o ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1901. No. 73. N ieu wsti j dingen s 1 Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. maar*. lijen fen immen, dy 't fytsen learde, UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I r ^1’ Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Amst Ct. Bij de ontmoeting van Willem II met Tsaar Nikolaas II waren ook uitgenoodigd lord Roberts en graaf Waldersee en beiden hadden de invitatie aangenomen. Naar het gerucht gaat, heeft nu de Engelsche gezant te Berlijn aan de regeering te Londen te verstaan gege ven, dat »Bobs” er verstandig aan zou doen, thuis te blijven, daar hij onder de Duitsche officieren alles behalve gezien* is, zooals dan ook duidelijk werd uit de groote verontwaar diging, die het aan hem verleenen van den Zwarten Adelaar bij de Duitsche militairen teweegbracht. Earl Roberts heeft den wenk begrepen en komt niet. Graaf Waldersee heeft ten slotte ook voor de eer moeten bedanken. Naar men wil, heeft hij zich door zijn niet zeer gelukkige rede voeringen het misnoegen des Keizers op den hals gehaald. Dit laatste wordt evenwel door de omgeving van den maarschalk ten stelligste ontkend. De twee groote krijgslieden in eigen oog moesten die groote teleurstelling dezer dagen ondervinden, merkt de N. Ct. hierbij op. Prins Soen, die na de boete ceremonie, in Duitschland tot de populaire persoonlijkheden gaat behooren, is uitgenoodigd om de manoeu vres te komen bijwonen. Waarschijnlijk zal den Chineeschen prins een lesje in militair machtsvertoon worden gegeven. Misschien opent dit grootsch wapenschouwspel voor China een tijdperk van Duitsche leger- instructeurs en Krupp-leveranties, wanneer ten minste na 2 jaar de wapeninvoer den Chinee- zen weer geoorloofd is. En mits onder Men meldt uit Den Haag: De Koningin en prins Hendrik komen Maan dag in de residentie. De herbenoeming van den heer mr. van Naamen van Eemnes tot president der Eerste Kamer wordt heden of morgen verwacht. De ministerraad hield Donderdag een buitengewone vergadering. Prof. Noortzij te Kampen, is benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche re geering op het congres te Namen voor de be spreking van de sociale belangen der kleine burgerij. De Tweede Kamer zal haar eerste ver gadering na de openingsplechtigheid houden op Dinsdag a. s., des namiddags ten drie uur. Het Centrum verneemt uit goede bron dat naar alle waarschijnlijkheid mr. IE. baron Mackay, afgevaardigde voor Kampen, gekozen zal worden tot voorzitter van de Tweede Kamer. Te Kaatsheuvel is door bewoners van een doortrekkenden kermiswagen het elfjarig dochtertje van den heer C. Merks met geweld in den wagen getildmet het doel het mede te nemen. Gelukkig werd het opgemerkt door twee wegwerkers, die het meisje hoorden schreeuwen. Zij brachten den wagen tot staan, en slaagden er in het kind te bevrijden Voor rekening van den heer Hugo Mul der te Amsterdam, is in de Friesche gemeente Opsterland een groote uitgestrektheid heide aangekochtom die te ontginnen en daardoor aan arbeiders gedurende het winterseizoen werk te verschaffen. Aan den heer L. de Waard, te Sneek, is gegund het vernieuwen van het hoofd der Molkwerumer zijl, ’t maken van een aanleg steiger voor kleine visschersvaartuigen en ’t verlengen van de buitenvleugelmuren bij de sluis, voor f 29’393. Tot directeur der zuivelfabriek te Achlum te brengen. 1 evenwel niet gewenscht en af. Voor eenigen tijd werd een evangelist te Zierikzee in hechtenis genomen verdacht van brandstichting. Overtuigd van zijn onschuld, looft zijne echtgenoote thans per advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode f 1000 uit voor het aanwijzen van den dader of voor het geven van inlichtingen, welke tot het ontdekken van den schuldige zullen leiden- De vader en twee broeders van den verdachte voegen nog f 300 daaraan toe, indien de dader binnen acht dagen gevonden wordt. Te Amsterdam is eene geheime wijn fabriek ontdekt. Behalve een handpers en zeven groote weekbakken werden nog zeven verwarmingstoestellen in beslag genomen. In de bakken was aanwezig 4200 liter suikersap. Er is proces-verbaal opgemaakt. Twee ingeschreven voor de nationale militie te ’s Gravenzande in verschillende plaat sen geboren, hebben toevallig precies dezelf de namen en voornamen en zijn op denzelf- den dag jarig, de een is echter twee uren ouder dan de ander. De commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft bepaald, dat in de alfabetische naamlijst ook het uur hunner geboorte moet worden vermeld. Op het terrein achter de Oranje Nassau kazerne zijn twee groote houten loodsen opge slagen, die als proef logies voor de manschap pen moeten dienst doen. In plaats van in l kribben, zijn de manschappen hier op stroo gelegerd, dat over den vloer is uitgespreid. Slaagt de proef, dan worden deze loodsen, die door een sergeant met 10 man gemnk- kelijk ineengezet kunnen worden, in vestingen forten opgelegd om in oorlogstijd ook aan overtalrijke bezetting goed logies te kun- Te Kieldrecht, nabij de Nederlandsche grens, heeft een vrouwtje, Pau lina Tielman genaamdin tegenwoordigheid van haar kinderen en kleinkinderen haar hon ig benoemd ^de heer H. Bakker, thans alszoo- (jer8ten verjaardag feestelijk gevierd in het huis waarin zij geboren is en dat zij thans nog bewoont. Op het feestmaal zat aan haar zijde There sia Geldorp uit Melsele, die het vorig jaar haar hondersten verjaardag gevierd heeft. Zwendel met loten. Naar aanleiding van een landbouwloterij” schrijft men aan het N. v. d. D. uit Tiel. Ook hier in den omtrek wemelt het van i landbouw- en andere loterijen werkende met z.g. ^boekjes”, op afbetaling per week, maand, kwartaalenz., en waarvan de meeste deelne mers uit den arbeidenden stand zijn. De hoofd prijzen bespanningenhuizen, vee, enz. worden desverkiezende in ^contanten” f 2000, f 1000 en minder uitbetaald, welke aanlokke lijke voorwaarde de deelneming niet weinig in de hand werkt. Toch schijnt ook hier de gelukszon dezer ^ondernemingen” aan het dalen te zijn. Te Haarlemmermeer heeft men het plan opgevat om 1 Juli 1902, de 50-jarige herin nering aan de droogmaking van de Haarlem mermeer, feestelijk te herdenken. Op 1 Juli 1852 hoorde men alom in den lande »het Meer is droog”. Negen-en-dertig maanden lang behoorlijke leiding zal dan het Chineesche leger tot de factoren gaan behooren, waarmede in het verre Oosten geducht rekening moet worden gehouden. Belangrijke onthullingen over de »Mafia”, het beruchte misdadigers genootschap op Sicilië staan ons te wachten. Te Bologna is het pro ces begonnen tegen den hoofdbeschuldigde Pa- lizzolo, groot-officier der kroon van Italië en afgevaardigde. Aan den doortastenden generaal Pelloux is het te danken dat deze zaak einde lijk onderzocht en wellicht opgelost wordt. Mogelijk is het dat we nog interessante nieuwtjes over den van het tooneel verdwenen staatsman Crispi vernemen, die zooals men weet ook al van zich heeft doen spreken in de zaak van den op 21 Febr. 1893 door Mafia ver moorden directeur der Siciliaansche bank. Het rapport over die moordgeschiedenis werd name lijk onder Crispi’s bestuur gestolen. De toestand van president Mac Kinley is steeds vooruitgaand. Hij toonde zich volgens de laatste berichten zeer getroffen door de deel neming van het Amerikaanscbe volk en ver klaarde aan dr. Rixler dat bij spoedig hoopte hersteld te zijn om zijn dankbaarheid te kunnen betoonen. Er heeft een lijkopening van prins Christiaan van Cumberland te Gum-binnen plaats gehad. Het bleek dat de prins maan den geleden een kersepit ingeslikt heeft, die een abces veroorzaaktewaarvan de dood 't onmiddellijke gevolg moet zijn geweest. Onvoorzichtigheid van spoorwegpersoneel. De Pruisische minister van Openbare werken vestigt de aandacht op het feit, dat in de dertien maanden, eindigende met de maand Augustus 1900, niet minder dan 59 spoorweg beambten, meest machinisten en stokers, ge dood of gewond werden door het in aanraking komen met vaste voorwerpen, terwijl zjj buiten den trein leunden, ofschoon in slechts drie van deze gevallen de bij de wet voorgeschreven juiste afstand bij den aanleg niet in acht ge nomen was. Te Koewacht is een Belgisch jonkman door messteken ernstig gewond. Met onmenschelijke wreedheid hebben de twee aanranders hun slachtoffer gestoken en mishandeld. Hij had zes messteken en ver schillende verwondingen aan het hoofd; waar schijnlijk met een ijzer toegebracbt. Nederlandsche en Belgische politie is ijverig jn de weer de zaak te onderzoeken. Lastige positie. Een Duitsche dame, die uit haar vaderland komende, gisteravond naar Engeland wilde oversteken, wenschte op het continent zich naar het zich in den trein bevindende closet te begeven, aan welk ver langen zij even voorbij Nijmegen voldeed. Nu geviel het echter, meldt De Tel., dat toen zij weder naar hare meer gewone zit plaats wilde terugkeeren, het slot van het kabinetje weigerde weder los te springen. Het treinpersoneel werd te hulp geroepen maar ook dit vermocht geen uitkomst te geven, evenmin als de treinsmid. En aan de stati ons, die gepaseerd werden, was natuurlijk niet voldoende tijd om meer energische maat regelen te nemen. Zoo werd de Duitsche dame bliksemsnel voortgesleept door de Nederlandsche landou wen gekerkerd in haar, in meer dan éen op- danig te Oudebildtzijl. INHOUD van het Friesche Tijdschrift Sliucht en Bjucht”, de 14de September 1901. de Vigle fen Ayta, Sj. de Zee De wille maar* lijen fen immen, dy 't fytsen learde, van zy. In neigerjucht, M. G. Stienstra.I Fen in lytse jonge, Roel Hylkes. Koartswyl. het ftrtjkel >Beslag op Keatspartij to Utert op Snein de le fen I Septimbermoanne 1901, Jan van Kammen. Sa’n ingeltsje, (mei plaetsjes), D. H. Z. Een wagen in een drukke straat te Groningen reed tegen een ladder, waarop een schilder stond om zijn arbeid te verrichten de ladder kantelde en de schilder viel met een smak op den grond. Hij gaf spoedig daarna den geest. Een waarschuwing om dergelijke ladders steeds te doen bewaken bij drukke passage. Ook uit ’s Gravenhage wordt gemeldt, dat een schilder met een ladder tegen den grond is geilagen en aan de gevolgen van den val overleden. De commissie tot wering van schoolver zuim te IJlst wende zich tot den gemeente raad, met verzoek aan de politie het recht te geven en op te dragen leerlingen, die zich onder schooltjjd op straat bevinden, naar school De gemeenteraad oordeelde dit hebben 3 stoommachines gewerkt om de kom wees het verzoek leeg te pompen, 14,004,032 pompslagen zijn er gedaan, elke slag verwerkte ongeveer 66 M3 water, zoodat in die maanden de enorme hoeveelheid van 831,839,500 M3 water naar buiten werd geworpen. En in die 39 maanden heeft de Lijnden slechts 5, de Cruquius 2| en de Leegbwater slechts 1 maand stilgestaan om de noodige herstellingen te ondergaan. Wat zijn wij, Hollanders, langzaam. Wat doen wij weinig met veel menschen in veel tijd. Gistermiddag zag ik aan den Middenweg voor Oud-Roosenburgh vier mannen bezig met het maken van een ververschingstentje van 10 M. lang en 3 M. diep. Ze sloegen palen in den grond met hun vieren en pasten en maten, alles met hun vieren. Vanmorgen waren ze bezig met hun vieren zeildoek te rollen over het tentgeraamte. Vanmiddag zal hun kraampje klaar zijn Ik heb Barnum en Bailey in enkele uren zien af breken twaalf reuzententen, die duizen den bezoekers in zich hadden opgenomen, ik heb ze zien laden 64 wagens, die ze samen voegden tot vier treinen, en wegzonden 36 kilometers ver, toen heb ik ze weer zien lossen en aanrijden en afrijden met reuzenvrachten door menschenmassa’s die reeds-smalle wegen versperden. En ik heb binnen 24 uur die twaalf tenten weer zien verrijzen, gereed om opnieuw in zich op te nemen wonderen, won- dermenschen en wonderdingen en duizenden, die komen om dat al te aanschouwen. Ik heb met Barnum en Bailey gereisd van i Utrecht hierheen Wat zijn wij Hollanders langzaam. En wat doen we weinig met vele menschen in veel tijd. I en een nen verschaffen. Twee oudjes. lil.lll W FSIESLIMI. \ii.i n iiiu.ii 11:\i II. r- I

Friso nl | 1901 | | pagina 1