Onderwijzers-statistiek WOENSDAG 2 OCTOBER 1901. No. 78. Binnenlandsche Berichten. De Zuiderzee-plannen. Kamerverkiezingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. 1 UITGEVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIW. baan, sprake meer. De Zuiderzee is dan reeds «/gesloten Pardon, het daartoe ingediende wetsontwerp is door de nieuwe Regeering weggeslotendat is ingetrokken. Wanneer het weder te voorschijn zal treden Och zegt menig pessimist, van die heele afsluiting en droogmakerij komt precies niemendal, wij althans beleven dat zaakje niet en daarom, visschers, ga jelui maar gerust je gang hoor? ’t Kan zijndat die donkere kijkers gelijk hebbenvoorloopig althans is de zaak van de Maar pessimisten waren er ook al toen er was van droogmaking der Haarlemmer- Die uitgestrekte waterplas zou ook wel eeuwig door blijven kabbelen of bruisen, en toch Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Uit de vele tabellen, die het voor eenige weken verschenen Regeeringsverslag over 1899 1900 van den sStaat der hooge-, middelbare en lagere scholen” bevat, blijkt ten aanzien van den laatstgenoemde tak van onderwijs o.a. het volgende In ’t geheel waren ruim twintig-duizend mannen en vrouwen dagelijks in de lagere Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrjjk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wat aangaat De Behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede, nemen we hier over wat Prins Joris schrijft in de Lnkh. Ct. van 29 Sept. »De Commissie van Redactie had, natuurlijk in overleg met de Regeering, het Adres van Antwoord zóó gesteld, dat het geene aanleiding zou geven tot een politiek debat. Van beide zijden reserveert men zijne krachten liever voor later, bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting in Nov. a.s. zal dan ook voor de woordvoerders van de verschillende partijen gelegenheid te over zijn om politieke ontboeze mingen te houden. De socialisten hebben echter als doorgaans gezorgd, dat de zaak niet zonder debat afliep. Geen geld, geen zwitsers. Geen debat, geen socialisten. En zoo ving de beraadslaging aan geheel boekdeel over kunnen vullen, alleen eens tellen de sommen belastingen daar ten behoeve van het Rijk opgebracht. Als deze per jaar slechts f 88,000 hebben bedragen, dan heeft het Rijk zijn uit schot, wat de hoofdsom aangaat, reeds terug. En de renten zullen er bovendien meer dan uitgehaald zijn. Dit is zeker, deze millioenen zijn heel wat voordeeliger belegd dan al die anderen voor oorlog en marine, hoewel we toestemmen, dat het buiten offers op dit gebied ook al niet kan. In elk geval zal eene afsluiting en gedeel telijke drooglegging der Zuiderzee als ’t daartoe mocht komen, aan Nederland de kosten meer dan vergoeden en die wetenschap geeft ons het vertrouwen, dat het daartoe nog wel eens zal komen, al is het niet van daag of morgen»zij, die gelooven, haasten niet”. En dan nog dit wij wonen niet in Amerika, in het land van Barnum en Bailey! school aan het onderwijzen en wel in het laatste jaar bijna zes honderd meer dan in het vorige. Die toename zit hoofdzakelijk in de vermeer dering van het onderwijzend personeel en wel naar verhouding aan de bijzondere scholen ruim anderhalf maal zooveel als aan de openbare. Het geheele aantal onderwijzeressen (hoofden en niet-hoofden) bedroeg 6585 of bijna de helft van het geheele aantal onderwijzers, dat het cijfer 13560 aan wijst. Het eerste cijfer vermeer derde met 351, ’t laatste slechts met 231, zoodat de veronderstelling voor de band ligt, dat de verhouding in de aanstaande jaren voor de heeren nog ongunstiger zal worden. Vooral aan de bijzondere scholen werken vele dames. Noord-Brabant en Limburg werken daartoe met hare talrijke Roomsch-katholieke zusterscholen sterk mede. In Limburg zijn op de bijzondere scholen naast 297 onderwijzeressen maar 86 onderwijzers werkzaam, terwijl in Friesland aan die scholen naast 161 onderwijzers slechts 33 onderwijzeressen voor de klasse staan. ’t Aantal onderwijzers werkzaam bij het open baai onderwijs bedroeg 1 Januari 1900 (mannen en vrouwen) 13767, bij het bijzonder in ’t geheel 6378. Ten slotte merken we nog op, dat op alle scho len te zamen gemiddeld op 10 hoofden 34 onder wijzers en onderwijzeressen voorkomen, zoodat de meening alsof alleen de hoofdbetrekking vol doende moet gesalarieerd worden voor de talrijke medewerkers, die onmogelijk aan het hoofd eener school kunnen komen, al een zeer treurigen toe stand zou bestendigen. Bij de regeling der jaarwedden moet daarmede bepaald rekening worden gehouden H. Nog altijd is de Tweede Kamer niet volledig samengesteld. Er moeten nog verkiezingen plaats hebben in de districten Wijk-bij-Duur stede en Harlingen. Men heeft er wil van van van de keer. In Wijk-bij-Duurstede loopt de strijd over twee »ridders.” De candidaat der liberalen is mr. J. G. ridder van Rappard, die der kerke- lijken N. de Ridder. J.l. Donderdag zijn deze candidaturen officiéél gesteld, de verkiezing zal dus weldra plaats hebben. In Harlingen kan men de officiëele candida- ten eerst heden (Dinsdag) avond weten. Die der kerkelijken is natuurlijk weder de heer Schokking, die der vrijzinnig-democraten hij zal thans wel aangenomen worden, de heer Zeilmaker. De liberalen hebben bet langst op zich laten wachteneen gevolg hunner organisatie in dit district. Daar stelt ieder der aangesloten kiesvereenigingen één a twee voorloopige can- didaten. Deze worden in de vergadering der centrale besproken. De definitieve candidaat moet met minstens twee-derde der uitgebrachte stemmen gekozen worden. Komt men niet tot overeenstemming, dan wordt na overleg in de kiesvereenigingen eene tweede vergade ring der centrale gehouden, waar dan de keuze geschiedt bij meerderheid van stemmen. Nu hadden wij verwacht, dat men weder algemeen zijne keuze op den heer Bouman had gevestigd; doch nevens dezen kwamen ook in aanmerking de heeren Veegens en De Kanter, zelfs ook de heeren Zeilmaker en Troelstra. Van den laatste is bekend, dat hij geene candidatuur zal aannemen. Wellicht, dat ons de eind-keuze nog bekend wordt vóór het afdrukken van dit blad. Hoe die ook moge zijn, nu men een maal overgaat tot formeele stemming, behooren ook liberalen zoowel als democraten alle zeilen bij te zetten, om minstens een goed figuur te maken tegenover de verbonden kerkelijken. »De nog grooter meerderheid” van den heer Wagenaar blijke alleen in diens verbeelding te I hebben bestaan I De Kamer heeft overigens al den tijd om zich voor te bereiden. Ving onder ’t vorige ministerie de arbeid reeds aan op 10 October, behoudens nog eene enkele samenkomst ter opmaking van de nominatie voor den Hoogen Raad, komt de Kamer niet weder bijeen vóór 15 November. H. met een speech van den Hr. Helsdingen (bij iemand die reeds zoo veel in zijn leven heeft gesproken durven wij niet praten van een mai- den-speech. Dit kamerlid vond dat men de zin snede in de Troonrededat de algemeene toe stand van ons land in vele opzichten tot dank stemt, wel achterwege kon laten. Hij vond dat de toestand van de arbeiders allerminst tot dank stemde, en trachtte dat met cijfers aan te toonen. Verder beklaagde hij zich, dat de Regeering niet heeft gezegd, dat zij iets zou doen voor uitbreiding van het Kiesrecht, dat zij zelfs zweeg over bet huismanskiesrecht. De Hr. Kuyper toonde alweer in zijn repliek, dat het debat nu juist niet de sterke zijde is van dezen schitterenden redenaar. Hij ontweek het debat en verschool zich achter de flauwiteit, dat de toestand van ons vaderland, hoe dan ook, altijd reden van dank gaf aan God. Het zal wel onnoodig zijn op te merken dat in de Troonrede met die uitdrukking »dank” bedoeld was »te- vredenheid”. Als er dank aan »God” was be doeld, zou dat voluit gezegd zijn onze premier zou die seboone gelegenheid om den naam van het Opperwezen te noemen niet verzuimd heb ben. In het noemen van dien naam te pas en te onpas zijn de anti-revolutionairen zoo bedreven, alsof er nimmer een gebod over het ijdellijk gebruik van dien naam gegeven ware. Daar de Hr. Helsdingen geen voorstel tot redactiewijziging deed, had zijn speech geen practisch resultaat. Hetzelfde geldt van den Hr. van Kol, die om niet te laat te komen nu reeds eene van zijne bekende koloniale speechen hield. Atjeh en Transvaalde Nederlanders zijn Cham berlains, enz. enz. Het schijnt voor dezen afge vaardigde, wien het noch aan groote kunde, noch aan een warm hart ontbreekt, onmogelijk zich tot taak te stellen, practisch, voet voor voet verbetering aan te brengenhij prefereert nog steeds de holle frazen, en het is jammer dat het eenige middel om hem uit de wolken weder op den beganen grond te brengen, niet uitvoerbaar is, nl. hem minister van koloniën te maken. Ook hij zou (zooals de premier terecht opmerkte) als minister van koloniën niet anders kunnen doen dan den Atjeh-oorlog voortzetten. Aan de beraadslagingen over het adres van antwoord werd geen deel genomen door den Hr. Ter Laan, afgevaardigde voor Hoogezand. De bekrompen opvatting van het gemeentebestuur van Delft, belet dit hoofd der school zijn man daat te vervullen. Wat zou natuurlijker en billijker zijn, dan dat men den heer Ter Laan een verlof gaf voor vier jaar, buiten bezwaar van de gemeentekas? Maar wat kan men ver wachten van eene gemeente waar een burge meester aan het hoofd staat, berucht om zijne bekrompen opvattingen. De middeleeuw- sche opvatting, die deze burgervader heeft over de rechten der pers, deed heel Nederland eenige jaren geleden dubbel dankbaar worden voor de uitvinding van het buskruit.” Den eersten Juli van het volgende jaar zal het reeds eene halve eeuw geleden zijndat de droogmaking van de Haarlemmermeer vol tooid werd. En nu is het of ’t altijd reeds zóó en niet anders is geweest. Een paar cijfers omtrent de kosten mogen hier eene plaats erlangen. Met inbegrip van den rentelast der opgeno men kapitalen heeft de geheele droogmaking gekost f 13,789,377, of in ronde som nog geen veertien-millioen gulden. De verkoop van het land, en andere baten, brachten op f 9,377,266, of meer dan negen- en-een-kwart-millioen, zoodat dit werk aan het Rijk slechts f 4,412,111, of nog geen vier-en- een half millioen heeft gekost. En welke kolossale voordeelen zijn voor deze opoffering nu wel niet verkregen? Men zou Kinderwetten. Naar de N. Ct. ter oore kwam, behoeft men zich over de plannen der regeering ten aanzien van de kinderwetten zan minister Cort van der Linden niet onge rust te maken. Het ligt wel degelijk in de bedoeling die wetten in te voeren. Dat ze in de sluitingsrede niet werden genoemd, was niets anders dan een verzuim. De Transvaalcollecte, die Zaterdag en Zondag te Arnhem is gehouden, heeft netto f 3000 opgebracht. In de wijk Klarendal alleen werd f 150 opgehaald, waarvan f 70 aan centen. Prins Bemija van Siam, broeder van den kroonprins van dat Rijk, die twee maanden geleden onze gemeente bezocht, passeerde Woensdag omstreeks 12’/a uur te Dordrecht, om een bezoek te brengen aan ons land. Ten één ure te Rotterdam aan Station Beurs arriveerende, had daar de voorstelling plaats van den consul-generaal te Rotterdam den heer W. G. Hartlaub en den consul hier ter stede, den heer J. Gaastra, welke laatste met denzelfden trein was medegekomen. Na den lunch gebruikt te hebben in café Stroomberg werd een rijtoer gemaakt en Mu seum Boymans bezichtigd. Daarop volgde een riviertocht langs de petroleumhaven, het droog dok, den electrischen kolentip enz. Met den trein van 3,59 vertrok de prins naar ’s Gravenhage. Dordr. Ct. De heer W. P. Zeilmaker heeft de can didatuur voor de Tweede kamer in het district Harlingen van de Volkspartij aangenomen. Het oneerlijke dochtertje terrug. Het 14-jarige dochtertje van den metselaar S. te Utrecht, dat sedert ruim een week werd ver mist, is terecht. Na Utrecht te hebben ver laten, is zij over Amsterdam naar IJmuiden en van daar naar Hoek-van-Holland gereisd, met het doel om te trachten als kindermeisje met een familie naar Engeland te gaan. Toen zij daarin niet slaagde, reisde zij naar Vlis- singen met hetzelfde doel, doch slaagde daar evenmin, waarom zij naar Hoek-van-Holland wilde terugkeeren. Dit gelukte haar evenwel ook niet, want toen zij Zaterdagavond derwaarts dacht te vertrekken, trok zij de aandacht van er een Doch laat men aan I .1 MD YNR HIMD. mij m-1\ iirtBiwir- f

Friso nl | 1901 | | pagina 1