I I L ■V jgll w 1 Jl f •S ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1901. No. T5. F F Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. i Koningin van Italië, die nog in rouw zijnde streng incognito reist, haar gevolg bestaat uit 18 personen. Woensdag 25 September moet voor de Rechtbank te Leeuwarden o.a. terecht staan Age B., 22 jaar, werkman te Workum, wegens beleediging van den rijksveldwachter Brouwers, op 22 Juli te Workum. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. met veulen verkocht. loop der verkooping naar veulen bleef achter. ontliep het paard zijn nieuwen meester en rende den weg naar Slochteren op, om het veulen weer op te zoeken. Aldaar aangeko men, liep het een poosje hinnekend rond en werd toen opgevangen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht", de 21de September 1901 Lear om Lear, M. Miedema. Nei de j A Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrij k lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Lemmer, Madzy. Fen in lytse jonge, Roel Hylkes. Missmiten, (mei plaetsjes) D. H. Z. Door den alcoholEen 23-jarig vrouws persoon, genaamd L. N., afkomstig uit Gro ningen, die reisde in gezelschap van den stoelen- matter Hoekstra, had met dezen eergister in trek genomen in een logement te Assen. Gisterenochtend werd zij dood in het bed ge vonden, welk onverwacht overlijden vermoede lijk werd veroorzaakt door overmatig gebruik van sterkedrank. Ned. Bijbelgenootschap. In de Doops gezinde Kerk te Amsterdam werd Dinsdag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Ned. Bijbelgenootschap, onder voor zitterschap van den heer B. Heldring. Uit het jaarverslag bleek dat in het afgeloopen boekjaar waren afgeleverd 54,034 exemplaren, waarvan 5298 naar Indië werden gezonden. Aan verschillende krijgsgevangenen-kampen werden bezendingen bijbels verstrekt, waarmee nog wordt voortgegaan. De oorlogsschepen, die behooren tot de divi sie voor binnenlandschen dienst, hebben zee ge kozen om gevechtsschietoefeningen te houden op de Ribben. De divisie wordt den 27en dezer ontbonden. De Star steekt de draak met het magere resultaat, dat Kitchener’s proclamatie heeft ge had. >De aanslag”, zegt ze, »is weer eene technisch geëindigd. De Boeren, die telkens en telkens weer voor gewone roovers waren uitgemaakt, hebben zich thans voorgoed buiten het bereik der genade gesteld. Een ieder, die niet met politieke blindheid is geslagen, kon weten, dat ’s heeren Cham berlain’s proclamatie enkel de prullenmaand waard is. Zelfsvoldoening sprak uit iederen regel.” Het blad vindt verder de heele proclamatie belachelijk onhandig, vlndien de vijand, dien wij trachten te onderwerpen, zich werkelijk in dien wanhopigen toestand bevindt, welke in lord Kitchener’s proclamaties zoo welsprekend omschreven wordt, hoe komt het dan, dat het ons zoo jammerlijk mislukt, dien aan iemand buiten het ministerie van oorlog en de bureau’s van de oorlogegezinde bladen aan te toonen? De grootte van het leger van den vijand en van den toestand van zijn commissariaat gaat enkel hemzelf en niet ons aan. Zijn wij wer kelijk vast besloten om een onbuigzame natie als rebellen te beschouwen en buiten de wetten van het beschaafd oorlogsrecht te stellen? Goed, maar laten wij dan ter wille van ons fatsoen en van de publieke opinie, die ons eenig gezond verstand toeschrijft, de belacblijke en noodlottige dwaasheid laten varen om de houding aan te nemen alsof wij geloofden aan de ver minderde hulpbronnen en den wankelenden moed van den vijand. Beter zou het wezen om te bewijzen, dat wij de macht bezitten hem buiten ons eigen grondgebied te houden.” Mac Kinley’s aanzoek. De manier waar op Mac Kinley zijn vrouw »gevraagd” heeft, is naar een Engelsch blad mededeelt, zeer eigenaardig geweest. Hij was directeur eener Zondagschool, terwijl zij onderwijzeres was van een andere Zondagsschool. Zij ontmoetten elkaar iederen Zondagmiddag en wisselden dan ge woonlijk een paar woorden. Op zekeren dag zeide de toekomstige pre sident tot haar. »Ik vind die scheiding iederen Zondag niet aangenaamgij gaat den eenen kant op en ik den anderen. Onderstel eens, Groote Boerenoverwinning op de Natalsche grenzen. 16 Engelschen gedood, 30 gewond 155 gevangen genomen. Drie kanonnen veroverd. LONDEN, 19 September. (Officieel) Lord Kitchener meldt in een rapport uit Pretoria dat 2 compagniën bereden infanterie met 3 kanonnen onder Majoor Gough ten Z. van Utrecht in een valstrik zijn gelokt door 300 Boeren. De Engelschen trokken naar een plaats, die het kamp der Boeren beheerschte, toen zij van alle zijden door een veel talrijker Boerenmacht werden aangevallen. Na een hevig gevecht verloren de Engel schen hun kanonnen en werd de troep gevan gen genomen; 2 officieren en 14 man gedood; 5 officieren en 25 man gewond5 officieren en 150 man gevangen genomen. De Boeren waren meer dan duizend man sterk onder Botha. Ook in de Kaapkolonie bij Tarkastad heeft Smuts een belangrijke en beslissende overwin ning op generaal French behaald. Dinsdag, den 17en September, had, naar aloud gebruik, de opening der Staten-Generaal kinggekozen verklaard voor ’t district Har lingen. De Kamer oordeelde dat de Burge meester der hoofdplaats ten onrechte de lijst van candidaatstelling van den heer Zeilmaker, te Nijmegengeweigerd heeft. Het district Harlingen wacht alzoo de drukte eener nieuwe verkiezing en de heer Schokking kan nog eenigen tijd wachten met zijne intrede in de Kamer te doen. De zitting der Tweede Kamer wordt tijdelijk gepresideerd door den heer Conrad. Als eersten candidaat voor het Voorzitterschap werd met 81 van de 90 stemmen gekozen de heer mr. 2E. baron Mackay, antirev. De lijst van aanbeveling bestaat verder uit de heeren Baron Michiels van Verduynen (katholiek) en jhr. mr. Roëll (liberaal). Tot afdeelingsvoorzitters in de Eerste Kamer zijn gekozen de heerenFransen van de Putte, Godin de Beaufort, Pijnacker Hordijk, Viruly en Geertsema en in de Tweede Kamer de heeren Van Vlijmen, Van Alphen, Mutsaers, De Ram en Lely. Beide Kamers hebben besloten een Adres van Antwoord op de Troonrede aan te bieden. Tot leden der commissie tot het ontwerpen j daarvan koos de Eerste Kamer de heeren Boneval Faure, Godin de Beaufort, Rutgers i van Rozenburg, van Welderen Rengers en en de Tweede Kamer de heeren TravaglinoScbaepmanLohman, Van Limburg Stirum en Drucker. Verschillende Kamer-clubs hebben zich reeds geconstitueerd. De vrijzinnig-democraten kozen den heer Drucker tot voorzitter, mr. Smidt tot secretaris en de socialen Van der Kol tot voorzitter en Ter Laan tot secretaris. Het bestuur der katholieke club heeft dr. Schaepman tot voorzitter, mr. Travaglino tot vice-voorzitter en Van der Kun tot secretaris. Op de aanbevelingslijst voor raadsheer ter vervulling der vacature in den Hoogon Raad (vacature Van Blom) is als no. 1 ge plaatst mr. H. Binnerts, vice-president van het Hof te Leeuwarden. Benoemd tot burgemeester der gemeente Schoterland de heer L. Feitz Gz. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De Kamer heeft het Adres van Antwoord op de Troonrede goedgekeurd nadat bij de vierde paragraaf door den heer Van de Putte van den Minister van Koloniën de verklaring was uitgelokt dat het aanhangig gebleven wetsont werp betrekkelijk de opleiding Indische ambte naren is ingetrokken en dat, mocht een defi nitieve maatregel dienaangaande niet vóór 1 Februari tot stand zijn gekomen, bij suppletoire begrooting alsdan tijdelijke maatregelen zullen genomen worden om in den dienst van 1904 te voorzien. Vóór dien tijd zijn er voldoende ambtenarenspr. blijft voor een tweejarige opleiding gestemd. Het adres is de Koningin aangeboden. De Kamer is uiteengegaan. In Brack's Doelen Hotel te Amsterdam De Vereeniging tot bevordering van Gere formeerde Ziekenverzorging in Nederland hield Donderdag te Leeuwarden, onder voorzitter schap van Dr. R. Mulder, pred. te Haarlem, hare gewone jaarlijksche vergadering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zakenwerden tot bestuursleden herkozen de heeren Dr. B. J. F. Bavinck, arts te Rotter dam, en Dr. J H. A. van Dale, geneesheer- directeur van Veldwijk. Daarna betoogde Ds. J. Hulsebos, pred. te Vlissingen, de wensche- lijkheid om voor ziekenverpleegsters op de spoorwegen redactie van prijzen te verkrijgen, en gaf Ds. J. Teves, pred. te Beekbergen, eenige middelen aan om het maandschrift »Bethesda” in ruimeren kring te verspreiden. Ds. Franssen te Zwolle, hield een referaat over de roeping van de diaconiën en de taak van de Vereeniging ten opzichte van het veel vuldige lijden door krankheid. Ds. G. J. Barger, pred. te Driebergen, besprak de methode van opleiding onzer zieken verzorgsters. Bij de openingsplechtigheid van de Staten- Generaal werden in de loges der troonzaal op gemerkt eenige leden van het congres voor crimineelo anthropologie, benevens de vice- burgemeester van St. Petersburg met zijn da mes. De schaalcollecte te Leiden ten behoeve van de Boerenvrouwen en kinderen in Zuid- Afrika heeft ruim f 2700 opgebracht. Ds. J. Bruins, predikant bij de herv. gemeente te Knijpe, heeft zich belast met de redactie van de rubriek ^Buitenland” in het socialistisch orgaan De Klok, onder hoofdredac tie van het Kamerlid Van der Zwaag. Het Adv. v. F. vertelt dat de geest van den Amerikaanschen staalkoning, die een alles- dwingenden strust” in ’t leven riep, te Hee- renveen ronddwaalt. Hij verscheen den melk- tappers en de prijs der melk ging omhoog hij bezat ook de hoofden en harten der bar biers, die j.l. Zondag met Carnegiaaneche idee ën samen kwamen en het scheerloon verhoog den voor klasse I van 3 op 5 ets. In een dorpje in Zevenwouden werd een vrouw begraven, waarbij geen enkel familielid tegenwoordig was en buren »de laatste eer” bewezen, na eerst een goede hartversterking te hebben genomen. Na afloop werd er weer duchtig geproefd, oude veeten werden opgera keld en weldra kwam het tot bloedige hand tastelijkheden, aan welk schandaal de politie een eind moest maken. Naar de Leeuw. Gt. mededeelt hebben de Friesch N. Hollandsche en de Leeuwarder Stoomboot Maatschappijen, die beide op Holland voeren, besloten tot een fusie. Dit is geschied omdat de maatschappijen, naast elkander be staande, niet in staat waren dividend uit te keeren. Te Slochteren (Gr.) werd een merrie De merrie werd na af- Kolham gevoerd, het Den volgenden morgen Van Zinnicq Bergmann in eene vereenigde zitting der beide Kamers plaats. Nadat de Koningin, aan de zijde van haren Gemaal, Prins Hendrik, de vergaderzaal was binnengetreden en op den troon had plaats genomen, las zij met duidelijke stem en vrij vlug de Troonrede voor, waarvan wij den ver korten inhoud hier weergeven. Nadat van de buitenlandsche betrekkingen alleen gezegd was, dat zij »van vriendschap- pelijken aard” zijn (over den oorlog in Zuid- Afrika werd gezwegen) en dat een overeen komst met China is gesloten, betuigde H. M. dat leger en vloot en het ambtenaarspersoneel reden tot tevredenheid hebben gegeven door hunnen loffelijken ijver. Verder verzekerde de Koningin dat de algemeene volkstoestand wel tot dank stemt, maar dat er moet worden voortgebouwd op de christelijke grondslagen van ons volksleven. Daartoe moet de Zondags wet worden herzien, moet opgetreden worden tegen speel- en drankzucht en het onderwijs meer worden vrijgemaakt. Voorts zal een rechtstreeksche vertegenwoording van landbouw j worden ingesteldvervalsching van voedings middelen worden bestreden en een octrooiwet worden aangeboden. Verplichte verzekering, door de ongevallenwet voorgeschreven, zal on verwijld worden uitgevoerd en verzekering tegen gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom zal worden voorbereid en ook tot de zeevisscherij en den landbouw uitgebreid. De rijksinkomsten zullen daarvoor door ver- booging van invoerrechten worden versterkt. Voor het leger zal snelvuurgeschut worden aangeschaft, hetgeen aanzienlijke geldelijke wordt einde dezer week verwacht H. M. de offers zal vergen, terwijl godsdienstzin en zede lijkheid in de kazernes en op de schepen zal worden aangekweekt. Ook in Indië zal wor den getoond dat Nederland aldaar een zedelijke roeping heeft te vervullen en zal naar decen tralisatie van bestuur worden gestreefd. Alle leden der Tweede Kamer zijn toe gelaten uitgezonderd alleen dr. mr. J. Schok* mill IB FBIESLIÏII. MUM'- FA IIIIEIITEIIIF.- w* F l UITGEVER: k t t i MMS I

Friso nl | 1901 | | pagina 1