WOENSDAG 24 JULI 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 58. Officiéél gedeelte. Mevrouw Kruger, f Tante Sanna, t De Vrouwen- en Kinder moord in Zuid-Afrika. - Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Engelsche dame mejuffrouw Emilie Hob- UITGBVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1. 2. Die Al leen schijnt ’t, dat in den laatsten tijd de martelingen wat meer verfijnd worden toege - Het bezoek, door mevrouw Waszkle- wicz gebracht aan de ministerieele kantoren in Engeland en het bezoek van mejuffrouw Emilie Hobhouse, gebracht aan De toestanden zijn nog dezelfde. Het njet zonder invloed gebleven. on Geen enkele bliksemafleider houden house wereldkundig gemaakt omtrent de mishandelingen der Boerenvrouwen en kinderen in de Engelsche kampen in Zuid-Afrika, zou het overbodig schijnen daarover verder uit te weiden, zoo afschuwwekkend is het onderwerp. Maar toch, wij mogen niet ophouden, de aan dacht telkens en telkens weer en onophoudelijk er op te vestigen. Want er moet een einde komen aan dezen gruwel, aan dien moord in het groot, waaraan door haar stilzitten de go to zetten. Daarin had ze baars gelijke en de president placht te zeggen dat zij met minder koffie betere resultaten verkreeg dan eenige andere huisvrouw in de Republiek. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiön Din dag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Hobhouse, gebracht aan hun tachtigste jaar zijn genaderd. Zullen deze armen de gruwelijke behandeling kunnen weer staan, die ons uit zoovele mededeelingen over de kampen bekend is geworden? Of zullen wij er maar in berusten, totdat wij vernemen dat al die jonge Hollandscbe kinderen den* zelfden weg zijn gegaan als die honderden andere kinderen, die daar in die kampen reeds zijn vermoord geworden? Zal dat verantwoord worden? Onwetendheid voorwenden gaat nu niet meer, daar zal dus geen verontschuldiging wezen. blijven slingeren, totdat die wereld zich schaamt over haar zelve, zich uit hare roerloosheid opheft en den machthebbende dwingt een einde te maken aan dien moord. Het belang dat hel Nederlandsche Volk heeft bij de beëindi ging der middeleeuwsche gruwelenaan zijn eigen ras gepleegd, is alweer ernstiger gewor den door de berichtenpas van Zuid-Afrika ontvangen omtrent het lot van de arme moeders en kinderen van Dullstroom. Reeds eenmaal hadden die ongelukkigen den helscben dag van 16 November 1900 doorleefd en toen, liever dan door den vijand te worden meegevoerd klemden zij zich vast aan den geliefden grond, al waren van hunne woningen ook niets dan bouwvallen en aschhoopen, overgebleven. Met onbegrijpelijke bezwaren richtten zij zich weer op en als in de oude dagen van de eerste worsteling, van de eerste vestiging waren zij tevreden met de meest primitieve huisvesting. Immers, vrij waren zij gebleven, en dat was het hoogste geluk voor die vrouwen en kinde ren, vrij van den doodelijk gehaten verdrukker, den Engelschman. De mannen en zonen en broeders kwamen en hielpen hen weer de tui nen bearbeiden, opdat daar voedsel wezen zou voor de vrouwen en kinderen. Daarna ver trokken zij weer naar hunne commando’s en streden op menige plek als mannen tegen man nen voor hunne vrijheid. Van tijd tot tijd voorzagen zij de hunnen van het noodige, dik wijls van den vijand in eerlijken strijd genomen. Zoo leefden die arme vrouwen en kinderen tot in Mei van dit jaar in voortdurende onrust, in moeiten en ontbering, maar vrij, vrij van den Engelschman. Helaas, daar kwam de dag der tweede verschrikking en zooals Dullstroom, dat echte Hollandsch Afrikaansche dorp de eer heeft gehad als een der eerste offers te vallen voor de vrijheid van het nu de eer gehad voor de tweede maal als offer te dienen. Jammer, duizendmaal jammer, dat arme vrouwen en kinderen daaronder moes ten lijden en dat de mannen niet ter rechter tijd konden opdagen. Smith Dorriënde lafaard in Britsch Gene raalsuniform, heeft er zich op beroemd, dat hij de eerste verwoester is geweest van Dullstroom. Wie zou de held zijndie nu weer het dorp op vrouwen en kinderen heeft veroverd? Wel is bet Britscbe leger rijk aan helden, maar ook dezen held te kennen, zal goed wezen voor den dag van afrekening die zeker zal komen. Dullstroom is thans ten tweeden male ver woest. ’t Is wel vreemd, dat geen enkel be richt van die tweede verwoesting heeft melding gemaakt De arme vrouwen en kinderen, Nederlanders van geboorte, zijn weggevoerd en bevinden zich nu in het gevangen-kamp, een eind buiten het dorp Middelburg. Zij doen met bun levens daar nu dienst als forti ficatie ter bescherming van het dorp tegen de aanvallen van hunne eigen mannen, vaders, broeders en zonen. Zij zorgen voor de veilig heid barer bewakers, de soldaten van Engeland. Bij ben zijn oude mannen en vrouwen, die Nederlandsche onderdanen zijn gebleven en als zoodanig bij den Consul-Generaal der Neder landen bekend moeten zijn. Een dier vrouwen, de echtgenoote van een Nederlandsch onder daan, is ten gevolge van de gruwelijke behan deling dadelijk na aankomst overleden. Wat zal nu worden van die arme vrouwen en kinderen, van die ouden van dagen, geboren in Nederland? Daar zijn er onder, die reeds de kampen zelf, zijn Maar het moord- systeem heeft niet opgehouden en zal niet op- zoolang die arme vrouwen en kinde ren niet aan Engeland’s macht zijn ontrukt. In vorige artikelen hebben wij geschetst de gruwelijke wijze, waarop de Engelsche horden huishouden in Zuid-Afrika bij het wegvoeren der Boeren-vrouwen en kinderenhoe deze armen al het hunne in vlammen moeten zien opgaan en hoe de mannen, hoewel met den Mauser in de hand en den patroongordel om de borst, het machteloos moeten aanzien, willen zij niet met eigen band hunne dierbaren neer schieten, die tusschen hen en den vijand zijn. Straks willen wij overgaan tot ’t schetsen van ’t vreeselijk leven in de gevangen-kampen, waar de vrouwen en kinderen den verdelgers van hun mannen en vaders dienen voor levende schansen. Ons materieel groeit voortdurend aan en wij zullen Engeland de vreeselijke beschul- digen voor de oogen der wereld naar het hoofd VERGADERING van den RAAD der ge meente Hkmelümer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag den 27 Juli 1901, des voorm. te 9j ure. Punten van behandeling Mededeelingen. Onderzoek der geloofsbrieven van de heeren A. A. Bajema, J R. van der Meulen en O. J. Krul, benoemd tot leden van den gemeenteraad. 3. Aanbieding der gemeenterekening over 1900. 4. Behandeling der arm voogdij-rekeningen over 1900. 5. Adres van A. Alberda om eervol ontslag als hoofd der openbare school te Molkwerum. 6. Id. van A. Bijlsma om overplaatsing als hoofd der openbare school van Heidenschap naar Molkwerum 7. Behandeling adres van het bestuur van „het Worknmer-Nieuwland” om subsidie voor uitdieping van de Ooslervaart. Koudum, den 22 Juli 1901. De Burgemeester, H M. TROMP. Ingezonden aan De Telegraaf. Na de verschillende onthullingen, door een digen voor de oogen der wereld naar het hoofd PRETORIA21 Juli (R. O.) Mevrouw Kruger de echtgenoote van den President, is gistermiddag na een ziekte van slechts drie dagen aan longontsteking overleden. Zij was 67 jaar oud. Het Algemeen Handelsblad van Maandag be spreekt hare nagedachtenis als volgt: Het is met een gevoel van diepe deernis, dat wij het overlijden van mevrouw Kroger’ Du Plessis vermelden; diepe deernis voor den ouden grijzen Staatspresident, wien aan den avond van zijn leven slag op slag treft. Toen de aartsvijand van zijn volk dieper en dieper doordrong in zijn geliefd land, toen de ijzeren noodzakelijkheid en het waarachtig be lang van het strijdende volk het vertrek van den hoogbejaarden President eischten, moest de reeds zwaar beproefde man zijn beminde vrouw achterlaten in zijn hoofdstadte midden van zijn vijandenhaar gezondheid werd niet be stand geacht tegen de vermoeienissen van de reis. Van al zijn beproevingen zal deze waar- Zuid-Afrikazoo heeft lijk niet de minste zijn geweest. Maar tochde zwakke hoop op weerzien bleef en thans is ook deze weggenomen. Ver van haar echtvriend, aan wien zij in haar ge- beele huwelijksleven haar liefderijke zorgen heeft gewijd, is mevrouw Kruger overleden en aan baar sterfbed, al hebben er wellicht trouwe vrienden gestaan, ontbraken velen, die haar op aarde het liefst waren geweest, haar man, baar kinderende talrijke leden van haar groot gezin, die door den oorlog zijn uiteengedreven en verspreid, zelfs over andere werelddeelen. Gezina Suzanna Frederika Wilhelmina Du plessis is 67 jaar oud geworden. Zij schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochters; zij was grootmoeder over een vijftigtal klein kinderen. Zij was, als dochter van het god vruchtig Afrikaansche volkhaar man een goede huisvrouw, een trouwe hulp. Haar op vatting van haar levenstaak sprak zij, toen Kruger haar tot vrouw vroeg, uit in de een voudige woordennik kan bakkennaaien schoonmaken en schuren”. Aan die opvatting is zij getrouw gebleven. Hoewel de eerste vrouw in de Zuid-Afrikaansche Republiek, liet mevrouw Kruger het werk geenszins aan de dienstboden over. Zij baktekooktenaaide zelf. De japonnen die zij droeg, had ze zelf gemaakt; zij bad er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de President thuis was, kon men haar eiken morgen voor een klein fornuis zien staan om de koffie voor haar man niet van an- Door hun stilzitten van thans worden __,r -over op politiek gebied een soort Europa zal komen, wanneer het materialisme, zeggen verlegenheid na de behaalde overwin ianger wordt toegelaten, al wat edel is in het ning, J-J- - - - vestigen op den voortdurenden worstelstrijd den oppermachtige tegenover de beide bekende kleintjes. De laatsten schijnen vast besloten den onge- lijken strijd niet op te geven en de opper machtige, die meer dan zijn handen vol heeft, meent, dat het met zijn eer moeielijk overeen te brengen is, bet werk der onderwerping halverwege te staken. Alzoo voortzetting van den ellendigen, rampzaligen strijd ook in het derde jaar. Tot schande van de beschaving Tot schande van allen, die meenen, dat er menschelijkheid klopt in den boezem van de volkeren. Tot schande van de Vredes conferentie en haar werk. Is het nu dan nog geen tijd om tusscbenbei te komen en bemiddeling aan te bieden? Die beiden zullen elkander uitmoorden, de een ter wille van huis en haard, de ander met zijn verkeerd begrip van eer en zijn onverza- diend. delijken gouddorst. Wat er ook gesproken werd, wij herinneren aan ons bekend artikel»En het dondert maar doorl” r - - dondert nog maar ongehinderd, of liever verhinderd door. wordt geplaatst. En de historieschrijver zal ongetwijfeld aangaande den moed der groote mogendheden bij den aanvang der twintigste eeuw een dik vraagteeken moeten plaatsen. Moed? ja die is er, die was er bij de kleinen, maar bij de grooten berekening, inhaligheid, in één woord lamlendigheid. Ziet nu, hoever de arglistigheid gaat. De oppermachtige steekt zijne handen uit naar vrouwen en kinderen 1 Leest s.v.p. het onderstaande. I heele menschheid medeplichtig is geworden, ’t Is nu niet Engeland meer alleen, die de vreeselijke zonde bedrijft. Wel is Engeland de uitvoerder, maar het zou het niet kunnen zijn, indien de andere Volken het niet toelieten erger nog, indien niet de andere Volken het bleven helpen in het volvoeren van die snood heid. Want dat doen de Volken 1 Zij zijn mede plichtig en geen hunner zal, wanneer deze verschrikkingen over hen zullen komen, recht hebben op het medelijden en de hulp deren. zij rijp voor bet oordeeldat zekerlijk Te meer nu r~ B“-L j L van voorbereiding heerscbt, wij zullen niet belangenpolitiek, in zijn koud cynisme is het zaak de aandacht opnieuw te gemoed der Volken, te dooden. Medeplichtig >n op den voortdurende^worstelstrijd van zyn Volken, zóólang nog één zak koren, één stuk slachtvee, één pond boter over den Oceaan wordt gezonden naar het Britscbe eiland in de Noordzee. Medeplichtig zoolang nog, onder welken vorm ook bij koop of verkoop iets, zelfs het geringste, wordt bijgedragen om den moordenaar in bet leven te houden en kracht bij te zetten. Men heeft ons gezegd, dat in de tegenwoor dige wereldorde dat niet anders kan zijn. Het is mogelijk, maar dit zou alleen bewijzen, dat die wereldorde dan verkeerd moet wezen, want in het dagelijksch leven kan het wel. Daar kan de misdaad nog gestraft worden en het behoorde ook zoo te wezen onder de Volken als zoodanig. Hoe is de toestand in die vrouwen- en kin- deren-gevangen-kampen in Zuid-Afrika? toestand is vreeselijk en blijft vreeselijk. FRISO jiins-n iiihi; 11:\ i ii III.III I0IIII ttIKMIl. »A X'

Friso nl | 1901 | | pagina 1