten. De apartementen die de prins gedurende zijn verblijf in het Amstel-hotel betrektbestaan uit een salon zeven slaapkamers en, enkele bediendenkamers, bevinden zich in den linkervleugel van de 1ste étage van het hotel en zien alle op den Amstel uit. De vertrekken zijn smaakvol ingericht en gedecoreerdgereed om den vorstelijken gast te ontvangen. Wegens het streng incognito- reizen van den prins zijn geen verdere versie ringen in het hotel aangebracbt en wordt de Siameesche vlag niet uitgestoken. Een andere lezing. De Gooi- en Eeml. geeft een andere lezing van het verbaal uit het U. D. overgenomen: De stationsrestaurateur, de heer P., had hoogst enstige redenen tot misnoegdheid op zijn 17-jarigen zoon en maakte diensvolgens van zijn vaderlijk recht gebruik, om den knaap kamerarrest op te leggen, waartoe hij hem een ruim bovenvertrek aanwees. Dit vertrek is van twee groote ramen voorzien en zeer behoorlijk gemeubeld, de knaap had er boven dien lectuur en anderen arbeid om zich mede bezig te houden. Daarbij werd hem, zooals vanzelf spreekt, op de gebruikelijke uren het gewone dagelijksche voedsel verstrekt, zoodat de straf zich uitsluitend bepaalde tot gemis van vrijheid. Dinsdagavond nu wist de knaap zich in verbinding te stellen met een paar lieden van het stationspersoneel, die hem de gelegenheid verschaften met behulp van een schildersladder, door het venster te ontsnappen. aDaar het gebeurde op verschillende wijzen en zeer overdreven door het publiek gerucht verhaald werd, heeft de restaurateur van som mige zijden aan onaangename bejegening bloot gestaan, die volkomen onbillijk en onverdiend mag heeten, immers het strafmiddel, dat hij op zijn zoon toepaste, ging in geen enkel op zicht de perken der ouderlijke macht te buiten. alntusschen blijkt uit de loopende geruchten alweder, dat het publiek steeds geneigd is tot oordeelen, zonder zich van de waarheid der geruchten te vergewissen.” Reisgezelschap. Het schijnt weer zaak te worden bij het doen van reizen per spoor huizen-exploitatie-mij.kapitaal f 1,500,000, - J V f idemAmsterdamsche Kolenmaatsch., kapitaal I f 10,000 lid raad van bestuur Holl. Stoom drukkerij en Uitgeversmij., kapitaal f 600,000 president-commissarisHoll. Uitgevers en Druk kersmij., kapitaal f150,000, directeur; Hygiea, maatschappij voor handel in ziekenverplegings- artikelen, kapitaal f 500,000, president-com- missaris. Van deze maatschappijen zijn de meeste óf i gefailleerd óf geliquideerd. Verder is de heer N. v. W. uitgever ge weest van Het Dagel. Beursblad, De kleine ka pitalist, De rentenier en Op voor Transvaal. Op hoe weinig solieden grondslag bovenge- zijn gemak in 5 minuten kan begeven. Na tuurlijk is het alleen ’s Zondags geopend en omdat dan de toeloop zeer groot is, moet men heel vroeg gaan om zich een plaats te verze keren, een omstandigheid waarop ik reeds nu de aandacht vestig.” Het antwoord van de miss volgde nu ook per omgaande en zag er zeer boos uit. Zulke toestanden vond zij ontzettend, aan totale ver wildering grenzende, en daarom zag zij van haar komst af. De eigenares zette groote oogen op en ging nu toch eens op inlichtingen uit omtrent de beteekenis van de mysterieuse letters. De lachers had zij toen natuurlijk niet op baar zijde. De Engelsche regeering heeft een der stoomschepen van de Maatschappij Zeeland te Vlissingen gebuurd, om het Moorsch gezant schap, dat koning Eduard in verband met zijn troonsbestijging een bezoek heeft gebracht, van Engeland naar Vlissingen over te brengen. De 1 Clausen is als een slachtoffer der wetenschap gevallen. Bij proefnemingen met de zooge naamde X- of Röntgenstralen heeft de heer Clausen zijn rechterhand derwijze verbrand, dat eerst zijn vinger en vervolgens degeheele rechter arm moest worden afgezet. De operatie was goed gelukt, doch een verlamming der longen maakte den 27 Juni een einde aan zijn leven. Het verschil tusschen de Duitsche soci aal-democraten wordt grooter. Zoo vindt men in het Juli nummer van de Socialistische Mo- natshefte drie artikelen van bekende socialisti sche schrijvers tegen Kautsky, den aanvoerder van de wetenschappelijke dogmatici onder de tegenwoordige socialisten, die nog bij de leer van Marx zweren. Georg von Vollmar bestrijdt in een artikel over de kwestie van Millerand’s ministerschap, Koutsky’s stelling dat geen socialist een tnini- sterieele portefeuille kan aannemen in een bour- geois-ministerie. Paul Kampffmeyer komt op tegen Kautsky’s bewering dat de tegenstellingen tusschen het kapitalisme en het proletariaat voortdurend scherper worden en betoogt dat men integendeel bezig is een asociale brug” te bouwen over de scheidingskloof. Eduard Bern stein, de teruggekeerde balling, stak in een scherp artikel den draak met Kautsky en ver klaart dat spotternij de eenige manier is om met hem te discussieeren. Eindelijk bevat het FRISO nun mini rii ii:sl i\n. JIMS- 1.1 nu tn iui ie-

Friso nl | 1901 | | pagina 1