De Friesche-taal quaestie. WOENSDAG 23 OCTOBER 1901. No. 84. Binnenlandsche Berichten. i I Officiéél gedeelte. E Een en Dertigste Jaargang. H. de Vries om gebruik te H. van UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Gelderland PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement ie de prys belangryk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. bruggen en de pacht tengevolge de schapen en geiten, 245 gevallen bij varkens. Te Winschoten zal een groote machine fabriek worden opgericht, tot het vervaardigen van stoom-dorschmachines, stoomstroopersen enz. Men meldt uit Den Haag; Bij de opening van het sanatorium «Oranje- Nassauoord” zijn vanwege de Koningin-Moeder uitgenoodigd de hofhouding, de ministers, de hoofden van hooge Staatscollegies, vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Wa VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Donderdag den 24 October 1901, te 7| ure des namiddags, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Brieven van F. Jac. de Zee en het Hoofd van ’t Friesch genootschap, betreffende fessorale redevoering gehoord, waarbij de ver ouderde rechtstermen gehekeld werden en eene aanbeveling gegeven, om deze door goed Ne- derlandsche uitdrukkingen te vervangen. En wij weten ’t immers ook, dat bij de zittingen van de Rechtbank en 't Hof te Leeuwarden de Friescbe uitdrukkingen ongehinderd worden toegelaten. Wij meenen zelfs te weten, dat er dienaangaande in officiëele richting is gewerkt. Van harte ondersteunen we overigens alle pogingen om de Friesche taal in eere te hou den niet alleen, maar haar te beoefenen in allerlei opzicht. Maar men kieze daartoe an dere middelendan deze, die op vermeende achteruitzetting berusten, ’t Nederlandsch is en blijve ons lief, als de taal van geheel ons volk en ’t Friesch houden we in eere als de taal van flinke, stoere mannen, die geen bede len om gunstbetoon kendenmaar overtuigd waren, dat hun ronden zin zoowel als hun eenvoudig, onopgesmukt woord opgeld deden overal; De Friesche taalquaestie evenwel zal wel geene bittere verhoudingen aannemen, zooals die in Oostenrijk en België en elders. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. om verhooging van van A. Abma Friesch ook in de gemeenteraads-vergaderingen toe te laten- Op zich zelf heel goed, maar was zulk eene adresbeweging noodig? Naar onze bescheiden meening in geen geval. Sedert jaren her spreken vele raadsleden in d’r «memmetael”. Wij herinneren aan het blad de Negen Gemeenten, dat vroeger te Ak- krum verscheen en een getrouw verslag gaf van de verschillende raadszittingen, ook in ’t Friesch. Nog lachen we om de uitdrukking «Ja, ik scoe wol hwet sizze, mar dy smoarge Krante seit it allegaere mar nei”, door een der vroede heeren gebruikt, en ziet, daar stond ze een paar dagen letterlijk in de Courant. Zelve waren we bij herhaling tegenwoordig bij zittingen van den gemeenteraad van Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde en de leden spraken in den regel in het Friesch. ’t Ging er even goed, of even slecht om, al naar men ’t nemen wil. De lieden verstaan elkander wel. Ja, maar, (de wereld leeft ook bij maren) «daar kan eens een burgemeester b. v. uit Holland komen en die verstaat dan maar in eens geen Friesch”, waarom hij kan gebieden, de gedachtenwisseling voortaan in ’t Hollandsch te voeren Heel aardig gevonden, maar naast een bur gemeester is ook altijd vooral in zulk een geval, een secretaris. En onder de vroede heeren in Friesland zijn er voldoende te vinden, die wanneer zijn edel-achtbare de Friesche uit drukkingen niet begrijpt, ze wel even, hem ter wille, zullen willen vertalen, ’t Is dan met een een leerschool voor den burgervader om de gewone taal zijner gemeentenaren te leeren verstaan. Maar in gemoede hoevele Friescbe raadsleden kunnen hunne eigene ge dachten niet in ’t gewoon Nederlandsch ver tolken, al gaat dit niet zoo glad. Ze hebben immers altijd wel de permissie om eerst in z’n Friesch te zeggen, wat ze meenen Hoe velen zijn er, vooral ook buiten onze provincie, die er de voorkeur aan geven hier en daar Fran- sche, DuitscheEngelsche of zelfs Latijnsche Te Utrecht is overleden jhr. mr. L. C. C. O. M. van Nispen van Sevenaer, sedert 20 Sept. ’87 lid der Eerste Kamer, zitting heb bende voor Utrecht. De overledene behoorde tot de aftredenden van 1902. Benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Heerenveen mr. H. W. Blaupot Cate, commies-redacteur ter gemeente- vernomen, dat men ’t ook daar vrij wel op een accoordje heeft gegooid. Doch is de ééne quaestie aan kant, dan ontstaat er licht eene andere. Wij schijnen ’t nu te doen te hebben met eene Friesch-Neder- landsche taal-quaestie. Daar zijn er adressen de wereld ingezonden (ook in dit blad vermeid) die veraoeken het Men beleeft soms zaken bij herhalingals men boeken ziet verschijnen bij tweeden of derden druk. Die herdrukken moeten dan dienst doen als bewijs van groote belangstelling, zonder dat men aan de weet komt, uit hoeveïe exemplaren de eerste oplagen wel bestonden en of ze al of niet als present-exemplaren aan den man werden gebracht, of voor schrijver en drukker baten afwierpen. Speculatie op boekengebiedspeculatie ook op dat der taal. Och, ja, geheel de wereld speculeert, waarom zouden taal-lief hebbers dit dan ook niet doen. «De taal is gansch het volk Eene groote waarheid. En de Oostenrijksche monarchie weet er van te getuigen hoe moeielijk het is, de verschil- lende taal-sprekende onderdanen onder één hoed te vangen. Dan is daar van lateren tijd de Vlaamsche taalbeweging, ’t Nederlandsch tegen over ’t Fransch in België. Met genoegen heb ben we pachters van j ’sn herstelling van de zeesluis. 6. A Is voren van I' maken van het Gymnastieklokaal door het strijk- 2. 3. bestuur het spreken der Friesche taal in raadsvergaderin gen. 4. Adres van Sjoerd Vallinga en Tjeerd de Boer om subsidie voor de uitdieping van de Al- orkest „Cecilia”. 7. Alsvoren van J. Stout om onderhandsche inhuring van het door hem bewoonde huis wijk B nr. 1. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging tot het houden van verpachtingen en aanbestedingen en *t benoemen van school- schoonmakers. 9. Adres jaarwedde. 10. Alsvoren van het bestuur van het Water schap het Work.-Nieuwland om een subsidie van 25 pCt. voor de uitdieping der Oostervaart. 11. Ontwerp-besluiten tot het verleenen snbsidiën aan instellingen van weldadigheid. 12. Vaststelling van den staat der Gemeente- begrooting, van dien van het Burgerlijk Armbestuur, Stadsweeshuis en Gasfabriek voor den jare 1902. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot het aangaan eener geldleening groot f 7000.voor de herstelling van de zeesluis, en b. tot vaststelling van het plan dier geldleening enz. geningen en Renkum, de Commissarissen der Koningin en de geneeskundige en kerkelijke autoriteiten en militaire commandanten in Gel derland. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, heeft Zaterdag zijn woning aan de Kanaalstraat betrokken. Hij had tot dusver nog steeds intrek in het Hotel des Indes. Door ’t bestuur der Centrale van de volkskiesvereenigingen in het district Hooge- zand, is een adres aan den minister van bin nenlandsche zaken verzonden met een afschrift aan den griffier der Tweede Kamer, waarin wordt vermeld dat de afgevaardigde Ter Laan geen verlof heeft kunnen bekomen van B. en W. van Delftrijksambtenaren tot lid der Tweede Kamer verkozen, wel verlof bekomen met behoud van de helft van hun traktement; den heer Ketelaar nu voor de tweede maal verlof als onderwijzer is verleend, op welke gronden wordt verzocht in de wet bedoeld bij artikel 96 der Grondwet, 2e lid, waarbij het Kamerlidmaatschap van rijksambtenaren wordt geregeld, ook gemeenteambtenaren op te nemen of wel, het voor de laatsten bij een nieuwe wet te regelen, opdat herhalingen als het ge val Ter Laan worden voorkomen. Intusschen bestaat er veel kans, dat Ter Laan binnenkort verlof van den Raad der ge meente Delft zal bekomen. De Koningin-Moeder aanvaardt den 28n October- een buitenlandsche reis en zal dan grootendeels verblijf houden bij haar familie te Arolsenwaarvan zij in de laatste week van November te ’s-Gravenhage terugkeert. Het onderzoek in de geheimzinnige zaak van de verdwijning van den kellner toont meer en meer de schuld der verdachten aan, en be vestigt het vermoeden van berooving, wellicht gevolgd door moord. Het Zuid-Afrikaansche driemanschap heeft geen bericht ontvangen, blijkens hetwelk ge neraal De Wet zou zijn overleden. De Friesche Ijsbond hield Maandag te Leeuwardenonder voorzitterschap van den heer S. H. Hijlkema, zijne gewone jaarlijksche ledenvergadering. Volgens het door den Secretaris uitgebracht jaarverslag is het ledental geklommen tot 312. Van wege den Bond is verleden jaar op bet Nieuwe Kanaal, over eene lengte van ongeveer 1 K.M., een modelbaan aangelegd die zeer heeft voldaan en veel navolging heeft onder vonden. De rekening van den penningmeester sluit met een batig saldo van f 1458.66®. Tot leden van het centraal bestuur zijn her kozen de heeren T. Velstra en H. J. Sierevelt, beiden te Leeuwarden. Op voorstel van het bestuur is besloten, op de begrooting een post van f 500 uit te trek ken voor het aanleggen of subsidieeren van een of meer modelbanen. Na eene inleiding van het onderwerp in de Friesche taal door den heer G. W. Koopmens is, op voorstel van het centraal bestuur, eene motie aangenomen, waarbij de Vergadering overwegeudedat afdoende verbetering in den waterafvoer der provincie Frieslandook voor het verkrijgen van goede en vertrouwbare ver keerswegen over ijs, hoogst wenschelijk is het centraal bestuur opdraagt, bij de bevoegde ten secretarie te Groningen. Besmettelijke veeziekten. De St.-Ct. No. 245 bevat een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten in Nederland, voorgeko men gedurende de maand September 1901. Als gevallen van mond- en klauwzeer worden daarin vermeld In Noord-Brabant geene Zuid Holland 86 gevallen bij 15 eigenaars; Noord-Holland 4 gevallen bij 1 eigenaar (in de Beemster)Zeeland geene; Utrecht 15 bij 2 eig.» Fries land 6793 bij 138 eigenaars (waarvan 418 gevallen bij 7 eig. in Baarderadeel, 104 bij 4 in ’t Bildt, 250 bij 14 in Dantumadeel, 2167 bij 42 in Ferwerderadeel, 279 bij 6 in Frane- keradeel, 358 bij 5 in Kolluraerland. 145 bij 3 te Leeuwarden, 279 bij 11 in Leeuwarde- radeel, 1185 bij 14 in Menaldumadeel, 161 bij 2 in Rauwerderhem, 455 bij 8 in West- dongeradeel, 121 bij 2 in Wijmbritseradeel, 748 bij 15 eigenaren in Wonseradeel) Overijsel geene; Groningen 11 bij 2 eig. Drente geene Limburg geene. Over het geheele Rijk 6909 gevallen bij 158 eigenaars, waaronder 2876 gevallen bij uitdrukkingen te bezigenGewoonlijk worden geene ze wel verstaan, of anders geven de verslag gevers wel het noodige licht of kan men het navragen, als men wil. Nu weten we wel, dat men de adres santen n.l., alleen bedoelt, ’t geven van permissie, om zich ook in ’t Friesch te mogen I uitdrukken, zonder dat onze oude taal de boven drijvende behoeft te zijn. Maar wij meenen te kunnen constateeren. dat daar heelemaal geen permissie toe noodig is. Eenige gemeenteraden, o.a. Rauwerderhem en Ijlst, hebben dan ook reeds in dien geest besloten. Laten ze ’t allen doendan is de quaestie reeds dadelijk uit, zooals ze ’t al voor dezen was. In ’t noorden van ons gewest zweemt men naar ’t Groningsch, ook daar zingt iedere vogel naar hij ge bekt is en in Hindeloopen b.v. spreekt men och, ook nog wel eens een beetje op z’n Hin- deloopensch. Waarom niet? Maar de notulen hé ja, daar komt het vaak op aan. Die worden toch maar geregeld in zijn Nederlandsch gesteld, en dat is goed ook, en dat zal ook wel zoo blijven. De Groningsche oa staat daar als a, de Overijsel- sche h komt daar wel op zijne plaats evenals de Zeeuwsche g, om van andere gewesten niet te spreken. Kort geleden nog hebben we van eene pro- van Sjoerd Vallinga grabuurstervaart. 5. Alsvoren van zeesluis om ontheffing Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent 1 NIEUWS-1 uivertevhi 1.

Friso nl | 1901 | | pagina 1