ZATERDAG 20 JULI 1901. No. 37. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Drie zelfmoorden door de grootwaardig- het eerste nieuws, dat Borgesius voor Zutphen Brandend vloog de zoo de vlam te UITGAVE B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PHIJS der ADVERTENTIES van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur.- heid gehaalden ons de verkiezing schijnlijk. (Enkh. Ct.) PRINS JORIS. De Leden der Afd. Leeuwarden c. a. van de Fr. Mij. van Landbouw zijn door het Bestuur opgeroepen, om in eene Dinsdagnamid dag a. s. te Leeuwarden te houden vergadering een voorstel te behandelen betreffende eene uitnoodiging van het Hoofdbestuur tot bet organiseeren van eene landbouwtentoonstelling, ter eere van het 50-jarig bestaan der Maat schappij in 1902. Maandag 22 Juli a. s. moeten voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht staanRein der W., 33 jaar, scheepsbevrachter te Sneek, wegens mishandeling (slaan en op den grond werpen, zoodat de neus bloedde) van H. Huis manop 18 Juni te Sneek; Jetse de B., 13 jaar, en Jan V., 15 jaar, beiden te Workum, wegens diefstal van schoolbehoeften (met in- klimming) den 14 en 15 Juni ten nadeele der gemeente (recidivisten). I n h o u d van het Friesche Tijdschrift xSljucht en Bjucht” de 19de Juli 1901. It kin foroarje, W. P. Twa boikes, J. B. d. L, Fen twa Koningsdochters, W. D. del veranderde. Het best zou het naar onze bescheiden) meening zijn indien de fractie Brons veld zich maar bij de liberalen aansloot, waar ze aan de uiterste rechterzijde op hunne plaats zouden wezen, en de fractie de Visser dezelfde plaats innam in de anti-revolutionaire party. Hoe dit zijook in Gouda zal hunne houding den doorslag geven. Toch kunnen daar als er maar een zeer geschikt candidaat wordt gevon- Het zal hem den (naar het gerucht gaat stelt de Graaf van Bylandt zich niet andermaal disponibel) zeer onverwachte dingen gebeuren. Wat Amsterdam IV en Lochem betreft; die districten zijn vrij wel zeker behouden voor de liberale partij. In Amsterdam IV werd Borgesius bij eerste stemming verkozendaar werden op de gezamenlijke anti-clericalen 2206, op den clericaal slechts 208 stemmen uitgebracht. In Lochem werd Lely bij herstemming met 1300 stemmen meerderheid verkozen, nadat er bij de eerste stemming op de anti-clericale candidaten 3728, op den clericaal 2242 stem men waren uitgebracht. In Veendam zal Troel- stra wel weer gekozen worden want Schaper heeft het daar met 300 stemmen de meerder- in Weststellingwerf dunkt van Hugenholtz zeer waar- Wezepe (O.) weer De vrouw van een woonte peüoleum in de kachel, ploffirig, waardoor hare kleeren in brand ge- Brandend vloog de vrouw was, t- Ren bijzonder geval. deed zich op ’t bureau van stand te Deventer het bijzonder geval dat een nieuwe wereldburger werd aangegeven Amsterdam VII, van der Zwaag voor Schoter- land en Schaper voor Appingedam zitting zul len nemen. Zoodat er nieuwe verkiezingen plaats zullen moeten hebben in Amsterdam IV Lochem,' Gouda, Weststellingwerf en Veendam. Arme kiezers, of liever arme leiders, die nu weer opnieuw aan den gang moeten. Ze weten het doorgaans niet, die kiezers, die trouwe kiezers, zich al meenen heel wat uitgesloofd te hebben, wanneer ze geen enkelen gang naar de stem bus verzuimden, welk een hoofdbrekend, veel omvattend werk eene verkiezing is voor de leiders, hoe de grootste gave die moeder Na tuur hun kan schenken een kop is als een ijzeren pot. Vooral in Gouda kan men mede- lijden hebben met de mannen van de liberale gy jn den tijd van vier jaren geheel van vaan- partij aldaar, die zich eene voorbeeldige in- spanning hebben getroost, om het district voor de liberale partij te behouden, en die zoo weinig succes hadden van hun pogen, nu de Christelijk-Historiscben den Anti revolutionairen candidaat steunden. Ze moeten uu wederom aan den gang, niet tegenstaande de kans op overwinning zeer klein is. Toch dunkt ons Gouda nog niet beslist verloren voor onze partij. bij deze nieuwe verkiezing eenvoudig afhangen van de vraag, of de Christelijk-Historiscben naar Dr. Bronsveld en Prof. P. J. Muller dan wel naar Dr. J. Th. de Visser en Mr. Ver- kouteren zullen luisteren. Er is immers groote tweespalt in de Christelijk-Historische partij uitgebroken over het samengaan met anti-revo- lutionairen en dientengevolge met Roomsch-Ka- tholieken. Prof. Muller en Dr. Bronsveld wil len van die samenwerking niet weten. Zij deelen de zienswijze van een lid van den Chris- telijk-Historischen Kiezersbond, die zijne ver bazing te kennen gaf over de houding door laatstgenoemden Bond bij de verkiezingen aan genomen. Hij wraakt het dat de Bond met de anti-revolutionairen de Katholieken steunde, en schrijft daarover: Daargelaten het geringe voordeel, dat de Christelyk-Historischen door deze samenwer king verkregen, (dat is waarze wonnen één zetel in de Kamer, nl. Harlingen, en het is best mogelijk, dat de verkiezing aldaar wegens zeer ernstige plaats gehad hebbende onregel matigheden vernietigd wordt) hebben ik en vele leden van den Bond zich daaraan geër gerd, en al is het waar, dat de anti-revoluti- onairen het dichtst bij stonden, als ze niet met Rome medegingenvertrouwen verdienden ze door hunne handelwijze niet, en naar mijne overtuiging is het prestige van den Bond zeer geschokt, nu hij zijn standpunt verlaten en zich tot slippendrager zijner vroegere tegen standers verlaagd heeft.” Wat zal er uit dit alles worden? Op ’t oogenblik is daarvan weinig te zeggen. Zal de invloed van mannen als Bronsveld, Mul ler en van Leeuwen bij de partijgenooten op wegen tegen dien van Dr. de Visser? Zal die kunnen maken, dat er nu reeds kentering komt in hunne houding? Wij voor ons ge- looven van neen. Met dat al kunnen wij die partij, al heeft zij op dit oogenblik van alle partijen den grootsten invloed op onze staat- heidsbekleeders Tsjau-tsjoe-tsjiau, Joeng-men en prins Tsjoeang op last des Keizers gepleegd en aan welker werkelijkheid tot dusver ge twijfeld werd, zijn thans met de ^griezeligste” bijzonderheden door een te Peking verschijnend blad verhaald. Volgens sommigen draagt het verhaal »den stempel der waarheid.” Wat hiervan zij, men verneemt er uit, dat Tsjau- tsjoe-tsjiau blad-goud at naar den trant aller gegoede Cbineezen die een eind aan hun leven moeten of wilden maken en waarvan men een voudig stikt. Hopende dat de Keizer, of liever Z. M.’s tante, zich alsnog over hem ont fermen mocht, gebruikte bij echter te weinig en moest toen de termijn verstreken was op nieuw en andere middelen te baat nemen, zonder zijn lichaam uitwendig te kwetsen, wat zijn godsdienst hem verbood. Prins Tsjoeang verhing zich in een tempel aan een wit zijden koord, hem als verzachting van ’t vonnis door de Keizerin gezonden. Joeng-men eindelijk, voorzitter van 't Hof der Censors, smoorde zich met aarde. In de lucht gesprongen. Bij Gross- weikerdorf, in Neder-Oostenrijkdreigde eer- gister een geweldig onweer. Een boerenknecht, die daarom de gebruikelijke waarschuwings schoten moest afgeven, ijlde met kruit voor 50 schoten naar het weerhuisje Na bet le schot ging dit met knecht en al de lucht in. De knecht werd in een groote boog verweg ge slingerd en viel ontzettend gekneusd, maar nog levend op den grond. In Spanje schijnt een ministercrisis op handen. Waarschijnlijk betreft zij de porte feuilles van binnenland, marine, geldwezen en misschien ook van buitenland. De ministers van financiën en van marine gaven den minis ter-president Sagasta al te kennen dat zij niet langer lid van het kabinet wenschten te zijn. Een smokkelgeschiedenis wordt op het oogenblik te Antwerpen onderzocht. Er vielen al enkele arrestaties voor. Het is een kwestie van binnensmokkelen van Belgische sigaren in Spanje. Reeds gedurende langen tijd werden door de Spaansche douanes te Bilbao groote hoeveelheden sigaren aangehouden, die door de bemanning van een der schepen van Cockerill zonder betaling van inkomende rechten waren aangevoerd. Onlangs werden weer aan boord van de Congo 4000 sigaren in beslag genomen. En daar niemand deze partij als zijn eigendom wilde erkennen, was de maatschappij genoodzaakt 4000 peseta’s boete te betalen. De maatschappij heeft er thans genoeg van, telkens voor anderen te betalen; ze heeft het parket te Antwerpen verzocht een onderzoek in te stellen. Italië’s bevolking. Het Italiaansche centraal bureau voor statistiek geeft weer eenige resultaten van de volkstelling, die over het heele land op 9 Febr. 1901 is gehouden. Ter ver gelijking worden tabellen bijgevoegd, die tot op het jaar 1750 teruggaan. Den 9den Februari 1901 bedroeg het aantal inwoners van het koninkrijk Italië 32,460,000, dat is 4 miljoen meer dan in 1881 en het dubbele van het aantal van het jaar 1750 (toen 16'/2 miljoen inwoners). In 1810 was het aantal 18 miljoen. In den loop van de 19e eeuw daalde het i kunde haar positie niet benijden, F dat wij schertsen, als wij aan die kleine partij, die nog geen /30 van de stemmen uitbracht Tot de politieke kroniek overgaande, is by de laatste verkiezing, den grootsten invloed op ons politieke leven toekennen. Zij toch Lely voor Amsterdam IX, Heemskerk voor beslist, alnaar gelang van den kant waaraan ze zich schaart of ons land in clericalen of anti-clericalen zin zal worden geregeerd. In dat opzicht herinnert zij aan Mr. Wintgens, die onder het 3de Ministerie-Heemskerk de laatste conservatief in de Kamer was, toen die nog uit 85 leden bestond - 42 liberalen, 42 clericalen en Mr. Wintgens. Die was toen eigenlijk alleenheerscher, want als de Kamer volledig was, dan was zijne stem de beslissende. Die verantwoording viel den goeden man wat zwaar, en hij nam zijn ont slag. Zoo kan het ook wel eens met de Christelijk-Historiscben gaan. Ook hare ver antwoording is zwaar, vooral nu zij zoo weinig vast in de beginselschoenen bleek te staan, dat Denk niet, O, dat spoarM. G. Stienstra. ’t Kin gau, D. H. Z. Koartgüd. Koartswyl. Twa merkehalders (mei plaetsjes), D. II. Z. De opening van de lijn Joure-Lemmer- Amsterdam, die eerst op 15 Juli zou plaats hebben, is thans wegens tegengevallen werk uitgesteld tot 5 Aug. a.s. Het hoogst gevaarlijke aanmaken van kachels door middel van petroleum heeft te een slachtoffer gemaakt, rietdekker goot ouderge- Eene out door den vader, daarin bijgestaan door den grootvader en den overgrootvaderlaatstge noemde is een nog krasse man van 81 jaar. De motorlogger trans, voor een maat schappij, onder beheer van den heer Ary Dors man te Vlaardingengebouwd door de beeren Gebr. van de Windt daar, deed den 3en Juli zijn opleveringsproeftocht op de Noordzee, die in alle opzichten slaagde. Het vaartuigbe stemd voor de hoogzee-visscherijis uitgerust met een Otto petroleum-bootmotor van de firma Deutz en moest bij 27,5 M. lengte, 6,5 M. breedte en 2,4 M. diepgang een snelheid van 10 K.M. per uur bereiken. De proeftocht- snelheid bedroeg 12^ K M. per uur zonder zeilenwaarover belanghebbenden hun tevre denheid te kennen gaven. De motorlogger heeft onmiddellijk daarna zee gekozen. In de rouw voor Hóhenlóhe. Tot de door den dood van prins Hohenlohe in rouw gestoken bloedverwanten behooren, volgens de Cri de Parisook eenige Bretonsche boeren. Diens zwager nl.prins Peter von Sayn-Witt- genstein-Berleburg Ludwigsburg was met een Bretonsche boerin, de dochter van een herber gier getrouwd. Nu was gelukkig het boerin netje heel mooi en bovendien bracht zij een wonderbaar gevoel van takt mee ten huwelijk, waardoor zij de hoogachting van alle Hohen- lohe’s won. In haar landstreek speelde zij een groote rol en bemoeide zich met vele nuttige werken. Koning Menelik en de Franschen. Vol gens de Figaro heeft op eene Maandag gehou den receptie bij den President der Republiek de heer Hugues le Roux dezen een op perka ment geschreven brief van Koning Menelik van Abyssinië overhandigdvoorzien van het kei zerlijk zegel en waarin bij o.a. schrijft, dat hij een berg tusscben de Didessa en de Angher »ter eere van zijn grooten en doorluchtigen vriend den President der Republiek” Loubet heeft genaamd. De beer Le Roux heeft de streek doorreisd, waarin de Didessa en de Blauwe Njjl samen vloeien en nooit te voren door eenig Europeaan bezocht. raakten, volgde. het huis uit, waar een verver werkzaam die de te0enwoordigheid van geest had haar in een sloot te duwen en blusscben. Daarna mocht het hem gelukken bet begin van brand, dat in het huis ontstaan was, mede te dooven. De vrouw was hevig aan hoofd, hals, borst en beenen gebrand. Haar toestand is niet buiten gevaar. Maandagmorgen den burgerlijken 1 voor, FRTGfi ims- 11 tm i r. 11 i n: 1)1.111 INII HUISLUI).

Friso nl | 1901 | | pagina 1