T 1 Strengere maatregelen. 1 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1901. Een en Dertigste Jaargang. No. 72. Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. gen uit vrees voor de anarchisten. Hij kan de kampementen met al den UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. En als het tot dit uiterste mocht komen, natiën Zóó kan het toch Als de Christen- en de vrij- onder de - Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. de vrouwen, vooral de weduwen en te beschermen. Die laatste taak meende hij, hadden de vrijmetselaren van dezen tijd onder meer op zich genomen. En de koning van Engeland dan werd hem vragend geantwoord. Is hij niet het hoofd der Engel- sche vrijmetselaren en waarom laat deze hoofd persoon dan toe, dat die weerlooze vrouwen uit hunne landpalen worden weggehaald, in kampementen opgesloten en zóó aan een tien dubbele sterftekans worden onderworpen Moet dit dan bescherming van den zwakke heeten? Wij geven de opmerking voor zoover we ze hoorden, het aan anderen overlatende, haar al of niet te bestrijden. De vrijmetselarij heeft met dezen oorlog heelemaal niets uit te staan, evenmin als de De Morning Leader bespreekt het vraagstuk der kosten van den oorlog. Het blad zegt, dat het voor niemand een geheim is, dat de Engelsche natie tot nu toe niet eens begonnen is aan de betaling der oorlogsuitgaven. De nieuwe lasten zijn zelfs niet voldoende om de toeneming der gewone uitgaven te bestrijden. Al de oorlogsuitgaven moeten nog betaald worden. N00RD-AMERIKA. President William Mac Kinley, waarop blijkens telegrammen een aan slag gepleegd is te Buffalo, waar hij op de Pan-Amerikaansche tentoonstelling een hoogst belangrijke redevoering hield over den vooruit gang der Ver. Staten op handelsgebied, is den 26en Febr. 1844 te Niles in Ohio uit Schotsche ouders geboren. Bij het uitbreken van den burgeroorlog in 1861 nam hij als gewoon soldaat dienst in het leger van de Unie en bracht het tot majoor. Hij vestigde zich in 1868 te Canton, in Ohio, als advocaat. Toen hij in ’77 in het Huis van Volksvertegenwoordigers was gekozen, ver diende hij spoedig zijn sporen als ijverig pro tectionist en werd ten slotte lid van de Com missie van Wegen en Middelen die de tarief- wet opmaakte, later bekend onder den naam van de Mac Kinley Bill van 1890. In No vember van dat jaar viel hij bij de verkiezing voor het Congres, maar werd in 1893 met geweldige meerderheid gekozen tot gouverneur van Ohio. Van toen af werd hij beschouwd als eventueel candidaat voor het presidentschap, en zijn kansen verbeterden steeds tot hij in 1896 gekozen werd. Vele democraten, die voorstanders waren van sound money, (goud- standaard), stemden op hem omdat zij geen vrede konden hebben met het zilver-program van zijn democratischen tegen-candidaat Bryan. In Maart 1897 aanvaardde hij het president schap. In 1898 had hij een moeielijke taak te vervullen in verband met den oorlog met Spanje, maar zijn positie bleef onverzwakt. In 1899 was men echter algemeen ontevreden over de wijze waarop hij den minister van oorlog, Alger (die ten slotte aftrad) in be scherming nam, in weerwil van zijn onbekwaam heid, evenals generaal Otis, wiens taktiek op de Filippijnen scherp beoordeeld werd. In November 11. gaf de meerderheid hem echter opnieuw haren steun, blijkbaar omdat zij nog steeds niet gediend was van Bryan’s financieel program. En zoo werd Mc Kinley met een grootere meerderheid dan de eerste maal her kozen. Telegrammen melden dat de toestand van den president gestadig vooruit gaat en dat hij rustig ligt, zonder pijn of ongunstige verschijn selen. De function van ingewanden en nieren zijn normaal. COLUMBIA en VENEZUELA. Bij de Ie- gatie van Columbia is van Becerra het volgende telegram ontvangen uit Willemstad, gedateerd 7 September: «De vloot van Venezuela bombardeert Rio- hacha.” CHINA. Naar aanleiding van de onder- teekening van het protocol, die zooals Reu ter reeds seinde dan toch eindelijk en ten langen leste te Peking heeft plaats gevonden, deelt dr. Morrison in de Times nog een en ander mede. De beide keizerlijke edicten, die nog ont braken, zijn aan de gezanten ter hand gesteld, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. munt, dan wordt ook geen enkel strijder onder Britsche vlag, die als gevangene in hunne handen valt, gespaard als tot heden. Hij zal De ellendige, door niets gerechtvaardigde dan onverbiddelijk den kogel krijgen. En de oorlog in Zuid-Afrika duurt nu ongeveer twee Brit Hij kan de kampementen met al den jaren en in al dien tijd is het aan ’t machtig inhoud vernietigen, de gevangenen in zijne Britsche rijk niet gelukt de Boeren tot onder- koloniën vordert en meer en meer begint Engeland het zag. wee van 1 w 1 J*~ voelen. Een dommer krijg is dan ook nimmer eens onderling zeggen, neen, maar dat gaat uitgebaald en ’t is zeker waar, dat, had men toch waarachtig al te erg. bij onze overzeesche naburen ooit aan zulk een niet, zóó als het te laat is. tegenstand kunnen denken, wij houden ons Boxers het werk hunner Chineesche broederen overtuigd, men ware den broedermoord nimmer begonnen. Maar nu daar komt de hoogmoed in den vorm van nationale eer. Wat? het op geven tegen een handjevol Boeren? dat nooit, dat nimmer, dat zou al te belachelijk zijn. Het geheele prestige naar de maan 1 En rrrtalweer eenige duizenden manschappen en alweer eenige millioenen ponden sterling. Vooruit, zij zullen er onder: Engelands haan moet koning kraaien H. DUITSCHLAND. De Köln. Ztg. spreekt in een blijkbaar van hoogerhand geïnspireerde nota met beslistheid het gerucht tegen, als zou de Sultan aan de Duitsche regeering verzocht heb ben, bemiddelend op te treden in het Fransch- Turksche geschil. Niets van dien aard is ge schied. De reeks zonderlingheden”, waardoor het proces te Gumbinnen zich heeft gekenmerkt, en de stuitende wijze, waarop dit militaire rechtsgeding gevoerd werd, gaf een der redac teuren van Die Nation aanleiding er Tacitus eens op na te slaan. Tacitus nu beweerde van de militaire rechtspraak in het algemeen het volgende Credunt plerique militarïbus ingeniis subtili- latem deessequia castrensis jurisdictio secura et óbtusior ac plura manu agens calliditatum fori non excerceat. Of vertaald De meeste menschen gelooven, dat het den militairen geest mangelt aan fijnheid en scherpte, wijl de rechtspleging in het leger zorgeloos en ruw en onbedachtzaam optredend, niet die scherpzinnigheid vertoontdie de burgerlijke rechtspleging kenmerkt. FRANKRIJK. Hoe zal het te Reims gaan bij het bezoek van den Tsaar? De burge meester der stad is socialist, de gemeenteraad in meerderheid socialistisch. Wel heeft men een soort van programma opgemaakt en ter goedkeuring naar Parijs gezonden. De burge meester heeft echter in den raad gesproken van «eenvoud” en «democratie” en daarbij alleen gerept van den President en niet van den Tsaar. Hierover nu is een deel der burgerij onte vreden. Vandaar een plakbrief in de stad, door honderdvijftig menschen onderteekend, onder wie de president der Kamer van Koophandel om te getuigen van «de vaderlandslievende vreugde” over het aanstaand keizerlijk bezoek. In de kathedraal van Reims zal de ontvangst gelijken op die in de Notre-Dame te Parijs, vijf jaar geleden. ENGELAND. De Engelsche en de Perzische Regeering hebben eene overeenkomst gesloten voor eene drievoudige telegraaflijn van Katsjan naar Engelsch Belvetsjistan. den brengen. Ook al weer goed, wij willen Maar de mensch, de mensche- er wel mee uit te staan. En dan constateeren we eenvoudig dat de men- schelijkheid met voeten wordt getreden, zooda nig, dat men zich bijna zou schamen, ook een mensch te zijn. Maar wat doen we nu eigenlijk in ’s hemels naam met het zoogenaamde Hof van Arbitrage, dat als vrucht der Vredes conferentie te ’s-Gra- venhage is gevestigd? Welke zaken zijn door dit wereldgericht behandeld? De broedermoord in Afrika duurt maar ongestoord voort, de oorlog der Europeanen tegen China ging mede buiten dit Hof om, het Fransch-Turksch ge schil zal het wel evenmin bereiken als de in menging van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika in de geschillen tusschen Columbia en Venezuela. Waarom de zetel van dit Hof ge plaatst in een klein land? Is het om de groote natiën daardoor meer de vrije hand te geven Dan zou het ongetwijfeld overweging verdienen, dien zetel over te brengen naar eene der eerste mogendheden, Rusland of Duitschland of Frank rijk. En dat hoe eer hoe beter. Want ’t wordt tijd, dat men ten opzichte van het her stel van den vrede en de handhaving van dien bepaald strengere maatregelen neemt. De re- geeringen zelve zitten bij lange na niet gerust. Uit Frankrijk wordt reeds gemeld, dat de Tsaar van Rusland ook Parys zal bezoeken, maar dat voortzettenDan zal men er wellicht aan denken, of ’t ook tijd wordt, om tusschenbeide te komen. Eene aardige zekere bedroevende opmerking hoorden wij dezer dagen maken. Men sprak metselaars. over de vrijmetselarij Natuurlijk dat ze er profanen” (dat zijn de lui, die buiten de orde staan) van langs kregen. Een hunner, ook een profaan, meende er iets van te weten en bracht er de oude ridders bij te pas. Deze En niettegenstaande al die verwoedheid bie- heeren nu namen op zich de kerk te verdedi- den de Boeren maar bij voortduring kranigen gen en de vrouwen, vooral de weduwen en tegenstand. Kranig en eerlijk, zonder de weezen gereglementeerde bepalingen van het zooge naamde oorlogsrecht te schenden, de roovers van hun land en goed, van hunne vrouwen en kinderen, de verwoesters van hun land door edelmoedigheid beschamend. Dat stijf verzet, die koppigheid maakt den Brit zinneloos. En luide roept zijn pers het uit: «Daar moeten strengere maatregelen genomen worden 1” Is er grooter vertwijfeling denkbaar Strengere maatregelen, nog strenger dan de reeds toegepaste, die nu al ten hemel schreien Fusileeren baat niet, opbangen evenmin, ’t schoonvegen, d. i. het vernielen van huis en hof en wei leidt niet tot het doel, ’t bijeen- drijven van vrouwen en kinderen en grijzen in zoogenaamde kampementen geeft geen ander orde der Jezuïten, zal men wellicht in 't mid- resultaat dan dat de sterfte vertiendubbeld wordt. Een volk, dat vrij wil zijn en blijven, j dat aannemen, valt niet te onderdrukken. En juist elke lijkheid, heeft marteling doet den geest van verzet prikkelen en in taaiheid winnen. En in stede, dat deze uitkomst den macht- hebbenden Engelschen wijsheid leert, roepen ze daar door dik en dun heenStrengere maatregelen Vóór ruim twaalf maanden werden de beide «vorige” Republieken; Oranje Vrijstaat en Transvaal op «plechtige” wijze door Engeland geannexeerd. De «beschaafde” natiën schenen deze annexatie nog niet te erkennen. Een dik jaar na dato vindt Engelands regeering goed 15 September 1901 vast te stellen als den termijn, die geldende is als intrede der annexa tie. Wie zich vóór dien tijd niet heeft onder worpen, op zijn bezit zal het verdere kosten- bedrag verhaald worden. Verbeurd verklaring van zijne goederen, evenals in den Spaanschen tijd hier te lande En, nog niet genoeg, hitst daar de verblinde pers, de koningin der aarde nog wel aan tot verdere gruwel- pleging. Welke dan? De Boeren eerloos verklaren? Ze niet meer als oorlogvoerende partij beschouwen? De gevangenen eenvoudig doodschieten Wat moet het worden? Gesteld de Boeren worden tot het uiterste gedreven en zij betalen de Britten met gelijke de juiste datum van dat bezoek wordt verzwe- gen uit vrees voor de anarchisten. En dat men deze heeren wel mag vreezen, getuigt nu al weder de noodlottige aanslag op het leven van 1 den President der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Een even treurig alsdwaas bedrijf, dat stellig aanleiding zal geven tot onderling overleg hoe tegenoverdie gevloekte anarchisten strengere maatregelen te nemen. Volkomen terecht. En als wij daarbij iets in het midden mogen brengen, dan is maatregel no. één deze Wees, o regeering van elk beschaafd land, billijk en rechtvaardig tegenover eigene onder danen en vreemdelingen en ge zult u omringen door vrienden, duizenden en millioenen, die niet zullen dulden, dat er anarchisten worden ge boren. Het goede, het edele, van U uitgaande, zal vruchten dragen en U zelve ten goede komen. Basta dus Het zwaard in de schede, aller eerst in Zuid-Afrika. Dat is de strengste maatregel, die zelfs nog vóór 15 September genomen kan worden. in al dien tijd is het aan om hals doen brengen, kortom een werping te brengen. Integendeel hunne zaak moord op grooter schaal dan ooit de wereld begint Engeland het zag. *•-*ƒ-* -- het onbezonnen oorlogswerk te ge- dan zullen wellicht de «beschaafde” a linn mi fiiibinu. uii ns- is mi i n t r\i ii h 1

Friso nl | 1901 | | pagina 1