I WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1901. No. 70. Het aanstaande politieke bedrijf. Buitenlandsch Nieuws. JÉ Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. terug te komen op de hoog UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Twee andere een zelfde reden Wij hebben die niet. Integendeel wij wach ten teleurstelling. Dr. Kuyper van 1897 is van 1901. Voor de men gerust op stil- i drievoudig ver- Duitschland en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zijne betaald. Op dit punt van dwaalbegrippen en wikkeling van ons volk zal treffen en beide zeker niet is, zijn voordeel. Doch loopen we niet op de dingen vooruit. We willen wach ten en tot zoo lang ons oordeel opschorten. Intusschen wordt het tijd, naar ’t ons voor komt, dat de liberale partij eens ernstige over eene reorganisatie gaat denken. Zij mag de handen niet slap laten hangen, maar moet zich sterk maken, om ter gelegener tijd weer met kracht te kunnen optreden. De Stand aard jubelt reeds over haren val en meent, dat het met haar voor goed gedaan is. Die swetenschap” vervult het blad met deernis. Natuurlijk moeten we daarvan niets hebben. De overmoed van den overwinnaar is meer te beklagen, vooral dewijl de overwinning is be haald door de hulp van bondgenootendie de partij der Standaard elk oogenblik kunnen laten staan. En aan haar lot overgelaten, beteekent het kleine hoopje al bitter weinig. Om iets van het vreugdelied der Standaard aan te toonen, laten we hier het onderstaande volgen, overgenomen uit het Persoverzicht van Het N. v. d. D. H. We hebben September. De maand van ’t hernieuwde politiek be drijf is aangebroken, weldra zal ’t er op los gaan. Velen hunkeren naar ’t oogenblik waarop ze bekend zullen zijn met den inhoud der Troonrede. De verwachtingen omtrent het bedoelen van het «christelijk” Kabinet zijn boog gespannen, ’t Kan tegenvallen. Daarom stellig hebben de bladen van die richting al tot kalmeeren aangespoord. Ja, er is eene flinke regeeringsmeerderheid, zelden alzoo gezien. En de Eerste Kamer kan ook geen bezwaar meer heeten. Doch er schijnen altijd zondebokken te moeten zijn de amb tenaarswereld is zoo door en door liberaal en met onwillige honden, enfinmen kent het spreekwoord. De opmerking zal wellicht ten doel hebben ’t kabinet aan te sporen toch .a de eerste plaats bij de benoemingen op de vriendjes te letten. Immers reeds tijdens de verkiezingen hoorden we meermalen de stoute bewering uitspreken, dat bijna alle ambten en bedieningen aan liberalen waren gegeven en dat aan die onbillijkheid bepaald een einde moest komen. kiezingen veel wordt gezegd, dat moeielijk waar te maken is en dat men dan niet zoo nauw schijnt te nemen, doch velen gaan er op te zeil en komen dan in het vervolg be drogen uit. Zoo is, om nog een voorbeeld te noemen, hier en daar de meening verspreid dat men lang-zittende Kamerleden niet moest herkiezenomdat ze dan pensioen kregen en dat pensioen had de burgerij maar weer te be talen. Allemaal onzin natuurlijk, want geen enkel kamerlid geniet pensioen, al had hij ook ongeveer een halve eeuw zitting gehad. En ieder, die pensioen geniet heeft daarvoor het Hoe hooger geplaatst, hoe meer, pensioenen bestaan kolossale handige menners weten er aardig mee te manoevreeren handig maar eerlijk niet. Doch om gespannen verwachting. hem den volgenden dag de stukken in orde te bezorgen. Hij twijfelde natuurlijk niet of hij vroeg aan doove ooren. Den volgenden dag en ook den derden dag, er komt niets. Constans protesteert krachtig. Groote opschudding in Yildiz Kiosk (het Turk- sche ministerie van Buitenl. Zaken). De secre taris van het ministerie, Joessoef-bey, komt telkens bij Constans aanzetten, nu eens met dit, dan weer met dat document, maar nooit met bet goede. Het is een soort spelletje van «raad-raad wat is dat?” Eindelijk en ten leste schijnt dan het eerste punt van de quaestie geregeld. Maar een uur daarna is dat punt weder verwarder dan ooit. Nu verliest Constans het geduld en dreigt op aansporen van zijn chef, minister Delcassé, met vertrek. Nu slaat de Sultan, bevreesd, weder om en stemt hij toe in de regeling der Kaden-quaestie, zooals Frankrijk (lees de Fran- sche geldmannen) het verlangde. Ook ten op zichte van de andere geschilpunten belooft Abdul Hamid volledige voldoening, maar daar dit weder een belofte van wind blykt, pakt Constans zijn koffers, neemt zijn vlag mede en stapt in den trein, aan zijn secretaris de zorg voor de loopende zaken overdragend. En aldus zijn Frankrijk en Turkije overhoop geraakt. ENGELAND. Reuter seinde reeds over, wat de Pall Mall Gazette, een conservatief blad, dat wel op de hoogte kan zijn, omtrent het voorgenomen aftreden van Lord Salisbury, na Koning Eduard’s kroning, zegt. Het blad voegt aan deze mededeeling nog eenige beschouwingen toe omtrent de keuze van een opvolger voor den Engelschen eersten minister. Eerst had de naam van den hertog van Devonshire zich op den voorgrond gedron gen, maar deze wil men liever niet tot premier verheven zien, aangezien hij pair zijnde geen zitting in het Lagerhuis kan hebben. Den heer Chamberlain kan men niet met het eerste ministerschap belasten, daar zijn tegen woordigheid aan het Colonial Office onontbeer lijk wordt geacht. Van de 20 unionisten echter, zegt de Gazette, zijn er 19, die den beer Balfour als den toe- komstigen eersten minister beschouwen. Enkel weet men niet of hij er wel de man naar is om nog meer verantwoordelijkheid dan zijn tegenwoordige functie (van leider in het Lager huis) reeds medebrengt, te torsen. NOORD-AMERIKA. In den staat Alabama berucht wegens de veelvuldige toepassing der lynchwet, is zekere George Howard tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid bij het lynchen van een neger. Dit is bijzonder merkwaardig aangezien in dezen staat nog nooit iemand wegens het lynchen van negers was gestraft. De jury bestond uitsluitend uit blanken, burgers zullen eerlang om terechtstaan. Hoe overdreven de berichten omtrent den toestand in Columbia waren, blijkt genoegzaam uit het telegram door den commandant der Amerikaansche kanonneerboot Machias uit Colon aan het departemen tvan marine te Washington overgeseind. Deze officier zegt, dat bij beide Panama en Colon bezocht heeft en dat er zelfs geen schijn is van de tegenwoordigheid van benden insurgenten in de nabijheid van eene andere dan die naaste toekomst rekene stand. Iets natuurlijk zal het «christelijk” Kabinet moeten uitvoeren. En dan ligt het voor de hand, dat de oplossing der zoogenaamde school- quaestie no. één zal zijn. Al waande men met de wijziging onder ’t kabinet Mackay, de zoogenaamde pacificatie, de school-quaestie van den baan, tijdens de verkiezingen hebben we anders gehoord. We hebben bepaald eene nieuwe schoolwet te wachten, natuurlijk in clericalen zin. Met-een zal ook het middel baar en het hooger onderwijs eene beurt krijgen. De Vrije Universiteit is er niet voor niemendal. En wat men meer mag verwachtende heffing van invoerrechten. Kan dit heeten om de binnenlandsche nijverheid te bescher men, inderdaad zal de opbrengst moeten strek ken om een pensioen voor den werkman te betalen. Terecht wordt de opmerking ge maakt, dat de schoolquaestie de geestelijke en de heffing van invoerrechten de stoffelyke ont- Geen enkele partij in bet land, dan alleen de liberale, heeft gespeculeerd op de stemmen der arbeiders op een wijze als die wij beschre ven alleen namens de liberalen trok De Klerk met zijn vrienden uitmet eigengemaakte bijbelteksten ten behoeve zijner mede werklieden. Doch, de historie bewijst het, op de krukken van Heldt, De Klerk en Mol komt de liberale partij er óók niet. Er is dan ook voor de liberalen geen kans meer. Inderdaad, de historie van het verval eener partij is nooit een opwekkende en kan dat niet zijn. Doch er is ook een vallen met eere. Daaraan denkt echter niet wie de eenmaal groote liberale partij in ons land ziet wegzin ken in al hopeloozer worsteling, om toch maar staande te blijven. «Het is gedaan”, moet den toeschouwer, die dit pogen gadeslaat, wel van de lippen komen en hij wendt zich af, terwijl zelfs geen mede lijden zijn hart bij dit schouwspel vervullen kan. DUITSCHLAND. Verraden van militaire geheimen. Uit de kazerne van het 2de regiment veldartillerie der Pruisische garde te Potsdam is door nachtelijke inbrekers het verbeterde sluitstuk van een kanon gestolen, waarmee onlangs nieuwe proeven waren genomen en waaraan men in vakkringen groote waarde hechtte. De dieven hebben het sluitstuk, dat een centenaar woog, over den kazernemuur ge worpen en toen weggebracht. Waarschijnlijk heeft een spion van een vreemde mogendheid bij dezen diefstal de hand in het spel gehad. De wachtposten bemerkten niets, zoodat de dieven met groot beleid en goed op de hoogte van de plaatselijke gesteldheid moeten gehan deld hebben. De Tsaar, de Tsaritsa en hun gezin zijn Vrijdagmiddag te Peterhof op het Keizerlijk jacht Standard naar Kopenhagen vertrokken. Na eenige dagen vertoeven aldaar keert de Tsaar naar Dantzig, waar hij den lOen September midden op zee het Duitsche eskader met Keizer Wilhelm aan boord ontmoeten zal. Het trekt algemeen de aandacht, dat de Russische bladen, de officieuse Petersboergs- kia Wedomosti van Prins Oechtomski aan het hoofd en daarna de Grazjdanin en de Nowo- sti, sterken nadruk leggen op de begroeting van Tsaar en Keiser in verband met het be zoek van den Tsaar aan Frankrijk. Zij spreken zelfs van een bond tusschen Rusland Frankrijk. FRANKRIJK. De Figaro vertelt niet on aardig de wijze, waarop de Sultan en de Fransche ambassadeur Constans van elkaar scheidden. De Sultan bad den gezant alles op hart en mond beloofd en vroeg hem toen of hij tevreden was. «Zeker, sire,” was het antwoord, «mits gij uwe beloften vervult.” «Nog vanavond zal dit geschieden,” verzekerde de Sultan daarop. De gezant bleef ten paleize op de stukken wachten. Hij toefde zeven uren lang. Er kwam niets. Hij bad dien avond 25 gasten ten eten verzocht. Die hebben zonder hem moeten avondmalen. Eindelijk ging hij heen en liet voor den Sultan het verzoek achter De Liberalen en hun Werklieden-candidaten. De Stand, is van oordeel, dat de liberalen toonen er prijs op te stellen een paar werklie- Nu is het waar, dat bij ver- den in de Kamer te hebben. Niet om daar practische adviezen te gevenmaar om met hen te paradeeren bij de stembus. Om dat duidelijk te zien, is het slechts noo- dig een verkiezingsmeeting bij te wonen in een district, waarin een der heeren optreedt. Wij zegt de nieuwe (of waarnemende) hoofdredacteur hadden dat «genoegen” op een meeting, waar de heer De Klerk debat teerde in een der voornaamste plaatsen van het district Sliedrecht. Het was eenvoudig om er verbaasd over te staandat liberalen aldus optreden of juister gezegd voor zich laten optreden, om de stemmen der werklieden voor hun candidaat te winnen. «Want vooral in den heer De Klerk heb ben zij een bruikbaar man. Met de grootst mogelijke blohartigheid spreekt hij over allerlei onderwerpendeze «werkman” is, zoo op ’t oog een waarlijk slagvaardig heer. Niets is hem vreemd. Hij spreekt even gemakkelijk over historie als over Staatkundeover Neder land als over Afrikaweet van de school even veel of even weinig als van de Kerkdoch wat hij goed weet en goed verstaat is, met een «zalving”, die menig ander hem zou benij den, te spreken van «mijne medewerklie den” en dan luk raak met heel wat van dat gene, dat de heer Borgesius «aanstellerij” zou noemeneen paar vroom schijnende woorden uit te spreken, die hij zijn aandachtig gehoor als «heusche bijbeltektsten” voorlegt”. De Standaard meentdat dit schouwspel doet zien, hoe het liberalisme, onmachtig zelf de handen uit de mouwen te steken, zich moet laten exploiteeren door een paar «werklieden- candidaten”, van wie het de vraag is of zij- zelven n:et tevens geëxploiteerd worden. Zulke lieden worden slechts op den voorgrond geschoven. Zij zijn het lokaas, waarop de werkman moet afkomen. Stel daar eens tegenover, zegt het blad, de Sociaal-democraten, die wel met heeren durven aankomende Roomschen, die evenmin zulke parade-paardjes van stal laten rijdende Anti revolutionairen, die Mr. Heemskerk stelden en gekozen zagen. Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der AD VERTEN TIEN van 15 gewone regels 40 oente. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. MUMS- f.1 lllllfflf.VUl IILIII lllllll FBIKSMND. J

Friso nl | 1901 | | pagina 1