ZATERDAG 27 JULI 1901. No. 59. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. stonden, bekwamen geen toe te zenden. De temperatuur daalt De temperatuur is buitenge in het kleed Louise Adelaide in de lucht. Hij had UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. De Fransche roeiers hebben het goede voorbeeld van de sportverloedering te Berlijn gevolgd. Aan de jongste roeiwedstrijden te Straats- Een van hen, de Parijsche dr. Neilly, behaalde in zijn nummer den eersten De nieuwe Maandag 12 tramlijn JoureLemmer Aug. voor ’t publiek ge- De temperatuur blijft laag. De temperatuur is nog steeds De Crisis. Het Centrum verneemt uit goede brondat dr. Kuyper voor de samen stelling van het nieuwe Kabinet heeft onder handeld met een commissie uit de katholieke Kamerclubexpres daartoe samengesteld en bestaande uit mr. Harte van Tecklenburg, dr. Schaepman en mr. Travaglino. De Fransche schout-bij-nacht in de Chi- neesche wateren, Pottier, heeft aan den minister van marine Lanessan 2 beeldjes van Chineesch maaksel doen toekomen. In een particulier schrijven van dezen vlag officier komt o. m. het volgende voor: »Ik heb den heer L. opgedragen deze twee aarden beeldjes aan den minister van marine te overhandigen. Schrik niet ze zijn niet af komstig uit de keizerlijke paleizen het zijn eenvoudig maar twee Fransche soldaten van gebakken leem, zij houden Chineesche kinderen in de armen. Je weet, hoe scherp de Chineezen opmerken en met welk een juist heid zij de gebrekenmaar ook de deugden van vreemdelingen weten uit te vinden. Met het oogmerk den Franschen soldaat te karakteriseeren, heeft de Chineesche maker hem voorgesteld met een kind in de armen. Ik heb gemeend dit te mogen opvatten als een ant woord aan wreedheid i laste gelegd vrijheid veroorloofd den minister de beeldjes depót van discipline naar Veere te verplaatsen. Het garnizoen hier zou dan met een bataljon infanterie versterkt worden. De opzetteugel. Men schrijft uit Utrecht: >Het goede, en door alle ware paarden vrienden zoo toegejuichte voorbeeld van den Prins der Nederlanden om aan de Koninklijke stallen den opzetteugel af te schaffen, vindt hier, belaas, nog verre van algemeene navol ging- De stalhouders gebruiken deze voor de dieren zoo lastige en uiterst pijnlijke teugels natuurlijk in hun eigen belang niet; maar vele houders van equipages in den omtrek dezer stad, waar schijnlijk door hun koetsiers overreed, hechten nog altijd veel aan het sierlijke uitzien hunner hendie den Franschen troepen en onmenschelijkheid hebben ten 1 en daarom heb ik mij dan ook de burg tot Minister van Financiën en van mr. Loeff tot Minister van Justitie wordt vrij zeker geacht. De portefeuilles van Oorlog en Marine zullen worden vereenigd onder één Ministerie van Landsverdediging, met twee directeuren- generaal reep, voor de beide afdeelingen. Tot oprichting van een nieuw Ministerie van Ar beid zal eerst later worden overgegaan. Men verwacht, dat nog deze week de be noeming der nieuwe ministers in de Staats courant zal verschijnen. Men meldt uit Vlissingen Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 8ft oent PRIJS der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| oent. Bjj abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Abdul Hamid lijdt aan slaperigheid; nu en dan dut hij 24 uur achtereen en moet dan gewekt worden door ijs op de slapen te leggen. Zijn vertrouwelingen hebben er een Arabisch geneesheer bijgeroepen, die een aderlating nood zakelijk achtte. De dokter moest eerst op den Koran zweren, dat bij volkomen overtuigd was van de noodzakelijkheid van de aderlating. Na de operatie moet de sultan zich veel beter voelen. Het bloed dat de kalief bij deze ge legenheid verloor, werd door de verwanten in fiolen opgevangen en aan liefhebbers tegen klinkende munt verkocht. van de zaal de kamer loopen kan. Vijf militairen waren ernstig getroffen. Gelukkig echter bestaat voor geen dezer levensgevaar en zullen zij weldra het hospitaal kunnen verlaten. De bliksem blijkt langs den vlaggestok door de deur in het hoofdgebouw te zijn binnenge komen. De personen, die daar stonden, vielen allen eensklaps op den grond, met het gemelde, voor sommigen noodlottige gevolg. De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk voor de ramen en sloeg over op de koperen knoop van de kepi van korporaal Spoor. Bij de ontkleeding van dezen laatsten bleek, dat de bliksem door het gebeele lichaam gegaan en in den schedel en in de beide hielen een gaatje had veroorzaakt. Bij de ontkleeding is op het lijk van den jongeheer Jordans geen enkel wondje ontdekt. Hoogst waarschijnlijk is deze dus gestikt. Andere personen, onder wie drie leden van het perso neel der zweminrichting, die aan het andere einde letsel. zonder dat zij beproefde wetenschappelijke gron den hebben voor hunne uitspraken. Misschien dat prof. Falb er uit leert, in ’t vervolg in zijne voorspellingen wat beter op zijn tellen te passen. 5000 tonnen petroleum aan boord. Juist be vonden zich de Zweedscbe douanen op bet schip. Er werden 15 personen gedood, nl. 10 matrozen, 4 tolbeambten en 1 scheepsmakelaar. De op het water verder brandende petroleum bedreigde een scheepswerf en een petroleum- bewaarplaats aan land. - De Duitsche pers schrijft op hoogst sym pathieke wijze over den dood van mevr. Kruger, ook de Kölnische en de Nat. Zeitung. Maar alle bladen gelooven, dat deze gebeurtenis geen invloed op president Kruger’s politieke opvat tingen zal hebben. De Fransche pers isgelijk trouwens te verwachten was, eenparig in het geven van bewijzen van sympathie en deelneming. De Gaulois noemt haar »une sainte femme”, wier naam met gulden letteren in de geschiedenis der Z. A. R. zal blijven gegrift. De Eclair meent dat deze nieuwe ramp, die president Kruger treft, den stroom van warme blijken van sympathie, die ondanks alles den edelen en g zoo ten grijsaard blijft toevloeien, nog slechts kan doen aanzwellen. Het Journal wijst op de groote tragische zijde van de gebeurtenis. Dit heengaan moet de ziel van den Zuid-Afri- kaanschen held met verschrikkelijke droefheid vervullen, maar het zal zijn geweldige wilskracht niet verzwakken. De Matin meent dat de ge- heele wereld, zelfs Engeland niet uitgezonderd, zich met eerbied zal buigen voor deze verdwij nende figuur, die edel was omdat zij zoo be scheiden was, ja die zelfs groot was omdat zij altijd poogde zich klein te houden. In het jongste nummer van de Alldeutsche Blatter komt een afdruk voor van een in het Nederlandsch geschreven brief van president Kruger. Deze brief is gedagteekend Hilversum 12 Juli en bedankt voor de bemoeiingen van het Allduitsch Verbond, nl. de bevordering van waren, de korporaal Spoor uit Roermond, vrij williger bij de infanterie en de 15 jarige Jor dans uit ’s Bosch. De 17-jarige Rits, zoon van een notaris te ’s Bosch, bleek aan éene zijde geheel verlamd terwijl hij een hoofdwonde had en het bloed hem uit den mond liep. Men vreesde in den beginne ook voor diens leven. Gelukkig is sedert de toestand merkbaar ver- I beterd, zoodat hij zich weer bewegen en door De benoeming van mr. Harte van Tecklen- de kamer loopen kan. Vijf militairen waren verder mm of meer Balfour beeft in het lagerhuis meegedeeld dat er geen aanvullingsbegrooting te wachten was. Men leidt daaruit af dat de regeering niet van plan is het parlement om meer geld voor den oorlog te vragen en dat ze, overeen komstig de adviezen der militaire autoriteiten de overtuiging heeft dat de oorlog ten einde loopt, zoodat de toegestane som voldoende is. Als Jantje ten slotte maar niet bedrogen uitkomt. de Boerenzaak in het openbaar leven, het op treden in den rijksdag van de heeren dr. Hasse en dr. Lehr, het bijeenbrengen van ruim 300,000 j mark, het helpen uitzenden van een Duitsch- Belgische ambulance. We zijn in de hondsdagen en beleven echt hondsdagenweer. De hitte, die nu reeds dagen en weken heerscht, geeft ons den indruk van een ouderwetschen zomer. En over ’t geheel is men met het weer nog al ingenomen, al mocht er wel eens een flink regenbuitje komen om het land wat op te frisschen. Er is echter één persoondie het land heeft aan de tegenwoordige hitte, en dat is prof. Falb. Zijn voorspellingen raken kant noch wal voor de maand Juli, of misschien (zal prof. Falb zeggen) zijn de voorspellingen wel juistmaar deugt het weer niet. Professor Falb dan had het volgende weer aangekondigd 1—7 Juli 1901. langzamerhand. 8 12 Juli, woon laag. 13—25 Juli. 26—31 Juli. laag. Tot dusver zijn deze voorspellingen, zooals ieder weet, niet precies uitgekomen, want niet alleen in Nederland, maar over geheel Europa en Amerika heerschte in deze maand een bui- tengewoon hooge temperatuur. Hieruit ziet men hoe weinig vertrouwen voorspellingen ver dienen van menschen, die er maar op los raden, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Paardenvrienden hopen zeer dat aan dwaze mode der opzetteugels, na het voorbeeld van den prins gemaalweldra voorgoed een eind zal komen.” Ramp te 's Hertogenbosch. ’s Hertogen- halders (mei plaetsjes), D. H. Z. bosch is Zaterdag het tooneel geweest van eene __k„ k„kt droevige gebeurtenis, die algemeene verslagen heid heeft teweeggebracht. Het was drukkend warm geweest en te ongeveer 3 uur in den namiddag ontlastte zich een hevig onweder, m l ii tl i i j burg, in het njksland nog wel, kwamen Fran- vergezeld van zwaren hagelslag. In het kleed- kamertje van de militaire badplaats bevonden en burgers. 1 J PrS’’ Daar ratelt Petroleumschip in de lucht. Dinsdag- op hetzelfde voormiddag 9 uur vloog te Stockholm de in ten gronde, den nacht aangekomen Amerikaansche drie- Weldra bleek, dat twee onmiddelljjk dood master Mannetjes-kerels. Een gymnastiekver- eeniging te Reichenbach in het Vogtland had besloten een turnhal te stichten. Lang had ze daarvoor gespaard maar ze kwam altijd nog te kort. Eindelijk was ze zoover dat de bouw betaald zou kunnen worden op het graafwerk na. Toen besloten de turners zelf de handen uit de mouwen te steken. Ze trokken aan het graven. Een stuk grond van 18 M. diepte, 24 M. breedte en op de moeielijkste plaats 4 M. hoog, in de helling van een berg gelegen, moest uitgegraven worden. De daaruit komen de aarde moest dienen voor het effenen van een turnplaats van 700 M2. Afwisselend werkte een derde gedeelte van de vereeniging telkens twee avonden. Den 15en Juli werd het werk begonnen. Den 30en zal het klaar zijn. Door deze toegepaste met her opgerichte hoofden gaande dieren. Daarbij schijnt volstrekt niet gedacht te worden aan het lijden dat de paarden uitstaan door dat gedwongen ophouden hunner hoofden, waarbij vaak het vleesch der wangen wordt naar achte- ren getrokken. postspaarbank te Amsterdam haar eigen gebouw Zelfs een enkele particulier hier ter stede betrekken aan de Van Baerlestraat. Het ter- ge- meente Amsterdam aangekocht voor een som van f 120,310. De kosten van den bouw zijn geraamd op pl. m. f 500,000, in totaal m. f 600,000. Na een 20-jarig bestaan zonder opzetteugel te beproeven, kunnen er ja thans het saldo te goed aan 848716 inleg veel meer diensten van het paard gevorderd gers rujm 86| millioen gulden. worden zonder dat het zich daardoor meer Inhoud van het Friesche T1jdflchrift vermoei tSljucht en Rjucht” de 27ste Juli 1901. Paardenvrienden hopen zeer dat aan de kin foroarje w p De hounfjdageD) Er schijnt plan te bestaan om het algemeen was de J. Gylstra. Ut de forkiezingsdagen, T. U. I Koartgüd, D. H. Z. Fen twa Konings dochters, W. D. Koartswyl. Twa merke- sche roeiers uit in verschillende nummers van het programma. zich een tiental jongelui, militairen Enkelen hunner waren in ’t bad geweest, anderen wilden er ingaan na afloop van het onweer. Zij stonden bij elkaar, een vreeselijke donderslag en oogenblik slaan acht personen wordt opend. Een landbouwer te Donkerbroek, die een stuk weiland voor jonge paarden met stekeldraad had omrasterd, vond zondagmorgen zijn tweejarig paard dood in een sloot. Een gapende wonde toonde aan dat het beest achter den draad was blijven hangen en daardoor vermoedelijk is gestikt. Op 1 Augustus zal de directie der rijks- I n.knnl. tri A knn. ninnn n>«knn.n Zelfs een enkele particulier hier ter stede betrekken aan de Van Baerlestraat. hield het hoofd zijns paards door dit middel rein is 4000 M2 groot en werd van de rechtop, doch nadat de koetsier door »meer dan gewone” overredingsmiddelen van een vermogend en barmhartig paardenvriend, er toe gebracht was om het eens een korte poos p| veel meer diensten FRISO JIW8- II 11)1 III I lATIi: mill DIM Flliailll.

Friso nl | 1901 | | pagina 1