IR I WOENSDAG^ AUGUSTUS 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 62. De Nederlandsche Visscherij-vereeniging Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. visschersvolk gespaard blijft, dat Hoe menig stille verzuchting stijgt Thans beproefd bedrijf UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM heeft hare Tweede Algemeene Vergadering ge houden te Amsterdam in het gebouw der Mij. tot Nut van het Algemeen. en onze na langdurige discus den directeur oprechten werd, hoewel de vereeniging met een nadeelig saldo slootdoordat de onkosten van ’98, ’99 en 1900 allen over één contributiejaar liepen, 1901 zal echter het financiëel evenwicht her stellen. Het Hoofdbestuur werd wederom be vestigd en de heer J. Zwier Visser, tot heden tijdelijk directeur, als vast benoemd. Na een woord van oprechten dank sloot de Voorzitter deze opgewekte vergadering, waaruit, mocht zij slagen, veel nuttigs kan voortvloeien. ten en even Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. met de zoetwatervisscherij is het al even treurig gesteld, de zalm- en achteruitgegaan dreigt met eene algemeene verbooging dier zelfde rechten. Kort geformuleerdDe toestand bij ons is ellendig, hier baat geene theorie, practische ingrijping der regeeringshand verleene weldra hulp, anders staan wij spoedig aan den voor de verg, tot spoedige indiening bij de regeering aan. Uit hetzelfde oogpunt droeg de afgevaardigde van Arnemuiden, de heer A. de Ridder, voor, een gasboei te leggen voor het Veersche gat en de afgevaardigde van Terschelling, de heer Bloemvroeg plaatsing eener dergelijke boei op de Engelscbe Hoek bij Terschelling. Deze afgevaardigde gaf tevens een schets van het leven op de loggers en hij meende dat dit geenzins in overeenstemming was met de tegen woordige levenseischen, mannen bij elkander in één kooi slapen o.a. noemde bij afschuwelijk het was hoog tijd dat de gezondheidscommissies ten deze eens een onderzoek gingen instellen waar in ons land zoo krachtig propaganda ge maakt wordt voor de dierenbeschermingen eene vereeniging zelfs bestaat, hoe is het mo gelijk dat aldaar menschen vergeten worden het is verschrikkelijk, het zijn ongehoorde toe standen in onzen tegenwoordigen tijd. Het plan tot drooglegging der Zuiderzee, dat door den directeur werd uiteengezet, vond invloed algemeen bestrijding en de vergadering nam het besluit met algemeene stemmen daartegen te protesteeren. De afgevaardigde van Wor- kum stelde voor den Directeur op te dragen een onderzoek in te stellen naar de Duitsche visscherijwet, met bet oog op de omstandigheid dat bij ons zooveel kleine visch gevangen en verkocht wordt. De heer P. Plaatsman, afge vaardigde voor Oosterenddeed het verzoek zich tot de Regeering te wenden opdat de visscherij op oesters te Tessel altijd worde opengesteldomdat toch geene verpachtingen meer in het noorden plaats hadden. Vervolgens werd eene Commissie benoemd om de rekening van den penningmeester, de heer Zwier Visser, na te zien, die goedgekeurd DUITSCHLAND. De nasleep van den skrach” lijkt wel eindeloos te zijn. Te Ham burg zijn de groote lederfabriek Wuttge en de machinefabriek Schmahl over den kop gegaan. Een groote Saksische Bank, wier naam nog verzwegen wordt, staat op springen met een passief van ruim 12 millioen mark. De schuldeischers van de »Trebertrocknung”- Maatschappij te Cassel moeten zich vergenoe gen met een uitkeering van 2^ percent. Voor de meesten staat dit gelijk met ondergang. Wegens ongunstige berichten uit Friedrichs- hof waar de Keizerin-weduwe ziek ligt, heeft de Keizer afgezien van deelneming aan de feesten te Emden Cuxhafen, Hamburg en Wil helmshaven. Hij zal daar vermoedelijk door den Kroonprins worden vertegenwoordigd. De Keizer is heden ochtend vroeg aan boord der Hohenzollern naar Kiel vertrokken, en da delijk naar Friedrichsruhe doorgereisd waar de Keizerin en de prinsen reeds zijn aangekomen. Maandag is Keizerin Friedrich overleden. FRANKRIJK. In Fransche marinekringen is men zeer tevreden over de prestaties van de nieuwe torpedoboot Mistral, die na oefeningen, waarbij ze een zeer groote snelheid ontwikkeld, te Cherbourg in de haven is aangekomen. Die snelheid bedroeg 28 knoopen 10, en overtrof met 2 knoopen 10 de verwachtingen. De Fransche zaakgelastigde te Madrid deed de Spaansche regeering de officiëele mededeeling, dat reizigers uit Europa, die het zuidelijk deel van Algiers willen bezoeken, een verlofpas van den gouverneur-generaal of van de divisie commandanten hebben moeten. Het Marokkaansche gezantschap in Europa is, na Parijs verlaten te hebben, te St. Peters burg aangekomen en aan het station opge- wacbt door de ambtenaren van het Russische ministerie van Buitenlandsche Zaken en den Franschen gezantschapssecretaris. Men schrijft dit bezoek politieke doeleinden toe. Marroko zou hulp vragen aan het Twee voudig Verbond (Frankrijk en Rusland) om zich den ongewenschten maar toenemenden van Engeland en Duitschland van het lijf te schudden. ENGELAND. De lord mayor van Londen kreeg van den Engelschen minister van binnen- landsche zaken een afschrift van een schrijven, dat de Duitsche zaakgelastigde heeft gezonden, waarin het bezoeken van een aantal Duitsche oorlogschepen aan verschillende Engelsche havens aangekondigd wordt. Onder die schepen zal zich o. a. de Charlotte bevinden, met prins Adalbert, derden zoon van keizer Wilhelm, aan boord. De schepen zullen van den 17en tot den 21 en te Plymouth verblijven. Labouchere behoorde in het lagerhuis na tuurlijk tot degenen, die het voorstel van de re geering om lord Roberts 100,000 te schen ken bestreed. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het belangrijk en groot programma dat voor bemoeiingen en steun der regeeringen aldaarU ligt zegt het voldoende, wij beöogen met wanneer wij ons groot visschersbedrijf dan ook onzen arbeid niet anders, dan den grondslag te spiegelden aan dat van andere landen, dan leggen voor verbetering in het bedrijf en ver- moest het voor ieder, die eenig besef van de hooging van den levensstandaard onzer Neder- belangrijkheid van dit bedrijf bad, een totaal landsche visschersbevolking. Wij zullen onze onbegrijpelijk iets zijn, dat zoo weinig zorg, wetenschap zoo bitter weinig belangstelling wordt geschon ken aan een zoo machtigen factor van volks- wij bestaan V7 a rl 4a. 7..,^ ^A a1a< vlag der Nederlandsche Visscherij-vereeniging door de visschersbevolking tot taak gesteld is, van een bevolking, dat in nood ver en doordrongen van de heilige plichten, die door deze vertegenwoordiging in verband I met de omstandigheden, op U rusten, kan het niet anders of ik mag op uwe ernstige mede werking en warme belangstelling rekenen en kunnen we vol moed ons gewichtig programma beginnen. Dit programma in zijn geheel hier te be handelen zou te wijdloopend worden, uit de 40 punten zullen we derhalve de voornaamste kort bespreken. Allereerst zij daarom genoemd de van een algemeen Nederlandsch vis- weezen- en ondersteunings- avond van den ondergang, van een der oudste De Voorzitter, de heer Kouwenhoven, opende en éénmaal rijkste bronnen van volksbestaan, met een kort woord de vergadering, waarna Die hulp kome spoedig, anders kon het wel hij het woord aan den Directeur, den heer J. reeds te laat zijn en voor dezen ramp hoop ik Zwier Visser gaf. Deze gaf een breedvoerig j dat ons visschersvolk gespaard blijft, dat zou verslag omtrent den toestand der vereeniging toch eene onverdiende belooning zijn voor haar en deze mocht zich, niettegenstaande de kolos- oprechte trouw sale moeilijkheden haar in den weg gelegd, in een krachtigen staat verheugen en nog dage lijks leverde zij de doorslaande bewijzen van r en vaderlandsliefde, door alle eeuwen heen vorst en land steeds getoond. Allen, als vakmannen, hier verzameld, kun nen een bevoegd oordeel vellen en U zult mij levensvatbaarheid en noodzakelijkheid van haar gretig toestemmen, dat ik noch hier, noch in bestaan. de destijds door mij geschreven brochure 't Is waar, door kwade spraak waren eenige I sNeerlands Goudbron”, heb overdreven. De afdeelingen verzwakt en een paar wegens te tegenwoordige toestand gaat ons allen ter harte, gering aantal leden niet bestaanbaardaaren- het is niet zoo moeielijk om onder de heden tegenover stond als ruime vergoeding de wor- daagsche omstandigheden, de toekomst van ons ding van eenige nieuwe krachtige afdeelingen. bedrijf te voorzien, waarom wij dan ook hier I Hierna gaf de Directeur een kort overzicht verzameld zijn, behoef ik zeker niet uiteen te van enkele visscherijen in naburige landenzetten. speciaal vestigde hij de aandacht op de ernstige Het belangrijk en groot programma dat voor hunne beste pogingen zullen nimmer met vol- een 1 doend succes bekroond kunnen worden, zoolang leven geene betere visscherijwetten gehandhaafd en hartigheid wordt hijde heer Zwier Visser zegt de vervuiling en bederf van het water, door dan ook terecht in zijne brochurevoor U de afval der menigvuldige fabrieken, in de visschers zou het groene lijkkleed der zee veel laatste jaren verrezen, niet krachtdadig tegen- eervoller zijn, dan het doodsbed dat de open gegaan worden. Nog andere donkere wolken bare milddadigheid U spreidt. hangen ons reeds zoo zwaar beproefd bedrijf i Onder warme bijvalsbetuiging werd daarna boven het hoofd. het ontwerp der fondsen Frankrijk heeft op enkele vischsoorten zijne sies goedgekeurd en invoerrechten reeds verhoogd en Duitschland j dank daarvoor gezegd. De Zeeuwsche Afdeelingen hadden onder scheidene voorstellen, die, behoudens enkele wijzigingen, allen werden aangenomenden di recteur werd opgedragen eene verzameling te maken van het aantal tonnen mosselzaad de laatste drie jaren gezaaid, maar gestorven en verloren gegaaneen algemeen rapport omtrent den Zeeuwschen toestand, zal bovendien worden samengesteld. Ter bespoediging van afdoening in de Zeeuw sche aangelegenheden, werd eene afzonderlijke Zeeuwsche Commissie benoemd en vormen de Zeeuwsche Afdeelingen eene Zeeuwsche- of Provinciale Afdeeling; de heer W. Moelker, voorzitter der Afd. Tholen en vice-voorzitter var het Hoofdbestuur, werd tot voorzitter be noemd. De heer Wijnne de Foeijaeger, afge vaardigde der Afd. Philippine, drong krachtig aar, dat er maatregelen genomen moesten wor den, dat alleen aan Nederlanders vischconsenten uitgereikt zouden worden. Daarna kwam het boeien- en bakenstelsel voor onze zeegaten aan de orde en eenparig was men van oordeel dat door kleine veranderingen groote verbeteringen hierin waren aan te bren gen vooral bij de Heldersche gronden, waar men uit volle diepte plotseling op de zand banken, waar 1 a 2 meter water staat, stoot; eenige voorbeelden werden aangebaald dat bij behoorlijke boeien, ongelukken, zooals daar met visschersvaartuigen hadden plaats gehad, waarbij schip en bemanning totaal verongelukt waren, dan niet zoo gemakkelijk konden plaats vinden. De Directenr had een plan samengesteld dat de goedkeuring volkomen wegdroeg en waar het hier menschenlevens kon betreffen, spoorde nAMn. 4-s\4- n rxzxnzl inrlinninc ra □preKer Kennis gemaaKi en in net geneei ge- puug nomen, zag het er bedroefd uit met den één- 1 keert maal zoo rijken tak van volksbestaan. De kustvisscherij levert bijna geen bestaan meer op en de kurk (de Zuiderzee) waarop een groot deel dezer vloot nog drijft, is men van plan haar te ontnemende Zeeuwsche oesterindustrie gaat met rassche schreden achteruit, de mossel- teelt gaat slecht en op onderscheidene plaatsen in de Zeeuwsche wateren zijn gedurende de laatste paar jaren, waarschijnlijk tengevolge eener ziekte onder deze dieren, duizenden en duizenden tonnen verloren gegaan, terwijl pach- stichting bepalingen omtrent deze visscherijen schers-, weduwen-, bezwarend op de bevolking blijven druk-1 fonds, liefdadigheid moest de grondslag van deze ken, ais in de dagen van bloei en voorspoed, onderneming zijn en dan kon het niet uitblijven, Bovendien wordt zij met totalen ondergang of er zou éénmaal een heerlijk gebouw van bedreigd bij drooglegging der Zuiderzee, want mensebenliefde verrijzen, waar zalving te vinden 3 4 van het mosselzaad op de Zeeuwsche ban- zou zijn voor de wonden der visschersbevolking, ken gezaaid, is van de Zuiderzee afkomstig; hun door de wreede golven der zee geslagen, rij is hei ai even treurig I ThansHoe menig stille verzuchting stijgt elftvisscherij is stadig niet op uit den boezem van tal van arme maar de pogingen van enkele cor- brave visschersgezinnen, veroorzaakt door het poraties, om in de vischarmoede in de binnen- bleeke gebrek, dat er na den storm, vaak on- wateren te voorzien, hoe lofwaardig ook, kunnen verwacht en onverhoopt kwam binnensluipen de planting van karpers en forellen het gemis onmeedoogend zijn scepter zwaaide. En der fijnere vischsoorten nooit vergoeden en oude visschers, wat is hun deel meest al na <>o werkzaam onvermoeid en vermoeiend i" Een voorwerp der wereldsche barm- en gegevens hier verzamelen, om ze daarna der Regeering voor te leggen en j kunnen en mogen niet rusten, voor- en Van Noord tot Zuid, was thans de aleer volbracht is, wat U en mij ten dezen geplant, met alle mogelijke visscherijen had wij zijn hier de vertegenwoordigers Spreker kennis gemaakt en in het geheel ge- pittig deel onzer bevolking, dat in i FRISO IILIII Ml FEIBl1511. 511151151115 I II IF 51II rd tf I

Friso nl | 1901 | | pagina 1