I I WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1901. No. 66. Sint Calvijn. I I Buitenlandsch Nieuws. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad vorsohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. L UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. DUITSCHLAND. Het verluidt, dat Kroon prins Wilhelm, die voor een paar dagen te Londen aankwam, in Schotland zal gaan jagen. Daar het echter moeielijk is aan te nemen, dat het doel van zijn bezoek alleen het jacht vermaak betreft Duitschland toch heeft rijke jachtvelden te over duiken de geruchten over zijn aanstaande verloving met een En- gelsche Prinses wederom op. Tijdens de be grafenis van Koningin Victoria deden zij voor de eerste maal den omloop. De ellende, welke de val van de Leipzigscbe Handelsbank heeft veroorzaakt, wil maar niet Prjjs per kwartaal 70 oent franco per poet 86 oent PBIJS der ADVEB.TENTIEN van 15 gewone regels 40 cent*. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrydag morgens vóór 12 uur. haar verzet tegen het liberalisme in die mate werd verscherptdat somwijlen bij de stembus zelfs aan radicalen en sociaal-democraten de voorkeur werd gegeven boven liberalen, die in de algemeene schatting veel dichter stonden bij het Christendom dan genen. (Ook dit is on- wederspreekbaar, zoowel Domela Nieuwenhuis in 1888 als Schaper in 1899 zijn met hulp der anti-revolutionairen in de Kamer gekomen.) Weder anderen had de omstuimigheid van de anti revolutionairen vervreemd, waarmede na de Kamerontbinding door Minister Tak van Poort vliet, gestuurd werd in de democratische richting en een toon van klassenstrijd weerklonk in de gewraakte mannen met ttwee namen". (Al wederom waar in ’94 heeft de anti-revolutionaire partij zich tegenover de kieswet Tak flink de mocratisch gehouden.) Maar hoeveel beteékenis deze verschillende overwegingen ook hadden, zij werden allen in de schaduw gesteld door eene andere beweegreden, die ons verbood anti-revolu- tionair te zijn. Na den kerkdijken strijd toch en het ontstaan der Gereformeerde Kerken in Nederland was de anti-revolutionaire partij ver vormd tot eene calvinistische. Met toenemende kracht werd het Calvinismus aanbevolen als het stelsel, dat uitsluitend een dam tegen de revolu tionaire stroomingen onzer dagen biedt. Hier tegen nu kwamen velen in verzet. Ook al weder op verschillende gronden. De een huiverde voor dat Neo-Calvinisme met zijne leer van de Vrije Kerkde Vrije Universiteitde Vrije School. Een tweede wilde Groens: tegen de Devolutie het Evangelie! niet verwisselen met Kuypers: Tegen de Revolutie het Calvinisme! Zoo is het. Bij Dr. Kuyper en zijne vol gelingen staat de uitleg van de Schrift door Calvijn, en dan nog liefst geïnterpreteerd door Dr. Kuyper hooger dan het Evangelie zelf. De vraag is dan ook bij deze verkiezingen niet geweestZijt Gij een Christen maar wel zijt Gij wat Dr. Kuyper een Christen belieft te noemen. En de velen, die dat niet waren werden als andere Servedas veroordeeld. Zoo werd in den aanvang van de 20ste eeuw het Evangelie, die blijde boodschap die in het begin onzer jaartelling in dat verdorven en zedelooze Romeinsche Rijk weerklonk als de hymne van vrede en liefde als de profetie van eene betere toekomst, misbruikt om politieke tegenstanders te verslaan. Met eene kleine variant kan men hier Madame Roland nazeggen: O Godsdienst, wat al dingen geschieden er niet in uwen naam I De moeite waard is ook wat Dr. de Visser zegt over het zonderlinge feit dat nu in 1901 over geheel de linie principiëele tegenstanders werden bestreden, die in 1897 gesteund wer den. >Dat kwam (het is Dr. de V. die spreekt) omdat de anti-revolutionairen ter wille van hun bondgenootschap met de R. Katholieken tijdelijk de quaestie van den persoonlijke dienstplicht op den achtergrond hadden geplaatst. Dat geschiedde niettegenstaande hun eigen program dezen eischte en het ministerie-Mackay feitelijk zijn val aan de handhaving van dat beginsel had te danken gehad. Men gaf dus hiermede zijn eigen staatkundig verleden een slag in het aangezicht en verzwakte zijn program op een punt, dat zooals ik vroeger aantoonde in nauw verband staat met het Protestantsch beginsel in onze staatkunde. Ziedaar wat wij altijd hebben beweerdDr. Kuyper heeft in 1897 opzettelijk de verkiezin gen gefausseerd en zijn beginsel in den hoek gestopt, om den Roomschen in ’t gevlei te komen, begrijpende dat wanneer bij hen niet tot bondgenoot had, de kans op het gezag ver keken zou zijn. De vlieger is toen niet opge gaan. Een wijs man doet zijn voordeel met de ervaring. Gevaarlijke leuzen als graanrech ten zijn in 1901 niet aangeheven. Maar wetende hoe de overgroote meerderheid der Nederlandsche Natie aan kerk en gods dienst is, hief hij de valsche en op staatkundig gebied geheel ongerijmde leuze aanVoor of tegen Godduizenden argeloozen lieten zich vangen en het spel werd gewonnen, het doel is bereikt. Uit een wereldsch oogpunt kan Zijne Ex cellentie Dr. Abraham Kuyper met voldoening op den weg, die achter hem ligt terug zien. De eenvoudige dorpspredikant van weleer, die niets had dan zijn traktement om van te leven, behoort thans tot de rijkste mannen van Neder land zijn naam komt voor op de lijst der hoogst aangeslagenen in ’s Rijks directe belas tingen, bij bekleedt de aanzienlijkste post die een burger ten onzent bekleeden kan, die van ministerhij is zelfs de premier van het Kabi net en dat in alle mogelijke beteekenissen van dat woorden toch en tochhoe klein schijnt hij, wanneer men hem met Groen van Prinsterer vergelijkt. Groen stond alleen verguisd door den tegenstander, niet begrepen door hen, die zijne trouwste volgelingen hadden moeten wezen, was hij de veldheer zonder leger. Maar ongevoelig voor persoonlijk succès, ver trouwende op de kracht van zijn beginsel, gaf hij daarvan geen tittel of jota prijs, en sprak het fiere woordIn ons isolement ligt onze kracht, en geloofde te veel om te haasten. Kuyper daarentegen, altijd haastende, gaf dit isolement zoo spoedig mogelijk prijs, stak begeerig de hand uit naar mede-helpers tot verovering van het gezag, en offerde aan de verkrijging van bondgenooten meer dan eens zijn beginsel op. Zoo bracht die geniale de cadent van Groen het heel wat verder dan zijn leermeester, maar het is de vraag of het zoo kunstiglijk opgetrokken gebouw, waarvan het fundament uit tal van verschillende grondstoffen bestaat, die slechts één geheel schijnen omdat een verdacht cement die bijeenhoudt, niet spoe dig zal ineenstorten. Voor ons is dat geene vraag. Wij zijn zoo overtuigd van de zegepraal der waarheid, dat wij eene overwinning als Dr. Kuyper thans bevocht niet duurzaam rekenen, enkel en alleen, omdat ze door eene valsche leuze verkregen werd. De toon van de meeste clericale bladen bevestigt ons in de meening, dat ook zij vree- zen, dat het niet heel lang duren zal. PRINS JORIS. eindigen. Aan de Bieslausche Discontobank zijn plotseling 150 bedienden opgezegd. Te Wiesbaden heeft een tot den bedelstaf gebrachte rentenier zijn vrouw gesmeekt hem dood te schieten. De vrouw vuurde een re volver op haar man af, schoot toen op haar kind van zeven jaren en joeg zich daarop zelf een kogel door het hoofd. De ongelukkige was terstond een lijk, de man en het kind zijn zwaar gewond. FRANKRIJK. Meende men dat de Fransch- Turksche quaestie reeds hoog en breed was opgelost, nu verneemt de Times uit Konstan- tinopel, dat de Sultan weder achteruitgekrab beld is en allerlei excepties opwerpt. Om tijd te winnen heeft bij een commissie benoemd om de aanspraken van de Fransche bankiers nader te onderzoeken. Voorts zou hij zijn ge zant te Parijs, Munirbey, willen terugroepen en door een ander vervangen, omdat deze in zijne beloften aan minister Delcassé zijn be voegdheid overschreden heeft. Het spel begint dus weer van voorafaan. Te Lisieux, stond een beambte van het octrooi (binnenlandsche accijnzen) aan zijn deur toen een automobielwaarin drie personen zaten, kwam aanstormen. De beamte plaatste zich midden op den weg om het voertuig te doen stilhouden en te onderzoeken of het ook aan belasting onderhe vige artikelen bevatte. In plaats van op te houden stuurde de automobiel in volle vaart vlak op den man af, reed hem omver en doodde hem. Zonder naar hun slachtoffer om te zien vlogen de koelbloedige moordenaars voort. Ofschoon de politie aanstonds naar alle richtingen telegrammen zond, heeft men de daders van dezen laffen en brutalen moord nog niet mogen vatten. ENGELAND. Het geweten van het Engel- sche volk gedoogt niet, dat zijn stem steeds gesmoord wordt. Te zelfder tijd, dat sir Wil liam Harcourt in het Lagerhuis Kitchener’s proclamatie brandmerkte en de heeren Stead en Keir Hardie te Battersea een protestbijeen- komst lieten houden, nam het Genootschap voor Internationaal Scheidsgerecht en Vrede, geves tigd te Londeneen dagorder aanwaarbij genoemde proclamatie ten scherpste werd afge keurd. Eindelijk keurde de Engelsche Sociaal- Democratische Bond eenparig de volgende mo tie goed »De vergadering van den Uitvoerenden Raad der Social Democratie Federation” komt met nadruk in verzet tegen de proclamatie van lord Kitchener aan de Burgers van Transvaal en Oranje-Vrijstaat; vordert onmiddellijke intrekking van de be paling die de Boeren met levenslange ver banning bedreigt; beschouwt deze bedreiging als onwaardig voor een groot volk, dat twee kleine Staten rooft, ten bate van schatrijke goudschrapers en verwerpt de eerlooze staatkunde der Re- geeringdie Engeland in de oogen van alle weldenkenden bevlekt en den veldtocht heeft doen ontaarden in een roovers-expeditie, waar door alle gevoel van eerlijkheid en goede trouw jegens den tegenstander verdwenen is 1” TURKIJE. De wraak van den Sultan op ben, die eenige weken geleden in het Yildiz- Paleis brandstichtten, kan maar niet bevredigd worden. Niet minder dan 700 menschen zijn schuldig of niet schuldig aan boord van een stoomschip gebrachtdat hen naar Arabia Hebt ge ooit van St. Calvijn gehoord, lezer? Stel U gerust, wat Ge misschien vermoedt, is niet waar. De Katholieke Kerk heeft Calvijn niet heilig verklaard als een klein bewijs van dankbaarheid aan de anti-revolutionaire bond genooten. Wat niet is kan natuurlijk komen, maar dat is nog niet gebeurd. Het behoeft trouwens niet meer, want er bestaat een St. Calvijn. In de zitting van de algemeene Sy node der Ned. Hervormde Kerk op 27 Juli 11. werd een brief voor kennisgeving aangenomen door een boer uit Litthauen, een zekeren Zwax Milasco tot de Synode gericht. Uit dien brief bleek onder meer, dat ze er in Litthauen een eigenaardig protestantisme op nahouden, in dien brief toch wordt gesproken van St. Calvijn. Als die Zwax Milasco in ons vaderland leef de, zou hij beter op zijne plaats zijn. Daar zou wel door de Calvinisten de toevoeging Sint aan Calvijns naam met afschuw verworpen worden, maar de vereering voor Calvijn is daar bij zijne volgelingen zoo groot, dat meer en meer het Christendom door het Calvinisme wordt verdrongen. Tot staving van deze bewering kunnen wij een getuige van gewicht oproepen. En na al wat er gebeurd is bij de stembus, waarin wij liberalen, onverschillig tot welke kerk wij behoorden, voor ongeloovigen zijn uit gekreten, achten wij ons gelukkig ons in deze te kunnen beroepen op de uitspraak van een beslist geloovige. Aan die uitspraak zal meer gehecht wordendan aan welk betooghoe klemmend ook, van ons die door Kuyper c. s. tot de dienaren van Baal gerekend worden. De getuige, dien wij bedoelen is niemand minder dan Dr. J. Th. de Visser, afgevaardigde voor Amsterdam II en hoofd van die fractie van de Christelijk-Historische partij, die bij de laatste stembusactie even hard gekant was vóór samenwerking met de clericalen als zij in 1897 er tegen geweest was. Bedoelde politicus heeft begrepen, dat van deze min of meer windwijzer- aebtige houding eeue verklaring noodig was, temeer nu mannen als Bronsveld en Muller die veranderde houding openlijk hebben gegispt en die verklaring is gegeven in eene reeks van artikelen in het Nederlandsch DagbladBe schouwingen over de houding van den Christe lijk-Historischen Kiezersbond. In die beschouwingen lezen wij onder meer, dat wat hare beginselen betreft, de Christelijk- Historische partij het meest overeenkomt met de Vrij-Anti-revolutionairen, en dat zij noch samen kan gaan met Liberalen, noch met Vrij- zinnig-democraten noch met sociaal-democraten, omdat geene van deze partijen den invloed zal erkennen van de ordeningen Gods geopenbaard in de H. Schrift op staatkundig gebied. En op de vraagWaarom sluiten wij ons dan niet aan bij de anti-revolutionaire partij?” zegt Dr. de Visser het volgende: Sommigen achten haar eenzijdig tegen de beginselen der revolutie gekant, en waren van oordeel dat hare principieels oppositie tegen Rome, zoowel in haar program als in hare actie, ver zwakt werd voor die tegen het liberalisme. (Dit is volkomen juist, reeds in 1884 weigerde Dr. Kuyper uit vrees, dat hij de Roomsche bond genooten voor het hoofd zou stooten, mede te werken tot de nationale herdenking van den BOOsten verjaardag van den sterfdag van den grooten Zwijger). Anderen stond het tegen, dal mui mini fh nisi imi. MMS- H tin III II III - t

Friso nl | 1901 | | pagina 1