I ZATERDAG 13 JULI 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 55. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. is het Het schip vertrekt percentage her- Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels <0 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry's belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. I 1 de pier de stoom- eenige vuurpijlen Men zag er visschersmeisjes in het gedrang schouder schouder voortschuifelend tusschen de smaak volle lichte zomertoiletjes der dames uit de groote wereld. Tegen halfelf vertrok van boot Heerenveen, die op zee afstak. Een uitgezocht programma vroolijke muziek in de zaal hield tot halftwaalf nog tal van bezoekers op het water. Uit Haarlem wordt gemeld, dat het ver moeden bestaat dat de tweede, bij den dief stal te Heemstede betrokken persoon, in het Spaarne is verdronken. Te Ruinerwold (Dr.) is ter beschikking van de justitie te Assen gesteld een 22-jarige ongehuwde vrouw, in dienst bij den veehouder S. in het gehucht Weer wille, onder die ge meente, die bekend heeft haar in de maand Febr. j.l. geboren kind op de deel aldaar te hebben begraven. Nu door de warmte en door het binnenbrengen van hooi de grond werd losgemaakt, had men de overblijfselen van het lijkje ontdekt. Nederlandsche misdadiger ontsnapt. Te Kiel is de wegens talrijke inbraken, roof en aanranding tot 8 jaren tuchthuisstraf veroor deelde Nederlander Johannes de Wit in den nacht van 9 op 10 Juli uit het huis van be waring ontsnapt. De man is nog pas 23 jaar en wist reeds eenmaal, in Nov. 1900, uit de gevangenis te Harburg te ontkomen. Te New-York alleen heeft de hitte in een week tijd aan 989 menschen het leven gekost. Het is thans over het geheele land koeler. Het Handelsblad kreeg inzage van een brief in Code scbrift uit Jobhannesburg dato 6 Juni. Deze brief teekent den toestand der Boeren als zeer gunstig. Er komen onder meer deze uitdrukkingen in voor Alles gaat goed. Er uit gaan ze.” »Zoo ontmoedigd als de Engelschen hier worden, zoo moedig worden wij. Alles sal reg kom.” De beroemde St. Paul’s kathedraal te Londen moet in groot gevaar verkeeren. Op sommige plaatsen toont hij teekenen van ver zakking. Vooral het zuidelijk deel heeft ge vaarlijke scheuren in de muren. De ingenieur, met het onderzoek belast, meent dat het vele graven in den bodem dit noodlottig verschijn sel veroorzaakte. Onze dienstmeisjes. Ter oplossing van het dienstboden vraagstuk is door dames te Manchester een maatschappij opgericht, die alle takken van huishoudelijken dienst verzorgt van buitenshuis, doch zich op het dienstboden houden beperken wil. In 1898 werden daar ter plaatse 337 keukenmeiden verlangd, ter wijl slechts 47 zich aanboden. De maatschap pij wil op geschikte plaatsen algemeene keu kens oprichtendeze leveren goed bereid voed sel, van goede kwaliteit, en warm, op een afstand van 5 Engelsche mijlen. China heeft door zijn gezant Woe-ting- fang te Washington een schuldvordering van een half millioen dollar laten indienen als schadeloosstelling voor mishandeling van Chi- neezen te Butte (Montana) in ’t jaar 1886. Door den Amerikaanschen consul Nel son te Bergen wordt melding gemaakt van de uitvinding van een chemist te Kopenhagen, minister van marine nemen ten aanzien van het absolute school verzuim. Dit blad ontleent eenige cijfers aan het ver slag der plaatselijke commissie van toezicht. Daaruit ziet mendat het aantal niet school gaande kinderen, dat, tot een leid, in 1882 bedroeg 17,8 percent, in 1900 is gedaald tot 2,5 percent. Het request uit de gemeente Bruinisse, dat aan H. M. de Koningin gezonden is, waarin gratie verzocht werd voor den arts de K., die door het gerechtshof te ’s Gravenhage tot 9 maanden gevangenisstraf, veroordeeld wegens het door schuld veroorzaken van den dood zijner echtgenoote, is door ongeveer 1000 personen geteekend. De gemeente telt slechts een kleine 3000 zielen. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift *Sljucht en Rjucht" de 12de Juli 1901. It kin foroarjeW. P. Sabeare doar- waerder, T. U. Jeugd en Jeld, M. Miede- ma. Binne er mear sokke, D. Wyma. Woensdagmorgen om tien uur Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Din dag en Vry’dag morgens vóór 12 uur. de eenvoudige Scheveningsche I nl. van een nieuwe stof ter vervanging van aan caoutchouc, door den uitvinder solicum genoemd. Deze stof uit asphalt gemaakt, zou alle eigen schappen van caoutchouc bezitten, en zich bij zonder leenen voor de vervaardiging van lino leum, isolators enz., terwijl zij bovendien als verf kan worden aangewend in alle kleuren. Bovendien moet zij volkomen bestand zijn tegen water. De aartsbisschop Stablewski te Posen heeft bij de regeering te Berlijn zich beklaagd over het binnendringen van burgemeester en gendarmerie in de kerk van Dobrzycaen in ’t algemeen over elke bemoeiing van de we reldlijke overheid met het godsdienstonderwijs in de kerk. Tegen genoemde ambtenaren heeft hij bij den officier van justitie een klacht in gediend. Deze inmenging is indertijd geschied, omdat de proost in de kerk les gaf in het lezen en schrijven van Poolsch. Mevrouw Botha, de echtgenoote van den waarnemenden commandant-generaal der Z-*A. Republiek, vertoeft thans te Doesburg, waar ZÜ familie bezoekt. Blijkbaar is zij voornemens langeren tijd aldaar te blijven en heeft zij haar intrek genomen in het hotel Schuijtemaker. Van a.-r. zijde te Amersfoort heeft men de Minister van Binnenl. Zaken verzocht de verkiezing van den heer J. C. Plomp (vooruit- str. lib.) tot lid van den Gemeenteraad nietig te verklaren, op grond, dat men het ambt van ontvanger der registratie en domeinen onver- eenigbaar acht met dat van Lid van den Raad. De Investors Review geeft een artikel waarin een berekening wordt gegeven van de verliezen, die door den oorlog aan het Engel sche publiek werden berokkend, tengevolge der waardevermindering van effecten en aandeelen van particuliere ondernemingen De Review komt tot een eindcijfer van 12,000,000,000 frank, zegge twaalf milliard. Een crisis zegt het blad kan dan ook onmogelijk uit blijven. Per ballon over den Atlantischen Oceaan, dat wil de Engelsche luchtreiziger Spencer. Het is hem er om te doen te weten, hoe lang een luchtballon in de lucht kan blijven en tot wel ken afstand hij kan gaan. Om dit te onder zoeken zal bij uit Engeland opstijgen om naar het Europeesche vasteland te gaan. Hij neemt als ballast 3 journalisten mee. Om der wille van de smeer, Krijgt een boef zijn vrijheid weer, in Amerika althans. Daar is te Chicago zekere Dawson, die wegens moord 10 jaar dwangarbeid had gekregen, op zijn woord weer in vrijheid gelaten. Waarom? Omdat hij beweert het verloren gegane geheim van het damasceeren van zwaarden te hebben gevonden. Omdat daarom verschillende rijke heeren een maat schappij hebben gevormd tot exploitatie van deze vondst en dezelfde rijke heeren de invrij heidstelling van gezegden Dawson vroegen en verkregen. In Italië is de nieuwe postzegel van vijf centesimi ingevoerd. De kleur is groen, even als van den vroegeren postzegel van vijf cente simi, doch het Savooische wapen met zijn witte kruis en kroon is vervangen door den twee- koppigen arend. Het witte kruis vindt men echter terug op de borst van den arend. Fen twa KoningsdochtersW. D. Siike- treasters (mei plaetsjes), D. H. Z. Kamerverkiezing Amsterdam IV. Uitge bracht 1496 geldige stemmen. Gekozen de heer dr. H. F. R. HUBRECHT met 1197 stemmen. Mr. F. A. van Hall verkreeg 299 stemmen. Naar men meldt, zal van de koloniale reserve dit jaar het tweede detachement niet vóór October naar O. Indië vertrekken. Velddag. Op den velddag van het Leger des Heils, 24 dezer in het Park bij het Tolhuis (bij Amsterdam) te houden, zullen drie groote meetings worden geleid door comman dant en maréchale Booth—Clibborn, bijgestaan door commissioner en mevr. Cosandey, den ge- heelen Nederlandschen staf en 250 veld-offi cieren. Onder het request van twee inwoners van Haarlem aan H. M. de Koningin om de ge wijzigde Militiewet niet vóór 1 Januari 1902 in werking te doen treden, wordt gemeld, dat de wet reeds is afgekondigd in het Staatsblad. Hieruit schijnt te zijn afgeleid, dat nu ook de inwerkingtreding reeds zou bepaald zijn. Dit is echter niet het geval. De gelegenheid dus i om te requestreeren in den zin van het ver- zoekschrift der beide Haarlemmers staat nog open. Woensdagmorgen om tien uur is het Zweedsche oorlogsschip hreya uit Amsterdam vertrokken. Enkele belangstellenden hadden zich op de Handelskade verzameld, om getuige te zijn van de afvaart der Freya, die zonder eenig ceremoniëel plaats vond. Met behulp van twee sleepbootjes werd de Zweed gekeerd en zette daarna koers naar IJmuiden. Begun stigd door het prachtige zomerweder gleed de Freya statig en kalm voort, als een witte zwaan zich afteekenend tegen den helblauwen horizont. Het grootste deel der equipage was druk in de weer op het dek en op de brug kon men onder verschillende officieren en adelborsten den Prins onderscheiden. Enkele matrozen wuifden de toeschouwers een vaarwel toe, wat op dezelfde wijze beantwoord werd, regelrecht naar Zweden. Aan het diner, gisteren door den consul- generaal, den heer Ernst Philipson, in den huize Couturier aangeboden, zaten ook aan de en de burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen. Na afloop werd op hartelijke wijze afscheid genomen, zoodat heden morgen het vertrek zonder eenig officieel ka rakter plaats had. Duizenden hebben Woensdagavond te Scheveningen genoten van de prachtige staalblauwe zee met haar witte brandingkopjes, van een heerlijke lucht na zonsondergang, waarin bijna alle kleuren van den regenboog waren vertegenwoordigdrood aan de kim, daarboven lichtend geel, overgaande in een breede strook heerlijk azuur. Dat was wat de natuur bood 1 Het wandelhoofd had geannonceerd een »Venetiaansche nacht”, welke, bleek te bestaan in een rij kleurige guirlandes over de geheele lengte der pier en rond den muziektempel, welke echter in den wind niet te best aanble ven en tegenover het krachtige electrische booglicht tamelijk op den achtergrond bleven. Hoewel er voor dezen avond niet veel reclame gemaakt was, was het wandelhoofd o vervol van een eigenaardig gemengd publiek Men schrijft uit Apeldoorn Dat Z. K. H. Prins Hendrik veel over heeft voor boschcultuur en alles wat daarmede in verband staat, blijkt ook nu weder. In de nabijheid van den beroemden Echo put aan den Amersfoortschen straatweg, nabij Apeldoornis men thans bezig met een uit gestrekt heideveld door afbranding in gereed heid te brengen voor boschbeplanting. De rookkolommendie op verren afstand zijn waar te nemen tijdens de heidebranding zullen zeker meermalen als afkomstig van een boschbrand worden aangezien. Dr. Kuyper, Woensdag in den Haag vertoevende, had een onderhoud met den mi nister van staat, mr. A. E. baron Mackay. Laatstgenoemde is, naar men verneemt, door de Koningin ontboden en vertrok heden naar het Loo. De Koningin en de Prins gaan 15 Juli veertien dagen te Soestdijk logeeren bij de Koningin-Moeder. De heer H. Pollema heeft de benoeming tot lid van Ged. Staten aangenomen. Hij zal zijn ambt als hoofd der school met den Bijbel te Nijland neerleggen. In Weststellingwerf is door de Volkspartij candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Hugenholtz te Haarlem, terwijl de heeren H. Blink te ’s Hage, mr. J. A. van Gilse en H. Pyttersen te Arnhem en J. Veenhoven te Smilde door de centrale vrijzinnige kies- vereeniging op het grostal zijn geplaatst. De heer J. H A. Schaper, tot lid der Tweede Kamer gekozen voor Appingadam en voor Veendam, zal voor Appingadam zitting nemen. In Veendam moet dus eene nieuwe verkiezing plaats hebben, waarvoor de heer Mr. P. J. Troelstra van soc.-dem. zijde zal worden gecandideerd. Als een bewijs van de uitgebreidheid der teelt van vroege aardappelen in Hollands Noorderkwartier kan dienen, dat in de vorige week te Enkhuizen 6000, te Broekerhaven 7000, te Hoog-karspel 3000, te Medemblik 14,000 en te Bovenkarspel alleen 37,000 halve mudden ter markt werden gebracht. Schoolverzuim. Volgens Schoolblad is er te Amsterdam sterke vooruitgang” waar te FRISO mill mini hi ii:sl i\n. Jim s- B nu i n 11:\i ii

Friso nl | 1901 | | pagina 1