I I *1 I I I 1 I Knabbelarij aan een goed werk. Het eerste werk der Kamer. WOENSDAG 16 OCTOBER 1901. No. 82. ’t District Harlingen. 1 Binnenlandsche Berichten. A Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. ooo— UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. mee doen aan het een goed werk. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Staatsloterij. Zooals men weet, is de eisch tot afschaffing der Staatsloterij één der punten van het program der antirevolution - nairen. Naar het Volksblad verneemt, zal het wel niet tot uitvoering kunnen komen. In de af- deelingen van de Tweede Kamer werd thans de wenschelijkheid der afschaffing, vooral door Katholieke leden, volstrekt niet ingezien. Naar uit De Heraut blijkt, hebben de directeuren der Vrije Universiteit besloten het door dr. Kuyper gevraagd eervol ontslag nie Het eerste werk der nieuwe Tweede Kamer is niet zoo bijzonder gelukkig geslaagd. De zoo bij verrassing opgemaakte voordracht voor een lid van den Hoogen Raad heeft, nadat de derde candidaat er op wettige wijze op geplaatst werd, thans no. één zoowel als no. twee ver loren. De heeren Van Swinderen en Sassen hebben beiden den wensch te kennen gegeven voor eene benoeming niet in aanmerking te komen. Zoo blijft dus alleen de laatste can didaat over. Maar is het dan nog wel eene voordracht meer ’t Beste zou wellicht zijn, dat de Kamer het geheele werk nog eens overdeed, om dan niet weder in de fout van over-partijdigheid te vervallen. Zoo iets kan kwaad, als gebleken is. Pry’s per kwartaal 70 cent franco per pozt8B cent PBIJS der ADVEB.TENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lage Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De heer Schokking is dan nu wel en wet- Een goed werk is de wet op de leerplicht, tig gekozen als lid der Tweede Kamer. De nr—L4-4-1:-1 liberalen zijn verslagen, de vrijzinnig democra ten evenzeer, de bondgenooten bleven elkander getrouw en behaalden dan ook eene glorierijke overwinning. Van de 6032 kiezers kwamen 5071 op, zoodat nog een kleine duizend schitterde door afwezigheid. Respectievelijk erlangden de hee ren Schokking 2973, De Kanter 1245 en Zeilmaker 853 stemmen- Telt men de beide laatsten samen dan bekomt men het cijfer 2098 en blijkt het, dat de bondgenooten met een voorsprong van bijna negenhonderd stemmen hebben gewonnen. Zij kunnen ’t er dus aar dig mee doen en de heer G. H. W. te L. kan zich verheugen. Bij de verkiezing in Juni verkreeg de heer Schokking 2978, de heer Bouman 2332, ’t verschil was toen bijna 650. Oppervlakkig zou men oordeelen, dat de bondgenooten er belangrijk op vooruit zijn ge gaan, van 650 op 900Toch is dit niet het geval. De heer Schokking erlangde nog een vijftal stemmen minder dan in Juni jl. De grens der clericale macht in ’t district Harlingen schijnt derhalve tot het cijfer 3000 te loopen, dat is zoo ongeveer tot de helft van het aantal kiezers (6032), want men mag wel veilig aannemen, dat nu zoowel als in Juni alle man in ’t geweer is geweest. Met de vrijzinnigen was dat anders. Brachten zij het nu te zamen tot 2098, in Juni erlangde de heer Bouman alleen nog 2332 stemmen, dat is dus nog ruim 200 meer. Blijkbaar doet verdeeldheid kwaad. Zij bevordert nooit de opkomst. De meening van sommigen dat het komen met verschillende candidaten bij eerste stemming zijne goede zijde kan hebben, wordt door de feiten tegengesproken. In den uitslag ligt een behartenswaardige les voor de vooruitstrevenden. Er is tusschen de inzichten van de heeren De Kanter en Ofschoon de voorstanders de regeling al zeer miniem en de tegenstanders haar bijzonder wreedaardig vonden, als ingrijpende in de va derlijke macht, de wet op de leerplicht is in beginsel een uitstekend werk zelfs. Niet, dat hare uitvoering die benaming ver dient. Integendeel. Er keffen hondjes van allen kant tegen ’t zachtzinnige wezen en muisjes knagen dol van pret hun opperbest. De wet is zachtzinnig. Dat is hare groote foutzegt de vurige voorstander. Zij moest dadelijk in volle gestrengheid op de ouders kunnen worden toegepast, die hunne kinderen laten ronddolen liever dan ze het onontbeer lijke onderwijs te doen genieten. En zachtzinnig is de wet. Waarschuwingen en vermaningen zijn aan de orde van den dag, ook processen-verbaal met geen of een heel klein gevolg. De doodstraf staat er niet op. Boeten van 50 cents of een gulden, nu ’t loopt nog zoo’n vaart niet. En dan nog bovendien: de wet op de leerplicht bevordert bij groote kosten precies het schoolverzuim! Want begrijp eensonderwijzers, hoofden van scholen, worden als getuigen gedagvaard en dan moeten de leerlingen wel vacantie hebben. Enzoovoorten zoovoort Genoeg, om de goede zaak bespottelijk te maken. Vooruit maar weer een couranten berichtje. En dan al dat werk van de heeren arrondissements-schoolopzieners, van de com mission voor het schoolbezoek, de mededeelingen van werkelijke of vermeende ge- en verschillen tusschen de heeren onderling. zou het niet goed zijn, geheel die wet maar weer op te doeken? Met dit doel voor oogen keffen vrijzeker de honden en knabbelen de muisjes. En ’t is daarom dat we tot voorzichtigheid aansporen. Der wet zelve kleven vele gebreken aan, dat de inzichten van de beeren De Kanter en is zeker, en waar is het ook, dat de wet vele Zeilmaker niet zulk een verschil, dat het op- vijanden heeft. Maar even waar is het, dat ze treden van twee candidaten gerechtvaardigd mag worden geacht. Laat er dan ver- (of liever her)-eeniging plaats hebben. Dan kan men gemeenschappelijk de ontbrekende duizend er nog wel bijwerken en men maakt van Har lingen op zijn minst een twijfelachtig district. De hoop behoeft dus niet opgegeven te wor den. De geest blijve vaardig I hare vrienden reeds telt daar, waar men dit niet verwachten zou. En het groote aantal waarschuwingen en processen bewijst hare nood zakelijkheid. Haar beginsel is rein: het kind op school althans het kind behoorlijk onder wezen. Geen fatsoenlijk christenmensch kan daar iets tegen hebben. Bestaan er nu tegen hare toepassing tal van bezwaren van bureau- cratischen aard, daar is reeds van verschillende zijden op gewezen en de tegenwoordige regee- ring zal een goed werk doen, met daarin ver betering aan te brengen. Van verschillende zijde wordt bericht, dat reeds in dien geest gewerkt wordt. Uitstekend, mits men niet aan ’t beginsel der wet torne. De vrienden van ons onderwijs, leveranciers voor de pers, meenen we evenwel te mogen waarschuwen ten opzichte van de wet op den leerplicht zich niet te laten verleiden met het mededeelen van zoogenaamde vermakelijke artikelen, maar den ernst der zaak niet uit het oog te verliezen. Onwillekeurig zouden ze kwaad van te knabbelen aan En dit zeker tegen hun bedoelen. toe te staan, maar hem als hoogleeraar op non-activiteit te stellen, ten einde den band tusschen hem en de Vrije Universiteit niet ge heel te verbreken. Op dezelde wijze handel den directeuren in 1890 toen jhr. mr. de Savornin Lohman, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, minister werd. Mevrouw Botha. Donderdag, juist op den verjaardag van president Kruger heeft mevrouw Botha, de echtgenoote van den commandant- generaal, die thans te Amsterdam vertoeft, aan een zoon het leven geschonken. Ongeveer een jaar geleden nam de Ver- eeniging tot bevordering van zedelijke ontwikke ling het initiatief tot het oprichten te Leeuwar den van een i-kinderbewaarplaats”. Zij verzocht eene commissie daartoe pogingen aan te wenden en deze vond bij de ingezetenen zooveel steun, dat zij een huis huren en voor dat doel inrich ten koneene bewoonster aanstellen en half Mei de bewaarplaats openen voor de verpleging van kinderen van 6 weken tot 3 jaar, gedu rende een geheelen of een halven dag. In die maand hebben 36, in Juni 87, in Juli 139, in Augustus 175 en in September 190 kinde ren er verpleging gevondenwier moeders verplicht waren buitenshuis hun brood te ver dienen- De commissie kon van de ontvangen giften nog tot het einde van dit jaar op denzelfden voet voortgaan maar doet opnieuw een beroep op de ingezetenen om haar werk te kunnen voortzetten en uitbreiden, waarvoor zij rekent jaars f 1000 noodig te hebben. Moord. Naar men meldt, is nabij Uffelte (Dr.) een moord gepleegd; de verslagene zekere R. Baaiman van Rheebruggen heeft men dood in een stroompje aldaar gevonden. De politie doet ijverig onderzoek naar den moordenaar, die tot heden nog niet bekend is. Wegens poging tot doodslag is te Tilburg gearresteerd zekere H. P., die in een twist met zijn broeder drie revolverschoten op hem loste, evenwel zonder hem te raken. In de gemeente Wilnis werd door het college van B. en W. aan den raad voorgesteld de belooning voor den onderwijzer, belast met het herhalingsonderwijs te bepalen op 60 cent per lesuur. Een der wethouders vond het met het oog op de weinige deelname (2 3 leerlingen) een dure liefhebberij, immers voor het melken van 2 of 3 koeien geeft men minder dan voor 8 of 10. Nadat de voorzitter hem er op gewezen had dat de vergelijking met koeien in deze niet opgingbleekdat de andere wethouder het volkomen met den voorzitter eens waswant zoo zeide bijals je 2 of 3 koeien gemolken hebt, ga je doodeenvoudig naar huis en de meester moet die uren blijven. De wethouder van de koeien vond geen steundus meester kreeg de hem toegedachte belooning. Donderdag zijn te Nieuwediep aangeko men Hr. Ms. pantserschepen Kortenaer en Evertsen. Beide schepen bevonden zich Woens dag tijdens den storm in de Noordzee en heb ben het zwaar te verantwoorden gehad. Zij slingerden zoo geweldig, dat van de equipage verschillende personen gekwetst raakten, mee- rendeels licht. Alleen een der opvarenden van i de Kortenaer, de milicien A. van Zuijlen, van Dr, Bronsveld over de richting van ons tegenwoordig bewind. Het Octobernummer van de Stemmen voor Waarheid en Vrede is juist verschenen en be- i vat een »Kroniek”, waarin dr. A- W. Brons veld zijn oordeel geeft over de richting waarin wij naar zijn meening door het tegenwoordig bewind zullen gevoerd worden. De troonrede, welke die richting aangeeft, noemt dr. Bronsveld kalm en bezadigd van toon. Hij had »dat ook niet anders verwacht”, want zegt hij »dr. Kuyper weet zeer wel dat hij niet te hard van stal loopen moet. Hij is, althans voorloopig, verzekerd van den steun zijner getrouwen, ook al zullen velen onder hen de regeering te gematigd vinden maar, het moet nu het streven wezen om den indruk in den lande teweeg te brengen Gij hebt u van deze mannen een verkeerde voor stelling gemaakt. Ze zijn niet zoo verschrik kelijk, als gij hebt gevreesd.” Dr. Br. beschouwt al die kalmte als tactiek, waardoor men zich niet moet laten misleiden. sOngetwijfeld zoo gaat hij voort zal deze regeering zoo veel mogelijk streven naar de verwezenlijking van de wenschen der anti revolutionairen en der roomsch-katholieken. »Aan den ondergang der openbare lagere school zal met kracht worden gewerkt. De roomsche broeders en zusters kunnen gerust zijn. Al wat roomsch is zal weldra in ons land door hen zijn onderwezen. Met kloosters zal ’t vaderland binnenkort zijn overdekt. In onze rechterlijke collegie’s zal meer en meer het overwicht komen aan de zijde van mannen, die het kanonieke recht stellen boven ons bur gerlijk recht, en die rekening houden met de eischen en de belangen van de geestelijkheid. »De volkomen vrijheid van het geweten, waarin wij ons verheugen, zal ingevoerd wor den. Waarom zouden de roomsch-katholieken hier nalaten wat zij overal deden, indien zij het vermochten »Een man, als de tegenwoordige minister van Koloniën, van wien wij niet verwachten dat hij anders zal optreden dan hij deed in West-Indië, toen hij conspireerde met den roomschen bisschop, zal ongetwijfeld aan den «apostolischen vicaris” te Batavia terwille zijn, en voor de protestantsche zending zien wij donkere dagen tegemoet. »Doch, het godsdienstig deel van ons volk heeft zich laten meeslepen door fraai klinkende leuzen.” Dr. Bronsveld wil er sditmaal” niet meer van zeggen. Hij zal zich hartelijk verblijden als zijne vrees beschaamd wordt, maar hij ge looft het blijkbaar niet. \llI «S l\ ilill lill'lll. mui im i'iiitsinii. r. „■•'.SxéïïL

Friso nl | 1901 | | pagina 1