ft I w No. 71. Nieuwstijdingen. ZATERDAG 7 SEPTEMBER’ 1901. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. «Ik heb je ’n ge- 2 uur arriveerde de Het Instituut Van I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRIflA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIH En als ze dan boos wordt? van een Bk '«'ni- I I Zendt landen! Laat de publieke opinie spreken Dat kunnen, mogen en moeten wij doen. Hidde Nijland. Voor de geschiedenis wordt toezending ver- - -J aan Hidde Nijland Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zij vermelddat de heer Arkel, luitenant der artillerie de benoeming tot leeraar «Barnum en Bayley” heeft goede zaken in ’t noorden gemaakt. Te Groningen voor twee dagen ontvangen ruim f 100,000, te Leeuwarden voor één dag f 54,000. Of er ook nog geld zit I Geen wonder, dat de onder neming niet op kleinigheden ziet. Voor haar zit bijna alles in tijd. Tijd is geldjuist door de snelheid van handelen maakt zij geld. De voorstellingen worden zeer geroemd. Of nu de hooge paardendressuur boven die van Carré of Schumann of andere specialiteiten gesteld moet worden, dit is aan twijfel onderhevig, het overweldigende zit in de reusachtige afme tingen van alles en dan, als reeds gezegd is, in de snelheid van komen en gaan, van bou wen en sloopen, van handelen alles op tijd. Geen minuut wordt ongebruikt gelaten. Er wordt gewerkt met een verschillend ploegen- stelsel, ieder weet wat bij moet doen en wan neer hij moet aanpakken. De toeschouwer kan behandeling geweest. De Hoop ligt nu te Grimsby voor het ont vangen en verzamelen van brieven, het innemen het vervolgen der campagne naar zee. Vóór 20 Sept, komt De Hoop te IJmuiden binnen en vaart dadelijk op naar Amsterdam. Als een merkwaardig feit, zooals naar wij meenen nog niet is voorgekomen schrijft Het Schoolblad Th. de Jong van te Dordrecht, voor in de wiskunde aan de H. B S. te Nijmegen heeft moeten bedanken, daar de minister van Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post8S cent PRIJS der AD VERTEN TIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Natuurlijk is dit bericht weer echt Engelsch. De Boeren wisselen eenige schoten zoo bij wijze van een goeden morgen waarschijnlijk en hebben bovendien gebrek aan^munitie. Wij meenden anders juist dat een Boer nooit een kogel doelloos gebruikt. Nabij Malelane (het vierde station van de Portugeesche grens af) hebben de Boeren een trein opgeblazen en verbrand. Een te hulp snellenden trein lieten ze eenvoudig derailleeren. Dat is een ander soort sport, die de Boeren beoefenen. Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republieken. PROCLAMATIE. Vrijheid Recht. Mannen, Vrouwen, op 1 Boerenvrienden en Vereenigingen handelt! Op 15 September vangt aan de afschuwelijke, wraak roepende proclamatie Kitchener. Wat kunnen wij doen? Hij moet ’m nemen zonder zochfr van wat men deed DordrechtHolland, Op enkele plaatsen in België, vooral in de provincie Limburg, vertoont zich een pas ontdekte ziekte van de beetwortelen. De ziekte zetelt in de wortels. De aangetaste plant verkrijgt een treurig aanzien, op de bladeren komen witte vlekken. De wortel gaat aan bet rottenlangzamerhand neemt de verrotting toe, zoodat de wortel meer verdwijnt. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie, genaamd Phoma betae. De landbouwinrichting van Gembloux, die de ziekte bestudeert, raadt een verhoogde graad van superpbosphaat aan, terwijl die van Lausanne den landbouwer aan beveelt, de bladeren af te snijden, welker stelen witte vlekken vertoonen en Bordeausche pap te gebruiken. Tot nu toe schijnen voorname lijk de voederbieten aangetast worden. Ie Vriend: Zeg eens, wat moet iemand doen als z’n meisje kwaad wordt als hij haar om ’n zoen vraagt. Hospitaal-kerkschip tDe Hoop". Volgens bericht van kapt. Schol uit Grimsby heeft De J. I D. Sa’n ingeltsje, (mei plaetsjes) D. H. Z. Drankmisbruik. Een jonge dochter te Kampen, veel misbruik makende van sterken drank, is Zondagavond dood in hare woning gevonden, met een ledige flesch bij zich. Zij was in de jenever gestikt Eene vrouw uit I Nijmegen, die ook te veel aan Bacchus offerde, werd Zondagmorgen levenloos gevonden onder het dorp Heei. Het schijnt er voor de Boeren tegen woordig niet onvoordeelig uit te zien. 2e Vriend: vragen. Ie Vriend: 2e Vriend: Dan heeft hij ’t liefje ander te pakken. EEN GROOT GEHEIM. A. en B. zitten in een bierhuis. A. (zeer geheimzinnig) heim te vertellen.” «Wel?” «Zal je het aan niemand oververtellen »Nee, je kan er van op aan.” «Niemand, je vrouw niet, je kinderen niet «Neeneeneeniemand.” «Bezweer het me, dat je er met geen mensch over spreken zal?” B. (kwaad) «Je kent me toch. Ik ben toch niet iemand die alles rond bazuint.” A. «Dus je houd het voor je?” B. >Ja!” A. (fluisterend B. in het oor); «Barnum en Baily komen hier.” BOLS WARD, 5 Sept. Heerschte er nu ruim 14 dagen geleden een gezelligedrukteop de terrei- I nen onzer tentoonstelling, die drukte, dat geloop, gedraaf en gedwarrel, dat haasten en spoeden is thans weer merkbaar, doch thans in anderen zin. Toen was het een gereedmaken, een in orde brengen was een keurige expositie en thansonze tentoonstelling is gesloten en al dat moois gaat weer heen. De gebouwen worden afgebroken, wat ze bevatten ingepakt en naar de plaats van herkomst verzonden, de terreinen ontruimd. Gisteren te ongeveer Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, met den chef der afdeeling H. en N. I Jbr. van Gitters. Met groote belangstelling nam Z. E. van vele zaken kennis, gaf her haaldelijk zijne buitengewone tevredenheid te kennen en vertrok te halfvijf, waarna nog een bezoek werd gebracht aan het museum van oudheden in de Groote Kerk, de fabriek Hol- landia en het Stadshuis. En te acht uur verzamelde zich een talrijk publiek in «de Doele”. Daar werd de offici- eele lijst der bekroningen voorgelezen, daar werd de tentoonstelling officieel door den Eere- Voorzitter gesloten, daar werd getoast, gejoold, gedanst en na een 14 daagsch tijdperk van woeling en beweging keert Bolsward weer terug tot rustige rust. BALK, 5 Sept. Heden vierde onze geachte Burgemeester, Jhr. Mr. J. H. F. K. v. Swin- deren zijn 64en verjaardag. Groot was het getal gelukwenschen dat Z.Ed. ten deel viel. De talrijke uitgestoken vlaggen, alsmede eene se renade, die hem door een muziekcorps werd gebracht, bewezen duidelijk dat hij door zijne gemeentenaren wordt geacht en bemind. Moge deze dag nog menigmaal gevierd worden HA RICH, 5 Sept. Uitslag van de heden alhier vanwege de hengstenvereeniging «Gaas- terland” gehouden keuring van veulens: 1. afstammelingen van den Frieschen hengst «Leo”; aangebracht 5 stuks. Prijs, die van D. Hila- rides, premie, die van J. Beuckens, eervolle vermelding, die van F. S. Falkena, allen alhier. 2. afstammelingen van den Bovenl. hengst «Adelbert”; 11 stuks aangebracht. Prijs, die van G. Tjalma te Tjerkgaast, premie, die van D. Meinesz te Elahuizen, eervolle vermelding, die van A. Landman te Kolderwolde. Hoop gedurende de maand Augustus weer veel en goed werk gedaan bij de visschersvloot in de Noordzee. De laatste 16 dagen was bet ruw weer in de Noordzee met veel regen. Den 27en werd te Beadligton nabij Flambrohead geankerdmaar den volgenden morgen weder naar de vloot gezeild. De visschersvloot die in het begin van Augustus nogal verspreid was, is nu weer meer verzameld op de Doggersbank, hetgeen voor den dienst van De Hoop natuurlijk gerieflijk is. In Augustus zijn 21 zieke visscherlieden onder I alle kanten komen berichten waaruit duidelijk blijkt dat alle commando’s eene bedrijvigheid aan den dag leggen, die er verre vanaf is de van water^enz. en gaat weer spoedig over^tot Engelschen tot een gewenscht nietsdoen te tt4__ |)1,engen Een detachement, bestaande uit Boeren en rebellen, heeft Barrydale, in het district Swel- lendam aangevallen. De rechter van het dis trict Robertson seint dat de Boeren onder Scheepers en Van der Merne, tot Montagu zijn teruggedrongen. Toch hebben ze nog eenige schoten met de Engelschen gewisseld en het heet dat ze goed van paarden voorzien waren, maar gebrek aan munitie hadden. dwingt lijdend toe te zien. Geen oorlog tusschen mannen meer, doch wegvoering van weerlooze vrouwen en kinde- I ren, wier huizen worden verbrand, en goederen j geroofd en vernield. Dit alles schreeuwt ten hemel! Wat kunnen wij doen? Teekent pro test aan, overal waar harten kloppen voor deze brave dapperen op dien zelfden dag, 15 Sep tember, tegen het ultimatum van Kitchener’s proclamatie. Vaardigt uit naast de oorlogs-proclamatie eene om vrede! Op dan rijk en arm, jonk en oud, dichter en boer, op voor humaniteit, op voor Vredé, op voor alles wat goed is! Houdt protest-kerkgang of -vergadering; collecte of bazar of kunstuitvoering, voor de arme vrouwen en kinderen en gevangenen, on- I gelukkige slachtoffers van dezen rampzaligen oorlog. In elk geval doet vrede-daden van protest, tegen dezen oorlog om goud, tegen dezen oor log van twee Christen-Volkeren, tegen deze onmenschelijke proclamatie. uw protest op 15 September uit alle tevens leeren, wat stipte orde en eene degelijke verdeeling van den arbeid vermag. «Barnum en Bayley” stelde den Burgemeester nen van Leeuwarden f 400 ter hand als schade- vergoeding voor de gedeeltelijke vernieling van een brug en een straat, ’t Kon er ook wel van af. Het Hdbl. kan met zekerheid meedeelen dat president Kruger, vooreerst alhans, niet naar het zuiden van Frankrijk gaat. Hij wil Nederland niet verlaten, ofschoon zijn dokter het noodig vindt, en heeft de villa «Casa Cara” te Hilversum weer ingehuurd tot 15 December. Het vaartuig van schipper Bijleveld met ongeveer 12,000 Kg. hooi, liggende in ’t polderkanaal onder Boornbergum, is door den bliksem getroffen. Schip en hooi werden een prooi der vlammen. Niets was verzekerd. Het Spanjaardsgatwaardoor eens het vermaarde turfschip Breda binnen kwam, wordt thans op last van het ministerie van binnen- iandsche zaken hersteld in den staat, waarin het in 1590 verkeerde. oorlog met het oog op bet groote incompleet aan officieren bij zijn wapennon-activiteit of ontslag geweigerd heeft. Te Harlingen, waar de afgetreden wet houders voor eene herbenoeming bedankten, heeft de raad te vergeefs getracht een paar nieuwe leden in het dag. bestuur te benoemen. Alle gekozenen bedankten achtereenvolgens zoodat ten slotte de benoeming is uitgesteld en de oude wethouders voorloopig nog maar in functie blijven. Als er geen tegenheden komen dan zal met 1 October het baanvak TernaardDokkum Maar Metslawier van den Noord Friesche Locaal- spoor worden geopend. INHOUD van no. 9 van het Maand blad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Bericht aan de leden over de Alg. Verga- dering. Niets met wapenen, maar wel door woord en Hoofdartikel: «De Natuurvriend”. goed' hechte verstandhouding der volkeren Berichten: Publicaties v. d. Gezondheids- i raad te Karlsruhe. Het onbevoegd uitoefe- van geneeskunde een voordeelig beroep. Locher’s Antineon. State Medical In- stitute. De reclame van de Nieuwe ge neeskunde. Bestrijding van kwakzalverij en oneerlijke concurrentie. Mededeelingen van verschillenden aardVoor of achteruitgang. Boom’s Migrainine-pastil- les. Waarschuwingen der politie in Pruis- sen, Wurtemburg, Hessen en Schwarzburg, Zonderhausen. Verantwoordelijkheid voor Advertenties. Ingezondên: Over Dalton’s Aural Institute. BoekbeschouwingEen waardeerend woord aan den heer J. C. Bouman. Correspondentie Herhaalde Waarschuwingen Drouet. Biscuits Ollivier. Advertenties. INHOUD, van het Friesche Tijdschrift •»Sljucht en Bjucht”, de 7de September 1901. Wigle fen Ayta, Sj. de Zee. Reinich waer en Sinneskyn, J. Gylstra. De wille en ’t lijen fen immen dy ’t fytsen learde, Madzy. Skilderje op twa wizen, D. V. Hope v. d. Tol. Koartswyl. Briefwiksel, k VII 'I' FA till III H.\III mui mini FiiiESLiin. t I 7 4 t£5

Friso nl | 1901 | | pagina 1