h •i ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1901. No. 69. Nieuwstijdingen. Officiéél gedeelte. P Een en Dertigste Jaargang. I Koniiig-inned.agr. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. - -- - - MMS- HlH'llilI'ill IIEIII lm FIIIESin» Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. en voor hoorden wij achtereen- balk. Een der redenen Gekozen tot leden der Eerste Kamer: zuivelfabriek te Rottevalle vond de directeur door de Staten van Zeeland de heer W Prjjg per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER! VERGADERING van den RAAD der ge meente WORKUM, op Dinsdag den 3 September 1901, 's namiddags 7 uur, teneinde te beraadslagen over de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. de nieuw benoemde raads- daarin.een flinke baars van wel een d M. lang. 1 i en de correspondenten vertellen omtrent een boeren in de richting het strand gevonden f ken. Dat men met een bepaald plan te doen heeft is hier echter duidelijk genoeg. Pro-Boers te Rouaan. In de circuszaal te Rouaan is een meeting gehouden, waar commandant Van der Loo als spreker optrad. Groot was de ontroering onder de 3000 aan wezigen, toen de heer Van der Loo sprak van de ellende, die in de concentratie-kampen heerschte. Verscheiden aanzienlijke dames hielden een collecte voor de Boerenvrouwen, welke een som komst van consul Pierson zullen gezonden wor den aan het Dames Comité te Middelburg. Dr. Calmette van het Instituut Pasteur te Parijs is de vorige week bij een proefne ming door een vergiftige slang in de hand gebeten. Hij waande zich reddeloos verloren toch liet hij zich door het anti-gift-serum, door hem uitgevonden, inspuiten en hij schijnt er werkelijk zijn redding aan te danken te hebben. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van L. Hylkema 6. van 7. 8. van den gasprijs. 1902. 4. Behandeling adres van L. Hylkema e. a. omtrent verharding van den weg naar Bovenburen 5. Voorstel tot herziening der verordening re gelende de bezoldiging der onderwijzers, enz. 6. Verzoek van den Directeur van het School fonds voor Schipperskinderen in Friesland om subsidie. 7. Voorstel om opnieuw vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrjje- en ordeoefeningen. Koudum, den 28 Augustus 1901. De Burgemeester, H. M. TROMP. Op onderscheidene plaatsen van ons land maakt men zich op 31 Augustus, Koninginne dag, feestelijk te vieren. Reeds is men hier en daar druk in de weer met de toebereidselen daartoe. Opmerkelijk is het hoe vele volks feesten en volksvermakelijkheden op de pro gramma’s voorkomen, terwijl muziek en vuur werk daarbij tevens de hoofdrol spelen. Dit is goed gezien. Koninginne-dag moet een’ algemeene feestdag wezen Van ganscher harte hopen we dan ook, dat het weer mag medewerken tot verhooging der j feestvreugde. En wij voegen ons verzoek bij dat van zoovelen, dat beeren werkgevers hunne werklieden op den feestdag zooveel mogelijk vrij-af geven met behoud van tractement. van de ge- de gemeentelijke Der Koninginneden Prins Gemaalder Koninginne-Moeder en het lieve Vaderland heil! In den Stadsschouwburg te Amsterdam had gister een treurig ongeluk plaats. De Ned. Opera had repetitie van La Bohème, waarbij het zinkluik open scheen te zijn, zon der dat daarbij een post was gezet om te waarschuwen. De tooneelmeester A. Pareiradie voor de première van dien avond op het tooneel moest zijn, had het ongeluk in het zinkluik te rollen en in den 2 meter diepen kuil te vallen waarbij hij zeer ernstig gewond werd en hevig bloedde. Dr. van den Broeke verleende de eerste hulp en kon gelukkig constateeren dat hij inwendig niet gewond werd. Hij mocht ech ter niet vervoerd worden. De deelneming van de artiesten met den volijverigen mandie Zondag zijn 25-jarigen dienst bij de Kon. Vereeniging viert, was zeer groot. INHOUD van het Friesche Tijdschrift T>Sljucht en Rjucht”, de 31ste Augustus 1901. Wigle fen Ayta, Sj. de Zee. De eeds- ’-wesje M. G. Stienstra. Nasyonale Skil- derstentoanstelling to Boalsert, fen ’e 21ste Augustus fa de 4de Septimber 1901, P. J. Fen twa Koningsdochters, W. D. Hjoed for ’t lést M. II. B. Trije winsken, J. Gyl- stra. Koartswyl. In bernefaem om er ien op ta to jaen, (mei plaetsjes), D. H. Z. De goede geest is er bij de Boeren nog niet uit. De laatste berichten van het oorlogsveld zijn lang niet onbelangrijk. Ter zijde gelaten, de kleine behaalde successen, moet het vooral de aandacht trekken hetgeen de Engelsche bladen van Reuter weten te groote beweging der der Kaapkolonie. In de laatste dagen volgens, dat De la Rey in de Kaapkolonie is dat Steyn en De Wet zich op de Oostelijke grenzen daarvan bevindendat Hertzog in het district Philipstown staat en eindelijk, dat er een algemeene neiging onder de Boerencom mando’s schijnt te bestaan, om zich naar het Westen der kolonie te begeven, waarheen het hoofdtooneel der krijgsoperaties overgeplaatst schijnt te zullen worden. »Een neiging van de commando’s”, zoo noemt een Engelsche correspondent het, die natuurlijk, nu de opper bevelhebber tgedecreteerd heeft, dat de »roo- verbenden” der Boeren geheel op eigen gele genheid en zonder eenigen samenhang te werk gaan, niet weer van een krijgsplan mag spre- Hovy, oud-Raadslid te Amiterdam met 24 van de 35 stemmen. Elf stemmen waren uitge bracht op den heer Mr. W. H. de Beaufort. Zeven leden waren afwezig door de Staten van Utrecht jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer voor Wijk-bij-Duurstede, met 19 van de 33 stemmen. De heer Van Wijck alzoo optre dende, zal voor Wijk-bij-Duurstede eene nieuwe kamerverkiezing noodig maken. Het bouwen van een stoomzuivelfabriek te Oosthem is gegund aan gebrs. Broersma, te Harlingen met f 54,980. Zij waren de laagste der 26 inschrijvers. Te Woudeend zal mede een stoomzuivel fabriek worden opgericht. Er traden reeds 13 veehouders met 350 melkkoeien tot eene Ver eeniging toe en uit deze werd eene voorloopige Commissie benoemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de visscherschuit U.K. 168 van Klaas Molenaar op de Noordzee omgeslagen. De schipper en zijne beide knechts verdronken. Dinsdag is bij Schiermonnikoog gestrand het met vlas beladen tjalkscbip Jantina, schip per Spoelstra. De opvarenden werden met de reddingboot behouden aan wal gebracht. Te Makkum zal a.s. Zaterdag, op Ko- ninginneverjaardag, een stukje Friesche ge schiedenis uit de tijden der Schieringers en Vetkoopers worden vertoond. In 1420 wilde Sikke Sjaerdema, de aanvoerder der Schierin gers, van Makkum een soort vesting maken voor zijne manschappen maar de Vetkoopers onder Tsjaerd Aylva voorkwamen zulks. Zij wis ten Hollandsche voetknechten zoo angstig te maken, dat deze naar hunne schepen vluchtten en gingen daarna de reeds opgerichte schansen slechten Deze gebeurtenissen wil men zoo getrouw mogelijk weergeven. De heer Van der Burg heeft het plan ontworpen. Storm. Door den storm werd ook het water in den Biesbosch zoo opgezweept dat tal van kleine polders zijn ingevloeid. Het vee heeft men daaruit intijds kunnen verwijderen. Het maaien, en meer nog het hooien, der toemaat (tweede grassnede) ondervindt nu veel vertraging. Te Vucht is Woensdagnacht inbraak ge pleegd in de villa’s »Elsa” en »Reeburg” laatstgenoemd is het buitenverblijf van jhr. Van der Does de Willebois, burgemeester van ’s-Hertogenbosch. De dieven moeten nogal een slag hebben geslagen; ongeveer 100 stuks tafelzilvergeld en andere voorwerpen van waarde worden vermist. Op »Elsa” heeft men zich toegang weten te verschaffen door het uitzagen of snijden van een paneel; op sReeburg” zijn weinig sporen van inbraak aan te wijzen. De daders loopen nog. Te ’s-Gravenhage is Dinsdagmorgen op een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk, vermoedelijk van een manspersoon. Des middags zijn nog twee lijken aangekomen, beiden onherkenbaar. Zij zijn naar de begraafplaats overgebracht en, na schouwing, direct begraven. Bij het ontvangen der melk aan de 1. Beëediging van leden. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Adressen om afschryving van Hoofdelijken omslag over 1901- 4. Aanbieding der begroetingen meente, arm- en weesvoogdy en gasfabriek voor 1902. 5. Adres van Tjeerd van Dyk, om hulp bijstand te verleenen voor zijn zoon Hessel. Voorstel van Burgem. en Weths. tot verkoop het tolhuis het Oordtje te Bolsward. Alsvoren tot amoveering van het vischhuisje. Voorstel van de gascommissie tot verlaging i Volgens Iruth heeft keizerin Friedrich enkele maanden voor haar dood haar dagboe ken en haar briefwisseling, waaronder ook die van haar moeder, koningin Victoria, vernietigd. De Daily Express heeft het volgende telegram uit Constantinopel ontvangen Een poging tot vergiftiging is gedaan op den voortvluchtigen broer van den Sultan Damad Mahmoud Pasha, die oogenblikkelijk te Corfu is.•Hij kon echter een tegengift innemen. Hijzelf is overtuigd dat de Sultan hier de band in het spel heeft en heeft gezworen voortaan den strijd tegen Abdul Hamid met meer kracht voort te zetten. Wanneer de Tsaar in Frankrijk zal ver schijnen heeft men in het Ochtendblad kunnen lezen. De sclou” van het bezoek zal naar het schijnt Rheims gelden waar de groote re vue zal plaats vinden. De Fransche, met de regeling van het ter rein belastte generaals hebben, met den mi nister van buitenl. zaken Delcassé een bezoek gebracht, aan het plaatsje Betheny, in welks nabijheid de manoeuvres zullen worden gehou den. Sprekende over de revue brengt de Rappel eenige namen van vorstelijke personen, die Rheims ook bezocht hebben. Vooreerst Peter de Groote, dan Alexander I, die er van 1814 tot 1815 verbleef. De eerste bezocht Rheims den 22en Juni 1717, na Parijs te hebben verlaten om zich naar Spa te begeven. Hij had een oponthoud te Jonchery-sur-Vesle, waar hem een middagmaal aangeboden werd, be- uitzes hammen, wegende 68 pond, zes groote wildpasteien, twee groote tonnen bier, een ton wijn en zes flesscben brandewijn. Zoo iets zal men Nicolaas II nu wel niet voorzetten. Volgens het Neues Wiener Journal zou koning Alexander van Servië van plan zijn een Montenegrijnschen Prins te doen benoemen tot zijn troonopvolger, voor het geval hij zonder rechtstreeksche erfgenamen komt te overlijden. Rusland zou deze beslissing hebben uitgelokt. Te Marseille is de bankier Carcassonne in hechtenis genomen. Men heeft tot dusver verduisteringen ontdekt tot een bedrag van 2,400,000 frs Splinter en die het menschlievende Engeland genoopt heb ben tot den oorlog in Zuid-Afrika, was de mishandeling der inboorlingen door de Boeren sedert Livingstone een vruchtbaar onderwerp voor Engelsche zendelingen en anderen. Nu weer heeft men een inboorling met han den en voeten aan een boom gebonden en hem, bij beetjes, den geheelen dag door geranseld omdat men hem verdacht, geld gestolen te hebben en het niet te willen bekennen. De man bezweek onder de marteling. Dit gebeurde echter niet in Zuid-Afrika noch door de Boerenmaar te Travancore in Britsch-Indië, door twee Engelschen, Baillie en van 2800 frs. opbracht, die door tusscben- Mc Gowan genaamd. En werden die beulen opgehangen Geenszins. De een kreeg vier, de ander drie jaar gevangenisstraf. De Star, die ’t mededeelt, haalt er Matth. VII 3 bij aan >En wat ziet gij den splinter, die in het oog uws broeders is, maar den balk die in uw oog is, merkt gij niet? Gij geveinsde 1 werp eerst den balk uit uw oog en dan zult gij bezien om den splinter uit uws broeders oog te doen.” I I VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümer Oldephaert en Noordwolde, op Dinsdag den 3 Sept. 1901, des voorm. te 9| ure Punten van behandeling 1. Beëediging van de heeren A. A. Bajema, J. R. v. d. Meulen en O. Krul, als leden van den Raad 2. Mededeelingen. 3. Aanbieding der gemeente-begrooting

Friso nl | 1901 | | pagina 1