j 1 God in het Staatsbestuur. Een en Dertigste Jaargang. No. 54. Binnenlandsche Berichten. WOENSDAG 10 JULI 1901. Leve de stemuitruiling! Officiéél gedeelte. 1 Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. U i FRISO ras- ES III1EII1EVEIE- iiliii loiiii niiEsusii. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. herbenoeming Alsvoren i U I T G R V E Bt knap man. van het beginsel der het vervolg evenwel Het wellicht reeds lang voorbereide en te onzaliger ure volbrachte werk der «stemuitrui ling” beeft niet slechts gestalte aangenomen bij de directe, maar ook bij de getrapte verkiezin gen. De ontwerpers daarvan hebben eer van hun werk, misschien wel meer dan hun lief is. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Directie van de Noord-Friesche Lokaalspoorweg maatschappij heeft de Staten van Friesland uitgenoodigd tot een proefrid van Leeuwarden naar Ferwerd, op Woensdag a. s. tot zeer verrassende uitkomsten leiden. Of de uitvinders dan nog evenveel genoegen van hun systeem zullen belevendat zal te bezien staan. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bjj abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van Mr. Julius Verwer om het onderstaande over te nemen uit Ons Noorden van 8 Juli. Met hem zijn wij het eens dat beschermende rechten niet behooren tot een gezonde staat huishoudkunde. De quaestie van zilveren en gouden stand aard is echter niet met een paar woorden uit te maken. Het Ministerie Mackay-Lohman- Keuchenius heeft weliswaar niet veel tot stand gebracht, maar het heeft toch belangrijke maat regelen voorgedragen, en nu heb ik eens na- M. de R.l Mag ik u verzoeken, bijgaande zinsnede over te nemen uit het verslag van onzen consul te Kobe De daar uitgesprokene gedachte ligt geheel in dezelfde lijn als mijn art. van 13 Sept. 1.1. in «Ons Noorden”, waarin ik betoogde, Hoofdelijken omslag over j 9. Vaststelling van het kohier van schoolgelden over het 2de kwartaal 1901. VERGADERING van den RAAD der ge meente WORKUM, op Donderdag den 11 Juli 1901, ’s namiddags te 7} uur, zljn recht zal komen, teneinde te beraadslagen over de hier- - - onder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der 2 vorige vergaderingen. Mededeeling van ingekomen stukken. Adres om afschrijving van Hoofdelijken om- te stellen. Er werd nooit met een enkel woord naar gevraagd. Al die memories konden even goed van een liberaal Ministerie zijn uitgegaan. Onder het Ministerie-Mackay werd o.a. de invoering van den persoonlijken dienstplicht voorgesteld. Daarover vlogen de bondgenooten elkander in 't haar. De anti-revolutionairen waren er even warm vóór als de katholieken er tegen, ofschoon het een katholiek Minister was, van wien het voorstel uitging. Werd nu van antirevolutionaire zijde beweerd, dat het voorstel goed was, omdat het steunde op een ordinantie Gods? Of werd het van katholieke zijde bestreden, op grond, dat het in strijd zou zijn met Gods woord? Noch het ééne noch het andere was het geval. De Minister Ber- gansius constateerde, dat zelfs geen poging was beproefd om aan te toonen, dat het voorstel in strijd was met het katholiek geloof of met eenige katholieke leerstelling. Men was er tegen, omdat men de plaatsvervanging een bil lijke instelling vond, omdat men vreesde, dat in de toekomst ook priesters wel eens tot dienst neming konden worden gedwongen, omdat men het uit maatschappelijk oogpunt verkeerd vond ook de meergegoeden te noodzaken hunne zonen voor het leger af te staan, kortom, om tal van sociale en anti-sociale redenen, maar Gods Woord bleef geheel buiten geding. En zoo ging het zegt de schrijver ten slotte ook telkens bij de behandeling der hervor mingen, door het jongste liberale Ministerie voorgesteld. «Door onze medewerking, door onze hulp zijn die hervormingen tot stand ge komen,” zeggen de zoogenaamde clericalen. Maar dat is dan immers het bewijs, dat die liberale hervormingen niet in strijd waren met anti-revolutionaire of katholieke ordinantiën, want anders was het immers onverantwoordelijk van die zijde er hunne medewerking aan te verleenen. belang, billijkheid en utiliteit, maar dat er nooit aan gedacht is daarbij eenig gebod uit de Schrift of een Goddelijke ordinantie op den voorgrond Bezwaarschriften tegen aanslagen in het iu:I fing van pacht, tengevolge de herstelling van de veering altijd geschiedde op gronden van ’s lands Z6681U18. i 1_; hm t_l_—U ..iïiia-ïxi t 7. A Is voren van U. Zwolsman, om maatregelen te nemen dat de tijd van sluiting der zeesluis niet langer duurt dan drie maanden. 8. r primitief kohier 1901. Over de kamerverkiezingen spreken we niet. Wij zijn geen vrienden van napleiten. En al het vertoon in *t district Harlingen laat ons koud. Op zijn hoogst kan daar eene nieuwe verkiezing worden uitgeschreven en dan komt mr. Schokking natuurlijk weder uit de stembus, alleen hebben de gemeenten weder zoo ’t een en ander te betalen. Maar dat hindert niet. De gemeente-ontvangers zijn daar goed voor. De radicale heeren hebben ook hunne rechten, niettegenstaande sommige hunner, naar ons tamelijk goed bekend is, verzuimden zich als kiezers te laten inschrijvenietswat in ons oog al een radicale fout is. Voor ’t heden hebben we ’t oog op de ver kiezing van Gedeputeerde Staten en wel voor namelijk wat aangaat de provinciën Zuid-Hol- land en Friesland. Op deze vooral was het politieke oog der verbonden anti-liberalen ge vestigd. Men weet het Zuid-Holland ging wel en Friesland ging niet om. Hoe nu bij de eerste handeling, de verkie zing van Gedeputeerde Staten? Wel het beginsel der stemuitruiling schijnt zoo maar pardoes ingang gevonden te hebben. In Zuid-Holland bad men ’t in zijn macht het geheele College Gedeputeerden anti revolutionair of iets van dien aard te makenin Friesland konden de liberalen het halen. En Zuid-Holland bestendigde met algemeene stemmen den liberaal Goekoop en Friesland koos evenzeer met algemeene stemmen den anti-revolutionair Pollema Precies eender I ’t Beginsel der stemuitruiling had geen beter practischer toepassing kunnen erlangen, den uitvinder daarvan ons compli ment Nu komt men wel aansjouwen met allerlei dilten en daden en maren. Doch dit betee- kent alles niets. Goekoop is een knap man en Pollema is evenzeer een knap man. De heeren hebben ’t verdiend Och, wat blief je? De tegenwoordige Minis ters hadden verdiend, dat ze minstens nog een viertal jaren hunne portefeuilles hadden behou den, maar wie spreekt er nu in de politiek van dankbaarheid? Met kamerleden gaat het net zoo. Van daag «Suzannah” en morgen «Krast hem zei de meid, en heelemaal ongelijk had ze niet. Intusschen schijnt die wederkeerige stem uitruiling ten opzichte van Gedeputeerden ook al niet in aller smaak te vallen. Een der christelijke organen in Zuid-Holland althans meent, dat de overwinnende partij verkeerd deed met slechts één zetel door de liberalen te doen bezetten. Er had gerust nog een tweede bij kunnen zijn. Dan hadden de heeren (de liberale natuurlijk) met den «liberalen” Commissaris der Koningin altijd nog de min derheid uitgemaakt en men (de nieuwe meer derheid altijd) had dan nog kunnen profiteeren van de heerendie het vak reeds zoo lang hebben bediend Alle begin is moeielijk. Dat zal ook de heer Pollema ondervinden. Maar een knap man als hij, slaat zich daar wel door heen, ’t Zal evenwel te bezien staan of hij, na een zestal jaren van arbeid nog een even gewilde persoon lijkheid is als thans. Gewoonlijk hebben de zwijgers en niets doeners veel voor. Let slechts op den uitslag der verkiezingen voor de Staten van het eigen gewest. De verdere toepassing stemuitruiling kan voor 1. 2. 3. slag dienst 1901. 4 Alsvoren van J. Bogtstra om herbenoeming als Directeur-boekhonder der Gemeentelijke gas fabriek. 5. Alsvoren van het Bestuur van het water- Het kan niet anders dan aangenaam zijn als men, wat zijne meening aangaat, menschen ont moet, die van gelijke of ongeveer gelijke denk beelden zijn. Wij voor ons hebben geprotes teerd tegen het misbruik maken van Gods naam tijdens de jongste verkiezingen en dat misbruik verwezen naar het juiste adres. Thans vinden we in den Haagschen corres pondent der Zutfensche Ct. een bondgenoot. Zijn oordeel (in uittreksel) volgt hieronder. Vooraf willen we even opmerken, dat de tegenpartij een heele bluf slaat uit het feitI dat door eene Rotterdamsche liberale kiesver- eeniging eene (opzettelijke of niet opzettelijke) v ergissing is begaan, door een stuk van chris telijk historischen aard (zonder datum, doch dat J vier jaren vroeger dienst heeft moeten doen) op ’t laatste uur nu heeft gepubliceerd. O, wee, wat een schande, wat een onrecht! Wjj leven zoo kort. En beginselen die al vier jaren oud zijn, deugen immers tegenwoor dig niet meer. Hoe konden «verlichte mannen” ook zulk een flater slaan! Doch vier jaren en duizenden jaren verschil len bitter weinig. Met God of zonder God be- teekent toch heel iets anders dan met of zonder de christelijk-historischen. Dat de politiek reeds thans zich gaat verzeilen in dit laatste gehar rewar is al een men vergunne ons de uit drukking misselijk begin, dat weinig voor de toekomst voorspelt. Het misbruik maken van Gods naam is van erger allooi. Daarover werd door de misbrui kers tot heden niet gesproken. Wij evenwel wenschen voet bij stuk te hou den. En dan verwachten we voor de toekomst een regeer met God. De toekomst zal uitmaken met welken God. Voor ’t verleden meenen we thans het woord te mogen geven aan den bovengenoemden cor respondent. dat wij niet den weg van invoerrechten op moeten, doch de verbetering onzer sociale toe standen moeten zoeken in den terugkeer tot den zilveren muntstandaard. Het greidboers- bedrijf de boofdbron van bestaan in Fries land kan onmogelijk door protectie bevoor deeld, doch slechts benadeeld worden. Van den anderen kant kan de, om protectie roepende industrie, even goed geholpen worden door den terugkeer tot den zilveren standaard als door de invoering van beschermende rechten. Daar het laatste m. i. voor Friesland de doodsteek zou zijnacht ik het van allesover- wegend economisch belang, dat het muntvraag- stuk op den voorgrond worde gesteld, en ver zoek ik beleefd alle bladen in Friesland om het even van welke politieke kleur ter wille van het algemeene belangdit stukje te willen overnemen. Mr. JULIUS VERWER. «Door eenige groote zakenmannen in Japan, o.a. door den groothandelaar K. Okura, wordt het overgaan van zilveren in gouden standaard voor eene groote fout gehouden. Deze heer gaat daarbij van het volgende standpunt uit, dat, wijl Japan China, dat feitelijk een zilver- land is, tot grootste afzetgebied heeft, het aldaar tegenover andere zilverlanden, als Britsch-Indië o.a., in een ongunstigen toestand is gekomen en dat bovendien de zilveren standaard aan Japans nijverheid eene bescherming tegen de goudlanden verleende, die het bij den tegen- woordigen gouden standaard mist. Het is het zelfde als waarom Spanje met een gedepreci eerd zilveren ruilmiddel, bij export van aldaar geproduceerde goederen, eene protectie juist in dat ruilmiddel vindt niettegenstaande het bijv, in Frankrijk, dat een goudland is, invoerrech ten in goud op zijne wijnen te betalen heeft die toch met succes en voordeel daarheen kan exporteeren. Een gedeprecieerd ruilmiddel is eene feitelijke exportpremie, dat hebben ook de toestanden in Argentinië en Brazilië bewe zen. Het werkt tevens als een beschermings- invoerrecht voor de binnenlandsche nijverheid.” De Haagsche correspondent van de Zutfen- sche Crt. geeft een beschouwing over de belofte der rechterzijde, dat in de nieuwe periode God in het Staatsbestuur van Nederland beter tot Het is niet de vraag of de naam van God en de woorden van Christus meer dan vroeger zullen worden gebruikt, maar of de maatregelen en hervormingen, door een zoogenaamd Christelijk Ministerie voorgedragen, meer dan vroeger door hun inhoud het bewijs zullen leveren op werkelijk Christelijke begin selen te steunen. Waaruit blijkt, dat het «kostelijke, Christe lijke” Ministerie van 1889 meer naar Gods ordinantiën heeft geregeerd dan latere liberale Ministeries? schap „het Work. Nieuwland” om eene subsidie van 25 pCt. in de kosten ad f 1600 voor de uit dieping van de Oostervaart. 6. Alsvoren van Jan Bouma, Sjoerd Miedema gegaan, hoe die maatregelen werden gemoti- en J A. Koch, pachters van bruggen, om onthef- veerd. Daarbij is mij gebleken, dat die moti-

Friso nl | 1901 | | pagina 1