j I Van oud tot nieuw. I WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1901. No. 74. De zegepraal van den sluipmoord. Officieel gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 1. 2. 3. 1900/4901 behoort dus weder tot het ver leden, en heden, Dinsdag, 17 September, be gint het nieuwe zittingjaar 1901/1902, onder geheel andere omstandigheden. In eene vereenigde vergadering zeer waar schijnlijk thans door den heer Van Naamen van Eemnes gepresideerd, heeft H. M. de zitting op plechtige wijze geopend met het uitsproken van eene Troonrede. De inboud van dit stuk is ons op ’t oogenblik onbekend en wij bezitten de middelen niet om de rede nog in dit no. op te nemen. Bij zijn verschijnen zal het koninklijke woord door de telegraaf reeds her en derwaarts zijn gebracht, ja, zal het zelfs i door de dagbladen worden besproken. Want dit koninklijke woord is een staatstuk, uitgaande van het Kabinet en waarvoor dan ook de Mi nisters verantwoordelijk zijn. Gewoonlijk be schouwt men het als een regeerings-programma. En dit programma wekt heden bijzondere be langstelling juist door de veranderde omstandig heden. In een volgend no. hopen ook wij er ’t een en ander van te zeggen. De leden der Tweede Kamer hebben, althans voor zooverre ze tegenwoordig waren, heden morgen te tien ure de eeden of beloften in handen ven H. M. afgelegd. Voor de overigen zal de Koningin vrijzeker den Voorzitter der Tweede Kamer daartoe hebben gemachtigd. Deze Kamer vergaderde heden-namiddag te 3 ure in afzonderlijke zitting. Voorzitter (tij delijk) moest het oudste lid in jaren zijn, de heer Jansen, van Tilburg. Doch wegens diens ongesteldheid moet deze betrekking vervuld worden door het daaropvolgende lid, den heer Conrad, van ’s-Gravenhage. Deze zitting is Mac Kinley is, na eene week lijdensover leden. De sluipmoord heeft de zege behaald voor zachtheid in plaats Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De geest der ontevredenheid neemt meer en meer gestalte aan, zoowel in de oude als in de nieuwe wereld en de hooggeplaatsten schijnen het eerst zijn wraak te duchten te hebben. Gold zijn snood bedrijf in ’t eerst gekroonde hoofden, thans zijn zelfs de presidenten van republieken niet meer veilig. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zag nu reeds zijn Voor dezen vielen Lincoln en ook Frankrijk betreurt nog altijd Prjjs per kwartaal 70 cent franco per poat 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bjj abonnement is de prjjs belangrjjk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. hoofdzakelijk gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven en het opmaken der nominatie van drie personen voor het voorzitterschap, uit welke voordracht H. M. (gewoonlijk no. één) benoemt. Bij het onderzoek der geloofsbrieven komt ook de quaestie Harlingen ter tafel. Veel zal ze wel niet opleveren en mocht ’t geval zich voordoen’t uiterste zeker, dat de verkie zing Schokking vernietigd wordt en eene nieuwe uitgeschreven, zij zal ongetwijfeld geen ander resultaat hebben, dan dat de heer Schokking opnieuw gekozen wordt. Want de bondgenoo- ten staan nog vastaaneengesloten. Dat bewees ook de jongste gemeenteraadsverkiezing in Wonseradeel. De candidatenkeuze voor het voorzitterschap der Tweede Kamer is van meer belang. Hier meten zich gewoonlijk de partijen. Wie zal no. één worden? Ongetwijfeld een lid der meerderheid. Maar wie? Een oud-antirevolutionair, een vrij-antirevolu- tionair, een katholiek of wel een der christ.- h later ischen Men heeft gefluisterd van den hoofdman der tweede groepjhr. mr. De Sa- vornin Lohman. Maar dan zal de tweede candidaat vrijzeker een katholiek en de derde vermoedelijk een liberaal zijn, een gewoon li beraal natuurlijk en geen vrijzinnig democraat en een sociaal nog minder. Opmerkelijk zal ook zijn de houding van het zevental socialisten bij dit werk. Hoe het zij, wij vestigen de aandacht onzer lezers op de berichten uit Den Haag, die bij en na de verschijning van dit no. reeds kunnen komen. Zaterdag, 14 dezer, de dag van het nieuwe jaar voor de Israëlieten, was tevens de oude jaarsdag voor het politieke Nederland. De zitting der Staten-Generaal 1900/1901 werd, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd op plechtige wijze door het Hoofd van het Kabinet, den Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper gesloten. Voorzitter der ver eenigde vergadering was de heer Geertsema als oudste lid in jaren. f zitter, de heer mr. A. van Naamen van Eem nes ook reeds aangewezen als Voorzitter der Eerste Kamer voor de aanstaande politieke campagne, was door omstandigheden verhinderd. Onder de heeren, die den Minister in- en uit geleide deden, bevond zich ook de heer Vee- gens, die daarmee ophoudt, lid der (Tweede) Kamer te zijn. De sluitingsrede, als gewoon lijk eene opsomming van hetgeen in het afge- loopen zittingsjaar zoo al tot stand werd ge bracht, mitsgaders eene koninklijke dankbetui ging, luidt in haar geheel als volgt: Mijne heeren Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen deze uwe zitting te komen sluiten Veel werd in het afgeloopen zittingsjaar van de inspanning der Staten-Generaal gevergd maar er mag bijgevoegd worden dat de vrucht van het gemeen overleg aan die verhoogde inspanning evenredig was. Voor velerlei belangen kwamen nieuwe of gewijzigde regelingen tot stand. In de eerste plaats zij herinnerd aan de wetten in verband met de heugelijke voltrek king van Harer Majesteits huwelijk en de in treding in het Nederlandsch staatsverband van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg. Voorts werden in de Kieswet, in de Gemeente wet en in de drankwet wijzigingen gebracht. Ten bate van het algemeen volksbelang kwamen de Gezondsheidswet, de Woningwet en de Ongevallenwet tot stand. In verband met de geldelijke gevolgen van de Leerplichtwet, en ter verbetering van de jaarwedden der onderwijzers, werden de bij dragen van het Rijk zoo ten behoeve van het openbaar als het bijzonder onderwijs verhoogd. deze verklaringen in de aangegeven wijze wor den opgemaakt. De Voorzitter van den Bond van Ameri- kaansche politie-commissajissen Sylvester heeft zich tot alle leden gewend met uitnoodiging tot een algemeene actie der politie, in alle steden, tot uitroeiing der anarchistische organi saties. Anderen echter zijn van geweld. De New-Yorksche correspondent van Daily Mail zegt, dat het anarchisme een kwaad is, dat niet bestreden kan worden, vóórdat men de oorzaak zelf verwijderd heeft. En de uitbreiding van het anarchisme in Amerika moet men, volgens hem, eensdeels toeschrijven aan de groote macht, die eenige mannen door hun rijkdom verkregen over alle werklieden in Amerika, anderdeels aan het groot vertoon van rijkdom van sommige lieden. Zoo gaf bijv, de vrouw van een millionair eenigen tijd geleden een deftig feestmaal aan al de honden van baar vriendinnen, hetgeen natuurlijk dadelijk in alle Amerikaansche kran ten oververteld werd, met opgave der zeer hooge onkosten. Onwetende menschen vinden nu niets een voudiger dan dergelijke toestanden maar dade lijk toe te gaan schrijven aan de Regeering, onder welke zoo iets mogelijk is, en dit den kende hoopt men het stellen van het welzijn van menschen boven dat van dieren te bevor deren, door het Hoofd van den Staat te doo- den Als een van de middelen om de beerschende ontevredenheid tegen te gaan, zou dus aller eerst aanbeveling verdienen het leiden van een eenvoudiger leven door sommige vermogenden. Een New-Yorksch blad, dat veel invloed onder het werkvolk heeft, besloot door kundige en bekende Amerikanen eene reeks artikelen te doen publiceeren over de oorzaken van de heerschende ontevredenheid en de wijze waarop die bestreden kan worden. Dergelijke maatregelen, meent de correspon dent van Daily Mail, zullen meer goed doen dan het pogen om door geweld het anarchisme te onderdrukken. Het meest afdoende middel echter tegen de toeneming van het anarchisme wordt door al deze ijveraars over het hoofd gezien. Wij merken alszoodanig aanhet afschaffen van den oorlog, onmiddelijk te beginnen met Zuid Afrika. Wie zal het kunnen verwonderen, dat daar in ’t hart van menigen Boer wraak wordt geboren, als bij uit zijn rustig bedrijf verjaagd, van alles, wat hem lief en dierbaar was, werd beroofd? zou het zoo heelemaal onverklaarbaar zijn, als hij, de getergde, eindelijk in volslagen radeloos heid het wapen ter hand neemt en den bewer ker van zijn ongeluk het licht uitblaast Goed te keuren zeker niet, maar verklaarbaar ten volle. En buitendien brengt dat onophoudelijk schieten en rooven en branden in de groote menigte een geest, die zegt, dat *t zoo behoort en niet anders. Bij ’t geringste verschil wordt het wapen gebruikt. Waarom zou men ginds wel en hier niet mogen dooden? Daar werd men er om geprezen en zelfs er voor beloond, en hier zou men er voor gestraft moeten worden? Wie, die dat alles zoo vlug uit elkander kan hou den? Of lazen we niet nog onlangs vanuit Kaap stad, dat het aantal misdaden aldaar verschrik- derde vallen. Garfield en i zijn Carnot. De aanslagen zijn dom. Zij veranderen zoo goed als niets. Immers ook nu treedt onmid delijk een nieuwe President op en gaan de zaken als voorheen, terwijl de moordenaar on schadelijk wordt gemaakt. Iets echter werken zij uit: een verscherpt toezicht. Men is dan ook in Amerika reeds druk bezig plannen te beramen om krachtiger dan tot nu toe, het hoofd te bieden aan het anarchistisch gevaar. In een schrijven daaromtrent in het N. v. d. D. lezen wij De Staats-commissaris voor de landverhuizing, stelde reeds eene wijziging voor in de emi grantenwet dat geen landverhuizer in de Ver. Staten zal worden toegelaten, die het bewijs niet kan overleggen, dat hij een vreedzaam, onbesproken en niet-anarchistiech persoon is. In alle landen zouden Bondsagenten moeten worden aangesteld om er voor te waken, dat Het Nederlandsche Muntwezen, alsmede het toezicht en de zorg over de zaken van de Munt, werden nader geregeld. Algemeene regelen werden vastgesteld om trent het waterschapsbestuur en voorts tot ex ploitatie van Rijkswege van steenkolenmijnen in Limburg besloten. Voor de verbetering van het paardenras werden wettelijke voorschriften gegeven. Een aantal rentelooze voorschotten werden uit ’s Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van buurtspoorwegen verleend. Aan de kanalisatie in Westerwolde gaaft gij uwe medewerking. Omtrent de toelating als schipper op koop vaardijschepen en het aan boord daarvan in dienst hebben van stuurlieden en machinisten werden wettelijke bepalingen vastgesteld. De landsverdediging werd nader geregeld door wijziging en aanvulling van de wet op de Nationale Militie en door het instellen van een landweer. De rechtelijke organisatie in Nederlandsch- Indië werd gewijzigd. Maatregelen werden genomen tot uitbreiding van het tolgebied in Nederlandsch-Indië over het oostelijk deel van den Archipel. Voor den aanleg van een nieuwen spoorweg op Java werden de noodige gelden toegestaan. In de regeeringsreglementen voor Suriname en voor Curasao werden enkele wijzigingen aangebracht. De Koningin heeft mij opgedragen u, Mijne Heeren, Hare dank te betuigen voor uwen ijver en voor uwe toewijding aan ’s lands be- De werkelijke voor- langen. 'T In naam der Koningin verklaar ik deze zit ting van de Staten-Generaal te zijn gesloten.” VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Vrijdag den 20 September 1901, ’s namiddags 7 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken Adres van Zwolsman alhier om vanaf 19011905 vrijstelling van het betalen van grond, pacht wegens herstelling van de zeesluis 4. ''Aanbieding van het plan der havenverbete ring. 5. Resolutie van H.H. Gedeputeerde Staten omtrent de heffing van een* hoofdelijken omslag in deze gemeente. 6. Adres van H. Zeijlstra e a. om een onder wijzer te benoemen aan de school voor m. u. 1. o. 7. Benoeming van eene onderwijzeres (helpster) in de nuttige handwerken aan de school voor kosteloos onderwjjs. i 111,11)IM FlIlliSinil. MMS- n IIIIIMIMIÈ- i I fig I A

Friso nl | 1901 | | pagina 1