I 9 Mr. H. Ph. de Kanter. Hoofdkiesdistrict HARLINGEN. Verkiezing voor de Tweede Kamer op Donderdag 10 October 1901 ZATERDAG 5^OCTOBER 1901. No. 79. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De eisch was f 25 boete. Prys per kwartaal 70 oent franco per po*t8S cent PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM N. Z., directeur van konden toen niet langer verbergen, dat de overleden Charles Winslow Hall eigenlijk slechts miss Hall was geweest. Reeds meer dan drie jaar had zij haar excentrieke rol als schilder Hall in Milaan gespeeld. Haar groote vaar digheid in de behandeling van vuurwapens, meer dan ruwe wijze van spreken maar vooral ook de quantiteiten tabak en «drank,” die zij tot zich nam, maakten het haar gemakkelijk genoeg, voor een man te worden gehouden. Alleen voor scheren en haar- f 5050 noodzakelijk Liberalen, kent Uw plicht! Komt als één man ter stembus. Toontdat ge niet door allerlei van de baan laat knikkeren. Stemt in massa den kundigen, bekwa men en welsprekenden er ook nog zijt en U christelijke praatjes” TWEEDE KAMER. Tot rapporteurs over de Staatsbegrooting voor 1902: over algemeene beschouwingen, Huis Koningin, hooge staatscollegiën, nationale schuld, onvoorziene uitgaven en middelenwet zijn benoemdde heeren Travaglino, Nolens De Savornin Lohman, De Waal Malefijt eu Lely. Vrijdag 11 uur is aan de orde het opmaken van de voordracht voor raadsheer van den Hoogen Raad. Een belangrijke uitspraak. De rechtbank te ’s Hage deed uitspraak in de vordering tot vernietiging van een testament, op grond van overtreding van het verbod van art. 953 B. W. dat bedienaars van den godsdienst niet in het testament mogen worden bedacht, wanneer zij den erflater in zijn laatste ziekte hebben bijge staan. De rechtbank besliste overeenkomstig de conclusie van den off. van justitie, dat de door de eischende bloedverwanten aan den testamen- tairen erfgenaam opgedragen eeddat bij den overledene niet gedurende diens laatste ziekte had bijgestaan, niet is beslissend, omdat er niet en bevelen bet bestuur der ambachtsschool de uit bleekof die bijstand is verricht vóór of nó. het maken van het testament, en ook niet, wanneer die laatste ziekte was ingetreden, ter wijl de eed bovendien niet bevatte een bepaald feit, daar het verrichten van l bijstand een te vage omschrijving isniet alle godsdienstige bijstand is verboden, maar alleen diewaardoor men invloed kan uitoefenen en die als priester wordt verricht. Mitsdien werd de eisch ontzegd. Voor het verhoogde militie-contingent in 1902, wordt volgens de begrooting voor soldij, kleeding en uitrusting, voeding, enz., gevorderd een bedrag van f 1,060,400, waar onder echter begrepen een som van f 76000 voor nachtleger, die als uitgaaf voor ééns is te beschouwen. Alleen voor scheren en haar snijden is door het verhoogd militie contigent een hoogere uitgaaf van geacht. De rechtbank te Arnhem veroordeelde een inrichting voor zenuw lijders te Ede, wegens mishandeling tot f 100 boete, subsidiair 42 dagen hechtenis. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Naar wij vernemen zal binnenkort bij derdag terug den uitgever N. W. Lienard Everts, te Am- kli;,-k— sterdam, een Duitsch weekblad verschijnen on der hoofdredactie van den heer Alph. M. H. van Oppen. Het blad zal tot titel dragen Niederlandische Nachrichten. AAN ELKANDER GEWAAGD. Hij (voorzichtig): Als ik aanzoek deed om je hand, zou je dan »ja I” zeggen? Zij (nog voorzichtiger): Als jij wist dat ik «ja I” zou zeggen, zou je me dan toch vragen SNEEK4 Oct. De kantonrechter hier verblijdde 1.1. Woensdag 17 overtreders der Leerplichtwet met de woordenVaders, ver zorgers van die en die kinderenge zijt van alle rechtsvervolging ontslagen jelui dagvaar ding was niet in ordeDaar ontbraken aan de woorden«Vader of verzorger van.” Ga daarom heen, en zondig niet meer!” BOLSWARD, 3 October. Op eene, door de heeren C. J. v. d. Veen, Burgemeester van Bolswarden W. H. S. Carstens, van IJlst, alhier uitgeschreven vergadering, die door tal van belangstellenden werd bezocht, is besloten pogingen aan te wenden tot verbetering van de waterwegen SneekNijezijlBolsward Harlingen en van Sneek naar zee. In 1898 reeds richtte de gemeenteraad van Bolsward een gemotiveerd adres aan H.H. Gedeputeerde Staten, er op wijzende, hoe de geheele West hoek van Friesland gepriveerd is van een goed bevaarbaar water, de communicatie onderhou dende tusschen de steden onderling. En de vaart van Bolsward naar Harlingen, èn de vaart van onze plaats via Nijezijl naar IJlst en Sneek en het Heegermeer, zijn alle vaar waters, in onderhoud en beheer bij de provin cie, waarop met geene andere stoombooten mag worden gevarendan die eene lengte van hoogstens 14, eene breedte van 2,50 en een diepgang van hoogstens 1 M. hebben, terwijl op het vaarwater van Sneek via IJlst naar Nijezijl, gevaren mag worden met bootendie 20 M. lang, 3,40 M. breed zijn en een diep gang van 1,20 M. hebben. Daarbij komt de geringe breedte dier eerstbedoelde vaarwaters het groote aantal bruggendat men er heeft, en de verondieping door massa’s modder, die bij een waterstand van 5 6 c.M. onder zomer- peil, het varen bijna onmogelijk maken. Bolsward en Sneekbeide plaatsen met vooruitstrevenden geest, zien met verlangen uit naar het oogenblik, waarop zij met Harlingen door een goeden waterweg zullen verbonden worden. De hout-, koren- en steenhandel breidt zich te Bolsward, IJlst en Sneek meer en meer uit en de behoefte aan die ingrediën ten wordt met den dag grooter. Onder de bestaande toestanden is het vervoer van uit Harlingen naar het Z.W. gedeelte der provin cie, met eenigszins lagen waterstand, een tijd verspilling en een duur vervoer tevens. Wij ziging en verbetering dier toestanden, zou èn Harlingen, èn Bolsward, èn IJlst, èn Sneek ten goede komen. Met het doel dit te bevor deren, werd eene commissie benoemd, bestaan de uit: voor Sneek: de heeren J. Houwink Gz. Naar men mededeelt zal ons land bin nenkort bezocht worden door een der bekend ste leden der Theosofische Vereeniging, den heer C. W. Leadbeaterdie alreeds ongeveer 20 jaar achtereen daarin als spreker, schrijver en propagandist werkzaam is. De heer Lead beater zal gedurende de gansche maand Oc tober in Nederland de Theosofische denkbeelden komen bepleiten. In het Diaconessenhuis te ’s-Gravenhage, is op 3 7-jarigen leeftijd overleden de markies S. Ito, directeur der Japansche Bank. De beer Ito was op een reis in Amerika ongesteld geworden en tot herstel van gezond heid in Augustus j.l. naar Europa gekomen. Het stoffelijk overschot zal naar Gotha wor den overgebracht, om het verbrandingsproces te ondergaan. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht”, de 5de October 1901 Lear om LearM. Miedema. Fen in lytee jonge, Roel Hylkes. De skroar, K. Stienstra. Gysbert Japicx to Haerlem. Swol. Briefwiksel. Foar de wininge doar (mei plaetsjes), D. H. Z. Door de te Utrecht gevestigde uitgevers bestuurders of eigenaren van typografische in richtingen, is een schrijven verzonden aan het bestuur der vereeniging de Ambachtsschool waar in zij verklaren met groote belangstelling ken nis te hebben genomen van het verzoek, tot dat bestuur gericht door de kamer van arbeid voor de drukkersbedrijven te Utrecht, om aan de ambachtsschool te verbinden een vakschool voor de typografie. Zij zijn met voornoemde kamer van arbeid van meening, dat de oprichting van een derge lijke vakschool zeer gewenscht is. Daarom steunen zij het voornoemde verzoek krachtig inwilliging daarvan met aandrang aan. De aanval op het fort Itala, waarbij volgens Reuter de Boeren zulke aanzienlijke? odsdienstiffen ver*iezen leden schijnt voor zoover we uit de in niet alle va8e berichten kunnen nagaan een der bloe digste tooneelen te zijn geweest van den oorlog. Het fort ligt op de helling van een berg en de Boeren schijnen listiglijk tot vlak bij het fort te zijn genaderd, alvorens zij tot den aan val overgingen. Later bleek het, dat de Boe ren groot gewicht aan de verovering dezer stelling hechtten en dat zij onder Louis Botha stonden, die den aanval met groote bekwaam heid en voortvarendheid leidde. Hoewel het Britsche garnizoen vrijwel verrast werdzegt Central News en de Boeren tien waren tegen de Britten éénvocht het met groote dapper heid en sloeg den aanval af. Majoor Chap man van de Dublin Fusiliers voerde het bevel en werd zeer door generaal Bruce Hamilton om zijn moed en beleid geprezen. De Boeren bekennen zelven 19 man aan gesneuvelden te hebben verloren. Hun verlie zen waren echter veel zwaarder, daar de in boorlingen dit verzekerden. Zij trokken Don- j naar het noordoosten, de stelling blijkbaar onneembaar oordeelende. Het Britsche garnizoen leed zwaar (de ver liezen werden in een Reuter-telegram opgegeven en Central News spreekt hier ook van 63 ver misten). De Boeren vochten met de grootste verwoed heid en schenen vastbesloten te zijn om door te breken en een raid te doen in Zoeloeland. Te Londen zijn vele Amerikaansche anar chisten aangekomen, die uit vrees voor het lynchen Amerika ontvluchtten. De Westm. Gaz. weet op gezag van de New-York World mede te deelen, dat de wereld firma Siegel, Cooper Co, in drukke onder- handeling is met den Engelschen milionnair Sir Thomas Lipton, om ook in Europa, te be ginnen met Londen, dergelijke reusachtige ba zars te openen, als bestaan te Chicago en te New-York. De heer Siegel is reeds uit het New-Yorkscbe huis getreden om zich met den heer Lipton, een van Engelands grootste bandelsfirma’s, geheel aan deze nieuwe onder neming te wijden, welke reeds vele jaren over wogen is. Te Leerdam is een jongmensch van 19 jaren ondertrouwd met een weduwe van 37 jaren met 5 kinderen. Op een boelgoed te Ter Aar (Z. Holl.) is voor een schotel, die jaren lang voor drink bak in ’t kippenhok gediend had, f 275 ge boden. Hoe ziet een zakkenrollersjasje er uit? Te Amsterdam weet men ’t wel, ’t Is ’n colbertje met twee flinke zijzakken aan den |buitenkant. In de voering dier zakken bevindt zich een opening, juist zoo wijd dat de gauw dief zijn hand er doorheen kan laten glijden en, steeds onder bedekking der jas, in een l andermans zak kan steken. Ook in Belgisch Limburg heeft men boringen naar steenkolen gedaan in de gronden van de Staatsweldadigheidsschool te Reckheim. Op 40 meter diepte heeft men kolenlagen ontdekt. Twee ingenieurs van Luik hebben toelating gevraagd om opgravingen te mogen doen, doch denkelijk zal die toelating geweigerd worden, en zal het ministerie van justitie met de krach ten, waarover het daar in dat gesticht beschikt, zelf de opgravingen doen. In een der koolmijnen van Vancouver (Amerika) is brand ontstaan. Vier ontploffin gen volgden; 15 mannen werden door de vlammen omringd. Men heeft geen hoop meer ze te redden. Aan boord van de groote mailstoomboot Citte di Torino, van Genua naar New-York, had, even nadat het schip Sandy Hook gepas seerd was, een sterfgeval plaats, dat enkele vreemde bijzonderheden aan het licht bracht. Te Genua waren aan boord gekomen de heer en mevrouw Charles Winslow Hall. De man was in de kajuit spoedig een der popu laire figuren. Hij schoot goed, kon over alle takken van sport meepraten, was van beroep schilder, rookte stevig en dronk nog steviger. Den derdendag werd hij ziek, spoedig werd de toestand erger, en eindelijk vlak voor de aankomst te New-York overleed hij. De doctoren, die hem tijdens zijn ziekte behandelden, en zijn zoogenaamde weduwe III.Ill Ml l'IIIKLI111. 111 'I' B HillIIIIIII I I I ««.4. I3 x? ■ii

Friso nl | 1901 | | pagina 1