I I I I I I I I I V oorber eidend Militair Onderricht. I! L 1 ZATERDAG 12 OCTOBER 1901. No. 81. N ieuwsti j dingen Officieel gedeelte. 16 October e.k., I I la*»® Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. r, Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PBIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUW!. Veel toch is eerst later bekend wat in Januari ’96, in October De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat opgemeld onderricht, in deze gemeente ’s namiddags 5 UUF zal aanvangen. Workum, 11 Octbr. 1901. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. niet aan vele blijken van waardeering ontbreken. LEEUWARDEN, 10 October. In de zitting van van mr. De nieuwe Mïlitiewet. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat de termijn van invoe ring der nieuwe Militiewet, naar alle waar schijnlijkheid zal worden bepaald op 1 Januari 1902. De Regeering zal echter dit eerste jaar nog geen gebruik maken van de bij de wet verleende bevoegdheid tot verhooging van het jaarlijksch contingent, zoodat dit voor 1902 niet hooger zal zijn dan 11,000 man, evenals vroeger. Met de invoering treden evenwel in werking de voornaamste bepalingendie kenmerkend zijn voor deze wetten. Allereerst de inschrij- vingsplicht, waarbij niet langer de plaats van L I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. het Gerechtshof, bestemd tot behandeling strafzaken en gepresideerd door den heer H. Binnerts, is een hooger beroep behan deld ingesteld door Grietje V., 27 jaar, huis vrouw van Roelof V. te Workum, van een vonnis der Rechtbank te Leeuwarden, waarbij zij wegens twee misdrijven van diefstal is ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. In eersten aanleg heeft zij terecht gestaan Een‘~en Dertigste Jaargang. in Engeland aan het komplot deelnamen, dan zou de rampspoedige veldtocht nooit zijn be gonnen.” Boissevain’s „Open brief.” Het Handelsblad van Woensdagavond bracht den aangekondigden open brief van den heer Ch. Boissevain aan president Roosevelt. Wat alléén reeds den heer B. vrijmoedigheid kon schenken, tot den president der Vereenigde Staten zijn uitnemend pleidooi te richten was de volgende aanhaling uit een werk van Roosevelt zelf. Uit een opstel van diens handExpansion and Peace, citeert de heer Boissevain de vol gende zinsnede: >«de groote smet op de zedelijkheid der Europeesche gemeenschap van Staten werd niet geworpen door een oorlog, maar door den infamen vre de, dien de Groote Mogendheden handhaafden, terwijl Turkije aan Armenië al de gruwelen deed onder gaan van slachting, marteling en woest geweld.” Wat de heer Boissevain gewild heeft met zijn open letter, door hem betiteld als: Ihe Law of Nations on the Law of Humanity, for muleert hij aldus >>Waarop ik boven alles en vóór alles in mijn brief de aandacht vestig, is het groote gevaar waarmede Engelands schending van het oor logsrecht alle vrije volken bedreigtdie te avond of te morgen hun onafhankelijkheid te verdedigen zullen hebben. Dit toon ik uitvoerig aan, want er kan niet te dringend op gewezen worden. Engelands proclamaties schenden het be staande code van volkenrecht, dat toch reeds tusschen die handlangers en de bladen, die hier groote-volken-recht is en waarlijk jegens kleine volkendie aangerand worden, niet te edel moedig is. Ik bewijs, welk recht van verde diging dit volkenrecht, geheel afgescheiden van wat te ’s-Gravenhage werd besloten, aan naties, die haar grond verdedigen, toekent en hoe Engeland dit recht op de smadelijkste wijze verkracht. Ik vraag den President uit Engelands han den de taak over te nemen, die eens het land van Gladstone zoo roemrijk heeft vervuldom voor de rechten van nationaliteiten op te komen, om te protesteeren als de rechten van een volk, dat zich verdedigt, geschonden worden door overweldigers. Tegen die schending van het volkenrecht te protesteeren is niet alleen plicht uit eerbied voor vrijheid en gerechtigheid, maar wordt door zucht tot lijfsbehoudden kleinen staten geboden, die bijtijds hun recht willen handha ven eer veroveraars hun grenzen overschrijden. Als Engeland precedenten schept van on- wettig geweld, dan is dit veel gevaarlijker dan wanneer de sultan van Turkije dit doet. Want ieder christen staatsman zal er zich wel voor wachten als hij onrecht pleegt, zich te beroepen op het voorbeeld van dezen Turk Doch een overweldiger kan, met de hand zijn mond bedekkend om zijn glimlach aan aller oog te onttrekken, met veel zalving zich be roepen op het voorbeeld van het deugdzame, het beschaafde, het vrije, democratische, zich zelf regeerende, christelijke Engeland!” En de heer Boissevain doet dan een beroep op den Roosevelt van vroeger: »Gij, mijnheer de President, schrijft met zulke verfrisschende onbevreesdheid recht op den man aan, dat ik het waag, uw voorbeeld te volgen door te vragen Kan er een gevaarlijker voor beeld worden gesteld aan de gewelddadige, menschenmoordende wetteloosheid welke gij te recht veroordeelt in de Vereenigde Staten, dan Engelands moorddadige wetteloosheid in het voeren van oorlog, zooals het doet? Indien democratie er naar leidtiederen mensch zijn verantwoordelijkheid te doen ge voelen dan is het toch het wezen zelf der democratie om de Groote Republiek haar ver antwoordelijkheid te doen gevoelen te midden der Groote Mogendheden.” Lezen wij het merkwaardige protest van den heer Boissevain, dan is het, of wij den gehee- len treurigen, gruwelijken oorlog nog eens op nieuw doorleven. Onder de meesterlijke uit eenzetting van iemand, die de feiten in hun samenbang kent als maar weinigen in Holland of daarbuitenzien wij de voor historie, de wording, zien wij de ontknooping van het voor spel naderen, geworden van ’99 nog niet te verklaren scheenen is nu helder en duidelijk. Met vastheid van hand legt de heer Boissevain den vinger op de wond, waar hij de Daily News het woord geeft »De oorlog in Zuid-Afrika werd voorbereid door herhaalde en bedoelde leugenshet En- gelsche volk werd er in mede gesleept door leugensde oorlog werd gesteund met leugens. Had het volk de waarheid geweten met be trekking tot de bende companypromotersdie tegen Transvaal komplotteerdenhad het de namen gekend van hun handlangers in de pers van Zuid-Afrika, en was het op de hoogte geweest van de betrekkingen, die bestonden Van de 35 lotelingen moeten 9 dienen en onder hen, die de laagste nos. trokken, hebben slechts 3 wettige redenen van vrijstelling, zoo dat allen die een no. trokken boven no. 12 finaal vrij zijn. Uit het noorden van Groningen wordt gemeld dat door de buitengewone droogte de suikerbieten niet zoo zwaar van stuk zijn als andere jaren. De opbrengst blijft daardoor wel een 15 20 pet. beneden het gemiddelde en loopt van 30 tot 35000 k. per H.A. Het suikergehalte is echter buitengewoon hoog en beweegt zich meest tusschen 16 en 18 pet. Zelfs komen er enkele monsters van 19 pet. Naar men verneemt, wenscht jhr. mr- O. Q. van Swinderen, de eerste candidaat op de voordracht der Tweede Kamer voor den Hoogen Raad voor deze betrekking niet in aanmerking te komen. Onder de kaffers in Rhodesië is een op stand uitgebroken. Zij zijn woedend over de dwangmaatregelen, welke men tegen hen neemt. Een hunner hoofden. Mapouduca, die eenige maanden geleden naar Portugeesch grondge bied was verdreven, is thans teruggekomen en verspreidt schrik en ontzetting overal, waar hij zich vertoont. Kleine afdeelingen politie werden door hem in de pan gehakt. Het heeft reeds in verschillende deelen van Frankrijk gesneeuwd, namelijk in den om trek van Tarbes en Oyonnax. De bergen zijn alle met Sneeuw bedekt Ook in Auvergne heeft het gesneeuwd en is het zeer koud. Een Russisch zeeofficier, Tessipoff, heeft een toestel uitgevonden, waarmee uit onder- zeesche vaartuigen photografieën kunnen wor den genomen van den bodem der zee. Uit meer dan een oogpunt belooft deze uitvinding van belang te zijn. WORKUM. Bij de stemming van een lid voor de Tweede Kamer gister hier gehouden zijn van de 551 kiezers 437 in het stemhokje geweest. De uitslag is als volgtde heer Schokking behaalde 314, de heer De Kanter 80, de heer Zeilmaker 38 stemmen. ueueu, vnjuag n uuuri ue scuau- Vijf van de kiezers konden het met hun dehjke oorlog in Zuid-Afrika twee volle jarenbriefje niet klaarspelendie waren van on- Voor de Rechtbank te Leeuwarden zul len Woensdag 16 October a.s. terechtstaan, o.a. Wieger B., 44 jaar, koopman te Sneek, wegens mishandeling van Wietze Fortuin, op j 22 Augustus 1.1. te Sneek; °P Eelke K., 28 jaar, koopman te Workum, wegens mishandeling van Bernardus Eiling, op 15 September 1.1. te Workum; Dirk N 12 jaar, schoenmakersjongen te Sneek, wegens mishandeling van Jan Blok, op 11 September 1.1. te Sneek; Hendrikus B., 13 jaar, te Joure, tijdelijk te Stavoren, wegens mishandeling van Hendrik Elings Visser, op 11 Sept. 1.1. te Stavoren. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSjlucht en Bjucht” de 12de October 1901. Lear om Lear I M. Miedema. De léste eare, D. H. Z. »’k Soil’t moarn wol dwaen,” W. P. Tael, J. v.d. Tol. Koartswyl, Briefwiksel, D. Foar de winige doar, (mei plaetsjes) D. H. Z. In 2Engwirden treffen de lotelingen ’t dit jaar recht gunstig, want terwijl anders 50 tot 70 pet. wettige aanspraak hebben op vrij stelling, bedraagt zulks dit jaar slechte 33 pet. vestiging, maar alleen en uitsluitend het Ne derlanderschap als criterium geldt. Volgens de nieuwe w.et zijn de eenige zoons niet meer vrij en van een oneven aantal zoons is de grootste helft (vroeger de kleinste) dienst plichtig. Volgens den thans bestaanden toestand zou in Maart 1902 de lichting der militie van 1895 gepasporteerd worden. Volgens de nieuwe wet geschiedt dit echter niet. Zij blijft in 1902 als achtste lichting (tot dusver waren er telken jare slechts 7) tot de militie behooren, om in 1903 de eerste lichting te vormen van de landweer, waarvan zij aldus den grond slag vormt. Naarmate deze van jaar tot jaar wordt aangekweekt, vermindert de schutterij. Na 1 Januari 1902 zal dus geen nieuwe schut terij meer worden ingelijfd. (N.v.d.D.j Tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Harlingen is gekozen de heer Mr. J. SCHOKKING te Koudum (c. h.) met 2923 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren De Kanter (lib.j 1235 en Zeilmaker (vijz. dem.) 823 stemmen. De Tweede Kamer heeft haar werk nog eens overgedaan. De derde candidaat stond daar niet wettig op de voordracht voor den Hoogen Raad. De fout is nu hersteld. Op de eerste verrassing is dus een tweede gevolgd. In dezelfde vergadering verklaarde de voor zitter, op een vraag van den heer Fokker, dat het ontwerp, regelende het beroep in zake de Ongevallenwet, niet is ingetrokken maar dat dit ontwerp waarschijnlijk belangrijk zal gewij zigd worden. De Kamer ging daarna uiteen tot half No vember. De heer A. Bouman, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen, is als in specteur der registratie in actieven dienst her steld voorloopig bij de ambulante inspectie der hypotheekrechten. Benoemd tot controleur bij den waarborg en de belasting op de goud- en zilverwerken te ’s Hertogenbosch de heer C. J. Andreae, thans essayeur te Leeuwarden. Heden, Vrijdag 11 Oct,, duurt de schan- waarde, de briefjes namelijk. WORKUM, 11 Oct. Den 16 October is het 25 jaren geleden dat ploegbaas Johannes de Vries in dienst der spoorwegen trad, eerst -p verschillende baanvakken bij de S. 8., later, nè de overname Leeuwarden—Stavoren door de H. IJ. 8. M., bij laatstgenoemde maat schappij. Ofschoon in bescheiden kring werkzaam, kan ploegbaas De Vries op een hoogst eervolle staat van dienst wijzen, en is hij ongetwijfeld een der meest bekende beambten in zijn vak. Bij zijne meerderen zoowel als zijne minderen is ploegbaas De Vries dan ook zeer gezien. Ongetwijfeld zal het den jubilaris op 16 Oct. BLII) Ml rillESL I III. IIMS- F.I tllllT.IHI IE 1 H K I I

Friso nl | 1901 | | pagina 1