ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1901. No. 63. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. L Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de heer de heeren Door UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 1899 1898 1897 1901 21,000 59,000 30,500 Brillen bij de marine. militaire causeur van het Bat. schrijft Hoewel in k Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per postSS cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. moet alzoo wel tot de zeer gunstige ansjovis-jaren worden gerekend. In 1890, bet bij uitstek rijke ansjovisjaar, bedroeg de totale vangst 190,000 ankers. Kolen in Limburg. Zaterdag is door officieel onderzoek vastgestelddat onder Lut- terade (in de gemeente Geleen, Limburg) bij boring aangetroffen is een ontginbare steenkolen laag van ongeveer 75 centimeter dikte. De plaats der boring ligt buiten het voor de staats- ontginning aangewezen terrein. De cavalerie-manoeuvresdie dit jaar zouden plaats hebben onder de bevelen van den inspecteur der cavalerie, gaan niet door, wegens het heerschen van de influenza onder de cava- lerie-paarden in de verschillende garnizoenen. Evenmin zal er een oefeningsreis der officieren plaats hebben. Dit jaar worden aan het Kon. Instituut voor de Marine geen adelborsten voor het korps mariniers geplaatst. Scheepsramp. Woensdagmorgen te 6.15 ontving het loodswezen te Hellevoetsluis telegrafisch bericht van Goedereede, dat een mastelooze schoener ten N. van den Hinder in zinkenden toestand verkeerde. Er was veel zee; het volk werd vermoedelijk gezien. Om 6.45 kwam weer bericht, meldende, dat de schoener gezonken en het volk verdronken was. Door visscherliedeu werd om half negen een kist aangebracht, bevattende kleederen van den gezagvoerder, die On. Haarde heette. Onmid- delijk na het eerste bericht vertrok de reddings boot ze heeft niets meer ontwaardalleen bracht ze aan een naambord, vermeldende dat de schoener heetteSleyper en herkomstig was van Christiansund. Toevallige symboliek. Onder dit op schrift schrijft een onzer bladenTe Kampen zaten op de kerk, terwijl daarbinnen een paar tje in den echt vereenigd werd,drie candidaat-adelborsten zooveel mogelijk waarborg wordt gezocht dat de aanstaande zeeofficier over een paar flinke, krachtige kijkers beschikt, zoo is het een niet te loochenen feit dat bij ziendheid en dientengevolge het dragen van brillen onder de heeren onzer vloot vrij belang rijk toeneemt. Weinige jaren geleden werden met minder sterke oogen begiftigde zee-officieren zonder genade afgekeurd en gepensioneerdheden ten dage wordt men met de toepassing van dien maatregel omzichtiger, blijkbaar omdat zij op den duur te veel in papieren loopt. En zoo geschiedt het dat een zee-officier met gewapende oogen steeds minder zeldzaam wordt. Den 31 en Augustus vertrekt van uit Amsterdam per stoomschip Koning Willem 1 een detachement suppletietroepen sterk 3 onder officieren en 50 minderen. Het bevel is op gedragen aan den kapitein der infanterie G. A. Platttot medegeleiders zijn aangewezen de 2e luitenants der infanterie P. Schaafsma en N. J. Feenstra. Het detachement is be stemd voor Batavia. De anejovis-visscherij op de Zuiderzee heeft dezen zomer in ’t geheel 90,000 ankers ansjovis opgeleverd. 1900 leverde op 38,000 ankers. bedacht nomen en nemen De uitvinder noemt zijn systeem het Tele grafisch ^-stelsel. Hij ontwierp nl. een telegrafisch woordenboek bestaande uit 2 deelen1 de vercijfering2 de ontcijfering. Dit woordenboek kan in elke taal overge bracht worden. Elk woord heeft een getal b.v. Koningin komt Amsterdam 34,4 3,4,1 1,2334 Deze zin is niet in een code te vinden. Men telegrafeert dezen zin thans o.a. bij de zeetelegrafie met 47 stroomen Morse Alphabet, terwijl men bij het 4-stelsel met 11 stroomen kan volstaan. Bij dit stelsel zijn slechts 4 teekens, zoodat ieder in enkele uren telegrafeeren kan leeren. De uitvinder heeft verder een systeem be dacht voor de Mercuurcode en andere codes voor het leger (voor Indië zeer belangrijk) de scheeps- of vlaggenseinende telegraaf zonder draad en de land telegrafie t.w. de lange Rus sische lijnen alles gebaseerd op het 4 teeken- stelsel. De snelheid van het seinen wordt door dit Een Transvaalhuis. Een Comité in Den Haag heeft een Transvaalhuis te Scheveningen ingericht, vlak achter het station van de Staats spoor. De wapperende vierkleur van Trans vaal en de Vrijsta atsche vlag wijzen vanzelf den oude voortrekkers” woningen, zooals nog velen zijn zelfs in de nabijheid van Pre toria. Weelderig ingericht is zoo’n woning niet. Eenvoud en practiscbe zin spreken uit het huisraad dat van vader op zoon overgaat. Uitwendig is het uitstekend volgens het algemeen oordeel nagebootst en vele voor werpen zijn er in die wel een kijkje waard zijn. Het »huis” mag zich dan ook reeds in veel bezoek verheugen, men offert gaarne een kwartje of dubbeltje om de Boerenhuizinge te zien en in een bus kan men nog extra-giften aan het comité afdragen, die alle bestemd zijn om de vrouwen en kinderen der strijden de Boeren geldelijk te steunen. Een adjudant uit het Indische leger. In militaire kringen loopt het gerucht dat de prins-gemaal er over zou denken, zich ook een Indisch officier als adjudant in gewonen dienst toe te voegen. Hij zou daarvoor een verlofganger wenschen te nemen, die b.v. elke twee jaren door een nieuwen zou kunnen worden vervangen. Er schijnen evenwel aan de verwezenlijking van dat plan nog bezwaren van geldelijken aard verbonden te zijn, die de minister van Koloniën op de een of andere wijze uit de wereld moet trachten te helpen, alvorens aan het denkbeeld uitvoering zal kunnen worden gegeven. Het moet vooral het streven van prins Hen drik zijn, aldus eindigt de Loc., zich door deug delijke voorlichting op de hoogte van Indische militaire aangelegenheden te stellen. Een nieuw telegrafisch systeem. den heer G. N. Meijer te Amsterdam is een nieuw vervaardigd systeem voor telegrafeeren waarmee thans proeven worden ge- i waaromtrent wij het volgende ver men met dit stelsel 270 a 290 woorden seint tegen 100 met het bestaande stelseldus on geveer 3 maal zooveel als thans, wat voor de zeekabels van groot gewicht is. De groote vereenvoudiging zit hem in het 4 teeken-stelsel tegen het 52 teeken-stelsel bij Morse. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Bjucht" de 10de Augustus 1901. Tsjeard en Afke, Pyt fen Fryslan. Twa PrinsetünenM. H. B. Fen twa Konings dochters, W. D. Fen twa Jannen, J. Gyl- stra. Is Fryslan earm? It bleauw by wirden (mei plaetsjes), D. H. Z. Men schrijft uit Groningen aan de Asser Courant De liberalen, althans de liberalen als partij, zijn het in de verkiezing voor een kamerlid thans eens. Van de zijde der liberalen heeft mr. Drucker geen tegenstand te wachten. Noch Burgerplichtnoch Groningennoch Eendracht maakt macht zoo vernemen wij zooeven kómen bijeen. Hoewel de liberalen bij de vorige verkiezing zich scherp in twee partijen verdeelden, wil men thans geen gebruik maken van het verzuim der omissie door mr. Drucker gepleegd. Ook de anti-revolutionnairen en roomsch katholieken zullen wel geen party tegenover mr. Drucker stellen. De tegenstand zal komen van de zijde der sociaal democraten. In het district Sliedrecht wordt ernstig gedacht over eene candidatuur voor de Tweede Kamer van den luit.-kol. Van Löben Seis te Den Haag. Ook wordt de naam genoemd van den predikant Rudolph te Leiden. Het ware beter een paar doctoren in de Kamer te brengener zijn nu dominees ge noeg in. De Alldeutsche Blatter vernemen uit Johannesburg dat de couranten, die daar uit het buitenland aankomen, gewoon vernietigd worden. Het blad is van meening dat de Engelsche postadministratie dit aan de vreem de administraties diende mee te deelen om het publiek voor schade te bewaren. Nu dat niet het geval is, vestigt het blad zelf de aan dacht erop. Koning Eduard heeft op bet oogenblik dat zijn zuster te Friedrichshof stierf, een heilwenseb en een afscheidswoord gesproken tot de bemanning van de Discovery, het Engel sche schip bestemd voor de Zuidpool expeditie in combinatie met andere naties. Nadat de koning het materieel van het schip, de sleden en de sneeuwschoenen had bezichtigd, hield hij een rede. sTallooze malen”, sprak hij »heb ik de eer gehad afscheid te nemen van mannendie ten oorlog trokkenen het doet me genoegen thans een goede reis toe te wen schen aan mannendie eenvoudig een vreed zame zending gaan vervullen.” De Münch. Keuste Nachr. meldt, dat bij keizer Wilhelm het plan bestaat de terug- keerende en de reeds teruggekeerde Duitsche troepen de kern te doen vormen van een koloniaal leger, dat bestemd zou zijn voor den dienst buiten Duitscbland. Het nieuwe leger zou door den keizer worden onttrokken aan iedere controle van het parlement. Amerikaansch. Het bestuur van de Pan- Verkiezingen voor de Tweede Kamer. VEENDAM, 6 Augustus. De uitslag van de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit district is, dat ge kozen is de heer mr. Smidt (vrijz. dem.) met 2687 stemmen. De heer mr. Troelstra verkreeg 2297 stem men. (Bij de eerste stemming op Dinsdag 30 Juli verkreeg de heer Smidt 1357 stemmen, de heer Troelstra 1663 stemmen en Boels (anti-rev.) 1036 stemmen. Bij de eerste stemming zijn uitgebracht 4038 stemmenbij de herstemming 4984 stem men.) WESTSTELLINGWERF, 6 Augustus. De uitslag van de stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer is aldusUitge bracht 3222 geldige stemmen. De heer Hugen- holtz (soc. dem.) had 1432, de heer Van der Molen (anti-rev.) 1064, de heer dr. Blink (lib.) 716, de heer Veenhoven (lib.) 12 stem men. Herstemming alzoo tusschen Hugenholtz en Van der Molen. Als candidaat voor de Tweede Kamer in Amersfoort (vacature-T. A. J. van Asch van Wijck, benoemd minister van koloniën) wordt van liberale zijde genoemd mr. W. H. de Beaufort te Leusden, oud-minister van buiten- landsche zaken. De heer De Beaufort, die in dit district algemeen bekend en geacht is, heeft, zegt men, bij aanneming der candidatuur, zeer veel kans gekozen te worden. Gedurende 1900 zijn in de hooge venen van Friesland 1.016.079 dubbele hectoliter lange of lichte turf gegravenin de lage venen, buiten de gereglementeerde veenpolders 1.022.098 dubbele hectoliter spon- of bagge- laarturf en in de gereglementeerde veenpolders, behalven in den Echtenerveenpolder waarvan geen opgave is ontvangen, 1.307.333 dubbele hectoliter van laatstgenoemde soorten. In 1899 bedroegen deze hoeveelheden onder scheidenlijk 1.036.537, 812.933 en 1.435.823 dubbele hectoliter. Er werden alzoo in het afgeloopen jaar in de hooge venen 20.458 dubbele hectoliter lange of lichte turf minder, in de lage venen buiten de gereglementeerde veenpolders 209.156 meer en in de geregle menteerde veenpolders als men de in 1899 gegraven hoeveelheid in den Echtenerveenpol der aftrekt 74497 dubbele hectoliter spon- of baggelaarturf minder gegraven dan in 1899. In de veenderijen waren werkzaam 5,552 per sonen, of 186 meer dan in 1899. Het waren allen Nederlanders. Van het bedrag der slikgelden is f2,597,600 belegd naar 2|, f2000 naar 3 en f79,021.625 naar 3| pCt.van dat der armengelden f 1,002,100 naar 2$, f18,450 naar 3, f900 naar 3| en f 18,250.71 naar 4^ pCt. Afgekeurde trampaarden. Te 's Graven- hage hebben B. en W. 38 paarden van de Haagsche Tramweg-Maatschappij op de lijn PleinScheveningen ongeschikt verklaard voor den dienst, wegens oververmoeienis. De bekende Kbl., Sahib, weg. Het huis is het type van£een der er nu een zeer jiins- n tin i r. 11.\i ii: nun m iiiii'inii 1I—

Friso nl | 1901 | | pagina 1