ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 61. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r regelmatig toegepast als t UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. vaderlandsliefde der Boeren in 1901 groot is als in 1881, het jaar van van Bouvigne en daarna van de Oranje, is publiek geveild voor Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van het Friesche Tijdschrift Rjucht” de 3de Augustus 1901. Afke, Pyt Fen FrysiAn, 525, op mr. Mendels (soc. dem.) 279 st. Gekozen de heer Cremer. GOUDA. Uitgebracht 4717 geldige stemmen. Gekozen de heer Idenburg (ant. rev.) met 2558 stemmen. De heer De Kanter (lib.) had 2048, de heer Hoogendijk 109 stemmen. De nieuwe Ministers. De nieuw be noemde ministers begaven zich Donderdagmid dag per Staatsspoor van 12 uur 20 min. naar Soestdijk ter beëediging, waartoe de bewinds lieden ten 3J door H. M. de Koningin werden ontvangen. Geen van de ministers droeg ambtsgewaad maar allen waren in zwarte rok met witte das en decoratiën op de borst. De eedsaflegging geschiedde ten overstaan van den directeur van het Kabinet jhr. Vege- lin van Claerbergen. Na afloop van deze handeling werden de nieuwe ministers door H. M. de Koningin- Moeder ten gehoore ontvangen en aan H. M. voorgesteld. Dr. Kuyper vestigt vanaf hedenavond zijn vast verblijf in de residentie, en blijft voorloopig intrek nemen in het hotel des Indes. De premier heeft reeds naar een woning te zijnen behoeve laten omzien, o.a. in de omstre- ken van de Scheveningsche Boscbjes. Mr. Drucker, het voor Groningen her kozen lid van de Tweede Kamer, heeft den wettelijken termijn, binnen welken hij kennis moet geven de benoeming aan te nemen, laten voorbijgaan, zoodat hij geacht wordt de benoe ming niet aan te nemen. In Groningen zal dus een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Of dit door een voormalig professor in de rechten geleverd gebakje, nadat er tusschen de partijen Van HoutenDrucker een zoo heete strijd is gevoerd, den Groningers erg zal smaken, valt zeer te betwijfelen Fran. Ct. Naar de N. Ct. verneemt, bestaat bij H. M. de Koningin en haar gemaal het voornemen, in October a.s. de Koninklijke militaire acade mie te Breda te bezoeken. Omtrent den toestand van mr. Gleichman seint men aan de N. Ct. uit Baarn, dat de nacht tamelijk rustig wasde toestand is on veranderd. INHOUD »Sljucht en Tsjeard en Sokke mar mear, M. G. Steenstra. Koart- güd. Fen twa Koningsdochters, W. D. Selschip for fryske tael- en skriftenkennisse. Koarstwyl. It bleauw by wirden. (mei plaetsjes.) Bij de vesting-art. te Amsterdam is een nuttige en belangrijke detail-oefening gehouden. In den nacht van 2930 Juli werd onver wachts een compagnie gemobiliseerd met op- van het tot vuren gereed maken van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. 1 De correspondent wijst met klem op de ontzettend hooge verliescijfers der Engelschen zoo zijn in de maand Juni alleen aan ziekte i 25 officieren en 709 man, d. i. een geheel regiment verdwenen. Daarbij komen de En gelschen geen stap verder. Trots herhaalde oproepen tot dienstnemen, het drillen van stads wachten en vrijwilligers worden de Boeren steeds driester en hebben hun voortdurende aanvallen steeds succes, ten minste wat het weghalen van buit betreft. Een algemeene en gelijktijdige onderwerping der Boeren, zoo- als de Engelschen dat bedoelen, is onmogelijk geworden. De kleine, geheel op eigen gele genheid optredende commando's komen overal te voorschijn. Eenige dagen geleden was er een gezien op slechts veertig mijl van Kaap stad bij Matjesfontein en Ceres. Deze Duit- sche briefschrijver verzekert dat de hardnek kigheid en nog even Majoeba. Een Boerencommando met 2 kannonen is bet Portugeesche gebied binnengedrongen en kampeert bij Guanetz. Vijfhonderd man Portugeesche troepen zijn reeds ter plaatse artillerie is afgezonden en er zijn nog 300 man gereed om te vertrekken, tenzij de Boe ren zich overgeven. Te Ostende wordt in de volgende maand een internationale tentoonstelling gehouden van middelen tegen zeeziekte, met een congres en proefnemingen. Waarin deze laatste zullen bestaan vinden wij niet vermeld. Chicago heeft thans volgens het nieuwste adresboek van de stad 2,080,000 inwoners, waar van er 3900 Johnston en 4600 Smith heeten Slachtoffers onzer beschaving. Gedu rende de maand Juli zijn door de Groote Ber- lijnsche Electrische Tram maatschappij wagens 2 kinderen gedood, 1'7 personen zwaar en een onbekend aantal licht gekwetst. Er deed zich een sollicitant naar zelfmoord voor, een koffie- huisbediende van 61 jaardie zich voor een tram wierpmaar geen letsel bekwam. Er raakten minder wagens in brand dan in vorige maandenmaar het cijfer der botsingen klom. Over het geheel is de Maatschappij er in Juli op achteruitgegaan, daar zij bijv, nog in Juni 30 personen voor hun leven ongelukkig maakte. Opstand in Venezuela. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de gewezen voorzitter van het Venezolaansch Gongres dr. Rangel Gardiras tegen den President, generaal Cipriano Castro, in opstand gekomen. Met 5000 man staat hij bij San Antonio de Sachiza, aan de grens van Columbia, en de Regeering heeft 10000 man tegen hem uitgezonden. De toe stand wordt als ernstig voorgesteld en men verzekert dat het gebeele land gereed staat tegen Castro’s dwingelandij in verzet te komen. Middelerwijl is de Constitutie geschorst en tot overmaat van ramp vreest men voor verwik kelingen met Columbia. Wat er van dit alles zij, dient men af te wachten. Doch periodieke opstanden behooren nu eenmaal tot het Staatsleven in Zuid-Amerika en nergens wordt hetOte-toi de la pour que je m’y mette zoo regelmatig toegepast als daar. Op zichzelf is het verschil tusschen den eenen «dwingeland” en den ander van Europa uit zelden waarneembaar. dracht in den vroegen morgen van 30 Juli het fort Bijlmer te bewapenen, en aldaar het verblijf (ook logies) in te richten. Te 5 uur ’s morgens werd uitgerukt; de kanonnen (15 cM. kl.) met toebehooren wer den medegenomen, en tevens het benoodigde om daar dien dag den maaltijd te bereiden en te gebruiken. Te 6 uur ’s avonds waren de werkzaam heden gereed, bestaande in de opstelling dekkingen en de battery, enz. De compgnie rukte in, na eenigen tijd het Verkiezingen Tweede Kamer. VEENDAM. Uitgebracht 4068 geldige stemmen. Herstemming tusschen de beeren Mr. P. J. Troelstra (soc- dem.) met 1663 en mr. Smidt (lib.) met 1357 stemmen. De heer Boels (a. r.) had 1036 en de heer Schuitema (wilde) 12 stemmen. AMSTERDAM (district IV) Uitgebracht 1734 geldige stemmen, waarvan op mr. Cremer (lib.) 933, op den heer Heldt (vrijz. dem.) K0PL ILTzinrlzila Qtxfs rlzirw O7O at vuur gemarkeerd te hebben. Men schrijft uit Hunsingo Een sterk sprekend bewijs voor den terug keer van de florissante tijden van vroeger op landbouwgebied in het noorden van Groningen, levert wel de publieke verhuring van ongeveer 91 H.A. hoofdzakelijk bouwland, te Pieter- buren den 29 Juli gehouden. Bij deze ver huring werd de huursomdie voor 6 jaren werd geboden, met niet minder dan ruim f 281 per jaar verhoogdzijnde een vermeerdering van ruim 38 procent. Voor een groot deel moet deze verhooging worden toegeschreven aan den grooteren ondernemingsgeest van den «kleineren” mandie niet alleen meer de werkzaamheden aan vlas, suikerbieten etc. voor den boer verrichtdoch zich ook zelf op den verbouw van deze gewassen gaat toeleggen en wel in de laatstvoorgaande jaren met uitnemend succes. Naar men verneemt, zullen voortaan op de rijkstelegraafkantoren met nachtdienst de vrouwelijke ambtenaren niet meer vrijgesteld ,_j den nachtdienst, en met ingang Augustus daartoe bij beurten worden Rotterdam sloeg een stier op hol. worden van van 1 j aangewezen. De nachtdienst duurt van ’s avonds 10 tot ’s morgens 7 uur. Binnen enkele dagen wordt te Vlissin- gen verwacht het Duitsche rijkspoststoomscbip Prasident, komende van Zuid- en Oost Afrika, ter ontscheping van passagiers en mail. Verzending van prentkaarten per post. Aangezien dagelijks tal van prentkaarten ver zonden worden, die niet aan de gestelde be palingen voldoen en daarom met porto belast moeten worden, vestigt de directeur van het Postkantoor te Amsterdam, de aandacht van het publiek op het volgende: Prentbriefkaarten moeten naar het binnen land met 2| c. en naar het buitenland met 5 c. gefrankeerd worden. Op deze briefkaar ten, nl. aan de achterzijde, mogen, evenals op gewone, allerlei schriftelijke mededeelingen ge plaatst worden. Prentkaarten als drukwerk te verzenden, moeten naar het binnenland met 1 ct. en naar het buitenland met 2| ct. gefrankeerd worden. Die, welke zonder omslag verzonden worden, mogen niet kleiner dan 6 bij 9 c. m. en niet grooter dan 13 bij 18 c, m. zijn. Op de drukwerk prentkaarten mag geen enkele schriftelijke bijvoeging voorkomen dan alleen de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen als ^gegroet”, »nz. h. g.”, p. f., p. c., en dergelijke zijn verboden. Ten slotte mogen nóch op prent- brief-kaar ten, nóch op druAwer/c-prentkaarten, plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. Naar wij vernamen heeft de Staatspresi- oorlogsvoering, dent der Zuid-Afrikaansche republiek gedurende 1 - de laatste dagen van zijn verblijf in Utrecht aan mevrouw Thérèse Schwartze toegestaan zijn portret te mogen schilderen, waarvoor de groote oude man eenige ochtenduren poseerde. Het stelt den president voor, zittende aan een tafel, waarop een Staten bijbel met koperen sloten geopend voor hem ligtterwijl de linkerhand bovenaan daarop rust. De begaafde kunstenares is uitmuntend in haar werk geslaagd, en zijdie het meesterstuk zagen, verklaren, dat dit doek al de overige der laatste jaren in kunstwaarde verre over treft. In het dorp Knijpe werden in den laatsten tijd jonge kippen gekaapt, zelfs bij den veld wachter. Hoe men ook zocht, men kon de dieven niet vinden, nog minder op heeterdaad betrappen. Men kreeg ten slotte eene vage aanwijzing dat de dieven ratten waren en ge huisvest in een hoop hout op bet erf van een buurjnan. Besloten werd den brand in den hoop te steken en niet lang duurde het of vijf bunsings kwamen te voorschijn, die met knuppels werden afgemaakt. Later werd in het hol nog een zesde bunsing gevonden en doodgeslagen. Droeve dood. Het bijna 3-jarig zoontje van den arbeider W., te Borne, viel in een onbewaakt oogenblik op het hoofd in een kleine I beerton. Hoewel men het jongetje direct uit zijn netelige positie kon verlossen en geneeskun dige hulp spoedig bij de hand was, kon de dokter niets dan den dood door verstikking constateeren. Een stier op hol. Op de veemarkt te Het woeden de dier rende het hulpbureau binnen van de rijkstelegraaf, staande op het marktterrein, en dreigde daar alles met vernieling. De dienstdoende telegrafist redde zich door een sprong uit het raam. Eenige veedrijvers slaagden er ten slotte in den stier met geweld te verwijderen. Het bekende kasteel Bouvigne” te Ginne- ken vroeger een bezitting van het oude geslacht der ridders Prinsen van f 24,000. Naar men verneemt, is bij het opper bestuur hier te lande in onderzoek een plan om een proef te nemen met de verlichting van kusten en havens in Ned. Indië door middel van acetyleen-gas. Meer dan eens is gezegd dat de Belgi sche regeering onverschillig is gebleven bij het sterven van mevr. Kruger. Nu echter deelen Brusselsche bladen mee dat baron de Favereau, de minister van buiten- landsche zaken, bij het vernemen van den dood van Krugers echtgenoote zich, evenals burge meester de Mot, naar het Transvaalsche ge zantschap heeft begeven. Omdat Leyds zich op dat oogenblik in ons land bij den president bevond, hebben zij er bun kaartje achtergelaten. Bij zijn terugkomst te Brussel heeft de di plomaat het bezoek ontvangen van de heeren Fareau en de Mot, die hem alsnog hun deel neming hebben betuigd. Boven een correspondentie van 9 Juli door het Berl. Tagebl. uit Kaapstad ontvangen staat als titel: Het bankroet der Engelsche FRISO HEUS- b iiimvnE- iiiiii luim FiiiEsinii.

Friso nl | 1901 | | pagina 1