F I J WOENSDAG 31 JÜLT 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 60. Buitenlandsch Nieuws. Overgang. Officiéél gedeelte. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. om meer 1. 2. 3. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. dan wel klimmen tot vijf! Ook al weder eene moeielijkheid r schuwen tegen moedeloosheid en overdreven vrees. Er zijn er meer bergen geweest, die slechts een muis hebben gebaard. De over winnaars jubelen niet te luide nu reeds het begin van den overgang groote moeielijkheden oplevert. H. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vry’dag morgens vóór 12 uur. de nieuw grijpen dat D -fSCHLAND. Een opzienbarend ontslag. De heer Von Puttkamer, gedurende vele jaren Staatssecretaris van het Rijksland Elzas- Lotharingen heeft zijn ontslag aangevraagd en zal waarschijnlijk worden opgevolgd door Von Roller, tegenwoordig president van de provincie Sleeswij k-Holstein Puttkamer was voorstander van een verzoe nend optreden tegen die elementen onder de bevolking van het Rijksland, welke zich met het Duitsche bestuur nog niet kunnen vereeni- gen. Hij wenschte de dictateur, waaronder de Elzas nog staat, geheel te zien opgeheven en was er daarom zeer gezien. Te Berlijn oor deelt men, dat deze dictatuur nog moet voort duren tot er geen schijn van oppositie in het Rijksland meer zal zijn waar te nemen. Aan dit verschil in inzichten beeft met Puttkamer opgeofferd, want diens aanvrage om ontslag is niet vrijwillig geschied. In den Elzas en Lotharingen wekt zijn heengaan diepe teleur stelling. De ReichsAnzeiger maakte Vrijdag het wets ontwerp openbaar van een nieuw toltarief. De Norddeutsche doet voorts nog uitkomen, dat het wetsontwerp in hoofdzaak weinig ver andering brengt. De voornaamste verande ringen zijn hierboven aangegeven (het mini mum- tarief voor handelstractaten) en verder komt nog in aanmerking een uitbreiding der vrijstelling voor Duitsche zeevisscherijen en eene verscherping der bevoegdheid tot het nemen van represaille-maatregelen. Bovendien onder scheidt zich dit nieuwe tarief door eene grootere specificatie en door alphabetische in plaats van systematische volgorde. Ook houdt het meer rekening met de ontwikkeling der industrie en wil het de wederkeerigheid van concession bij handelstractaten vergemakkelijken. FRANKRIJK. Vrijdagmiddag kwam Pichon, de Fransche gezant in China, te Parijs aan. Hij werd namens den president door een majoor en namens Delcassé door een hoofdambtenaar ontvangen. Er waren veel bloedverwanten en vrienden aan den trein. Pichon had zich te Havre laten intervieuwen door een medewerker van de Patrie, Hij ver klaarde dat men China met veel verschooning moest behandelen en geen politiek van geweld geen leven dan na sterven. Ën ’t opmerkelijkste daarbij is, dat de vrucht bijna onmiddelijk na den overgang in meer of minder vollen omvang merkbaar is. weid willen zoeken, hebben daaromtrent andere De gevallenen daarentegen klagen steen Prys per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De warme zomerdagen stoven de vruchten. Zij doen bloesem en knop overgaan in het heerlijke en begeerlijke, het voor mensch en dier onontbeerlijke voedsel. Men moge voor eigen persoon last van het drukkende hebben, het noodzakelijke wordt erkend van die stovende warmte en spijt langdurige droogte, zegent men de meest hevige onweersbuien, die den verkwikkenden regen aanbrengen. Die regen als stortbui neergevallen, kan hier of daar kwaad, een water- of windhoos schade ver oorzaken, een bliksemstraal vernieling aanbren gen, men moet in ’t algemeen het voordeel tegenover de schade stellen en dan is er geen twijfel aan welke zijde de schaal zal overslaan. Reeds van oudsher leerden we, dat een on weer de lucht zuivert van schadelijke dampen. Het drukkende ’t zwoele maakt plaats voor weldoende frischheid en opgewekt en opgeruimd ademen we opnieuw de welriekende geuren bin nen, die de natuur rondom verspreidt. ’t Schijnt eene groote waarheid te zijn dat er geen zegen is dan na strijd, geen welvaart dan na inspanning, geene bevordering dan na moeite, wij zouden geneigd zijn er bij te voegen VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Vrijdag den 2 Augustus 1901, ’s namiddags te 8 UUr, tcucmuc ie ueitmusia^ over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, CORN. L. NAUTA, l.-B. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adres van A. Abma alhier, om verhooging j jer betrekking van tractement als stadstimmerman. doch djt gftf 81echtfjde hoofdlijnen aan. 4. Alsvoren van A. Hobma alhier, om ontslag de uitwerking zit de groote moeielijkheid. als helpster by het onderwys in de nuttige hand I werken aan de school voor k. o. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van benoemde raadsleden. 6. Aanbieding der Gemeente-, Armvoogdij- en Stads weeshuis-rekeningen over 1900. 7. Adres om afschrijving van I 1901. gedachten. Van hen mocht men inkrimping der oorlogsuitgaven verwachten, van de aan oorzaak zijn tot opwekken van nieuwen ijver staande regeering echter niet. Eene belangrijke schoolwetwijziging in den zin, dat de bijzondere school regel, de open bare daarentegen aanvulling zoude zijn, valt te verwachten, te meer omdat van de i overgang van beteekenis. Welke de gevolgen j zullen zijn Zij laten zich maar niet zoo met een enkelen blik overzien. Hier is de ont wikkeling van de vrucht niet zoo dadelijk ’ustus 191’1, s namiddags merkbaar. Er is een geruimen tijd van voor- teneinde te beraadslagen bereiding noodig. De nieuwe ministers moeten als ’t ware eerst hunne portefeuilles instudeeren en hunne progamma’s ontwikkelen, ieder voor zich in ’t bijzonder, om deze daarna in kabi- nets vergaderingen tot een geheel uit te werken. Wel is reeds bij- of liever vóór de aanvaarding een algemeen plan ontworpen In Dan doen zich omstandigheden voor, die men vroeger zoo niet had ingezien en begint men te be- een verantwoordelijk minister een geheel ander mensch moet zijn dan een veel- eischend kamerlid, ook al behoeft bij zijne be ll. O. dienst ginselen niet over boord te gooien. Minister Pierson zeide eenige jaren geledenJawel heeren, gij gebt groot gelijkdit is wenschelijk en dat is wenschelijk, er is zoo veel wensche lijk, te veel zelfs om op te noemendoch bet is maar zaak te overwegen of dit wenschelijke ook verkrijgbaar is en dan hoe en op welke wijze. Een kamerlid bepleit het wenschelijke, een minister vooral heeft het bereikbarehet uitvoerbare te overwegen en dat maakt een groot verschil. Evenwel dit geldt voor de toekomst. Voor het heden mag gezegddat de samenstelling van een nieuw Kabinet al reeds dadelijk vele moeielijkheden leverde, ’t Wil ons voorkomen, dat de overwinning den overwinnaars zelve heeft verrast. De anti-liberalende bondgenooten moeten het regeer in handen nemenmaar hoe de portefeuilles te verdeelen, om gelijk recht te De warme dagen zijn nu ook eenmaal en velen zeggen geheel ten onrechte aange wezen voor bevordering na studie. Allerlei examens hebben plaats. Overgangsexamens, eindexamens, rangexamens en die voor weten schappelijke graden. Velen sneuvelen op dit bed van eer, anderen bezwijken door de hitte, naar ze zeggen. Maar zij, die slagen, kraaien koning en wijzen met te meer trots op het moeilijke der omstandigheden, onder welke zij overwon nen. F ?n been, toch kan hun «zakken” voor hen eene nieuwe inspanning en later dubbele vruchten dragen. En nu op politiek terrein. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen we het onderstaande lijstje lazen van de nieuwst- vermoedelijke ministers. Want zeker is de samenstelling van het kabinet alzoo nog niet. Maar als ’t daar genoemd is, ziet men reeds dat Oorlog en Marine blijven gehand haafd en dat ook Waterstaat nog geene split sing ondergaat. Het lijstje luidt Buitenlandsche Zaken mr. R. Melvil baron van Lijnden, lid der Eerste Kamer. Justitie: mr. J. A. Loeff, lid der Tweede Kamer. Binnenlandsche Zakentevens president-mi nister dr. A. Kuyper lid der Tweede Kamer. Financiënmr. J. J. L. Harte van Teck- lenburg, lid der Tweede Kamer. Marine: gepensioneerd vice-admiraal Kruys oud-Minister van Marine. Oorloggepensioneerd luitenant-generaal J. W. Bergansius, oud Minister van oorlog, nieuw gekozen lid der Tweede Kamer. Waterstaat Handel en Nijverheid: mr. J. neur van Suriname, nieuw gekozen lid der Tweede Kamer. Er wordt bijgevoegd, dat het niet onmoge lijk is, dat de portefeuilles van Binnenlandsche Zaken en die van Waterstaat, etc. (dus niet die van Oorlog en Marine) voorloopig zijn, met het oog op de eventueele latere splitsing. Wordt het kabinet alsboven samengesteld dan zullen de heeren, daar genoemd als leden der Staten Generaal, indien ze dit wenschen te blijven, zich aan eene herkiezing bebooren te onderwerpen. Maar men weet het, dat juist dr. Kuyper vele bezwaren beeft ontwikkeld tegen de vereeniging van bet minister-schap met het lidmaatschap der Kamer. Bij de tegenwoordige regeering omvatte de quaestie slechts twee zetels, bij de nieuwe zou dit getal vele andere zaken netjes worden opgeknapt b. v. de heffing van sommige beschermende rechten, uit welker inkomsten dan de pensi oenen voor de ouden van dagen konden be streden worden, enz. Wij nu meenden dat de schoolquaestie reeds van de baan was door de bekende pacificatie Mackay. En of de christelijk-historischen vrede zouden nemen met de slooping der openbare school meenen we nog wel te mogen betwijfelen. Bovendien is er reeds op gewezen, dat eene zoodanige school- wetwijziging eerst kan plaats hebben na eene Grondwetsherziening. Art. 192 toch bepaalt: «Overal in den lande wordt voldoend openbaar lager onderwijs gegeven.” Alzoo dan zouden de kerkelijken met de radicalen, dat zijn de Huidjes tusschen de liberale en de socialen in het gevlei komen. Begrijp eens aan Meer aannemelijk is het, te verwachten dat men het over den boeg zal werpeninkrim ping van de uitgaven voor het openbaar, uit breiding daarentegen van die voor het bijzon der onderwijs. De Staten van Zuid-Holland gaven daarvan reeds een bewijs door het subsidie voor de kweekskhool voor onderwijzeressen te Leiden intetrekken. Invoering van sommige beschermende rech ten! Daarover hebben we vroeger reeds het een en ander gezegd. Wij zouden ze eene ramp achten voor het Vaderland en hoezeer we ouden van dagen volgaarne pensioen gun nen, zal men ons moeten toestaan dat een pensioen van f 1,50 a f 1,75 per week, dat dan die rechten zouden opleveren, ook al weinig afdoende is. Hoe het zij er komt verandering, dat is zeker, of ze zal bevredigen, dat zal de toe komst leeren. Aan de eene zijde meenen we doen aan katholiek en antirevolutionair 1 Eerlijk de vrijzinnigen te bemoedigen door ze te waar- gedeeld, vier om vier? Maar dan schiet er niets over voor den derde in ’t gelidden christelijk-historischen bondgenoot, door wiens zwenking juist de overwinning is behaald. Van daar wellicht de geruchten omtrent samentrek- kring en verdeeling of liever splitsing van departementen. Wij voor ons laten die ge ruchten daaromtrent voor wat ze zijn. De geschiedenis leert, dat juist de anti-revolutio nairen en de katholieken de krachtigste steun pilaren waren van leger en vloot beide. Vooral de oorlogs ministers waren meestal belijders van bet katholieke geloof en de meeste leden van den grooten staf waren van denzelfden stempel. Bovendien gold het tot heden als regel, dat juist leger en vloot beide steunpilaren van het gezag waren en van een aanstaand president minister, die voor vier jaren vroegde Kroon een ornament? mag niet verwacht worden, dat hij met zijne regeering er toe zal medewerken der Kroon haren luister te ontnemen. Libe ralen democraten en socialendie den luister der Kroon niet in uiterlijke teekenen van ge- campagne werd beweerd, dat de geheele op lossing der schoolquaestie voor alles aan de orde moest worden gesteld, daarna konden dan den worden, erger dan de jongste. Pichon gelooft niet aan een onmiddellijk dreigen van het gele gevaar van den kant van PiersonGoeman Borgesius zal plaats maken voor een ander, vermoedelijk een kabinet Kuyper. Ook hier dus overgang en wel een Departement. en KoloniënJhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid der Eerste Kamer, oud-Gouver- FRISO JIMS- n UIlHlIEVriE urm mini n; ii:sl i\n. C"* I I

Friso nl | 1901 | | pagina 1