I i I 1 8 h w ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1901. No. 77. N ieu wsti j dingen. o Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. men UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiftn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 1 door de straten wandelen, met weinig of geen geleide, om de stad te leeren kennen. Hij geeft dan vriendelijk den groet, dien men hem brengt, terug en heeft wel eens een ijverig politiedienaar, die hem niet dadelijk herkende, gemoedelijk aangesproken. In de omgeving van het hof is hij dan ook zeer gezien, ik mag gerust zeggenbemind om zijn ongedwongen vriendelijkheid naast gestrengheid, waar deze gevorderd wordt. De heer Fischer, hoofd der Zuid-Afri- kaansche deputatiedie het grootste gedeelte van den afgeloopen zomer in het s Hotel de la Promenade” aan den ouden Scheveningschen weg heeft doorgebracbt, is voornemens binnen kort naar Brussel terug te keeren, waar dr. Leyds, die den zomer meerendeels te Utrecht verbleef, zich thans ook weder bevindt. Het Nederlandsche Dagblad. Met zeker heid kan de Amst. Ct. melden, dat Het Neder- landsche Dagblad met 1 October zal ophouden te verschijnen. Het zal vereenigd worden met De Nederlander, het orgaan van den heer De öavornin Lobman, welk blad vanaf dien datum zal heeten De Nederlander, Nederlandsch Dag blad tot verbreiding van de Christelijk Natio nale beginselen. Mr. H. Verkouteren treedt als medehoofd- redacteur op. In het hoofdgebouw der Coopers-stichting te Akkrum is een gedenksteen aangebracht, met het opschriftStifte ta in oantinken oan us Heit en Mem Willem Marmens Kui pers en Utje Rommerts de Vries fen hjar soan Cooper U. S. A. 8e fen Maeimoanne De Tweede Kamer gaat na het onder zoek van de begrooting in de afdeelingen tot omstreeks half November uiteen. Minister Kuyper, die uitgenoodigd was de opening der ambachtschool te Harlingen bij te wonen, heeft bericht, dat hij wegen ambts bezigheden niet tegenwoordig kan zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van de vernietiging van het mandaat van mr. J. Schokking door de Tweede Kamer, bepaald dat de nieuwe ver kiezing zal plaats hebhen op Dinsdag 1 Octo ber a.s., de stemming zoo noodig op Donder dag 10 October en de herstemming zoo noodig op Donderdag 17 October d. a. v. De liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Harlingen heeft voor de kamerverkie zing voorloopig candidaat gesteld als no. 1 mr. J. D. Veegens, als no. 2 A. Bonman. Een voorstel van anti-revolutionaire zijde ingekomen, om ditmaal geen candidaat te stellen, daar deze bij de gebleken samenwerking der kerke lijke partijen toch geen kans had, vond geen instemming. Russische boter. Naar aanleiding van den aanvoer van Russische en Siberische boter aan de Londensche markt ontving een boterhande- laar in Friesland het volgende schrijven eener groote firma te Londen. Den 9 September j.l. werd verscheept 329 ton, op 13 Sept. 392 ton boter. Het grootste gedeelte was bestemd voor de Londensche markt, respectievelijk 293 en 330 ton. Dat deze uitvoeren uit een landwaarin kort geleden nog geen boter werd verscheept, naar de wereldmarkt, het den statistici nog al lastig maken met berekeningen en verwachtin gen omtrent prijsverhoogingen, ligt voor de hand. Langer dan verwacht werd bleef gedurende den zomer de prijs der Deensche boter op 88 kronen (de droogte deed hoogeren prijs ver wachten) en was oorzaak, dat de speculatie van menig wijzen berekenaar eene misrekening werd. Hoewel uit den grooten aanvoer reeds genoeg blijkt, toch is het zeker, dat nog veel grootere aanvoeren te wachten zijn. Veel boter is nog acbtergehouden. Duizenden vaten moe ten te Kopenhagen en te Hamburg opgeslagen zijn. Het is te begrijpendat ook de prijs der Friesche boter de nadeelige gevolgen dezer in voeren te Londen ondervindt. Men meldt uit Maastricht: De manoeuvres zijn weer achter den rug. Dinsdag had er tot slot een tocht door de stad plaats gevolgd door een revue op de markt en defileeren voor den Luit. Gen. Kool met zijn Generale Staf, van al de troepen, men zegt 12000 man, die er aan deelgenomen heb ben, onder leiding van den Gen. Majoor Snij ders. Luit. Gen. Kool, de pas afgetreden mi nister van Oorlog, stond voor ’t stadhuis en met hem de autoriteiten der stad, alsook de officieren der d.d. Schutterij met hunne dames. Voorop in den stoet reed de Generale Staf met de attaché’s der vreemde mogendheden die o. a. van Rusland, Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Zweden en België, welke zich na 't défilé voor ZHEd. Gestr. onmiddelijk bij hem voegden: toen volgden le. de genie, 2e. de infanterie, 3e. wielrijders, 4e. artillerie, 5e. cavalerie. Het défilé [duurde bijna een uur, overal waar de stoet langs trok, stonden de trottoirs vol menschen en op de markt was er geen doorkomen aan. Voor alle ramen en zelfs op de daken der huizen, overal kijklustigen 1 Gedurende het défilé hadden er twee niet ernstige ongelukken plaats; een kapitein en een luitenant raakten van ’t paard omdat het uitgleed. Na ’t défilé gingen de attaché’s met den kapitein der G. Staf, in twee automobielen een toertje maken naar hun Hotel in Valken burg. ’t Was een aardig gezicht die vroolijke officierenmet hunne prachtige uniformen vriendelijk salueerend en druk lachend of pra tend te zien voorbij snellen. «Wie had kunnen denken dat hunne feestvreugde zoo spoedig in droefheid zou veranderen?” Toen ze n.l. in de buurt van Valkenburg gekomen waren bij den Koubergdie verschrikkelijk helt, schijnen ze de zwaai te kort genomen te hebben, met ’t gevolg dat èn automobiel èn reizigers in botsing kwamen met den ouden steenen poort en de gevolgen laten zich denken. De kapi tein v/d. G. Staf, Jhr. van Asbeck uit Den Haag, is ’s nachts ongeveer 1 uur aan de ge volgen overledende duitsche attaché, die naar men zegt, een been en een rib heeft gebroken, is per rijtuig naar ’t militair hospitaal alhier I vervoerdvolgens latere berichten was zijn toestand bevredigendde russische had een paar hoofdkneuzingen, ook de chauffeurs kregen nog al letsel. De fransche alleen kwam met den schrik vrij Of het diner bij den Commissaris der Ko ningin, waarop zij ook genoodigd waren, ’s avonds doorgegaan is, is nog niet met zeker heid te zeggenwel werd de vergunning voor muziek op het Vrijthof en taptoe door de stad ingetrokken. INHOUD van het Friesche Tijdschrift Sljucht en Rjucht, de 28ste September 1901 Lear om Lear, M. Miedema. Yette ris oer in fytstochtsjeMadzy. Fen in lytse jonge, Roel Hylkes. Missmiten (mei plaets- ses) D. H. Z. Faillissement Tindal. De beslissing in zake het accoord, aangeboden in het faillisse ment van jhr. Henri Tindal, werd heden op verzoek van den raadsman van den failliet, mr. Herm. J. Keijzer, gunstig geadviseerd door den curator K. A. W. L Hazelhoff Roelf-, zema, door het gerechtshof opnieuw verdaagd tot 1 November a. s. ’s morgens te 10 uur. Mr. Herm. J. Keijzer verschafte het Ge rechtshof opnieuw eenige inlichtingen en legde dépêches voor, waaruit blijken moest, dat thans eenige «groote heeren” te Berlijn namen werden openbaar niet genoemd geneigd waren op de zaak van den aankoop der pa tenten in te gaan. Mr. Hazelhoff Roelfzema lichtte zijn gunstig advies voor uitstel toe, door mee te deelen, dat in den tegenwoordigen stand van zaken door een uitstel geen nadeel voor de credi teuren ontstaat. Bovendien kwam het den curator voor, dat de bewuste heeren te Berlijn thans eerder op de zaak van de patenten zouden ingaan, dan na een eventueele insolventverklaring. Men schrijft uit Den Haag aan de Tijd: De Prins is hier geheel ingeburgerd en begint hoe langer hoe meer ons leven mee te leven. Soms ziet In ons blad "van 19 Sept, opperden we reeds, naar aanleiding van een overgenomen brief uit de Indépendance Beige van den pre sident der Venezulaansche republiek onzen twij fel over de tegenstrijdige berichten die door de bladen de ronde deden. In ons blad van 24 Sept, plaatsten we een schrijven van Ceci- lio de Castro, agent van Venezuela, waarin melding werd gemaakt, dat volkomen rust in genoemd land heerschte. Thans ontvangen we van bevoegde zijde een schrijven, waarin gewezen wordt op de nadeelige gevolgen die de handel lijdt tenge volge van de leugenachtige Yankee-berichten, die in de pers al te gretig worden opgenomen. Volgens verklaring van deze autoriteit bestaat er tusschen Venezuela en Columbia geen oor log overigens heeft er nooit een oorlogsver klaring plaats gehad. Amst. Ct. De trek van Belgische glasblazers naar Italië en elders neemt meer en meer toe. Maandag zijn weer twintig werklui uit Char leroi met hunne huisgezinnen naar Napels vertrokken, om er te werken in de glasfa briek Fernand Bruno. Nog andere glasblazers vertrekken naar Givors en naar Spanje, waar zij voor 6 maanden aangenomen zijn. De dikke en de dunne. Twee heel bij zondere leden van Barnum en Bailey’s troep hebben zich bij hun verblijf te Amsterdam, een costuum laten aanmeten, n. 1. James Coffey, het levend skelet en John Mc. Donald, de menschelijke olifant, de laatste wegende 229 kilo. Het vervaardigen dezer twee costuums bood natuurlijk eenige moeilijkheden. Zoo kon de pantalon behoorende bij James Coffey’s jacquet, niet zoo nauw gemaakt of bij was nog te wijd voor dengeen die hem dragen moest, waarom de pijpen met flanel gevoerd werden. Werd voor den dunnen man aan stof 2 M; 20 gebruikt, de dikke man vereischte een lapje van 6 M. 10. De centimeter bleek te kort om de maat te nemen, daarom moesten er twee gebruikt worden. Van het rokcostuum van Mc. Donald is de bovenwijdte 176, de onderwijdte 200 c.M., beide maten van het costuum van James Coffey zijn respectieve lijk 72 en 67. Ben aardig tweegevecht. Een rijk koop man te Valparaiso (Z.-Amerika) werd door een officier uitgedaagd tot een duel. Nu schreef de koopman aan zijn tegenpartij den volgenden brief: «Ik wensch volstrekt niet door u doodgeschoten te wordenook heb ik evenmin plan u dood te schieten. Ik stel u derhalve voor, dat ge in het nabijzijnde bosch een boom uitzoekt, die zoowat van mijn dikte is, en dat ge naar uwe keus op een afstand van vijftigveertig of dertig passen er duchtig op los schiet. Indien ge den boom raakt, dan zal ik u excuus komen verzoeken; doch raakt ge hem niet, dan vraagt ge mij excuus.” De officier las den brief, begon te lachen, en zijn boosheid was over. Over het verblijf van den Duitschen kroon prins in Amsterdam deelt de Deutsche Wochen- zeitting in den Niederlanden nog de volgende moppige bijzonderheden mede «Reeds ’s morgens om 9 uur was de kroon prins met zijn begeleiders tot uitgaan gereed dan ging het te voet of per rijtuig links en rechts door de stad, naar Musea, Artis, Pano- F. H. 1901. Aardbeien. Donderdagmorgen waren aan de markt te Amsterdam aangevoerd 241 mand jes aardbeien, die, zoo schrijft het Hdbl. een getuigenis afleggen van den heerlijken zomer die wij achter ons hebben. De aardbeien wa ren n.l. van den tweeden pluk, van het land des heeren Harms in de Wijde Wormer. Prins Tsjoen weet zijn piëteit tegenover de «barbaren” vrij wel te toonen. Aan een der leden van zijn gevolg heeft hij opgedragen naar München te gaan en daar drie kransen neer te leggen op de laatste rustplaats van den in China vermoorden gezant von Ketteler. De Engelsche postboot Papanni is bran dend de haven van Vigo binnengeloopen. Drie matrozen waren bijna verstikt. Een van hen is reeds gestorven. De passagiers, meest En- gelschen, benevens de bemanning van het Duitsche schoolschip Stosch namen ijverig deel aan het reddingswerk. Frithjof Nansen, de bekende Noordpool- reiziger, heeft dezer dagen in een zeer inte ressante voordracht verslag uitgebracht over zijn onderzoekingen in de Noordelijke IJszee en zijn ervaringen, betreffende de zeestroomin- gen aan de Noorweegsche kust in het noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan en in de Noordelijke IJszee. Hij grondde zijn ver slag op de waarnemingen, welke hij tijdens zijn «Fram”-expeditie en van het schip Michael Sara uit in 1900 deed. Het resultaat dezer onderzoekingen vat Nan sen samen in de bewering, dat de Noordelijke IJszee niet als een deel van den Oceaan, doch als een zelfstandige binnenzee moet worden beschouwd, waarin alle stroomingen van onder geschikten aard bepaald worden door den in hem heel in de vroegte vloed van den golfstroom. \n i ih b urn liiivii BI.III lllllll FIUESLHD. k r I

Friso nl | 1901 | | pagina 1