1 I I Jl ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1901. No. 65. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de familie, niet worden opgegeven wat dan bij de UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. een on- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVEB.TENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De uitslag van de gehouden stemmingen voor lid van de Tweede Kamer in de districten Lochem en Weststellingwerf is als volgt LochemUitgebracht 3606 st. Herstem ming tusschen Mr. H. F. Hesselink van Such- telen (lib.) met 1771 st. en W. P. G. Bela dingen (soc.-dem.) met 1650 st. Weststellingwerf. Gekozen F. W. N. Hugen- holtz (soc.-dem.) met 1990 st. J. v. d. Molen (a.-r.) verkreeg 1636 st. Er waren 3626 geldige st. uitgebracht. Verder is in district Grave gekozen als eenig candidaat de beer W. Friesen (burgemeester van Grave) (R.-K.) Officiëele candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Amersfoort. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck (anti-rev.) en mr. W. H. de Beaufort (lib.). 's-Hertogenbosch. Mr. J. A. A. Bosch (lib.) en jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt (r.-k.). Sliedrecht. B. H. Heldt (vrijz.-dem.) en A. D. P. van Löben Seis (anti-rev.). Voor de vacature tot het nieuwe zittingjaar werden geen candidaten gesteld. Eist. W. baron van Voorst tot Voorst (lib.) en F. M. van Wijck (kath.). De Raad van de gemeente Franekeradeel heeft op verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim aan B. en W. opgedragen een verordening te ontwerpen, waarbij de veld arbeid van kinderen beneden de 12 jaar, be houdens de bij de wet toegestane zes weken, wordt verboden, in dien zin, dat bij overtreding de werkgever als overtreder wordt gestraft. Met ingang van 16 Sept. a.s. is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Harlingen de heer J. J. Hogeweg, thans in gelijke betrekking te Veendam. Aan een der beide schrijftafels in de hal van het postkantoor te Amsterdam werden gister twee jongens ontdekt, die zich onledig hielden met het schrijven vanbrandbrie ven. De politie werd telephonisch met de ver dachte houding der jongens in kennis gesteld en weldra verscheen een rechercheur, die een der knapen arresteerde, en den bijna voltooiden brief in beslag nam. De tweede, de kleinste, wist te ontsnappen, toen zich nog een paar knapen bij ’t opstootje voegden, en de recher cheur op de marmeren vloer uitgleed. Waling Dijkstra. Woendag, vierde de Friesche volksdichter en schrijver, Waling Dykstra, zijn 80-sten verjaardag. Met meer dan gewone belangstelling werd dit feit her dacht. Niet alleen uit Friesland, maar ook van ver daarbuiten bracht men hulde aan dezen man, die tachtig jaren van een welbesteed leven grootendeels heeft gewijd aan onze door velen nog zoo gaarne gesproken en gelezen memmetael. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Rjucht", de 17de Augustus 1901. Tachtig jierW. Dykstra. Tsjeard en AfkePyt fen Fryslèn. Lokwinsk, Sjouke de Zee. Oan myn frjeon Waling Dykstra, C. M. Koopal. Oan üs Tachticbjierrige Waling-Om, J. H. Kloosterman. Fen twa KoningsdochtersW. D. In bernefaem om er ien op ta to jaen (mei plaetsjes), D. H. Z. stoord voort met hun werk en kiezen bij voor keur tijdelijk onbewoonde huizen voor hun operatieveld. Thans is weer ingebroken in de woning van den heer Jos. Th. J. Cuypers, in de Vondelstraat, die met zijne familie te Roer mond vertoeft. Bij onderzoek bleek, dat alle bergplaatsen en kasten, ook die welke waren afgesloten, op de gebruikelijke, dat is, zeer ruwe was den aard der zaak zonder de aanwezigheid van vermist wordt. Het gerucht dat de heer Ter Laan zijn mandaat voor Hoogezand zou willen neerleggen ter wille van mr. Troelstra, is thans door den heer Ter Laan pertinent ontkend. De tuf tuf te Arum. Twee jongelui uit Franeker bevonden zich Zondag te Arum, toen een automobiel, te Harlingen thuisbehoorende, die van den kant van Witmarsum kwam, vlak bij hen een plotselinge wending maakte, tegen hen aanreed en hen beiden te water deed tuimelen. De automobiel stortte om en kreeg zware beschadiging; ook de passagiers, waarvan de chauffeur onder het voertuig te rechtkwam en een gast eveneens te water ge raakte, kregen eenige kwetsuren. Van de fietsen, die de Franeker jongelui bij zich hadden zij waren bij de nadering van de tuf tuf tijdig afgestegen werd een totaal vernield. Beide jongelui, waarvan de een zich wegens een ver wonding aan den pols onder geneeskundige be handeling heeft moeten stellen en thans nog met den arm in den doek loopt, werden na door hulpvaardige personen van droge kleeding te zijn voorzien per rijtuig met de drie passagiers van de automobiel naar Harlin gen en vandaar naar huis gebracht. Het ongeluk, dat wonder boven wonder zonder ernstige gevolgen is afgeloopen, had noodlottig kunnen zijn, wanneer de tuf tuf was doorgereden, daar zij dan op een der drenke lingen terecht zou zijn gekomen. Gelukkig echter sloeg zij om en bleef al doortuffende, op het kantje van den wal liggen. Naar wij vernemen heeft de eigenaar der automobiel op roiale wijze de geleden schade vergoed. De uitkomsten van de achtste tienjaar- Ijjksche volkstelling vermelden o. a. dat het aantal bewoonde schepen over het geheele rijk was 10,445. Het grootste aantal daarvan vindt men in Friesland (2469) en in Groningen (2080.) In deze beide provinciën bedraagt het ongeveer 3j pct. van de bewoonde huizen, terwijl de verhouding voor het geheele rijk slechts ruim lu/0 is en in het toch zeer water rijk Noord-Holland maar 0,7°/o, in Zeeland nog niet 0,6°/o, in Limburg nog geen 0,1 °70. Een buitenman die Maandagavond te Winschoten de tram had gemist en den tijd die hem nog restte om met de laatste tram naar Pekela te vertrekken niet in de herberg wilde doorbrengen, dacht deze in het Winschoter wandelbosch te passeeren. Na eenigen tijd onder het groene geboomte gemijmerd te heb ben, maakte de slaap zich van hem meester. In zijn niet vasten slaap bemerkte hij beweging in zijn zakken en al heel spoedig werd onze buitenman goed wakker en zag hij eenige «dames,” bezig zijn zakken te inspecteeren. Door flink van zich af te slaan met een haar- van zich af te houden en door zijn geroep is de adelaar van Hohenzollern geborduurd. De kist met purper omhuld staat op een on derstel, vol kransen. Nu richt zich ieders oog op den Keizer, die, den blik strak op de kist gevestigd, den wagen op den voet volgt. Rechts van hem gaat Prins Hendrik, zijn broeder, aan de rechterzijde de Koning van Engeland, zijn oom. Dan komen de keizerlijke Prinsen, de andere familieleden enz. Slechts in uiterst geringen getale waren er toeschouwers in het park van Sans Sonci toe gelaten. Alle huizen van Potsdam waren met rouwtooi behangen. Het meerendeel der menschen op straat droeg zwarte kleeding. Portugal's slaafschheid aan Engeland. De Gouverneur van Portugeesch Mozambique Mousinho de Albuquerque, heeft met beide handen de uitnoodiging van den Gouverneur van Natal aangenomen om zijn opwachting te maken bij den Hertog en de Hertogin van York, die op hun rondreis naar de Britsche Koloniën dezer dagen te Durban zullen aan- aankomen. Te Malta is den 13en Augustus het standbeeld van koningin Victoria met bijtende vloeistof overgoten. De dader is bekend. Een zeldzaam aanbod. Uit Denver wordt getelegrafeerd dat een ambtenaar van Colo rado, dr. Monson, zich aangeboden heeft voor de inenting met dierlijke tuberculosis, ter be- proefing van prof. Koch’s bewering op het medisch congres te Londen, dat zulke tuber culosis voor menschen niet overerfelijk is. Dr. Monson stelt een voorwaardedat men voor zijn familie zorgt, als bij door de proefneming mocht bezwijken. SLAGVAARDIG. Een jongmensch werpt aan het strand pla gend een ander met schelpjes, die, ten einde de projectielen te ontgaan, wegschuilt achter den strandstoel eener jonge dame. «Nu doe je net als de Engelschendie verschuilen zich ook steeds achter vrouwen,” verwijt hem de plager. «Neen, ik doe als de Boeren; die zoeken hun steun achter een aardig kopje”, is het vlug bescheid van den ander. BOLSWARD, 15 Aug. Heden avond werd ten huize van den kastelein P. Huizinga de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van donateurs en leden der kaatsvereeniging «Bolsward.” De notulen der vorige vergade ring werden gelezen en goedgekeurd. Daarna werd gelezen het verslag van den grooten jaarlijkseben kaatswedstrijd hier in de kermis van 1900 gehouden, dat door zijne nauwkeu righeid de algemeene goedkeuring der verga dering wegdroeg. De heer K. H. Laagland gaf, als afgevaardigde ter vergadering van den Ned. Kaatsbond te Franeker op 12 Mei j.l. en te Dronrijp 27 Mei j.l. verslag, welk ver slag een welverdiend applaus verwierf. De ontvangsten van 't afgeloopen jaar, waaronder begrepen een batig saldo van ’t vorig jaar groot f 27.29, bedroegen f 743.29, de uitga ven f 776.88, alzoo een nadeelig saldo van f 33.59. Door eene daartoe aangewezen Com missie werd de rekening in orde bevonden en door de vergadering goedgekeurd. De heer wijze, waren doorsnuffeld. De inhoud over de vloeren verspreid. Er kon uit uit Lienden werd onlangs ingezetene in Eek en Wiel geïnfor meerd of deze ook zwarte kippen had, en zoo ja, of hij hem er dan een verkoopen wilde. Toen hij daarop een bevestigend antwoord verkreeg en een geheel zwarte kip had uitge zócht, werd hem gevraagd, waarom hij juist een geheel zwarte kip verlangde. Daarom vertelde hij dat zijn vrouw sedert geruimen tijd sukkelde, en dat hij meende dat zij be- tooverd was. Om er nu achter te komen wie haar betooverd had, moest deze kip levend in een pot met water gekookt worden, dan zou het ongetwijfeld uitkomen wie de tooverheks was en dan zou men haar dwingen zijn vrouw weer te onttooveren. De paardenziekte, waardoor het Engelsche leger in Zuid-Afrika voortdurend wordt geteis terd, is overgebracht naar Duitsch Zuidwest- Afrika, waar de paarden nu ook in menigte sterven. Er zijn maatregelen genomen om een verder doordringen der epidemie naar het Afri- kaansche binnenland, hetzij in de richting van het Tanganjika-meer of de grenzen van den Kongostaat, te voorkomen. De Freisinnigge Ztg., van Berlijn, vraagt spottend of deze «epidemische inval” op Duitsch gebied ook een bepaling uitmaakt van de Engelsch-Duitsche overeenkomst, krachtens welke keizer Wilhelm in December president Kruger weigerde te ontvangen. Engeland, dat een heel volk tracht uit te roeien in Zuid-Afrika, heeft nog hart voor het groote wild in die streken. In het lagerhuis werd n.l. van regeerings- wege meegedeeld dat er maatregelen waren genomen om in de uitgestrekte landstreken van Zuid-Afrika het groote wild tegen uitroeiing te beschermen. Leo Tolstoï is alweer ijverig aan ’t werk en heeft juist een nieuw boek beëindigd«Het eenige middel”. Hij wil volstrekt niet aan ’t verlangen van zijn familie voldoen en een reis maken naar de Middellandsche zee, om in Nice of San Remo te gaan uitrusten. De bevolking van b rankrijk. Op 26 Maart jl. telde de Fransche Republiek 38,641,333 inwoners, zijnde 412,364 meer vorige vijfjarige volkstelling. Begrafenis van Keizerin Frederik. De telegraaf heeft reeds veel vermeld over de plechtige bijzetting der Keizerin in het Mauso leum te Potsdam. Wij kunnen dus met een korte aanvulling volstaan. Om 11 uur verliet de stoet het station Wild park. Vooraan het lijfescadron van de gardes- du-corps, over de witte tunieken de zwarte ku rassen, aangevoerd door generaal Moltke, zoon van wijlen den veldmaarschalk. Daarop de doodshoofd-huzaren, het regiment der Keizerin, geheel in het zwart, op kolbak en zadelkleed een zilveren doodskop ter versiering Toen in fanterie. Daarna de Protestantsche hofpredikers Dryander, Rogge, Persuis in zwarten talaar en de Katholieke proost Assmann in het paarse ambtsgewaad. Vervolgens nadert de lijkwagen, De inbrekers te Amsterdam gaan onge- spit, dat hij bij zich had, wist hij de «dames” door 8 paarden getrokken. Op de sjabrakken i 1 - 1 - 1 *i.i i i - - -- - - kwam al spoedig hulp opdagen, waarop de zakkenrolsters aftrokken. Bijgeloof. Men deelt aan de N. Tiélsche Crt. het volgende mee Door een man bij een sg jieiïs- n nimTtw- iiuii loiin riiiiAi.i\n. 1 K KM

Friso nl | 1901 | | pagina 1