No. 83. Nieuwstijdingen. ZATERDAG -19 OCTOBER 1901. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. WORKUM, 17 Oct. In ’t naburige Heiden- Een bijzonder geval. aan Een kon niet diaire telastelegging. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 1 76 De geneesheeren hebben den toestand van jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, !id der Eerste Kamer, hopeloos verklaard. De toestand van der Tweede Kamer en burgemeester van Til burg, moet thans vrij gunstig zijn. vele figuren niet alleen zeer fraai, maar solide bewerkt en geeft, daar voorheen derge- proeve van industrie zien op dit gebied. Door H. M. de Koningin was aan deze firma de levering opgedragen van een van het Oldenburgsche Huis, om aanstaand verblijf van den Groothertog Oldenburg, op het Loo te wapperen. 104 E.Z. 49 br.d. 37 16 64 102 45 gebr. 66 E.Z. 63 br.d. 13 70 43 26 br.d. 29 60 Met het slootwater getr. Red. v no. vrijst. 24 br.d. 93 10 E.Z. 98 105 22 Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. i men onder het puin gevonden het verkoolde lichaam van den eeni- een sinds kort gepensionneerd Oost-Indisch militair. Door een hond, die op de puinhoopen rond snuffelde kwam men tot de ontdekking van het overblijfsel van den ongelukkige. Werk in Duitschland. Door den Com missaris der Koningin in Gelderland zijn dit jaar reeds 8000 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven ten behoeve van naar Duitschland het misdrijf van art. 295 Wetb. v. Strafr., vertrokken Nederlanders. Bij het toelatings-examen voor de le B. van Loon bepleitte klasse der Ryks-landbouwwinterschool te Leeu- vrijspraak zoowel van de primaire als subsi- warden slaagden 17 leerlingen. toegelaten worden. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de pry’s belangrijk lage Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. haar bij dagvaarding primair te laste gelegd. De verdediger mr. Een bijzonder geval. Bij de gehouden nvanum, i vei. in i nauunge nemen loting voor de nationale militie deed zich het schap woont sedert jaren een zonderling man. bijzondere geval voor dat van het dorp Schel- Eerste leefde hij met zijne moeder samen, doch waren opgeroepen. Twee sedert haar dood is hij geheel alleen. dezen zijn op denzelfden datum en de i Bg het Donderdag gehouden examen surnumerair bg de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen slaagde o. a. de heer Everhardus Duitgenius, van Zwolle. er in de Rozen- Deze bijzonder kleurenryke vlag is met haar prieelstraat te Haarlem^ een droevig voorval piaaw gvuau. kamer had verlaten linkhout 3 broers van derde in hetzelfde jaar geboren. Postpaketten. De Kamer van Koophan- 1 en Fabrieken te Tilburg heeft tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid het verzoek gericht, om het maximum gewicht van postpakketten van 5 op 6 K.G. te brengen, desnoods met een vorbooging van port. De Kamer grondt dat verzoek op de overweging, dat in den regel de meeste bestel lingen geschieden »5 K.G. netto.” Door de emballage wordt zulk een bestelling te zwaar in gewicht voor verzending per pakketpost. Daarbij komt, dat veel artikelen, als daar zyn chocolade, biscuits enz. worden verpakt in verlakte blikken, die een netto inhoud heb ben van 5 K.G. Om niet over het aangegeven gewicht te gaan moet dan de inhoud dier pakken iets worden verminderd, ’t geen gepaard gaat met verbreking van etiquet- ten enz., waardoor ook het vertrouwen op de identiteit der goederen wordt geschokt. Frankrijks financiën. De Fransche minis ter van financiën heeft zich uitgelaten over den niet zeer rooskleurigen toestand der Fran sche geldmiddelen- In de negen eerste maan den van dit jaar werd 85 millioen minder ontvangen dan de raming. De minister ver klaart het tekort voor een groot deel uit de suikerpremiën. De premiekwestie kan, volgens den minister, alleen door een internationale overeenkomst opgelost worden. In Nov. komt tot dat doel een conferentie te Brussel bijeen. o_De minister zoekt ook een oorzaak in den De referendaris Loyer vervangt het kamer- goeden oogst van Frankrijk waardoor de koren- De glorie der anti-alcoholisten bracht echter de meeste schade, daar de schatkist geducht leed door verlaging van de belasting op wijn, bier en cider. Na tuurlijk heeft de algemeene handels-malaise van i Europa ook in Frankryk haar invloed doen gevoelen. De minister sprak de hoop uit het deficit in drie volgende maanden nog tot 50 millioen te kunnen verminderen door bezuiniging en anderszins. Volgens een bericht aan de Daily Express hebben de Boeren in den nacht van den 3en Oct. op de lijn Lorenzo-MarquezPretoria zes goederentreinen overrompeld en vernield. Onze verliezen zullen wel groot zijn, voegt het blad er heel nuchter aan toe. De Sultan van Marokko heeft de ver plichting op zich genomen om binnen vijftig dagen een schadeloosstelling van 8000 peseta’s te betalen aan de ouders der geroofde kinde ren Montès en 450,000 pesata’s aan de Spaan- sche regeering. In geval de kinderen niet uit de handen der ontvoerders kunnen verlost worden, of voor het geval zij mochten omkomenbehoudt de Spaansche regeering zich voor om hoogere schadeloosstelling te eischen. De beruchte Amerikaansche anarchist John Mostredacteur van het propagandablad Freiheitis tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het publiceeren van een arti kel, waarin de moord op president Mc. Kinley gepleegd verheerlijkt werd. 55 73 br.d. 51 100 95 4 gebr. 20 en heeft reeds enkele slachtoffers SNEEK, 17 Oct. De heer A. Nawyn, hoofd der o. 1. school te Lutkewierum, is benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de Rgks- normaalschool alhier. Lotingslyst WONSERADEEL, lichting 1902. Namen en Woonplaatsen DER LOTELINGEN. Agema Hendrik, Gaast Alkema Hendrik, Makkum Althuis (van) Mevis, Arum Anema Arjen, Kimswerd Sikke, Idsegahuizum Atema Gatze, Schettens Bangma Abbedeus Jan, Witmarsum 31 gebr. Belksma Jelle, Arum Berg (van den) Jelle, Arum Ruurd, Exmorra Tjalling, Witmarsum 44 Bergsma Ferd Gregorius, Makkum 38 gebr. Jakob, Witmarsum Boender Jan, Makkum Boer (de) Cornelis, Makkum Boer (Posthuma de) Durk, Zurich Boer (de) Gerrit, Arum Hessel, Burgwerd Klaas, Witmarsum Sikke, Witmarsum Boersma Meindert, Schraard Bonnema Dirk, Pingjum Boom (van der) Cornelis, Kimswerd Brandsma Gerlof, Witmarsum Hendrik Antonius, Ugoclooster Brouwer Hilbrand, Arum Bruin (de) Hendric. Adrianus, Makkum 23 br.d. Bruining Pieter, Arum Bruinsma Johannes, Gaast Burghgraef Age, Schraard Bus Schelte, Arum Bylsma Romke, Makkum Couperus Sybren, Gaast Douma Lolke, Lolium Volgens bij de Regeering ingekomen be richten zal in Februari en Maart 1902 te St. Petersburg een internationale visschery- tentoonstelling worden gehouden. Exemplaren van het programma en reglement der tentoonstelling zijn voor belanghebbenden gratis aan het departement van waterstaat handel en nijverheid te ’s Gravenhage te be komen. Men meldt uit Den Haag De nieuwe referendaris Quarles van Ufford oud-kamerlid en lid der Prov. Statenwordt geplaatst bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur, waarvan het kamerlid Van Idsinga chef was. Inzake de verdwijning van den kellner Van der Kamp is geconstateerd dat de beide ver dachte koetsiers op 9 Oct. vroegtijdig in de De 2e luit. C. L. A. J. graaf van Lim burg Stirum, van het le reg. inf. te Leeuwar den, wordt in de plaats van den 2en luit. F. W. H. van Straaten, die naar den Helder verplaatst is belast met de leiding van het voorbereidend militair onderricht te Leeuwarden, den heer Jansen, lid Sneek, Bolsward, Workum en Warga. Met 1 November e.k. zal het Noordzee- je[ kanaal een kwart-eeuw hebben bestaan. Voor den bouw van het post- en tele- lyphus. In Bovenkarspel en Broeker- graafkantoor te Kampen is het laagst inge- haven (bij Enkhuizen) beerscht de typhus epi- schreven door den heer A. Ooiman, te Leeu- demisch warden, voor f 84,862. geëischt. Er moet thans voldoende zyn gezorgd voor De faecaliën der dorpsbewonersook der het aanbrengen van brievenbussen aan het j typhuslyderskomen gewoonlijk terecht in de postkantoor. slooten bij de woonhuizen. - Benoemd tot ontvanger der registratie worden somtijds vaatwerk en kleeren en bijna te Bolsward de heer W. E. Duim, thans teB‘eeds melkemmers en tobben ook de vaten dor melkboeren gereinigd Oeen wonder, dat de ziekte welig voortwoekert. Aan besmettelijke keelziekte (diphtheritic) zyn op het oogenblik te Hoorn 25 personen Er zyn tot dusver twee gevallen Enkhuizen. Door het optreden van den heer W. Hovy als lid der Eerste Kamer, moest in het zevende Amsterdamsche district eene verkiezing plaats hebben voor de Staten van Noord-Holland. lijdende, nxr zyn tot uusver Dinsdag werden daartoe 1814 geldige stemmen mei- doodelijken afloop geweest, uitgebracht, waarvan op prof. dr. J. Woltjer A7"'-v" J~ - (antirev.) 1042 en op C. N. J. Moltzer (lib.) 772 stemmen. De zetel is dus voor de cleri- calen behouden. Door overvloed van Amsterdamsche brood bakkers-gezellen ziet men, volgens de Bakk. Ct., velen van hen naar Londen vertrekken, waar er gebrek aan gezellen scbynt te bestaan. INHOUD van no. 38 van het Friesche Tijdschrift Sljucht en Rjucht, de 19de October 1901 Lear om lear, M. Miedema. By ’t kom men fen de bjerst, M. H. B. »’k Scil ’t moarn wol dwaen”, W. P. Briefwiksel, D. In lyts stikje ut beppe libben (mei plaetsjes), D. H. Z. Vlaggen-industrie. In de vlaggenfabriek van den heer Hk. Mynarends en Zoon, Keizers gracht 44, konden we heden een goedgeslaagde Scheveningsche duinen gezien zyn. standaard-vlag V001 gedurende het van Dinsdagavond heeft Tv-rionlof-ra o f- fo TTaorlnm c 00k plaats gehad. Terwyl de huisvrouw even de kamer had verlatensprong de hond op het lyke vlaggen door het buitenland geleverd ledikant waarin een kind van eenige maanden werden, terecht het bewys van de degelijkheid sliep- De hond beet het kind zoodanig in de van onze vaderlandsche industrie. ^eel da‘ de dood terstond volgde. Amsterdamsche Courant. Te Hedikhuizen bij Heusden is eenige Donderdag heeft voor het Gerechtshof dagen geleden een woning tot den grond af- te Leeuwarden in hooger beroep terechtgestaan gebrand. ^Ihans heeft Pietertje A., vrouw IJ. K., 36 jaar, te Apel- ’J- doorndie door de Rechtbank te Leeuwarden ?en bewoner, is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het aan zyn schuld te wyten hebben dat een ander zoodanig lichamelyk letsel be komt, waaruit tydelyke ziekte ontstaat (art. 308 Wetb. v. Strafr.) op 6 Juni te Workum. De Prov. Generaal mr. G. A. Visscher re- quireerde vernietiging van het vonnis en hare veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf wegens mill Wil Hl IESIIII). JIMS- EI Ul’.l lll I.IIH i i xjclölu ictJiuu Liy mei zyue uiuuiiur naiiiuij, uuuu mensch wordt te woord gestaan dan winkelier en bakker, die hem op bepaalde tyden van het allernoodigste voorzien. Kloppen deze aan, dan overtuigt hij zich op slinksche manier of ze ’t werkelijk wel zyn. Hierna ontgrendelt hij kamer- en achterdeur (beide zyn van zware grendels voorzien) neemt, zonder een voet bui ten te zetten, de waren in ontvangst en ver dwijnt dadelijk, de deuren zorgvuldig achter zich sluitende. Geen mensch ziet hem ooit buitenalle vuil blijft in huis. Het vorige jaar werden hieruit door een’ arbeider op last van een buurman voor wien de zonderling nog al achting bezit, ruim 20 kruiwagens vuil ver wijderd. Een in ’t »achterhuis” staand schaap bleek gestorven en reeds verrot. Toen een familielid eens kwam informeeren naar den toestand der moederwilde hy dienaan de deur gekomenniet toelaten. De man ver schafte zich met geweld toegang en vond de oude vrouw dood. Toen hy dit den zonderling meedeelde was ’t antwoord.- »dan is ze reeds 3 weken dood, want in geen drie weken wou ze koffie hebben.” Bij de lijk schouwing bleekdat er volstrekt niet over dreven was. De man is goed bemiddeld. .X, Lc rvicrcuuurits .uuytïr vervuurt uci atiiuci- j guouvu uugot vau nnuMija na lid jhr. de Stuers bij Kunsten en Wetenschappen, tollen veel minder opbrachten. WAM 1 M »«An AM #3 I 4- ZWaIx«A«4

Friso nl | 1901 | | pagina 1