Mr. H. Ph. de Kanter. 1 Hoofdkiesdistrict HARLINGEN. Verkiezing voor de Tweede Kamer op Donderdag 10 October 1301. Eene verpletterende meerderheid. WOENSDAG 9 OCTOBER 1901. No. 80. Buitenlandsch Nieuws. Groote plannen. Officiéél gedeelte. Vee-uitwero Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. armvoogdij- het schoolgeld kohier over van onair, lid van den raad der gemeente Gronin- Een korte zitting, met verrassend resultaat. U I T G E V E Bi Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI. het Hoogste Rechtscollege in ons land bezit zijn bang voor Friesland, zij beweren dat het dermate het vertrouwen, dat aan zijn oordeel groot gewicht wordt gehecht. Ook thans had de Hooge Raad eene aan beveling ingezonden, waarop wel zes personen in onze provincie is Eeuwig last, Overal vast en dat zij dus liever niet in Friesland varen.” Wat dit vastzitten aangaatzagen we nog dezer dagen drie flinkebeladen tjalken aan Hoofdelijken Omslag. Koudvm, den 8 October 1901. De Burgemeester, H. M. TROMP. J. IJntema om verhooging van De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend, dat in de Nederlandsche Staatscourant van 5 September jl. no. 207 is opgenomen eene beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid omtrent een verscherpt toezicht op uitvoer van runderen naar België. Dat inlichtingen zijn te bekomen ter Secretarie, waar tevens het model-certificaat ter inzage ligt. Worküm, den 7 October 1901. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. hadden ze nog niet eens de volle vracht, want ze reeds bij het begin hun reis gewaarschuwd. Die tjalken geraakten .j een groot scheepsvaarwater, dat Harlingen en van daar uit ook naar Bolsward. Wij meenen daarom, in het belang der zaak, de commissie in overweging te moeten geven, zich uit te breiden en zich ook te verstaan met invloedrijke personen uit Leeuwarden en elders om zoo te komen tot een nog grooter plan met afdoende verbetering. Eendracht maakt macht. ’t Is al reeds een aantal jaren geleden, dat het zoogenaamde groote waterstaatsplan zijn beslag geeft verkregen, zoodat men werkelijk van geene overhaasting mag spreken, wanneer men thans naar flinke breede, rechte en diepe kanalen door geheel ons gewest uitziet. De tijdsomstandigheden eischen ze gebiedend. Zal Friesland op den duur mee doen, dan moet het gewest voor de veel grootere schepen dan vroeger bevaarbare kanalen hebben. En de tijdsomstandigheden zijn daartoe gunstig, omdat de welvaart hier zich reeds behoorlijk heeft hersteld en ’t nu zaak is er voor te zorgen dat men niet weder van »het arme Friesland als een lastpost voor het Rijk” behoeft te spreken. H. De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week eene korte openbare zitting gehouden die nog lang besproken zal worden. Hier vooral kwam het uit, dat de Kamer >om” is. Wat was het geval? Er moest eene voordracht worden opgemaakt voor de benoeming van een Raadsheer in den Hoogen Raad (vacature Mr. Ph. van Blom). Nu zeggen daaromtrent onze wettelijke be palingen, dat de leden van den Hoogen Raad benoemd worden door de Koningin, echter niet naar vrije keuze, maar uit eene voordracht opgemaakt door de Tweede Kamer. Daartoe zendt de Hooge Raad zelve eene lijst van aan beveling aan de Kamer in en gewoonlijk wordt deze by de voordracht geraadpleegd. Immers Prys per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PBIJS der ADVEBTENTIBN van 15 gewone regels 40 oenta. Voor eiken regel meer 7j oent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Frieslandvooral zijne westelijke helft en daarvan meer bepaald het zuidelyk gedeelte is rijk aan water waaraan men zoo goed als niets heeft. Een enkele Engelschman moge de meren prettig vinden om er voor zijn pleizier op te zeileneen visscher er soms een aardig partytje visch snappen, voor den handel en het verkeer geven ze al bitter weinig evenals de talryke bochtige en kronkelende kanalen, die er in uitloopen. De meren bevorderen de ver- ondieping der vaarten en by kranige winden de opstuiving van het boezemwater. Door wylen den heer A. Buma, van Hindeloopen, is op deze aangelegenheid in tal van brochures ge wezen en menig plan van zyne hand vond warme instemming, echter geene uitvoering. Jaren lang bleef de zaak der Friesche water wegen sluimeren tot nu een paar flinke man nen, de heeren C. J. v. d. Veen van Bolsward en W. H. S. Carstens van IJlst, belanghebben den en belangstellenden tot eene vergadering byeenriepen, waar eene commissie van 14 per sonen werd samengesteld en besloten pogingen aan te wenden om tot verbetering van sommige waterwegen te komen. Het verslag dezer be- langryke vergadering vond reeds eene plaats in ons vorig no. Wij begroeten het optreden dezer commissie met vreugde en hopen zeer, dat ze dermate gesteund zal worden, dat ze in hare lofwaardige j pogingen binnen niet te langen tijd mag slagen. Het is volkomen waar, wat de heer Carstens in die vergadering getuigde: >De schippers DUITSCfILAND. Te Halle heeft een lei dekker die reeds 32 maal door de rechtbank veroordeeld was, o.a. wegens majesteitsschennis tot 9 maanden gevangenisstraf, opnieuw wegens beleediging van den Keizer een jaar gevange nisstraf gekregen. Hij had de beleediging in het openbaar tegen een brigadier van de politie uitgesproken om zoodoende onder dak te komen. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging houdt thans te Keulen haar jaarvergadering. De predikant Meyer heeft een belangryke voordracht gehou den over de verspreiding der Protestantsche gemeenten in België. De Parysche predikant Bourrier gaf bericht over de Protestantsche beweging in Frankryk. Drie gemeenten, namelyk Barcelona (Spanje), Bentschen (Posen) en Erie (Westfalen) kwamen ditmaal in aanmerking voor de groote liefde gift. Bentschen kreeg de meeste stemmen. De volgende jaarvergadering zal op uitnoo- diging te Kassei worden gehouden. FRANKRIJK. Het ministerie van oorlog heeft thans verklaard dat de militaire attaché d’ambassade, majoor Haillot, op zyn eigen verzoek is terug geroepen. In zyn plaats zal naar Brussel gezonden wordende luitenant kolonel Galletbekend geworden door zyn verklaringen tydens het proces te Reims, ten gunste van Dreyfus, dien by als lid van den eersten krygsraadhad helpen veroordeelen. Mgr. Mignotaartsbisschop van Albiheeft alle geestelyke vereenigingen in zyn diocese aangeradenzich aan de bepalingen van de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelümek Oldephaert en Noobdwolde, op Zaterdag den 12 Punten van behandeling: 1. Mededeelingen. 2. Adres van R Visser en van H. J Keulen tot het koopen van een gedeelte berm onder He- melum. 3. Idem van jaarwedde als Concierge. 4. Voorstel om opnieuw te verzoeken verlaging van het getal der te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein. 5. Behandeling der gemeente- en begroetingen voor 1902. 6. Vaststelling van het 3e kwartaal. 7. Reclame tegen het suppletoir kohier Liberalen, kent Uw plicht! Komt als één man ter stembus. Toont, dat ge er ook nog zijt en U niet door allerlei „christelijke praatjes” van de baan laat knikkeren. Stemt in massa den kundigen, bekwa men en welsprekenden In het hoofdkiesdistrict Wyk-by-Duurstede is tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (vacature-Van Asch van Wyck) ge kozen de heer Mr. N. de Ridder, antirevoluti- men van voorkwamen op de lijst van aanbeveling van den Hoogen Raad. No. één jhr. O. Q. van Swinderen, rechter in de arrondissements rechtbank te Groningen, een antirevolutionair; en no. twee mr. Alph. Sassen, president der Rechtbank te Breda, een katholiek. Jhr. Van Swinderen zal dus buiten kyf de benoemde worden. Prins Joris zegt er van in de Enkh. Ct. »De benoemde kreeg dus de voorkeur boven anderen, die en door de betrekking die ze ver vulden, en door hun dienstjaren daarop heel wat meer aanspraak hadden. En de Hooge Raad kreeg door het ter zyde stellen van zyne aanbeveling een slag in het aangezicht. »En dat gebeurde allemaal omdat de heer O. Q. van Swinderen antirevolutionair is. »Men kan hieruit alweer leeren, dat al heet het dat de naam Gods bij de verkiezingen heeft getriomfeerd, het begrip, dat by benoemingen in de allereerste plaats het staatsbelang gewicht in de schaal moet leggen, eene gevoelige knak heeft gekregen.” Men kan er om denken by de verkiezing van nu Donderdag. H. gen en wel met 2424 stemmen tegen 950 cp den candidaat der liberalen Mr. J. G. ridder van Rappard. Alzoo dus met eene meerder heid eene verpletterende meerderheid van wel 1474 stemmen, of ongeveer nog anderhalf maal zoo veel als de liberaal mocht behalen. Zulk eene meerderheid zou den heer G. H. 1 W. uit L. voor Harlingen lyken. Volgens hem toch zou de heer Schokking er nu wel in ééns met vlag en wimpel komen. Waarom dwingen dan die stoute liberalen tot het maken van kosten 1 Aan het succes van den heer Schokking twyfelen wy niet. Wy hebben het vroeger reeds gezegd. De bondgenooten zyn nog goede maats, 't is dan ook slechts een begin. Der halve de banden ineen. Het is hun recht en niemand mag ’t hun euvel duiden, als ze dit zelven niet doen. Het punt der kosten was echter onvermyde- Al hadden de liberalen zich stil gehouden, tot eene verkiezing (stemming) was ’t toch ge komen. Immers de vrijzinnig-democraten waren ter wille hunner party verplicht den strijd aan te bindeni Van hen mogen we dus verwach ten, dat ze ten behoeve der candidatuur-Zeil maker alle geoorloofde middelen zullen aan wenden. En nu de onzen de liberalen. Zullen zij moedeloos de banden in den schoot leggen Dat zeker nooit. Vooral niet, nu ze optreden met zulk een uitnemenden candidaat als de heer Mr. H. Ph. de Kanter. Als oud- lid der Kamer voor Tietjerksteradeel is hij algemeen bekend, tal van Vereenigingen in den lande rekenen het zich eene eer hem onder hare leden te hebben. De volksbelangen de algemeene belangen vinden in hem een warm pleitbezorger Bij uitgebreide kennis bezit hij eene groote mate van welsprekendheid, eigen schappen, die een lid der Kamer alleszins te pas komen. Daarom, liberalen, laat het u niet aan moed ontbreken. Slaat flink de handen ineen en i al moogt ge niet overwinnen, toont, dat ge October 1901, des voormiddags te nOg een gOefi figuur kunt maken. Harlingen 1 behoeft nog geen Wyk-by-Duurstede te wezen en de heer W. kan immers ook wel jubelen, ook al is de meerderheid niet zoo verplette rend. Alzoo met courage vooruit en uwe stemmen uitgebracht op Mr. H. Ph. DE KANTER. den. En wat doet de Kamer? Na eenige stemmingen stelt ze als eersten daartegen worden voorkwamen, no. één de heer mr. H. Binnerts, vice-president van het Gerechtshof te Leeuwar- den grond onmiddelyk in de nabijheid der nieuwe Vallaatsbrug te Leeuwarden en toch en tweeden candidaat op de voordracht de na- j twee heeren, die in ’t geheel niet ner i dus vast in i j opgaat naar naar Sneek en 1 mill lllllll FllltSLIVI. mms- ffl mi 11; ii \iii H

Friso nl | 1901 | | pagina 1