Het Nieuwe Ministerie. I WOENSAG 14 AUGUSTUS 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 64. Buitenlandsch Nieuws. Officieel gedeelte. - Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. ste twintig jaren aan eenige partij ten deel viel over Het raadsel schijnt eindelijk opgelost. weinig gerekend op de de inzichten van Prins Joris en die hoegenaamd geen verschil bestaat, ja, dat zelfs UITGBVBB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl. enz. enz. Van groote lust de regeeringstaak over te nemen was dus Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PBIJS dar ADVEBTENTIEN van 1—5 gewone regels 40 oenta. Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de pry's belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. H. de tweede overwinning, die den clericalen eene meerderheid van 16 stemmen verschafte. Toen te zijn. En zoo wordt Dr. Kuyper premier. Dat doet ons pleizier. Niet dat hij premier wordt; wij plaatsen ongelezen wordt gelatenmet de groote ruzie tusschen hem en Lobman (om van zijne schier ontelbare andere ruzies niet te spreken) dachten wij wel eens, dat hij over I Corinthe XHI een papier had geplakt. Dr. Kuyper is thans 63 jaar oud. Of hij gelegenheid zal vinden de groote gaven hem geschonken ook als minister tot ontwikkeling te brengen daarvan is niets te zeggen. Men kan een uitstekend partijleider en een zeer ongelukkig minister zijn, zooals o.a. Gambetta’s loopbaan bewijst. Hij verkoos voor zich de portefeuille van Binnenlandsche Zaken, en zal Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiftn Din dag en Vry'dag morgens vóór 12 uur. Uit de welversneden” pen van Prins Joris vloeiden dezer dagen in de Enkhuizer Courant onder meer een tweetal artikelen, die onze algeheele instemming hebben. Teckelenburg I” Vóór 1 klonk het thans uit des heeren Harte mondtot groot vermaak van de Kamer, die in een Homerisch gelach uitbarstte. De heer Harte van Teckelenburg dan, treedt als minister van Financiën op. De overige ministers zijn anti-revolutionairen voor Buitenlandsche Zaken Mr. R. Melvil, baron van Lyndenthans Eerste Kamerlid voor de provincie Utrecht. Zijn naam heeft op het gebied der diplomatie een goeden klank in ons vaderland. Voor Marine de gepensionneerde vice-admiraal Kruysdie reeds een blauwen maandag minister van Marine was in bet Ka binet Mackay ter vervanging van den tusschen- tijds afgetreden minister Dyserinck voor Water staat, handel en nijverheid, Mr. C. J. de Marez Oyens, thans administrateur aan genoemd de partement en iemand zonder eenig politiek verleden. Voor Koloniën de oud-gouverneur van Suriname jhr. mr. Asch van Wijck, zeker een van de bekwaamste mannen van de anti revolutionaire partijdie een zeer eervollen staat van dienst achter zich heeft. Het is niet onmogelijk, dat het optreden van dit ministerie nieuwe verkiezingen noodzakelijk maken. Achten de nieuw opgetreden ministers de vereeniging van kamerlidmaatschap en ministerschap niet wenschelijk dan moeten er 5 nieuwe leden voor de Tweede Kamer geko zen worden en wel voor Sliedrecht, Eist, ’s Her- togenbosch Grave en Amersfoortwaarvoor Kuyper, Bergansius, Loeff, Harte en Asch van Wijck gekozen zijn. Daar dit echter zooge naamd vaste districten zijn, kunnen die nieuwe verkiezingen niet van invloed zijn op de partij verhoudingen Dan zouden er verder voor Melvil van Lynden en Asch van Wijck twee andere leden naar de Eerste Kamer gaan, wat ook wij herhaaldelijk hebben geschreven. Omdat het hier zaken geldt van algemeen belang, maar die ook van meer nabij Friesland met zijn uitruilings-systeem en vooral ’t district Harlingen betreffen, meenen we wèl te doen beide artikelen, ook als hulde aan den Schrijver, in dit en ’t volgend Woensdagno. van ons blad over te nemen. troepen ruiterij gedurende de begrafenis overal de ronde zullen doen. Dit geeft bewijs van een zenuwachtige vrees, dat er dien dag een onheil kon gebeuren. De Londensche correspondent van de Neue Freie Presse seint aan zijn blad, dat het kasteel Friedricbshof door zulk een groote troepenmacht beveiligd is geworden, omdat de Europeesche politie verontrustende berichten had ontvangen omtrent een beraamden anarchistischen moord aanslag op de in het Slot aanwezige vorstelijke personen. Wegens deze berichten zou de Koning van Engeland zijn vertrek tot heden hebben uitgesteld. Voor de veiligheid van zijn persoon moeten, te beginnen bij Vlissingen, buitengewone maatregelen zijn genomen. Volgens de Kölnische Zeitung moeten de piketten van het Hessische huzarenregiment no. 14, die op alle punten van Homburg tot Cronberg patrouilleerdenvier Italiaansche werklieden hebben aangehouden, die naar Frankfort gebracht werden. De in de omlig gende dorpen arbeidende Italianen worden streng bewaakt. Negentien hunner kregen bevel zich na afloop van hun werk niet meer op straat te vertoonen. Graaf Waldersee is tegen negen uur aange komen. De Keizer, de Kroonprins, Prins Eitel Friedrich en de Rijkskanselier waren voor de ontvangst tegenwoordig. Bij het binnenrijden van den trein presen teerde de eere-compagnie het geweer. De Keizer kuste graaf Waldersee op beide wangen, begroette de officieren die Waldersee vergezel den en begaf zich met Graaf Waldersee voorbij bet front der eere-compagnie en daarna naar het Slot onder het Hoch der menigte. In het Slot werd graaf Waldersee door de Keizerin en de jongere Prinsen verwelkomd. waardoor de clericale minderheid aldaar van 19 op 21 zou komen.(§) En waar bljjft bij dat alles Lobman Is de leider der vrije anti-revolutionairen buiten de combinatie gehouden Ja natuurlijk. Kuyper en Lohman kunnen niet samen in één en het zelfde ministerie gaan zitten. Zij zullen beiden aan de ééne Seinposthistorie meer dan genoeg hebben. Het gerucht gaat, dat de heer Loh man tevreden zal gesteld worden en onschade lijk gemaakt met het presidium van de Tweede Kamer. Het zou mogelijk kunnen zijnmaar dat zou te betreuren wezen; daar is hij met zijne bekende hartstochtelijkheid allerminst de man voor. Men weet, dat de Ministers alzoo hebben besloten en dat de nieuwe verkiezingen alreeds zijn uitgeschreven. DUITSCHLAND. Donderdag in de vroegte is het lijk van Keizerin Frederik in tegenwoor digheid van de keizerlijke familie en den intendant Von Wedel gekist. Te Potsdam, waar de lijkbaar is aangekomen, zal de stoet zich door het park Sans-Souci en den den Marly tuin naar het mausoleum bege- van en dus niet, zooals eerst bepaald was, langs eenige straten der stad trekken, zoodat het volk van de plechtigheid niets zien zou. Deze verandering in de regeling der begrafenis moet veroorzaakt zijn door de aanwezigheid van Koning Eduard van Engeland. Het park Sans-Souci wordt door een sterke militaire 1. Mededeelingen. 2. Behandeling der gemeente-rekening 1900. 3. Besluit van heeren Ged. Staten omtrent de verordening tot heffing van 1 4 Benoeming van een F school te Nijega (Heidenschap.) 5. Behandeling van het Suppletoir kohier van Hoofdelyken Omslag. Koüdüm, den 12 Augustus 1901. De Burgemeester, H. M. TROMP. Het raadsel schijnt eindelijk opgelost. Na zoovele dagen van gissen is thans officieus be kend gewordenwelke acht mannen in het zoogenaamde Christelijk ministerie zitting zullen nemen. Wij zeggen zoogenaamd Christelijk en het is dan ook de eerste en de laatste maal dat wij het nieuw opgetreden kabinet aldus zullen betitelenhet is het clericale ministerie- Kuyper. Kuyper is de man geweest, die onder de valsche en op staatkundig gebied volkomen te verwerpen leuze: Voor of tegen God! de kie zers tot eene dweepzieke hartstocht beeft ge prikkeld, een hartstocht die heeft kunnen be werken, dat de meest heterogene bestanddeelen hebben samengewerkt, om een uitslag te ver krijgen, die de overwinnaars zelven niet alleen heeft verbaasd, maar hen, zooals de feiten leeren, in verlegenheid heeft gebracht. o o Dit laatste blijkt uit het feit, dat de over- eerd maar al te vaak door hem op de mooiste winnende partij niet gereed was om dadelijk de por tefeuilles over te nemen bij gemis aan een werkprogramma. De verbonden minderheden hadden blijkbaar zoo overwinning door hen behaald, dat zij de vraag: Wanneer de uitslag van de verkiezingen ons dwingt als Regeering op te treden, wat zullen wij dan doen?” nog niet hadden overwogen. Vandaar het tegenstribbelen van Kuyper da delijk na den eersten uitslag op 14 Juni. Men moest de overwinning nog niet overschatten er was nog geene meerderheid verkregen, die het optreden van een clericaal ministerie onver- geene sprake. Maar toen kwam op 27 Juni VERGADERING van den RAAD der ge- - meente Hemelumer Oldephaert en Noord wolde, op Zaterdag, den 17e Augustus 1901, des voormiddags te konden de overwinnaars beschikkende over eene 9i ure. meerderheid grooter dan ten onzent in de laat- Punten van behandelingste twintig jaren aan eenige PartÜ ten deel viel niet weigeren, de consequentie te aanvaarden van de uitspraak der kiezers. En toen moest j het zeer bijzondere moeielijke kunststuk ver- ^toond worden een programma samen te stellen, HoofdelökeiTÖmslBg waarmede zoowel de democraten Kuyper en Hoofd der openbare Fasstoors als de ultraconservatieven Lohman, de Visser en Travaglino zich konden vereenigen. Dit schijnt gelukt te zijnschijnt zeggen wij met zekerheid kan men over dat werkprogramma natuurlijk niets zeggen vóór de opening van de Staten Generaal in September a.s. De parle mentaire geschiedenis geeft echter voorbeelden te over, dat dergelijke voorloopige vaststellingen van een werkprogram allerminst voortduring van eensgezindheid in het ministerie waarborgen. Er is nu eenmaal een hemelsbreed verschil tus schen vóór den boel en in den boel geplaatst uvuwu. Onze lezers zullen ’t ontdekken, dat tusschen van ons bwu .v.ovu*. vcovcn., j», ua. wud hadden veel liever gezien, dat het Ministerie sommige uitdrukkingen letterlijk kloppen met Pierson in staat ware gesteld zijne taak voort te zettenmaar het doet ons genoegen dat Dr. Kuyper zich niet aan eene taak onttrekt, die hij politiekerwijze beschouwd niet mag afwijzen. Hij is de man, die met weergaloos handige tactiek Roomschen en Roomschenhaters, demo cratisch gezinden en verstokte conservatieven onder één hoed heeft weten te vangen, onder de bewering, dat de enkele betuiging dat men Gods naam ook in de staatkunde eert aan de meest ongelijksoortige partijvermenging kracht zou kunnen geven om te regeerenom in onze maatschappij, die in een storm en drangtijdperk verkeert sociale verbeteringen aan te brengen laat hij dan ook dat kunststuk vertoonen. Dat J is hij niet alleen verplicht aan de kiezers, die naar zijn zoet gefluit hebben geluisterdhij is het nog meer verplicht aan de overwinnaars- combinatie, die het Kabinet thans versiert, en zonder hem in de uiterst moeielijke politieke omstandigheden waaronder zij optreden, een schip zouden zijn zonder roer. Want Dr. Kuyper is een bijzonder begaafd man. Als partijleider en journalist heeft hij in Nederland zijns gelijke niet, en hij zou zelfs met het groote verschil dat in godsdienstige overtuiging tusschen hem en ons bestaat, geheel een man naar ons hart kunnen wezen, wanneer hij niet in Nederland zijn Kerkelijken invloed gebruikte om staatkundig te heerschen, en van eene onverdraagzaamheid blijk gaf, die doet vragen of die bijbel, door hem zoo hoog ver- naar men wil zich voornamelijk toeleggen op sociale hervormingen. Daarvoor zou van Water staat de afdeeling Arbeid worden afgenomen en overgeplaatst worden naar Binnenlandsche Zaken. Of dit slechts een gerucht is, zal de tijd leeren. Naast den premier zullen wij deze keer hebben 3 katholieke ministers. In 1888 kon den de katholieken in de clericale combinatie niet meer dan twee zetels veroverenze heb ben dus deze keer zeker wat stijver op hun stuk gestaan. Het zijn generaal Bergansius oud minister in het Kabinet Mackay, die mi nister van Oorlog wordt. Of deze vurige voor stander van den persoonlijken dienstplicht niet nog altijd aan velen van zijne geloofsgenooten minder aangenaam is, blijft een open vraag. Geen vraag is het, of hij de leger wetten, zoo als generaal Kool die in de Kamer er door heeft weten te krijgen zal uitvoerendat kan hij niet, want hij is er een verklaard tegen stander van. Verder Mr. J. A. Loeff, een zeer kundig advocaat met eene groote rechts praktijk te ’s Hertogenbosch, voor welke plaats hij sinds 1896 lid van de Tweede Kamer is, die als minister van Justitie optreedt. De derde is Mr. I. I. Harte van Teckelenburg een zoon van den bekenden porseleinfabrikant Harte. Het fraaie aanhangsel van Teckelen burg is door zoonlief er bij gekocht. Wie goede vrienden met hem willen blijven, ver- gete het aanhangsel niet. Men verhaalt dat niet lang geleden in de Tweede Kamer toen de griffier bij de stemming den naam «Harte” afriep, er geen antwoord kwam. De griffier begreep dadelijkwaar de schoen wrongen macht omringd en streng afgezet, terwijl talrijke verbeterde zich. Hij riep thans«Harte van FRISO ims- b iiiimwit- IIIIIIIIIIIHFIIIESLHI).

Friso nl | 1901 | | pagina 1